پیام خوزستان

آخرين مطالب

گزارش تسنیم از آخرین وضعیت شهر سیلاب‌زده بندر امام خمینی/ آب‌گرفتگی مناطق مختلف بندر امام تا پایان امشب برطرف می‌شود اجتماعی

گزارش تسنیم از آخرین وضعیت شهر سیلاب‌زده بندر امام خمینی/ آب‌گرفتگی مناطق مختلف بندر امام تا پایان امشب برطرف می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - روز دوشنبه باران خوبی در خوزستان و بویژه شهر بندر امام خمینی بارید؛ مردم اما خوشحال نشدند؛ آنها هنوز داغدار سیلاب سال 99 بودند و خانه‌هایی که زیر آب رفته و تخریب شده بود... تاریخ دوباره تکرار شد! بندر امام خمینی دوباره زیر آب رفت ... - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مردم بندر امام خمینی(ره) هنوز خاطره تلخ بارش‌های سال 1399 را فراموش نکرده‌اند؛ همان باران‌هایی که باریده بود تا برایشان شادی و برکت بیاورد، اما در نبود نظام کارآمد شهری و دفع آب‌های سطحی، شهر و خیابان‌ها و خانه‌هایشان را غرق آب کرده بود.
باران وقت بارش زیبا بود، اما وقتی دانه‌های درشتش به زمین رسید، جز خسارت و تلخکامی برای مردم خوزستان و بندرامام نداشت.
آن سال وقتی آب‌های سطحی آمیخته به فاضلاب پس از وارد کردن کلی خسارت، از سطح زمین و خانه‌های مردم جمع‌آوری شد؛ مسئولان وعده دادند که بندر امام دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نخواهد بود.
همین چند روز پیش یعنی چهارشنبه 24 آبان هم فرماندار شهرستان ماهشهر در جلسه فوق‌العاده مدیریت بحران شهرستان گفته بود: در بندر امام خمینی (ره) اعتبارات قابل توجهی بالغ بر 50 میلیارد تومان برای تقویت ایستگاه‌ها، ترانس‌های برق و پمپ‌ها هزینه تعریف شده‌ و دیگر جای نگرانی نیست.
حالا دوباره تاریخ تکرار شده است؛ مو به مو...دوباره باران بارید و دوباره شهر زیر آب رفت. دوشنبه مردم بندرامام خمینی دوباره غافلگیر شدند. اگرچه بیش از 111.8 میلیمتر بارندگی در ایستگاه باران‌سنج بندر امام خمینی (ره) در این روز ثبت شد، اما طبق وعده مسئولان قرار نبود این میزان بارندگی دوباره شهر و خانه‌هایش را زیر آب ببرد، اما بُرد و اندوه و اضطراب را مهمان خانه مردمانی کرد که هنوز بخش زیادی از آنها از سیلاب سال 99 بی‌سرپناه هستند و خانه تخریب شده‌شان بازسازی نشده است.
دوباره باران بارید و تند بارید و شهر سیلاب‌زده شد. و دوباره نهادهای دولتی با نیرو و تجهیزاتشان پای کار آمدند، پای نیروهای جهادی هم به میدان باز شد. دوباره نشست‌های بحران شکل گرفت و دوباره مسئولان شروع کردند به ارائه آمار و ارقام و ...
طبق گفته فرید قنواتی، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر بندر امام خمینی(ره)، هشت نقطه از شهر دچار آبگرفتگی شده و در سه منطقه شهرک شهید صباغان، 700 دستگاه و شهید صدوقی آب وارد منازل شده است و این مناطق حالا جزو مناطق بحرانی هستند.
فرماندار بندر ماهشهر هم به خبرنگار تسنیم در اهواز گفت که جلسه ستاد مدیریت بحران شب گذشته با حضور استاندار خوزستان برگزار شده است.
فریدون بندری با بیان اینکه از شب گذشته نیرو‌های عملیاتی‌ در حال تخلیه آب از سطح معابر هستند، افزود: تنها در طی یک ساعت حدود 112 میلیمتر باران در بخش بندر امام (ره) باریده و شهرهای ماهشهر، بندر امام و‌ چمران در شهرستان ماهشهر درگیر آبگرفتگی شده‌اند.
فرماندار بندر ماهشهر گفت که البته در شهرهای ماهشهر و چمران وضعیت به حالت عادی بازگشته، اما در شهر بندرامام با توجه به وضعیت جغرافیایی که گودمانند است، چند منطقه همچنان دچار آبگرفتگی است.
وی با بیان اینکه در این بارندگی شاهد نفوذ آب‌ به برخی از منازل هم بودیم، عنوان کرد که با تلاش نیروهای عملیاتی، تمام خانه‌هایی که دچار آبگرفتگی شده بودند، تخلیه‌ شدند.
بندری یادآور شد که تمام ظرفیت استان به دستور استاندار خوزستان پای کار آمده و هم‌اکنون فقط در دو نقطه از بندر امام درگیر تخلیه آب هستیم.
فرماندار بندرماهشهر با بیان اینکه اکنون بیشتر آب در معابر و جاده اصلی است و تا ساعات آینده تخلیه می‌شود، درخصوص آبگرفتگی بیمارستان راه زینب بندرامام‌ هم گفت: بیمارستان راه زینب یکی‌ از گودترین نقاط شهر است که دچار آبگرفتگی شده و با این آبگرفتگی مشکلاتی برای ورود و خروج مردم ایجاد شده است.
وی افزود: آمبولانس‌های استانی در حالت آماده‌باش کامل برای ورود و خروج به درمانگاه به کار گرفته شده‌اند و یک ایستگاه پمپاژ در این درمانگاه در حال کار است و تا پایان امروز مشکل آن برطرف‌ می‌شود.
درهمین حال دکتر سیدسعید آزنده، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی اهواز درخصوص آبگرفتگی بیمارستان راه زینب (س) سربندر، گفت: در ساختمان بیمارستان، آبگرفتگی و مشکل خاصی وجود ندارد، اما با توجه به آبگرفتگی وسیع در خیابان‌های اطراف بیمارستان، آب شهر در حال سرازیر شدن به محوطه بیمارستان است.
آزنده با بیان اینکه خدمات به بیماران در شرایط ایجاد شده اما همچنان ادامه دارد، افزود: چهار دستگاه خودرو برای تردد مردم در نظر گرفته‌ایم تا با این خودروها از محوطه بیرونی به داخل بیمارستان و بالعکس تردد کنند.
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی رعایت نکات بهداشتی بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از آب موجود در خیابان‌ها، فاضلاب ( آب آمیخته به فاضلاب) است ، بنابراین مردم باید در این شرایط نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند تا به بیماری‌های مختلف مبتلا نشوند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان هم درخصوص آخرین وضعیت آبگرفتگی بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: آبگرفتگی مناطق مختلف بندر امام خمینی(ره) امروز برطرف و تا پایان امشب آب‌ها به صورت کامل تخلیه می‌شود.
محمد رضا کرمی‌نژاد درخصوص آخرین وضعیت آبگرفتگی در اهواز هم گفت: در حال حاضر عمده مناطق از آب باران تخلیه شده و مناطقی از قبیل کیان‌شهر، باهنر، فاز اول و دوم پاداشهر نیز تا امشب تخلیه می‌شود.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان هم با اشاره به امدادرسانی به مردم متاثر از آبگرفتگی در شهرستان بندرماهشهر گفت: امدادگران جمعیت هلال‌احمر خوزستان در قالب 9 تیم عملیاتی، به سیل زدگان امدادرسانی کردند.
امیرعباس نجفی افزود: از ساعت 14 روز گذشته، به320 نفر خدمات امدادی ارائه شده است. همچنین تیم‌های تخصصی سیلاب با دستگاه‌هایی مانند پمپ و لجنکش آماده هستند تا درصورت نیاز به مردم عزیز این شهرستان خدمات ارائه کنند.
وی با بیان اینکه امدادگران در این مدت 4 هزار غذای گرم بین مردم توزیع کرده‌اند، عنوان کرد: 5 اردوگاه اسکان اضطراری نیز در شهرهای چمران و سربندر برپا و 5 نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. همچنین 250 پتو، 144 موکت و 1350 عدد کنسرو میان متاثرین از بحران آبگرفتگی توزیع شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان یکی دیگر از اعضای نشست فوق‌العاده امروز بود که گفت: تیم‌های ارزیاب این اداره کل در حال برآورد خسارت‌های ناشی از آبگرفتگی در شهر بندر امام خمینی (ره) از توابع شهرستان ماهشهر هستند.
روح الله عمادی به بازدید از مناطق بحران‌زده شهر بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: از شب گذشته ارزیابی مناطق درگیر آبگرفتگی این شهر به ویژه مناطق دستغیب و مقداد آغاز شده و به محض جمع‌آوری اطلاعات نهایی به استانداری خوزستان ارائه خواهد شد.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه امروز بازدید از خانه‌های در حال ساخت مربوط به آبگرفتگی سال 99 انجام شد، افزود: خوشبختانه با مهندسی اعمال شده در ساخت این واحدها، هیچگونه آبگرفتگی و خسارتی در این مناطق رخ نداده است.
عمادی یادآور شد: به دنبال آبگرفتگی سال 99 و خسارت‌های زیادی که به منازل مردم وارد شد، با حمایت دولت سه هزار واحد مسکونی در چهار شهرک رضوان، قدس،کوثر و فردوس این شهر در دستور کار ساخت قرار گرفت و هم اکنون یک‌هزار و 200 واحد آماده بهره‌برداری است.
وی با بیان اینکه 200 خانوار تاکنون در این واحدها ساکن شده‌اند، اظهار داشت: همچنان تسهیلات ساخت خانه در این شهر برقرار است و متقاضیان می‌توانند برای دریافت وام و ساخت خانه‌های ایمن اقدام کنند.
وی تاکید کرد: از مردم مناطقی که خانه‌های آن‌ها هنگام بارش باران دچار آبگرفتگی می‌شود، درخواست می‌کنیم با استفاده از تسهیلات این دستگاه، نسبت به ساخت خانه‌های مطمئن اقدام کنند.
عمادی گفت: یکی از دلایل مهم آبگرفتگی خانه‌های شهر بندر امام خمینی این است که بیشتر خانه‌های این شهر هم‌سطح با زمین هستند و به همین دلیل آب وارد منازل می‌شود، اما واحدهای مسکونی جدید و در دست ساخت این مشکل را ندارند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان افزود: با این حال به دلیل وجود کانال انتقال آب‌های سطحی در این شهر به مساحت 900 متر بتنی و 600 متر خاکی، بخش زیادی از روانآب‌ها از طریق این کانال خارج شده است.
وی تاکید کرد: انتهای کانال برای انتقال بهتر آب نیاز به لایروبی دارد که با استقرار تجهیزات لازم، آب‌های سطحی سریع‌تر تخلیه خواهند شد.
انتهای پیام/735

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/798033/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خواندن چندبیتی زیبا در وصف حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

انتقادهای جلیلی به دولت روحانی: اعتقادی به برنامه نداشت

قاضی‌زاده: اگر نمی‌توانید برنامه هفتم را اجرا کنید، چرا آمدید کاندیدا شدید، از همین الان دبه نکنید!

پزشکیان: مگر قاضی‌زاده نمی‌گفت در سه روز مشکل بورس را حل می‌کنم، پس چه شد؟

خنده معنادار قالیباف به جمله پورمحمدی درباره صادر کردن حکم شهرداری او

لحظه به لحظه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری؛ پورمحمدی: همین الان در همین مناظره هم وفاق نداریم

عملیات نظامی مقاومت فلسطین علیه اشغالگران در رفح

به شکرانه مقاومت

حماس: مقاومت عامل فروپاشی کابینه جنگ اشغالگران است

کسب رتبه برتر جوانی جمعیت توسط دانشگاه علوم پزشکی دزفول

2 مصدوم انفجار سیلندر گاز در لالی جان باختند

واکنش هدی زین العابدین به عشق جدید پارسا پیروزفر

من از گور برگشتم!

شوخی های منوچهر نوذری با پسرش در صندلی داغ

عروس بی جنبه

اجرای بی‌نظیر و خلاقانه محمدرضا علیمردانی و هادی کاظمی در جوکر

آدما موقعی وفاداری‌شون ثابت می‌شه که تو بدبختی باشن!

برترین تصاویر 2024 از کهکشان راه‌شیری

علت ناراحتی خداداد از اتفاقات شب گذشته

چالهان‌اوغلو: دیوار زرد دورتموند فردا دیوار قرمز می‌شود!

استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای تجربه بهتر یورو 2024 توسط تلوزیون لهستان

یوفا تحقیق می‌کند؛ شعار نژادپرستانه علیه انگلیسی‌ها!

شکست بلژیک با بد شانسی های متعدد لوکاکو

پیش بینی قیمت دلار 29 خرداد 1403

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه 29 خرداد 1403

چهره بامزه مناظره از نگاه ابطحی

کنایه سنگین پورمحمدی: درحالی می‌گویند تحریم مهم نیست که دنیا تحریم فلج‌کننده به ما تحمیل کرده است

مهاجرانی خطاب به قالیباف و قاضی‌زاده: ٤ دقیقه را حرام کردید!

پزشکیان: این هم بخور بخور از کجا می‌آید؟/ ما در دنیا در حوزه اقتصاد، نفر پانزدهم از آخر هستیم

خنده‌های جلیلی در هنگام صحبت‌های پورمحمدی

آغاز مناظره 6 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قاضی زاده: ظاهراً برخی دوستان بنا ندارند بحث کارشناسی کنند

حمله زاکانی به پزشکیان: تعجب می‌کنم ایشان چطوری نامزد ریاست جمهوری شدند!

هوای اهواز در وضعیت «قرمز» و خطرناک

خریداری بیش از 1.6 میلیون تن گندم از کشاورزان خوزستانی

افتتاح قربانگاه مرکزی عید قربان کمیته امداد خوزستان

قدر دانی سردار حسیـنی از حضور مردم و مسئولان در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپـاه امیرالمومنین (ع)

سه واحد صنعتی و کشاورزی در بستان آباد آذربایجان شرقی افتتاح شد

ستاد جلیلی در خوزستان دربرگیرنده همه اقشار است

پیگیری‌ها برای آزادی هر چه زودتر بشیر بی‌آزار ادامه دارد

غریب‌آبادی: پیگیری‌ها برای آزادی هر چه زودتر بشیر بی آزار

جان باختن 2 مصدوم حادثه نشت گاز در شهر تراز لالی

عشق پارساپیروزفر پس از فیلم «قهرمان»

استایل جذاب بهنوش طباطبایی در یک جشنواره

میکروروبات سرطان ریه را در موش‌ها درمان کرد

باتری جدیدی که از خاک برق تولید می‌کند

پیشنهاد اغواکننده برای گزینه پرسپولیس و استقلال

خلاصه بازی بلژیک 0 _ 1 اسلوواکی

پیش بینی بورس سه شنبه 29 خرداد 1403

مجموعه قصه های جالب از پیامبران(ع)

تصویری از رئیسی در مناظرات انتخابات 1400