پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهارت تاب‌آوری و ویژگیهای مرتبط با آن مقالات

مهارت تاب‌آوری و ویژگیهای مرتبط با آن
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته‌اند پیشرفت کنند. تفاوت این دو دسته از افراد در این است که آن‌ها خودشان انتخاب می‌کنند تا از اتفاقات پیرامون چگونه استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. در واقع این قدرت که از درون سرچشمه می‌گیرد به همراه یکی از ویژگی‌های روانی به نام تاب آوری معنا پیدا می‌کند. این افراد دارای مهارت‌های اجتماعی، مهارت حل مسئله و احساس عزت نفس و ارزشمندی هستند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می‌پردازیم.
مهارت تاب آوری چیست؟
مفهوم تاب‌آوری به صورت ساده به معنای ظرفیت بازگشتن از شرایط دشوار و موفقیت در موقعیت‌های سخت است. این مهارت باعث می‌شود تا از شرایط و موقعیت‌های ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت همانند بسیاری از مهارت‌های دیگر نیازمند تمرین و تلاش است و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده‌ فرد دارد. برخی از افراد به خوبی از این مهارت به نفع خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر نمی‌توانند در آن موفق شوند و ضعیف عمل می‌کنند. 
مهارت تاب آوری آموختنی است و ارثی نیست زیرا افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند و با وجود مشکلات به خوبی رشد می‌کنند نیز به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در خود پرورش دادند.
افراد دارای مهارت تاب آوری چه ویژگی‌هایی دارند؟
مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این افراد تحمل سختی‌ها و مشکلات است و آن‌ها در برخورد با کوچک‌ترین چالش خودشان را نمی‌بازند و سعی می‌کنند تا از مشکلات پله‌ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی افرادی را که مهارت تاب آوری دارند را بررسی می‌کنیم.
مهارت حل مسئله
افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن‌ها در شرایط بحرانی راه حل‌های تازه و مفیدی پیدا می‌کنند و در برابر این موقعیت‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن‌ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می‌دهد و باعث موفق شدن آن‌ها در برابر مشکلات می‌شود.
اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می‌بازید و ادامه نمی‌دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می‌کنید و به صورت کاملا حرفه‌ای موقعیت را به نفع خود تغییر می‌دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می‌توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.
عزت نفس و ارزشمندی
این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خودتان را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خودتان را دوست داشته‌ باشید و برای خود ارزش قائل شوید. سپس سعی کنید ویژگی‌های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به تدریج کم کنید. با انجام این کار بعد از مدتی متوجه می‌شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی نیز پیدا کردید.
داشتن مهارت‌های اجتماعی ا ز ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر دقت کرده‌ باشید افرادی که خونگرم هستند و می‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند به مراتب موفق‌تر از کسانی هستند که در موقعیت‌های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند تنها باشند. اگر بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می‌توانید از حمایت‌های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پس مشکلات بربیایید. برای اینکه بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید لازم است تا مهارت‌هایی مانند فن بیان، هنر خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را در خود تقویت کنید.
نیمه‌ پر لیوان را ببینید
افرادی که مثبت اندیش هستند، زمانی که با مشکلات مواجه می‌شوند به نکات مثبت آن توجه می‌کنند. با این کار آن‌ها به آینده امیدوار می‌شوند و می‌توانند به خوبی از عهده‌ مشکلات بربیایند. اما اگر منفی بین باشید نمی‌توانید از پس مشکلات بربیایید زیرا دیگر امیدی به آینده ندارید و تنها جنبه‌ منفی مشکلات و چالش‌ها را می‌بینید.
نسبت به مسائل پیرامون هوشیار باشید
افرادی که با فکر قبلی عمل می‌کنند و هوشیار هستند، بهتر می‌توانند شرایط را درک کنند و آگاهانه عمل کنند. همچنین آن‌ها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می‌شود تا تاثیرات مثبتی در محیط و اطرافیانشان داشته باشند.
درس گرفتن از هر شکست
افرادی که مهارت تاب آوری بالایی دارند از هر باختی درس می‌گیرند و سریع خودشان را نمی‌بازند. آن‌ها از طریق شکست تجربه کسب می‌کنند که بسیار مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به تدریج مهارت تاب آوری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
چگونه می‌توان مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟
برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است تا نکاتی را رعایت کنید و به آن‌ها توجه کنید. در ابتدا لازم است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می‌کنید و اصلا معنای این هدف چیست زیرا در اینصورت در برابر مشکلات قدرتمند می‌شوید و از تلاش دست نمی‌کشید. همچنین داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع‌تر شما در برابر مشکلات کمک می‌کند.
در مرحله‌ بعدی لازم است تا توانایی‌ها و استعداد خود را پیدا کنید و آن‌‌ها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید از حمایت آن‌ها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که انعطاف پذیر باشید و خودتان را برای هرگونه تغییر آماده کنید زیرا در اینصورت با اتفاقات جدیدی مواجه می‌شوید که می‌توانند برای شما سودمند باشند، اما اگر تعصب زیادی داشته باشید و در برابر تغییر جبهه بگیرید نمی‌توانید تجربیات جدیدی داشته باشید.
موارد دیگری که لازم است تا رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می‌باشد. اگر بتوانید مواردی که گفته شد را به خوبی رعایت کنید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که مهارت تاب آوری در شما افزایش پیدا کرده است و به خوبی می‌توانید از عهده‌ مشکلات بربیایید. همچنین می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/290532/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نانو ژنراتورهای الکتریکی که زخم‌ها را با سرعت ترمیم می‌کنند

آغاز مرمت خانه تاریخی جامعی شوشتر

طرح توسعه پتروشیمی غدیر در ماهشهر آغاز شد

شایعه تا واقعیت ریزش معدن در هفتکل

فولاد خواستار جذب 3 بازیکن پرسپولیس شد

شناسایی بیماری سالک طی ماه‌های اخیر در خوزستان

پارک حاشیه‌ای در اهواز اجرا می‌شود

خواهرکشی در خرمشهر؛ انگیزه جنایت چه بود؟

دمای خوزستان به زیر صفر رفت

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون: ضمانت اعتبارات خرد تعاونی‌ها آسان می‌شود

در بازدید سرزده عبدالملکی از شعبه 20 تامین اجتماعی تاکید شد؛ حل فوری مشکلات مراجعه‌کنندگان

مانور خودرویی در جزیره کیش برگزار می شود

مدیریت شهری پایتخت تا حصول نتیجه پیگیر مطالبات آتش‌نشانان خواهد بود

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی اهواز برای حمایت از طرح‌های محیط زیست

برگزاری مسابقات انتخابی کاراته خوزستان

مشکلات پیش روی اهالی منطقه 10

اکران طرح‌های «روزی که تیترها ماندگار شدند» به‌یاد شهدای پلاسکو

موافقت با پروژه راه آهن بصره - شلمچه و احداث پل روی اروندرود

احداث واحد تشریفات مجتمع عروجیان در بهشت زهرا (س)

دستور شهردار تهران برای بهبود وضعیت معیشت آتش‌نشانان

قیمت نفت به 100 دلار می‌رسد

مصرف گاز بخش خانگی و تجاری از 620 میلیون مترمکعب گذشت

واحدهای آموزشی از پرداخت هزینه‌های گاز در سطح الگوی مصرف معاف می‌شوند

صدور 4 هزار و 381 مورد پروانه ساختمانی در 9 ماه نخست امسال

فرهنگ‌سازی و رعایت قانون از مهم‌ترین راه‌های کاهش آلودگی هوا است

ادبیات داستانی دفاع مقدس در غفلت مدیران خوزستان مهجور مانده است

چهل‌وچهارمین شماره مجله تصویری نفت و انرژی (متنا)

تخصیص بیشترین سهم بودجه به توسعه هوشمندسازی

اتصال 6 هزار انشعاب به شبکه فاضلاب شهری در منطقه 9

آغاز نمایشگاه تخصصی تجهیزات تونل و فضاهای زیرزمینی مترو

خیابان 17 شهریور بلوار می‌شود

توجه به مسائل زیست‌محیطی و هوای پاک از اصلی‌ترین محورهای بودجه1401 شهرداری تهران

دکتر خزعلی: پویش حس خوب در هفته زن برگزار می شود

ارائه تسهیلات به دامداران خوزستانی با دامدار کارت

معرفی آثار برتر دومین جشنواره نمایشنامه‌خوانی «جوان» در آبادان

وضعیت یک آلاینده مهم در هوای خوزستان

تنظیم موتور رایگان تاکسی‌های منطقه 3 توسط شرکت سایپا

تیم ملی دوچرخه سواری جانبازان به کسب حداقل یک طلای پارالمپیک امید دارد

پیکر شهید خسرو قادری قمصری در منطقه 18 تشییع شد

بیانیه گام دوم، مسیر حرکت نظام را در 40 سال آینده ترسیم کرده است

سومین پویش آزادسازی مادران زندانی جرائم غیرعمد برگزار می‌شود

بیانیه گام دوم انقلاب چراغ و نقشه راه همه ارکان نظام است

تقویت همکاری تهران و مسکو در مجامع سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای ضروری است

همکاری‌های نفتی ایران و روسیه توسعه می‌یابد

تولید ارزش افزوده بیشتر با رعایت الگوی مصرف در بخش خانگی

عملیات بازگشایی مسیر 10 روستای اندیکا آغاز شد

18 کمیته کاری دهه فجر در خرمشهر فعال شد

نبرد خوزستانی‌ها در جام حذفی را تیم دسته دومی برد

بررسی خودروهایی که در تصادف بهبهان ایربگ‌شان باز نشد

امکان تزریق واکسن آسترازنکا برای دُز سوم وجود ندارد