پیام خوزستان

آخرين مطالب

حساسیت به طرد چیست؟/ راه‌های تقویت حس دوست داشته شدن مقالات

حساسیت به طرد چیست؟/ راه‌های تقویت حس دوست داشته شدن
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهمیت زندگی به شیوه گروهی در انسان‌ها به حدی زیاد است که تقریباً تمامی آن‌ها طرد و کنار گذاشته شدن از اجتماع را موضوعی ناخوشایند دانسته و تلاش می‌کنند تا از بروز چنین اتفاقی برای خودشان جلوگیری کنند. بااین‌حال، گروهی از افراد به این مسئله بیش‌ازحد واکنش نشان می‌دهند. واکنش‌های شدید نسبت به کنار گذاشته شدن از یک جمع و رفتارهایی که به دنبال آن از فرد سر می‌زند، معمولاً مشکلاتی را برای خود فرد و اطرافیان ایجاد می‌کند. به همین خاطر در این مطلب سعی می‌کنیم تا شمارا با مفهوم حساسیت به طرد، علل و راه‌های درمان آن آشنا کنیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
حساسیت به طرد چیست؟
گروهی از افراد همواره در حالت گوش به زنگی برای دریافت نشانه‌های طرد شدن هستند. آن‌ها ساده‌ترین رفتارها را به‌عنوان دلایلی برای طرد تلقی می‌کنند و به دنبال چنین برداشتی، معمولاً رفتارهایی انجام می‌دهند که اگرچه نامتناسب با شرایط محیط و اجتماع است، اما با استنباطی که آن‌ها در ذهن دارند، کاملاً همخوان است.
برای مثال، یک فرد دارای حساسیت بالا به طرد، در حین مکالمه با یک دوست، متوجه می‌شود که دوستش گاهی به تلفن همراه خود نگاه می‌کند. توجه به تلفن همراه ازنظر چنین فردی به این معناست که دوستم حتماً حوصله مرا ندارد، او نمی‌خواهد با من صحبت کند، می‌خواهد به من بفهماند که باید خداحافظی کنم، او احتمالاً می‌خواهد ارتباطش را برای همیشه با من قطع کند و.... به دنبال چنین دریافت و باوری، این فرد واکنشی نسبتا شدید به رفتار دوستش نشان خواهد داد، این واکنش می‌تواند از رفتارهایی مانند یک خداحافظی نابهنگام و ترک قرار تا یک پرخاشگری تمام عیار باشد. واکنش هرچه که باشد، نکته اینجاست که ازنظر چنین فردی، هیچ دلیل دیگری برای این رفتار نمی‌توان متصور شد.
واکنش‌ها به ادراک طرد
هر فردی بر اساس شخصیت و روحیاتی که دارد، به شکلی منحصربه‌فرد به احساس طرد شدن پاسخ می‌دهد. به‌طورکلی می‌توانیم انواع پاسخ‌ها به حساسیت بالا نسبت به طرد را در چند گروه، طبقه‌بندی کنیم.
1. افرادی که به دنبال تایید و محبت دیگران برمی‌آیند
این گروه از افراد، به دلیل ترسی که از طرد شدن و از دست دادن نزدیکانشان دارند، همواره تلاش می‌کنند تا از بروز کوچک‌ترین اختلاف‌نظر و دلخوری جلوگیری کنند. آن‌ها همواره به دنبال تایید و محبت از جانب دیگران هستند؛ درنتیجه بیش‌ازحد محبت می‌کنند، در همه حال، دیگران و شرایط آن‌ها را درک کرده و مقدم بر خود می‌دانند. می‌توان گفت که این گروه از افراد، خود را به‌عنوان یک فرد مستقل، از یاد برده و کاملاً بر اساس برنامه‌ها و نیازهای دیگران زندگی می‌کنند.
2. افرادی که با پرخاش و بدرفتاری تلاش می‌کنند توجه دیگران را جلب کنند
یکی از شایع‌ترین واکنش‌ها در مقابل احساس طردشدگی، خشم است. افرادی که در مقابل بی‌توجهی دیگران از کوره در می‌روند و یا آن‌هایی که با زورگویی سعی در حفظ یک رابطه دارند، در این گروه قرار می‌گیرند. این افراد اگرچه در ظاهر خودخواه به نظر می‌رسند و به شکلی وانمود می‌کنند که دیگران نسبت به آن‌ها در مرتبه پایین‌تری قرار دارند اما در حقیقت به‌شدت نسبت به تنها شدن و از دست دادن اطرافیانشان آسیب‌پذیر هستند.
3. افرادی که بخاطر حساسیت به طرد تنهایی را برمی‌گزینند
انتخاب تنهایی، می‌تواند یک پیش‌دستی هوشمندانه در مقابل حساسیت بالا به طرد شدن باشد. به عبارتی این افراد باور دارند که قرار است از جانب نزدیکان و عزیزانشان طرد شوند و از این طرد، ناراحتی بسیاری را تجربه کنند. به همین خاطر سعی می‌کنند تا از ابتدا وارد روابط اجتماعی نزدیک نشوند تا نهایتاً طرد را تجربه نکنند. افرادی که از شروع روابط صمیمانه واهمه دارند و هنگامی که یک رابطه صمیمانه شکل می‌گیرد سعی می‌کنند تا رابطه را از بین ببرند و همچنین آن‌هایی که تلاش می‌کنند تا روابطشان را همواره منطقی نگه‌دارند در این دسته قرار می‌گیرند.
چرا حساسیت بالا به طرد ایجاد می‌شود؟
تقریباً تمامی روانشناسان به اهمیت سال‌های اولیه کودکی و رابطه مادر و فرزند، باور داشته و معتقدند که کیفیت این رابطه، چگونگی روابط بعدی فرد در طول زندگی را تعیین می‌کند. اگر کودکان در سال‌های نخستین زندگی، به این نتیجه برسند که مادر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت مراقبت از آن‌ها را دارد، همواره برای رفع نیازهایشان حاضر است و آن‌ها را تنها نمی‌گذارد، در آینده نیز چنین تصوری را راجع به شریک احساسی‌شان خواهند داشت؛ اما اگر کودک احساس کند که مادر همواره برای پاسخگویی به نیازهای وی آماده نیست و گاهی نیازهایش را بی‌جواب می‌گذارد، این بی‌اعتمادی به کلیه روابط بعدی فرد نیز سرایت می‌کند.
درمان حساسیت به طرد
1. پذیرش
اولین قدم برای ایجاد هر تغییری آن است که بپذیریم در چه وضعیتی قرار داریم. تا زمانی که نپذیرفته‌ایم که در کجا ایستاده‌ایم نمی‌توانیم برای عقب یا جلو رفتن برنامه‌ریزی کنیم.
2. در نظر گرفتن همه احتمالات از راهکارهای درمان حساسیت به طرد
هنگامی‌که احساس می‌کنید رفتاری به این معناست که طرف مقابل قصد طرد کردن شمارا دارد، چند نفس عمیق بکشید، خودتان را آرام نگه‌دارید و سعی کنید در ذهنتان به این سال پاسخ دهید چه دلایل دیگری غیر از طرد شما، برای رفتار او وجود دارد؟
3. باور کنید واقعیت غیرقابل تغییر نیست
اگر تجربه ناخوشایندی داشتید که شمارا نسبت به طرد شدن از جانب دیگران حساس کرده است، باور کنید در دنیا قرار نیست همواره یک تجربه برایتان تکرار شود، شاید در تجربیات جدیدتان، نتیجه‌ای متفاوت بگیرید. برای رسیدن به این باور باید شروع کنید و رفتاری متفاوت از قبل در روابطتان پیش بگیرید.
4. از کنار گذاشته شدن نترسید
حساسیت به طرد، از آنجایی نشات می‌گیرد که فرد نبودن اطرافیان را به‌مثابه یک فاجعه تعبیر می‌کند. این باور را در خودتان تقویت کنید که در زندگی هر یک از انسان‌ها، افراد بسیاری می‌آیند و می‌روند و این مسئله، چندان هم ترسناک نیست.
نقش اطرافیان در حساسیت به طرد
حساسیت به طرد، براثر تجربیات فرد در زندگی ایجاد می‌شود به همین خاطر، برای کاهش نشانه‌ها و از بین بردن چنین طرز فکری در فرد، می‌بایست بامحبت بی‌قیدوشرط به او نشان دهید که دوستش دارید و قصد رها کردنش را ندارید. محبت بی‌قیدوشرط به این معناست که شما می‌بایست با رفتارتان به‌طرف مقابل نشان دهید که علی‌رغم دلخوری‌هایی که به‌صورت طبیعی در یک رابطه پیش خواهد آمد و تمام اختلاف‌نظرهای موجود، همواره او را دوست می‌دارید و تصمیمی برای رها کردنش ندارید.
همواره این نکته را در نظر داشته باشید که ایجاد چنین تفکری، به‌مرورزمان و براثر تجربیات مختلفی در فرد ایجادشده است، پس برای از بین بردن آن نیز، به زمان و صبر نیاز است.
چه افرادی بیشتر در معرض آسیب نسبت به حساسیت به طرد هستند؟
افرادی که به هر دلیلی نظیر فوت والدین، جدا شدن از والدین، بی‌توجهی والدین به نیازهایشان و...، رابطه والد فرزندی باکیفیتی در دوران کودکی‌شان نداشته‌اند و یا افرادی که در معرض تجربیات طرد شدن از سوی دیگران بوده‌اند، نسبت به این باور مخرب آسیب‌پذیرتر هستند.
چگونه می‌توانیم حساسیت به طرد را در خودمان از بین ببریم؟
برای ضعیف کردن باور به طرد شدن از جانب دیگران، در مرحله اول باید به این درک برسید که این، صرفاً یک حساسیت و باور اشتباه در ذهن شماست و می‌بایست با آن مبارزه کنید، سپس سعی کنید تا دلایل دیگری برای رفتارهایی که ازنظر شما دال بر طرد هستند بیابید.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/290536/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با رهبران گروه‌های فلسطینی مستقر در سوریه

رییس هیات والیبال خوزستان انتخاب شد

2 فروند شناور تجاری حاوی ‌لوازم خانگی قاچاق ‌در خلیج فارس توقیف شد‌

یک کشته و چهار مصدوم در حوادث رانندگی خوزستان

حقوق اولیه مناطق کم‌برخوردار اهواز در خدمات شهری ادا نشده است

اختصاص 500 لیتر گازوئیل برای هر تراکتور در دزفول

15 تن برنج بین مرزنشینان جنوب غرب خوزستان توزیع شد

نمایش آثاری هنری درباره ساختمان متروپل آبادان

دستگیری 6 نفر از عاملان تیراندازی در حمیدیه

خط تولید مواد شوینده در شادگان راه اندازی شد

کاروان زینبیون بهاباد یزد، پیاده عازم مشهد مقدس شد

هشدار نارنجی نفوذ توده گرد و خاک از عراق به خوزستان

تصویب اختصاص بیش از 70 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان کارون

چمران تاکید کرد: ساخت ادامه یادگار امام، پروژه مهم پایتخت

افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان حضرت زینب(س) اروندکنار

نماینده مجلس : قالیباف ، آیین‌نامه را در استیضاح وزیر صمت زیرپا گذاشت/ بده‌بستان‌ها ، به نفع مجلس انقلابی نیست

نصب بیش از پنج هزار کنتور هوشمند برای مشترکhن برق کلانشهر اهواز

آزادی کودک 10 ساله پس از 40 روز اسارت

درگیری در مسابقات کیک‌بوکسینگ قهرمانی کشور!

ادعای اعزام نیرو برای ربایش گردشگران اسراییلی صحت دارد؟

میهمان ناخوانده آسمان خوزستان نرفته بازگشت

پنج بخش‌ جدید به ظرفیت درمانی بیمارستان اروندکنار آبادان اضافه شد

خانواده ها نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد بر عهده دارند

انتقال هوایی دو بیمار با یک فروند بالگرد به ایذه و اهواز

افت 300 هزار تومانی سکه تمام بهار آزادی

درگیری در مسابقات کیک‌بوکسینگ قهرمانی کشور!/ ویدئو

انتخاب رئیس هیات والیبال خوزستان

اطلاعات 6040 شاغل جدید در سامانه رصد سیستان و بلوچستان ثبت شد

تاکید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان بر نقش خانه های بهداشت کارگری در حفظ و ارتقای سلامت کارگران

نهاده‌های دامی وارداتی در مدت 5 روز در بندرامام ترخیص می‌شود

انتقال پایدار گاز در استان هرمزگان پس از وقوع زلزله

بهره‌برداری از پانزدهمین جایگاه عرضه سوخت ناحیه بروجرد

«حمید نیلی» مدیر مجموعه تماشاخانه ایرانشهر شد

رئیس جدید هیئت والیبال خوزستان انتخاب شد

استقبال کم از واکسن کرونا در خوزستان نگران کننده است

کاهش فاصله شمال و جنوب با جدیت دنبال می‌شود/ صدور ماهانه 6 هزار پروانه ساخت در بافت فرسوده

از تقدیر از شهرداری تهران برای برپایی نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری تا تاکید بر توانایی شهرداری برای تحقق برنامه‌ها و اهدافش

اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه قیمت‌ها را افزایش دهد

قفل شدن دو مسیر اصلی تردد آمبولانس ها در اهواز

اعزام سه کشتی گیر و یک مربی ایذه‌ای به رقابت‌های قهرمانی آسیا

نقش شهرداری تهران در واگذاری مسکن استیجاری چیست؟

قفل شدن دو مسیر اصلی تردد آمبولانس‌ها در اهواز / تاخیر 14 دقیقه‌ای ماموریت‌های اورژانس

دیدار وزیر امور خارجه با رهبران گروه های فلسطینی

فرماندار دزفول: 500 لیتر گازوئیل برای هر تراکتور اختصاص یافت

تاخیر 14 دقیقه‌ای ماموریت‌های اورژانس اهواز در پی قفل شدن مسیر

قطع‌ برق 218 مشترک پرمصرف در اهواز

زیرسازی تخریب متروپل در حال انجام است

برگزاری نشست رسیدگی به مسائل و مشکلات البرز شرقی در شاهرود

افتتاح پروژه افزایش ظرفیت تولید شرکت تولیدی صنعتی، دانش بنیان کلر پارس در آذربایجان شرقی

لزوم هم‌افزایی و نظارت بیشتر افسران ایمنی در عملیات