پیام خوزستان

آخرين مطالب

چرا بایدن از ایران می‌ترسد؟ سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش خبرآنلاین، در پی جنگ غزه که منجر به بالارفتن تنش‌ها میان نظامیان آمریکایی با گروه‌های مقاومت منطقه شده و بهانه‌ای برای تکرار ادعای حمایت نظامی و مالی ایران از گروه‌های مقاومت و کنترل آن‌ها از سوی واشنگتن قرار گرفت، «جیسون برادسکی» مدیر سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در یادداشتی در یک رسانه انگلیسی با تیتر «چرا بایدن از ایران می‌ترسد؟» اشاره کرد که دولت بایدن بیشتر مواقع از ایران می‌هراسد و این امری بسیار خطرناک برای آمریکا است و مانعی در قابلیت آمریکا برای ایجاد بازدارندگی به شمار می‌رود که نه‌تنها یکی از کارکردهای توانمندی‌ قابل توجه ارتش آمریکا، بلکه اراده آن در زمینه استفاده از این توانمندی برای دفاع از منافع آمریکا است.
به گزارش ایسنا، برادسکی در این یادداشت که در مجله اسپکتیتور منتشر شده نوشت: اغلب به نظر می‌رسد که رییس جمهور بایدن درباره صحبت کردن راجع به ایران احساس خوشایندی ندارد. او در مدت ریاست جمهوری‌اش هیچ گاه سخنرانی مهم و مفصلی درباره سیاست‌هایش در قبال ایران نداشته است. این برای رژیمی که تهدیدی جدی علیه منافع و ارزش‌های آمریکا ایجاد می‌کند، غیرعادی است. وقتی در 30 ژانویه(دو روز پس از حمله مقاومت عراق به نظامیان آمریکایی در اردن) از رییس جمهور درباره کشتن سه نظامی آمریکایی در حمله‌ای پهپادی در اردن توسط گروه مقاومت ایران سوال شد، او در حالی که «مرین وان» پشت سر او با سر و صدای زیاد منتظر عزیمتش از کاخ سفید بود، تنها پاسخ‌های کوتاهی به این سوال داد. او درباره تمامی چیزهای مرتبط با ایران، به پاسخ‌های کوتاه و مکتوب اکتفا کرده است، از جمله هنگام اعلام مرگ نظامیان آمریکایی در 28 ژانویه و آغاز اقدامات تلافی‌جویانه آمریکا.
نیروهای مقاومت منطقه تاکنون، بیش از 150 بار مواضع آمریکا در منطقه را در پاسخ به حمایت‌های تمام‌عیار آن از جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در غزه هدف قرار داده‌اند. در پی این حملات، حداقل 70 مورد آسیب‌دیدگی نظامیان آمریکایی گزارش شده است که بیشترشان جراحات مغزی هستند. حمله پهپادی 28 ژانویه مقاومت عراق به «برج 22» در اردن نیز منجر به کشته‌شدن سه نظامی آمریکایی و مجروح‌شدن حداقل 40 نفر شده است.
غرب مدعی حمایت نظامی و مالی ایران از نیروهای مقاومت منطقه و کنترل اقدامات آن‌ها است. این در حالی است که ایران بارها این ادعا را رد کرده و اقدامات نیروهای مقاومت منطقه را صلاحدید خود آن‌ها و تصمیماتی مستقل تلقی کرده است.
دستگاه دیپلماسی ایران نیز در موضعی رسمی اعلام کرد که «گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از توسعه درگیری در منطقه استقبال نمی‌کند، در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.»
برادسکی نیز با ادعای مرتبط بودن اقدامات نیروهای مقاومت منطقه با ایران آورده است: گفته می‌شود که رییس جمهور حتی درباره ایراد یک سخنرانی رسمی درباره این رخ‌داد(کشته شدن نظامیان آمریکایی در اردن) مردد بوده است، چیزی که رییس جمهور پیشین آمریکا با اعلام مجوز اقدام نظامی آن را انجام داد. طبق گزارش پالیتیکو، او احساس می‌کند یک سخنرانی مهم ممکن است تنش‌ها با ایران را گسترش داده و آغازگر یک درگیری گسترده‌تر منطقه‌ای باشد. دولت او در روزهای اخیر، نتایج برخی ارزیابی‌های اطلاعاتی را درز داده است که نشان می‌داد ایران کنترل کاملی برای نیروهای نیابتی خود ندارد. این درز اطلاعاتی به نظر ماهیتی سیاسی داشت تا هدف قرار دادن بازوهای اختاپوس، یعنی نیروهای نیابتی ایران را به جای سر آن در تهران توجیه کند.
حتی یک مقام رسمی آمریکایی که می‌خواست نامش فاش نشود، به طور علنی، موضوع حمله آمریکا علیه ایران را رد کرد و مشاور امنیت ملی آمریکا مجبور شد بعدا، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی این حرف را پس بگیرد، چراکه تا حد زیادی آسیب‌زا بود.
در این یادداشت با اشاره به این که حملات تلافی‌جویانه آمریکا علیه نیروهای مقاومت در پی حمله به برج 22 با یک مقدمه‌چینی طولانی و شفاف‌‎سازی بی‌سابقه‌ای درباره زمان و رویه این پاسخ نظامی همراه بود، موضوعی که از سوی کاخ سفید رد شد، ادعا شده است که این موضوع به فرماندهان ایرانی مسقر در عراق و سوریه اجازه داد که برای امنیتشان از این کشورها به ایران بازگردند.
این مطلب می‌افزاید: این امر مسلم نیز که آمریکا به وضوح نشان می‌دهد به دنبال درگیری با ایران نیست، نشان‌دهنده ضعف بوده است. تصمیم‌گیرندگان ایران نیز به خوبی از این امر مطلع هستند. جمهوری اسلامی ایران، بر خلاف مماشات آمریکا، مقابله‌به‌مثل نکرده است. به دلهره رییس جمهور پی برده است. رسانه‌های ایرانی بایدن را در صفحه اول روزنامه‌هایی مانند «همشهری» با ظاهری پر از کبودی و خونین به تصویر کشیده و او را «کیسه بوکس منطقه» خوانده‌اند.
دولت بایدن در پاسخ به حملات تحت حمایت ایران به برج 22 اردن که منجر به کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی شد، پاسخ خود را بر «مراکز فرماندهی و کنترل، مقرهای فرماندهی و مراکز اطلاعاتی، تاسیسات راکتی، موشکی و پهپادی و تاسیسات تامین مهمات لجستیکی» متمرکز بوده است. در حالی که تعداد اهدافی که آمریکا به آن‌ها حمله کرده بود، ممکن بود در مقایسه با حملات تلافی‌جویانه پیشین افزایش پیدا کند، کیفیت آن همان‌گونه باقی مانده است. تمرکز بر ساختار منطقه‌ای نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران است. آمریکا همچنین در تلاش بوده است از مرگ افراد ایرانی در این حملات جلوگیری کند. 
برادسکی در حالی این عقیده را درباره رویکرد ایران نسبت به حملات اخیر آمریکا علیه گروه‌های مقاومت در سوریه و عراق مطرح می‌کند که «امیر سعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست اخیر شورای امنیت با عنوان «تهدید صلح و امنیت بین‌الملل» گفت که اقدام نظامی آمریکا غیرقانونی، غیرموجه، ناقض هنجارها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد به ویژه بند 4 ماده 2 منشور ملل متحد بوده، و نقض آشکار تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال سیاسی عراق و سوریه است.
نماینده ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان خود در نشست شورای امنیت با موضوع بررسی حملات آمریکا به سوریه و عراق گفت: ایران نه حضور نظامی در عراق دارد و نه پایگاه و مستشاران نظامی. در سوریه، مستشاران نظامی ایرانی از آن‌جایی که رسماً توسط دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم دعوت شده‌اند، به طور قانونی حضور دارند.
ایروانی همچنین ادعاها مبنی بر این‌که پایگاه‌های ایران در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته است را تکذیب کرده و گفت که چنین ادعاهایی برای دور کردن توجه از اقدامات تهاجمی آمریکا مطرح می‌شوند.
در بخش پایانی یادداشتی که در این مجله منتشر شده، با اشاره به این که بررسی پیشینه پاسخ‌های ایران به حملات آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه اهداف ایرانی نشان‌ نمی‌دهد که رییس جمهور بایدن باید تا این اندازه خویشتن‌داری نشان دهد، با ادعاهایی علیه ایران مطرح شده ایران از سال 1979، برخلاف خصومت ضد آمریکایی خود توانسته است به طور موفقیت‌آمیزی در قبال حملات نظامی آمریکا به خاک خود بازدارندگی ایجاد کند. اما آمریکا تردید و خودداری کرده و درجه‌ تضمین‌نشده‌ای از تمکین و ملاحظه را در قبال ایران به نمایش گذاشته است.
311311
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1872054

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/832781/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جز روزگار من همه چیز را سفید کرده برف...

تیموری: بدون نگاه سیاسی دیوان سیاست‌زده را به مسیر اصلی خود باز می‌گردانم

آخرین جلسه هیئت دولت سیزدهم؛ وزرا گزارش دادند

100 تن چای ترش از مزارع خوزستان برداشت می‌شود

ابعاد و پیامدهای حقوقی حکم ضد صهیونیستی دادگاه لاهه

محرم در بحرین؛ از حسینیه ایرانیان تا حیات عاشورایی مردم

پیشنهاد عباس عبدی به چمران: در کنار آنهایی که خواستار برکناری زاکانی هستند قرار بگیرید

آلودگی هوا در 7 شهر استان خوزستان

سعید راد در «همرفیق» از مرگ و عشق گفت

حمیرا ریاضی : همسرم را تشویق کردم تهیه کننده شود

بومی سازی تابلوی فرمان بالابر

هوای 7 شهر خوزستان ناسالم شد

2 کارمند راه و شهرسازی دستگیر شدند

پاسخ منفی گوندوغان به پیشنهاد وسوسه‌کننده السد

قدردانی الوکره از پرسپولیس پس از قرارداد با حسن عبدالکریم

داوران المپیکی بوکس ایران راهی پاریس شدند

العملود: پرسپولیسی ها به خوبی از من استقبال کردند

واکنش باشگاه اماراتی به انتقال عمر خربین به تراکتور

رکورد تاریخی مصرف برق کشور شکست

همه عمر برندارم سر از این خمار مستی

انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات در دستور کار مجلس

سفر رسمی قاضی القضات به چهارمحال و بختیاری/ اژه‌ای: مسائل از نزدیک بررسی خواهیم کرد

شریعتمداری: آقای پزشکیان! این شتر به کوی لیلی نمی‌رود

پیشنهاد عباس عبدی به چمران : در کنار آن عده از اعضای شورای شهر که خواستار برکناری زاکانی هستند قرار بگیرید

عکسی جدید از بازیگر معروف سریال «امپراتور بادها»

کارشناس سینما: برآیند فیلمسازی غربی ارائه تصویر عمومی از رخدادهاست

عکس‌های منتشرنشده «سعید راد» 50 سال قبل در اطلاعات!

طراحی سامانه خدمت رسان

فاصله طبقانی کاهش یافت!

سپاهان در 6 هفته فقط یکبار خارج از اصفهان!

مدیرعامل آلومینیوم: لیموچی خودش سپاهان را خواست

نیکبخت: حردانی باید 10 سال در استقلال می‌ماند

انتخاب ستاره انگلیس؛ با بهتر از صلاح بازی نکردم

جزئیات پرداخت وام 100 میلیونی به تاکسیرانان

نامزدی 10 نفر برای وزارت فرهنگ و ارشاد؛ نام‌ها رسانه‌ای نشد

پیشنهاد به چمران: در کنار آن عده از اعضای شورای شهر که خواستار برکناری زاکانی هستند قرار بگیرید

خوابگاه ‌ورزشی‌ گتوند بعد از 15 سال آماده بهره‌برداری

نشست هم اندیشی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با مدیر بیمه دی استان البرز

رئیس جمهور جدید راه شهید رئیسی را در خوزستان ادامه دهد

5 زندانی جرائم مالی شوشتر آزاد شدند

ثبت رکورد جابجایی مسافر در فرودگاه بین المللی اهواز

حملات نیروهای مقاومت فلسطین و حزب الله به دشمن صهیونیست

هشدار یک کارشناس اقتصادی به پزشکیان: اشتباه دولت سیزدهم را تکرار نکنید!

پیشتازی هریس در نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا

اعتراف ستاره آرسنال؛ آرتتا به دادم رسید

شوت‌های کای رونی، یادآور پدرش وین رونی

کنترل توپ های بی نظیر کریستیانو رونالدو

ذوب‌آهن با پیروزی 3 گله شروع کرد

بازگشت لواندوفسکی به تمرینات بازیکنان بارسلونا

لنی یورو: این بازی باعث شد یونایتد را انتخاب کنم