پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهارت تاب‌آوری و ویژگیهای مرتبط با آن مقالات

مهارت تاب‌آوری و ویژگیهای مرتبط با آن
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته‌اند پیشرفت کنند. تفاوت این دو دسته از افراد در این است که آن‌ها خودشان انتخاب می‌کنند تا از اتفاقات پیرامون چگونه استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. در واقع این قدرت که از درون سرچشمه می‌گیرد به همراه یکی از ویژگی‌های روانی به نام تاب آوری معنا پیدا می‌کند. این افراد دارای مهارت‌های اجتماعی، مهارت حل مسئله و احساس عزت نفس و ارزشمندی هستند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می‌پردازیم.
مهارت تاب آوری چیست؟
مفهوم تاب‌آوری به صورت ساده به معنای ظرفیت بازگشتن از شرایط دشوار و موفقیت در موقعیت‌های سخت است. این مهارت باعث می‌شود تا از شرایط و موقعیت‌های ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت همانند بسیاری از مهارت‌های دیگر نیازمند تمرین و تلاش است و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده‌ فرد دارد. برخی از افراد به خوبی از این مهارت به نفع خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر نمی‌توانند در آن موفق شوند و ضعیف عمل می‌کنند. 
مهارت تاب آوری آموختنی است و ارثی نیست زیرا افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند و با وجود مشکلات به خوبی رشد می‌کنند نیز به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در خود پرورش دادند.
افراد دارای مهارت تاب آوری چه ویژگی‌هایی دارند؟
مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این افراد تحمل سختی‌ها و مشکلات است و آن‌ها در برخورد با کوچک‌ترین چالش خودشان را نمی‌بازند و سعی می‌کنند تا از مشکلات پله‌ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی افرادی را که مهارت تاب آوری دارند را بررسی می‌کنیم.
مهارت حل مسئله
افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن‌ها در شرایط بحرانی راه حل‌های تازه و مفیدی پیدا می‌کنند و در برابر این موقعیت‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن‌ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می‌دهد و باعث موفق شدن آن‌ها در برابر مشکلات می‌شود.
اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می‌بازید و ادامه نمی‌دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می‌کنید و به صورت کاملا حرفه‌ای موقعیت را به نفع خود تغییر می‌دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می‌توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.
عزت نفس و ارزشمندی
این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خودتان را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خودتان را دوست داشته‌ باشید و برای خود ارزش قائل شوید. سپس سعی کنید ویژگی‌های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به تدریج کم کنید. با انجام این کار بعد از مدتی متوجه می‌شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی نیز پیدا کردید.
داشتن مهارت‌های اجتماعی ا ز ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر دقت کرده‌ باشید افرادی که خونگرم هستند و می‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند به مراتب موفق‌تر از کسانی هستند که در موقعیت‌های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند تنها باشند. اگر بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می‌توانید از حمایت‌های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پس مشکلات بربیایید. برای اینکه بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید لازم است تا مهارت‌هایی مانند فن بیان، هنر خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را در خود تقویت کنید.
نیمه‌ پر لیوان را ببینید
افرادی که مثبت اندیش هستند، زمانی که با مشکلات مواجه می‌شوند به نکات مثبت آن توجه می‌کنند. با این کار آن‌ها به آینده امیدوار می‌شوند و می‌توانند به خوبی از عهده‌ مشکلات بربیایند. اما اگر منفی بین باشید نمی‌توانید از پس مشکلات بربیایید زیرا دیگر امیدی به آینده ندارید و تنها جنبه‌ منفی مشکلات و چالش‌ها را می‌بینید.
نسبت به مسائل پیرامون هوشیار باشید
افرادی که با فکر قبلی عمل می‌کنند و هوشیار هستند، بهتر می‌توانند شرایط را درک کنند و آگاهانه عمل کنند. همچنین آن‌ها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می‌شود تا تاثیرات مثبتی در محیط و اطرافیانشان داشته باشند.
درس گرفتن از هر شکست
افرادی که مهارت تاب آوری بالایی دارند از هر باختی درس می‌گیرند و سریع خودشان را نمی‌بازند. آن‌ها از طریق شکست تجربه کسب می‌کنند که بسیار مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به تدریج مهارت تاب آوری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
چگونه می‌توان مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟
برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است تا نکاتی را رعایت کنید و به آن‌ها توجه کنید. در ابتدا لازم است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می‌کنید و اصلا معنای این هدف چیست زیرا در اینصورت در برابر مشکلات قدرتمند می‌شوید و از تلاش دست نمی‌کشید. همچنین داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع‌تر شما در برابر مشکلات کمک می‌کند.
در مرحله‌ بعدی لازم است تا توانایی‌ها و استعداد خود را پیدا کنید و آن‌‌ها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید از حمایت آن‌ها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که انعطاف پذیر باشید و خودتان را برای هرگونه تغییر آماده کنید زیرا در اینصورت با اتفاقات جدیدی مواجه می‌شوید که می‌توانند برای شما سودمند باشند، اما اگر تعصب زیادی داشته باشید و در برابر تغییر جبهه بگیرید نمی‌توانید تجربیات جدیدی داشته باشید.
موارد دیگری که لازم است تا رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می‌باشد. اگر بتوانید مواردی که گفته شد را به خوبی رعایت کنید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که مهارت تاب آوری در شما افزایش پیدا کرده است و به خوبی می‌توانید از عهده‌ مشکلات بربیایید. همچنین می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/290532/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

17 واحد صنعتی راکد دزفول به چرخه تولید بازگشتند

دولت با واگذاری نهایی مالکیت هفت‌تپه به نیشکر خوزستان موافقت کند

طرح آبرسانی «غدیر» امید را در دل مردم خوزستان زنده کرد

روایت چند فرمانده از عملیات طریق‌القدس

حسرت اهوازی‌ها از ناکامی تیم ملی فوتبال ایران

دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز در میان برترین‌های فناوری نانو کشور

امسال بالاخره هوای خوزستان سرد می‌شود؟

مشعل: آزادسازی فلسطین از بحر تا نهر، در راس حقوق ملی ما قرار دارد

بندگی انسان در برابر پروردگار؛ مقدس‌ترین آزادی

حباب سکه بزرگ شد

اعطای وام به بیش از 210 دانشجوی علوم و فنون دریایی خرمشهر

امسال بالاخره هوای خوزستان سرد می‌شود؟

رهاسازی حدود 8 میلیون بچه ماهی در منابع آبی خوزستان

ثبت نام نهضت ملی مسکن در 16 استان

تصادف شدید بانوی ملی‌پوش دوچرخه‌سواری+عکس

آزادی 17 زندانی اغتشاشات اخیر چهارمحال و بختیاری

تعطیلی به شرط صعود/تایید آزادی وریا غفوری/نخست وزیر عراق در ایران

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی از مرز آبی اروند

جدیدترین رکوردزنی سکه ؛ روند افزایشی ادامه دارد | جدول جدیدترین قیمت طلا و انواع سکه ؛ مقایسه با روز گذشته

(ویدئو) انقلاب کاغذ سفید در چین

آزادی پرویز برومند با وثیقه، بعد از حضور عابدزاده و کریم باقری در دفتر دادستان تهران

وریا غفوری: برای تیم ملی مقابل آمریکا آرزوی موفقیت دارم

جام جهانی صحنه حمایت از مقاومت اسلامی فلسطین و نمایش نفرت علیه رژیم اسرائیل

569 کارگر شرکتی با مشارکت دستگاه قضا در استان خوزستان به کار برگشتند

واکنش باشگاه استقلال به آزادی وریا غفوری و پرویز برومند

مقاومت تنها گزینه دفاع از حق در برابر باطل است

دوره ball in school در تالار بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی

کسب رتبه برتر نانو فناوری دانشگاهی کشور توسط دانشگاه صنعتی بهبهان

مناظره دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می‌شود

آسمان خوزستان منور به حضور 8 شهید گمنام می‌شود

حضرت زینب اسوه جهاد تبیین است

جلسه‌ای که منجر به آزادی پرویز برومند شد(عکس)

نظام آل سعود مخالفان خود را با احکام سنگین سرکوب می‌کند

مقاومت سانچس مقابل اخراج: در جام ملتها می‌بینمتان!

وعده تورم تک رقمی رئیسی بایگانی شد/ مردم نگران شب عید هستند

موضع وزیر کار درباره قراردادهای سفید امضا

بازداشت سارقان موتورسیکلت در آبادان

زنان محور تعالی خانواده و نظام اسلامی هستند/ باور به مدیریت زنان در کشور وجود دارد

کیش صاحب کشتی بزرگ تفریحی- مسافرتی می شود

تجلیل نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران از همسران شهدای استان البرز

دیدار نماینده ولی‌فقیه در بنیاد با خانواده شهیدان «شهرکی» و «عجمیان» در استان البرز

84هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری با احتساب سودهای بانکی است/ تعریف حدود 400 هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی در شهر

برگزاری مانور فرضی زلزله با مشارکت دانش‌آموزان در مدارس منطقه 20

بهره‌مندی از ظرفیت‌های شهری منطقه 8 در راستای همکاری موثر با بسیج

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 21

اجرای ویژه برنامه حمایت از تیم ملی فوتبال در فلکه دوم نیروی هوایی

آزادی 168 زندانی زن جرایم مالی در قالب پویش آزادی مادران زندانی

هدف از احداث سد چم‌شیر چیست؟

لزوم بستن معبرهای نفوذ قاچاقچیان در دایک مرزی دشت آزادگان

به دنبال دستور رییس قوه قضاییه ، 236 زندانی در خوزستان آزاد شدند