پیام خوزستان

آخرين مطالب

جزئیات یارانه غذایی دولت برای کودکان/ امکان برداشت نقدی در این طرح وجود ندارد علمي

جزئیات یارانه غذایی دولت برای کودکان/ امکان برداشت نقدی در این طرح وجود ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - طرح «ارتقای امنیت غذایی کودکان» به گفته مدیرکل دفتر امور حمایتی وزارت کار و رفاه اجتماعی، پس از ارسال پیامک و شارژ کارت‌های سرپرستان خانوار‌های 7 دهک اول دارای کودکان 5 تا 59 ماهه که روند رشد آن‌ها متناسب با استاندارد‌ها نیست و دچار اختلالاتی نظیر کوتاه‌قدی، لاغری شدید و کم‌وزنی هستند، رسما آغاز شده است؛ این خانوار‌ها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده «رایگان» خریداری کنند.

دکتر زهرا قیومی افزود: بر اساس این طرح، اعتبار حساب سرپرستان خانوار دهک یک تا پنج دارای کودک زیر 5 سال، به ازای هر کودک دارای کوتاهی قد، کم وزنی و یا لاغری شدید، ماهانه یک میلیون تومان شارژ می‌شود که این رقم برای دهک‌های ششم و هفتم 600 هزار تومان است؛ این در حالیست که این اعتبار صرفا برای خرید 16 قلم کالا اعم از مواد لبنی، پروئتینی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات تعریف شده و قابلیت «نقد» کردن ندارد.
اقلام قابل خریداری با یارانه غذایی دولت برای کودکان
وی در تشریح این طرح با بیان اینکه وزارت بهداشت حدود 140 هزار کودک دچار کم وزنی، کوتاهی قد و لاغری را معرفی کرد که خانوار این کودکان استحقاق سنجی شدند، اما بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته که در برگیرنده کودکان دهک‌های اول تا هفتم بود، بیش از 123 هزار کودک شناسایی شده تحت پوشش طرح امنیت غذایی وزارت رفاه و پرداخت یارانه غذایی قرار گرفتند ادامه داد: در راستای حفظ کرامت انسانی و تامین نیاز‌های کودکان این خانوارها، سبدی حاوی اقلامی از جمله لبنیات (دربرگیرنده شیر، ماست و پنیر)، پروتئین (شامل تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز با تاکید بر گوشت گوساله بدلیل بالاتر بودن میزان پروتئین آن نسبت به گوشت گوسفند)، حبوبات (با تاکید بر عدس بدلیل موثرتر بودن در رشد کودکان)، نان و غلات، سبزیجات و میوه‌ها (نظیر گوجه، هویج، کدو سبز و پیاز)، خرما، مغزیجات (گردو) و بلغور گندم جهت خرید خانوار‌ها تعریف شده است. این در حالیست که در این سبد امکان خرید قند و شکر بدلیل فقدان ارزش غذایی برای کودکان وجود ندارد.
نحوه شناسایی کودکان دچار لاغری شدید و کوتاهی قد
قیومی در خصوص نحوه شناسایی کودکان نیازمند یارانه غذایی گفت: همه کودکان دچار کمبود مواد غذایی نیستند؛ مسئولیت و ماموریت شناسایی کودکان واجد شرایط با وزارت بهداشت است؛ آن‌ها با کمک خانه‌های بهداشت و شبکه‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اطلاعات مورد نیاز را بر حسب نمودار رشد کودکان، ماهانه رصد کرده و در اختیار دارند و بوسیله همین نمودار کوتاه قدی، لاغری شدید و کم وزنی آن‌ها را اندازه گیری، ثبت و ارجاع می‌دهند. روش کار نیز بدین صورت است که بهورزان موظف هستند کودکان مراجعه کننده به خانه‌های بهداشت را بر اساس آموزش‌های دریافتی به صورت ماهانه پایش کنند تا ببینند اثر مواد غذایی سبد غذایی یارانه‌ای چه اثری بر نمودار رشد آن‌ها داشته است.
تاکید بر تغییر الگوی مصرف موادغذایی خانوار‌ها با طرح بهبود تغذیه و ارتقای امنیت غذایی
مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: فراموش نکنیم تنها بخشی از میزان مصرف کالری مربوط به تمکن مالی می‌شود و بخشی از آن نیز مربوط به ترجیحات (الگوی) مصرفی و رفتاری خانوار است. در واقع با طرح‌هایی همچون کالابرگ می‌خواهیم الگوی مصرف غذایی خانوار‌ها را اصلاح کنیم کنیم. بطور مثال با اولویت قراردادن و میزان لبنیات لحاظ شده درسبد غذایی می‌خواهیم خانوار حتما به میزان کافی پروتئین در سبد غذایی خود ببینند.
وی ادامه داد: همچنین ممکن است خانواری در دهک دهم درآمدی بوده، اما کودکش دچار سوء تغذیه و فقر غذایی باشد؛ چرا که مواد غذایی مورد استفاده‌اش چاق کننده بوده و کالری زیادی به کودک رسانده، ولی در نمودار رشدش بهبودی نمی‌بینیم یا مواد غذایی فاقد ارزش غذایی بوده و نتوانسته کودک را به حد نصاب استاندارد‌های رشد برساند؛ لذا گا‌ها خیلی از کودکانی که دچار سوءتغذیه هستند چاقی و یا لاغری مفرط دارند؛ حتی ممکن است دچار کوتاه قدی و کم وزنی هم باشند، اما این‌ها لزوما دچار فقر یا به نوعی عدم تمکن مالی نیستند بلکه به دلیل الگوی مصرف نادرست خانوار و یا ناآگاهی و ترجیحات رفتاری آن‌ها این مشکل ایجاد شده است که باید با فرهنگسازی و مواجه کردن خانوار با سبد غذایی مطلوب، این مسئله را تا حدودی حل کرد.
وی افزود: لذا با اجرای این طرح خواستیم هشداری دهیم درخصوص کودکانی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در مسیر رشد صحیح قرار بگیرند تا خانواده با تهیه این سبد برای کودک خود آن‌ها را از این شرایط خارج کنند.
برداشت «نقدی» در طرح بهبود تغذیه کودکان امکان‌پذیر نیست
مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه خرید سرپرستان خانوار باید صرفا در راستای اقلام لحاظ شده در سبد اعلامی باشد لذا آن‌ها نمی‌توانند غیر این کالایی خریداری کنند گفت: این سبد با اقلام یاد شده در توافق با وزارت بهداشت بوده و تا سقف 600 هزار تومان برای دهک‌های ششم و هفتم و یک میلیون تومان برای 5 دهک اول درآمدی «رایگان» است اظهار کرد: چنانچه رقم خرید ماهانه خانواری از این سقف بیشتر شود باید مابه التفاوت خریدش را از جیب بپردازد.
شارژ اعتبار حساب یارانه سرپرست خانوار، به ازای هر فرزند 5 تا 59 ماهه/ شارژ اعتبار امنیت غذایی فقط 2 ماه ذخیره و اگر مصرف نشود می‌سوزد
به گفته وی این طرح همه کودکان دارای کوتاه قدی کم وزنی و لاغری شدید 5تا 59 ماهه شناسایی شده توسط وزارت بهداشت را پوشش می‌دهد لذا تمامی فرزندان دچار مشکلات تغذیه‌ای، وزنی و قدی یک خانواده در این محدوده سنی را دربر می‌گیرد. این در حالیست که یارانه غذایی به صورت سرانه واریز و به ازای هر فرزند 600 و یا یک میلیون تومان (بنابر دهک خانوار) حساب سرپرست شارژ می‌شود. به طور مثال اگر خانواده دهک اول بوده و 4 فرزند با مشخصات مذکور داشته باشد، حساب سرپرست بابت این امر ماهانه 4 میلیون تومان شارژ می‌شود.
وی با بیان اینکه اقشار آسیب‌پذیری داریم که علاوه بر حمایت‌های یارانه‌ای نیازمند حمایت‌های ویژه‌ای هستند یادآور شد: یکی از این اقشار، کودکان زیر 5 سال‌اند که در مسیر رشد جسمی و ذهنی قرار دارند. خوشبختانه این مهم در راستای پرورش کودکانی سالم در بودجه سال 1402 به خوبی دیده شد و با کمک سازمان برنامه و بودجه به دلیل اهمیت این موضوع تخصیص‌های لازم به عنوان برنامه حمایتی داده شد. ضمنا در ماده 24 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نیز مکلف به حمایت از مادران باردار، شیرده و کودکان زیر 5 سال نیازمند هستیم.
قیومی یکی دیگر اهداف این طرح را تغییر الگوی غذایی خانوار‌ها اعلام کرد و در این خصوص بیان کرد: با توجه به اینکه پنجره جمعیتی کشور روبه بسته شدن و جمعیت رو به پیری می‌رود، استفاده از لبنیات برای سالمندان و افرادی بالای 60 سال مورد تاکید است که هم در کالا برگ و هم در بهبود تغذیه اقشار آسیب‌پذیر و کودکان این امر را در نظر گرفتیم.
شروط خروج کودکان از طرح بهبود و ارتقای امنیت غذایی/ رصد آنلاین خرید خانوار‌ها
وی درخصوص شرایط خروج کودکان از طرح بهبود تغذیه کودکان اظهار کرد: با اتمام سن 59 ماهگی کودک و یا رفع مشکلات تغذیه‌ای و وزنی و کوتاهی که پس از پایش‌های دوره‌ای اعلام می‌شود، کودکان مذکور از طرح خارج و کودکان شناسایی شده جدید نیز وارد طرح می‌شوند؛ لذا اجرای این طرح حمایتی با توجه به موارد گفته شده به صورت مشروط بوده و برای کودک شناسایی شده تا زمان بهبود در صورت مصرف منظم ادامه دار است و پس از بهبود، کودک از چرخه حمایت خارج می‌شود. اما اگر به هر دلیلی کودک مصرف موادغذایی را انجام داد، اما منحنی رشدش بهبود نیافت حتما توسط همکاران وزارت بهداشت موضوع بررسی و آسیب شناسی می‌شود تا درمان لازم صورت گیرد.
وی در پایان خطاب به فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ گفت: میزان خرید، کالای انتخابی و اینکه خانوار‌ها از کدام فروشگاه خرید می‌کنند به صورت آنلاین رصد می‌شود لذا تخلف در فروش اقلام توسط فروشگاه‌ها نیز به راحتی امکان‌پذیر است و با فروشگاه‌های متخلف به شدت برخورد می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/798060/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

غایبان بزرگ الدحیل در مقابل پرسپولیس

رسمی: 3 ستاره الدحیل، غایب مقابل پرسپولیس(عکس)

طوفان الاقصی خط بطلانی بر شکست ناپذیری اسراییل کشیده است

تداوم آلودگی در شهر‌های صنعتی خوزستان

پیش‌بینی جوی پایدار برای خوزستان

تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در دستور کار قرار دارد

بازداشت بیش از 280 سارق در خوزستان

تبادل اسرا با اسرائیل شامل اسرای اردنی هم خواهد شد

جهاد دانشگاهی می‌تواند بازوی تولید دانش فنی شرکت ملی حفاری باشد

مدیریت مساجد ایران نیازمند تحول است

14 هزار واحد مسکن ملی در کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت است

تبادل دوباره آتش در مرز لبنان و فلسطین اشغالی/ 4 صهیونیست زخمی شدند + فیلم

توقیف کالای قاچاق در ماهشهر

مشاور اسبق نتانیاهو: نباید به انسانیت در غزه توجه کنیم

برگزاری کلاس‌ آموزشی اطفاء حریق در شوش

این خودرو پراید افغان‌ها است

بازداشت بیش از 280 سارق در طرح مقابله با سرقت در خوزستان

تداوم آلودگی در شهرهای صنعتی خوزستان/ فعلا بارش موثری نداریم

دستگیری 286 سارق در خوزستان

کشف 40 هزار لیتر سوخت قاچاق در هندیجان

تالاب‌های خوزستان میزبان پرندگان مهاجر شدند

مقام فلسطینی: ادعای وجود مناطق امن در غزه، دروغ است

123 اسیر و 13 جسد اسرائیلی همچنان نزد حماس است

عملیات اضطراری عامل بی آبی در یک منطقه در خرمشهر

کاخ‌سفید: نمی‌دانیم مذاکرات آتش‌بس غزه چه زمانی از سرگرفته می‌شود

اصحاب رسانه باید نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های قرآنی داشته باشند

دستگیری 286 سارق در خوزستان/ 68 کیلوگرم مواد مخدر کشف شد

بازداشت 42 متهم در خرمشهر

نگرانی‌ها از ادامه جنگ غزه/ بحرانی که عمیق‌تر می‌شود

شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از ارزشی‌ترین ستادهای کشور است

بررسی 128 درخواست مردمی در منطقه 15 انجام شد

تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه‌های علوم پزشکی آبادان و بصره منعقد شد

تعویق زمان بازی پرسپولیس - الدحیل جدی نیست

تغییر جدید در کادرفنی استقلال خوزستان

خانه دار شدن سه قلوهای شهرستان شوش

سربازانِ حاج قاسم در معراج شهدا/آسمان مقاومت در خیابان بهشت

اجرای طرح ضربتی پیشگامان امنیت انتظامی چهار در خوزستان

قیمت سکه طرح جدید امروز یکشنبه 12 آذر 1402

آخرین وضعیت تالاب‌های خوزستان برای میزبانی از پرندگان مهاجر

دهقانی، مامور تشکیل ‌«شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی» شد

پدران شهیدان والامقام «سلطانی» آسمانی شد

پیام تسلیت رئیس جمهور در پی درگذشت مرحوم حاج کاظم فرهاد

تبادل آتش در مرز لبنان و فلسطین اشغالی

اعزام مسافران درود اندیمشک با قطارهای جایگزین

حملات موشکی حزب‌الله لبنان به 5 پایگاه‌ ارتش رژیم صهیونیستی

توانمندی‌های بانوان شاغل در سازمان راهداری کشور شناسایی می‌شود

عملیات طوفان الاقصی منجر به خفت رژیم صهیونیستی در دیدگان ملتها شد

ثبت آلودگی هوا در 7 شهر خوزستان

زمین چمن مصنوعی برای دانش‌آموزان معلول در اهواز افتتاح شد

برگزاری همایش طلیعه حضور خواهران طلبه جدیدالورود خوزستان در مشهد