پیام خوزستان

آخرين مطالب

هوش مصنوعی مرگ ناشی از ایست قلبی را پیش‌بینی کرد علمي

هوش مصنوعی مرگ ناشی از ایست قلبی را پیش‌بینی کرد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - در اولین کارآزمایی در دنیای واقعی از ابزار هوش مصنوعی، مشخص شد که این ابزار، درمان را برای 45 درصد از بیماران بهبود می‌بخشد.

فناوری هوش مصنوعی به‌طور بالقوه می‌تواند جان هزاران فرد مبتلا به درد قفسه سینه را نجات دهد؛ کسانی که ممکن است به‌عنوان فرد در معرض خطر حمله قلبی شناسایی نشده باشند و درمان مناسب برای کاهش خطر دریافت نکنند. با توجه به مقرون به صرفه بودن این فناوری، محققان امیدوارند که بتواند مدیریت بیمارانی را که برای بررسی درد قفسه سینه ارجاع می‌شوند را تغییر دهند.
بر اساس نتایج تحقیقاتی که می‌تواند حرکتی جدید به سمت پیشگیری و استراتژی‌های بهداشت جهانی ارائه دهد، پیش‌بینی مرگ ناگهانی قلبی و شاید حتی پرداختن به خطری که یک فرد را تهدید می‌کند برای جلوگیری از مرگ در آینده، از طریق هوش مصنوعی (AI) امکان‌پذیر باشد.
در این پژوهش، تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی قادر به شناسایی افرادی بود که بیش از 90 درصد در معرض خطر مرگ ناگهانی بودند و بیش از یک چهارم موارد مرگ ناگهانی قلبی را نشان می‌دادند. مرگ ناگهانی قلبی، بار سلامت عمومی محسوب می‌شود که 10 تا 20 درصد از مرگ و میرهای کلی را تشکیل می‌دهد؛ پیش‌بینی آن دشوار است و رویکردهای معمول در شناسایی افراد در معرض خطر، به ویژه در سطح فردی، ناکام باقی مانده است.
بر اساس نتایج تحقیقات اولیه، پیش‌بینی مرگ ناگهانی قلبی ممکن است با استفاده از هوش مصنوعی (AI) برای تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی در پرونده‌های سلامت الکترونیکی امکان‌پذیر باشد. محققان سوابق الکترونیکی سلامت 25هزار نفر را که به‌طور ناگهانی فوت کرده و 70 هزار نفری که به دلیل ایست قلبی بستری شده بودند را در پاریس، فرانسه و سیاتل، واشنگتن تجزیه و تحلیل کردند و از هوش مصنوعی برای ساخت ارتباطات سلامت شخصی استفاده کردند که خطر مرگ در اثر ایست قلبی ناگهانی را مشخص می‌کرد.
پیش‌بینی خطر مبتنی بر هوش مصنوعی
محققان از هوش مصنوعی برای ساخت مدل‌های سلامت شخصی‌سازی شده استفاده کردند که می‌تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی هر فرد را اندازه‌گیری کند.
این تحقیق امکان ایجاد پروفایل‌های ریسک شخصی را برای هر فرد فراهم کرد. این ابزار به‌طور بالقوه می‌تواند در آینده برای رسیدگی و کاهش خطرات فردی مرتبط با ایست قلبی مورد استفاده قرار گیرد.
هوش مصنوعی (AI) پتانسیل پیش‌بینی مرگ ناگهانی قلبی و احتمالا مدیریت خطر یک فرد برای جلوگیری از مرگ‌ومیرهای آینده را دارد. این چشم‌انداز پیشگامانه که در سمپوزیوم علوم احیاء انجمن قلب آمریکا در سال 2023 ارائه می‌شود، می‌تواند گام مهم در راهبردهای پیشگیری و سلامت جهانی باشد.
ارتباطات سلامتی سفارشی‌سازی شده
گروه تحقیقاتی از هوش مصنوعی (AI) برای بررسی داده‌های پزشکی بازیابی شده از ثبت و پایگاه‌های داده در پاریس، فرانسه و سیاتل استفاده کرد. آنان بر دو گروه 25 هزار نفر که دچار ایست قلبی ناگهانی شده بودند و 70 هزار نفر از جمعیت عمومی تمرکز کردند و این گروه‌ها را بر اساس سن، جنسیت و محل سکونت مطابقت دادند. این مجموعه داده بیش از یک میلیون تشخیص بیمارستانی و 10 میلیون نسخه دارو را در برگرفته است که تا یک دهه قبل از مرگ هر فرد را شامل می‌شود.
محققان با استفاده از هوش مصنوعی، نزدیک به 25هزار ارتباطات بهداشتی سفارشی‌سازی شده ایجاد کردند که عوامل مختلف سلامت فردی را برای شناسایی افرادی که در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی قرار دارند را ادغام کرد. علاوه بر این، آنان پروفایل‌های ریسک فردی را برای هر شرکت‌کننده در مطالعه ایجاد کردند.
تجزیه و تحلیل با هوش مصنوعی
این ارتباطات خطر شخصی شامل سابقه پزشکی افراد، درمان شرایطی مانند فشار خون بالا و سابقه بیماری قلبی، علاوه بر اختلالات روانی و رفتاری مانند سوءمصرف الکل می‌شود. این تجزیه و تحلیل عواملی را که به احتمال زیاد خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش یا کاهش می‌دهند مشخص و احتمالات و بازه‌های زمانی خاصی مانند خطر 89 درصدی مرگ ناگهانی قلبی طی سه ماه را ارائه کرد.
تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی به‌طور موثر افرادی را با خطر بیش از 90 درصد از تجربه مرگ ناگهانی قلبی شناسایی کرد که بیش از یک چهارم موارد مرگ ناگهانی قلبی را تشکیل می‌دهد.
محقق این تحقیق از مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه پاریس تاکید کرد: مرگ ناگهانی قلبی که یک بار سلامت عمومی است، 10 تا 20 درصد از مرگ و میرهای کلی را تشکیل می‌دهد.
وی افزود: ما رویکرد جدیدی را پیشنهاد کردیم که به عوامل خطر معمول قلبی عروقی محدود نمی‌شود، بلکه تمام اطلاعات پزشکی موجود در پرونده الکترونیک سلامت فرد را در بر می‌گیرد.
این مطالعه دارای محدودیت‌هایی ازجمله محدودیت‌های بالقوه در استفاده از مدل‌های پیش‌بینی فراتر از این تحقیق است. داده‌های پزشکی در پرونده‌های سلامت الکترونیکی گاهی اوقات به جای داده‌های خام به موارد دیگر متکی هستند و تغییرات داده‌ها در بین کشورها ممکن است نیاز به تعدیل مدل‌های پیش‌بینی داشته باشد.
نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند به پیش‌بینی و حتی پیشگیری از مرگ ناگهانی قلبی از طریق تجزیه و تحلیل پرونده‌های الکترونیک سلامت کمک کند.
انجمن قلب آمریکا در بیانیه مطبوعاتی درباره این پژوهش گفت که محققان از هوش مصنوعی برای ایجاد ارتباطات سلامت شخصی استفاده کردند که خطر مرگ یک فرد در اثر ایست قلبی ناگهانی را شناسایی می‌کرد.
محققان اطلاعات بیش از یک میلیون تشخیص بیمارستانی و 10 میلیون نسخه را بررسی کردند. داده‌ها از پرونده‌های پزشکی قبل از مرگ تا 10 سال جمع‌آوری شد.
انجمن قلب آمریکا می‌گوید: محققان با استفاده از هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده‌ها، نزدیک به 25هزار رابطه را با فاکتورهای سلامت شخصی‌سازی کردند که برای شناسایی افرادی که در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی بودند، استفاده شد.
محقق این تحقیق بیان کرد: «استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی اطلاعات پزشکی متوالی ثبت شده در طول سال‌ها در یک موضوع خاص ضروری است که مسیری مرتبط با افزایش خطر مرگ ناگهانی قلبی را تشکیل می‌دهد. ما امیدواریم که با یک فهرست شخصی از عوامل خطر، بیماران بتوانند با پزشکان خود برای کاهش این عوامل خطر و در نهایت کاهش احتمال مرگ ناگهانی قلبی کار کنند».
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در ایجاد انقلابی در پیش‌بینی و مدیریت ایست قلبی ناگهانی، به سمت بهبود نرخ بقا و مداخلات مراقبت‌های بهداشتی کارآمدتر در آینده می‌رود. ایست قلبی ناگهانی (SCA) همچنان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر جهانی است و با وجود سیستم‌های پیشرفته همچنان میزان بقا پایین است. چالش فعلی پیش‌بینی و پیشگیری از ایست قلبی است با این حال، با افزایش پذیرش ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در الکتروفیزیولوژی بالینی در زمان‌های اخیر، خوش‌بینی در مورد پرداختن به این چالش‌ها به طور موثرتر وجود دارد.
این مطالعه امکان‌سنجی هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی و پیشگیری از مرگ ناگهانی قلبی نشان می‌دهد. ارزیابی‌های ریسک شخصی و استراتژی‌های مداخله زودهنگام هوش مصنوعی می‌تواند نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در سلامت قلب باشد. تحقیقات بیشتر می‌تواند منجر به کاهش قابل توجهی در بروز مرگ ناگهانی قلبی شود که به نفع تلاش‌های بهداشت جهانی است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/796627/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رویکرد ضد صهیونیستی دانشگاه هاروارد، صهیونیست‌ها را به شدت عصبانی کرده است

چرا ادعای جنگ نیابتی یک دروغ بزرگ است + فیلم

تحصیل 220 هزار دانش‌آموز عشایری در کشور/برنامه‌ریزی برای جذب کودکان بازمانده از تحصیل

مراجعه بیش از سه هزار نفر با مشکلات تنفسی به مراکز درمانی خوزستان

برگزاری محفل انس با قرآن کریم دانش‌آموزان ایذه

مادر دختر 9 ساله: فرزندمان را شوهرم کشت

قتل پسر نوجوان در پارک / 8 تبعه خارجی دستگیر شدند

دزدی مرد جوان برای پرداخت مهریه

پیش بینی جدید هواشناسی، تداوم آلودگی هوا تا هفته آینده

(ویدیو) مجتبی امینی تبار: رعنا آزادی‌ور در آن سکانس معروف از بس منو زد دستش آسیب دید!

حواشی باورنکردنی آزادی پس از حذف پرسپولیس

رصد چادر نظامیان صهیونیست از سوی نیروهای مقاومت + فیلم

گالتیه: جو استادیوم آزادی را دوست داشتم

امیرعبداللهیان: آمریکا نمی‌تواند به جای مردم فلسطین در مورد غزه پساجنگ تصمیم بگیرد

بازیکن الدحیل: امیدوارم پرسپولیسی‌ها خیلی جریمه نشوند/ جو آزادی عالی است

پایان پرونده VAR اجاره‌ای در ورزشگاه آزادی

هلاکت 7 نظامی صهیونیست در غزه

اسامه حمدان:هدف نتانیاهو برای آزادی اسرای اسرائیلی محقق نخواهد شد

حدود 67 درصد گردش مالی شرکت‌های خوزستان در خارج از استان است

مرز هوایی دزفول تسهیلگر تجارت خوزستان است

اختصاصی|گروه‌های مقاومت از استان درعا پایگاه‌های اسرائیل در جولان اشغالی را هدف قرار دادند

فیلم| خداحافظی تلخ پرسپولیس از آسیا در آزادی

واکنش سخنگوی شهرداری تهران به دروغ‌پردازی‌ها علیه زاکانی/ از مشارکت‌کنندگان این «پروژه» شکایت شده است

امیرعبداللهیان خطاب به آمریکا و رژیم صهیونیستی: قادر به از بین بردن حماس و مقاومت نیستید

پرسپولیس 1 . الدحیل 2 : فوتبال کثیف رویای سرخ را دزدید/ پنالتی گولسیانی، تبدیل به جام زهر شد/ شایعه جانشینی فوری برانکو با یحیی!

وزیر کشور: اصلی‌ترین مسئله استان خوزستان اشتغال‌زایی است

حبس رضا درویش در ورزشگاه آزادی! + عکس

سرقت تلفن همراه و پول از مدیرعامل پرسپولیس در استادیوم آزادی

درویش در آزادی حبس شد! (عکس)

جنگ روانی اسرائیل علیه مقاومت؛ باز هم تونل‌ها سوژه اصلی

اقدامات شهرداری اهواز در حوزه حمل و نقل در اربعین حسینی قابل تقدیر است

ببینید | موج مکزیکی مردان و زنان پرسپولیسی در ورزشگاه آزادی

پورعلی‌گنجی در قامت ماهینی در آزادی

بی‌قراری تمام نشدنی یحیی در شب سرد آزادی

نظامیان صهیونیست در میدان مین مقاومت گرفتار شدند

بیجار میزبان همایش ملی شعر «مرد میدان»

توقیف خودرو‌های حامل کالای قاچاق در آبادان

رفتار متفاوت رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی/ دست نیروهای ایرانی با سیم تلفن صحرایی بسته می‌شد +عکس

مسابقات کیوکوشین کاراته کشوری در اندیمشک برگزار شد

تنش روی سکوهای آزادی؛ شعار علیه بازیکنان و کادر فنی

پرسپولیس از آسیا حذف شد / رسمی

در سفر وزیر کشور به خوزستان چه گذشت؟

پرسپولیس 1 . الدحیل 2 : فوتبال کثیف رویای سرخ را دزدید/ پنالتی گولسیانی، تبدیل به جام زهر شد

استاندار: حدود 400 حساب از شرکت‌های فعال در خوزستان در تهران است

در 6 ماهه اول امسال 1.5 میلیون مترمربع از خیابان‌های اهواز آسفالت شد

قادر به از بین بردن حماس و مقاومت نیستید

روایت بازیگر سریال زخم کاری از کتک خوردنش به‌دست رعنا آزادی‌ور + فیلم

بودجه‌ی ناتراز چطور ناترازی چندصد میلیاردی را حل می‌کند؟

وزیر کشور: رییس جمهور همواره در میدان کار و تلاش است / دغدغه اصلی دولت رفع مشکل اشتغال خوزستان است

افزایش 700 درصدی کشف سوخت قاچاق در خوزستان