پیام خوزستان

آخرين مطالب

تورم خوب هم امکان پذیر است؟ علمي

تورم خوب هم امکان پذیر است؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تورم بالا شکاف طبقاتی در جامعه را تشدید می‌کند و دهک‌های پایین درآمدی را به طور مضاعف تحت فشار قرار می‌دهد.

امروزه موضوع تورم در ایران دیگر به محافل و مجامع آکادمیک و نشست‌های تخصصی در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی و مانند آن محدود نمی‌شود.
جامعه ایران پس از چهار دهه زندگی در شرایط تورم شدید، سایه شوم این ابرساخته مدرن اقتصادی را که، چون بختک خون و مایه حیات و معاش را می‌مکد، در همه ابعاد وجودی خود حس می‌کند.
هر چند موضوع علل تورم در مکاتب اقتصادی مختلف محل منازعه است، اما در تبیین مفهوم تورم و اثرات نسبی آن در نظریه‌های اقتصادی تفاوت خاصی وجود ندارد. تورم به بیان ساده همان افزایش مداوم سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره معین است. به بیان دیگر هرگاه شاخص قیمت‌ها در اقتصاد که بیانگر میانگین رشد سطح عمومی قیمت‌ها است، افزایش یابد، گفته می‌شود که اقتصاد در آن دوره تورم داشته است. در تشریح علل تورم نمی‌توان در همه شرایط و برای همه کشور‌ها حکم واحدی صادر کرد.
بسیاری از نظریه‌های اقتصادی که در بستر تجارب زیست جوامع غربی شکل گرفته‌اند منتزع از مجموعه شرایطی بوده‌اند که خواسته یا ناخواسته با شرایط زمانی و مکانی و محیطی ناظر بر شکل‌گیری این نظریه‌ها ارتباط تنگاتنگی داشته و آن‌ها را هم نمی‌توان به طور مجرد در توجیه ریشه‌های تورم در اقتصاد‌هایی که در بستر‌های تاریخی دیگر و در سطوح توسعه یافتگی کاملا متفاوت و متمایز قرار دارند به کار برد.
برخلاف تصور عام تورم همیشه بد و منفور نیست. تورم‌های کم یا همان تورم‌های خزنده نشانه رونق اقتصادی است و در دوره‌های رونق هزینه‌ها کمتر از درآمد‌ها افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر، هرچند سطح عمومی قیمت‌ها با آهنگ ملایمی رشد می‌کند، درآمد‌ها رشد بیشتری دارد و سطح رفاه عمومی جامعه بهبود پیدا می‌کند.
اما در تورم‌های بالاتر وضعیت معکوس می‌شود. تورم‌های بالا پیامد‌های بسیار مخربی بر اقتصاد و حتی بر سایر حوزه‌های مرتبط با اقتصاد دارد. برای مثال، تورم بالا به عنوان مهم‌ترین عامل بی‌ثباتی اقتصادی، قیمت‌های نسبی را بر هم می‌زند و تصمیم‌گیری اقتصادی و سرمایه‌گذاری را دشوار می‌کند به نحوی که منجر به ایجاد عدم اعتماد و اطمینان نسبت به سرمایه‌گذاری می‌شود. تورم بالا شکاف طبقاتی در جامعه را تشدید می‌کند و دهک‌های پایین درآمدی را به طور مضاعف تحت فشار قرار می‌دهد.
با تورم‌های بالا رفتار‌های فعالان اقتصادی در بازار از رقابت سالم و پیش‌برنده به رفتار‌های ناسالم و تخریب‌کننده تغییر می‌یابد و این رفتار‌ها سایر هنجار‌های اجتماعی را هم در مسیر انحرافی و ضد اخلاقی قرار می‌دهد.
دو دلیل عمده برای به وجود آمدن تورم وجود دارد؛ اول کاهش عرضه کل یا افزایش تقاضای کل و دوم رشد عرضه پول مازاد بر رشد اقتصادی یا همان رشد نقدینگی. هنگامی که تعادل عرضه و تقاضا برهم می‌خورد و در یک بازار تقاضای بیشتری شکل می‌گیرد یا به هر دلیل عرضه کالا نسبت به قبل کاهش پیدا می‌کند، قیمت هم افزایش می‌یابد و منجر به ایجاد تورم می‌شود. اگر این عدم تناسب عرضه و تقاضا مداوم باشد، می‌تواند منجر به ایجاد تورم شدید و مزمن شود.
نباید فراموش کرد که افزایش تقاضا لزوما منجر به تورم بالا نمی‌شود، بلکه عوامل دیگر مانند افزایش عرضه پول و اعتبار هم باعث تحریک تقاضای مصرف‌کنندگان می‌شود که اگر این تقاضا بیشتر از ظرفیت تولید در اقتصاد باشد، باز هم منجر به افزایش قیمت می‌شود. این مورد که به اثر کشش تقاضا معروف است، ماحصل افزایش نقدینگی در دسترس عموم و عرضه پول است.
کاهش عرضه هم مانند افزایش تقاضا تعادل بازار را مختل می‌کند و منجر به افزایش قیمت می‌شود. این افزایش قیمت حتی می‌تواند در نهاده‌های تولید باشد و قیمت تمام‌شده محصولات کارخانه‌ها را افزایش دهد که در نهایت منجر به افزایش قیمت فروش محصولات می‌شود و به رشد تورم دامن می‌زند. به افزایش هزینه‌های تولید اثر فشار هزینه هم گفته می‌شود.
در بازه‌های کوتاه‌مدت رشد ناگهانی تورم متاثر از انتظارات تورمی است و این انتظارات در بازار ایران از رشد ناگهانی نرخ ارز غیر رسمی و واکنش سیاست‌گذار پولی به این نوسانات تاثیر می‌پذیرد.
برای محاسبه تورم از شاخص‌های قیمتی مانند شاخص بهای (قیمت) مصرف‌کننده، شاخص بهای (قیمت) تولیدکننده و شاخص قیمت عمده‌فروشی استفاده می‌شود. مهم‌ترین و متداول‌ترین روش برای محاسبه تورم استفاده از شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) یا Consumer PriceIndex است.
شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی معیار سنجش تغییرات قیمت کالا‌ها و خدماتی است که از سوی خانوار‌های شهرنشین ایرانی به مصرف می‌رسد. این شاخص به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح عمومی قیمت کالا‌ها و خدمات مورد مصرف خانوارها، یکی از بهترین معیار‌های سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور، به شمار می‌رود.
نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به‌دست می‌آید. بدیهی است چنانچه ماه مورد نظر اسفند باشد، به آن نرخ تورم سال مورد نظر می‌گویند. البته، بازه زمانی محاسبه نرخ تورم می‌تواند به صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه برای یک سبد کالای پایه باشد که از سوی بانک مرکزی تعیین و هر چند سال یک بار در آن بازنگری می‌شود.
تورم به دو صورت نقطه به نقطه یا متوسط سالانه اندازه گیری می‌شود. در محاسبه تورم نقطه به نقطه برای سال معین، درصد تغییرات شاخص CPI سال مورد نظر را به نسبت به سال قبل محاسبه می‌کنیم برای مثال CPI سال 1402را از سال 1401کم کرده و حاصل را بر شاخص CPI سال 1401تقسیم می‌کنیم.
باید خاطرنشان کرد: حفظ ارزش پول یکی دیگر از وظایف مهم سیاست‌گذار پولی است. حفظ ارزش پول یعنی، پول چقدر می‌ارزد در ازای مقدار معینی از پول چه چیز‌هایی می‌توان دریافت کرد. ارزش پول هم معنای جهانی دارد و هم معنای داخلی، به صورتی که در جهان ارزش پول ملی بر حسب ارز‌های دیگر سنجیده و بیان می‌شود.
ارزش داخلی پول ملی، متاثر از عوامل متعددی است که مهم‌تر از همه این عوامل، «جریان تورمی» است که در داخل شکل می‌گیرد. هرچه بهتر بتوانیم جریان تورمی را کنترل کنیم، در تقویت و حفظ ارزش پول ملی در بخش داخلی موفق خواهیم بود. پس ثبات و پایداری قیمت‌های داخلی عاملی بسیار تأثیرگذار در حفظ ارزش داخلی پول ملی است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/792488/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم تطبیق واحدهای درسی در دانشگاه‌ها با نیازهای صنایع خوزستان

اردوغان: حماس قابل حذف نیست

توقف فولاد در دیداری تدارکاتی

مقام صنعا: آمریکایی‌ها از همان راهی که آمده‌اند برگردند/ یمنی‌ها سلاح خود را به سمت اسرائیل نشانه گرفته‌اند

شهادت دونفر از مستشاران سپاه پاسداران درسوریه

شهادت 2 پاسدار انقلاب اسلامی در سوریه+جزییات

دستگیری 17 محکوم متواری در شوشتر

آزادی 172محکوم غیر عمد، مالی در زنجان

حقانی: فلسطین در نتیجه مقاومت از چنگ اشغالگران آزاد خواهد شد

شهادت 2 پاسدار انقلاب اسلامی حین ماموریت مستشاری در سوریه+جزییات

دانش‌آموزان خلاقیت خود را بر محور کتاب‌های غیر درسی به نمایش بگذارند

شهادت 2 پاسدار حین ماموریت مستشاری در سوریه

تنوع بیمارگرها، مقاومت ژنتیکی و القایی در گیاهان

تساوی فولاد و استقلال خوزستان در بازی تدارکاتی

توسعه تفریحگاه‌های دزفول در دستور کار مدیریت شهری است

آزادی 172 محکوم مالی غیرعمد در زنجان

پورحمیدی: این بازی برای من مرگ و زندگی است

آزادی 172 محکوم مالی در زنجان

عصرانه خبری شهرهای ایران در 11 آذر

مقام صهیونیست: آزادی بیشترین تعداد اسرا اولویت ماست/ توپ در زمین حماس است

اوپک چه نسخه‌ای برای شرکت‌کنندگان نشست اقلیمی کاپ 28 پیچید؟

برزیل با پیوستن به اوپک‌پلاس تولید نفت را کاهش نمی‌دهد

حضور فعال اوپک در نشست کاپ 28 در دوبی

آغاز هرس 60 هزار اصله درخت در معابر و بوستان‌های مرکز شهر تهران

یک بام و دو هوای دوبی در ریاست بر نشست کاپ 28

اجرای طرح پلیمر گچساران شتاب می‌گیرد/ تأمین ویژه منابع مالی ریالی و ارزی

صادرات 20 میلیون دلار کاتالیست راهبردی به روسیه

طرح «من شهردارم 2» در منطقه 4  کلید خورد

قیمت گاز مایع غیریارانه‌ای 10 درصد بیشتر از نرخ یارانه‌ای تعیین شد

آمادگی دانش‌آموزان در مقابله با زلزله افزایش یافت

اجرای دوره آموزشی تخصصی امدادگری برای 600  نفر از گروه‌های هدف دوام در منطقه 19

درختکاری در مدارس خوزستان آغاز می‌شود

آزادی 172 نفر محکوم غیرعمد مالی از ابتدای سال در زنجان

54 هزار نهال در خوزستان کاشته می‌شود

«وصول»؛ روایت بانوی نمونه مقاومت لبنان

شهادت دو پاسدار حین ماموریت مستشاری در سوریه توسط رژیم صهیونیستی

ویزیت رایگان 12 هزار نفر از مردم مناطق محروم حمیدیه

تشدید درگیری‌ها در شمال غرب و جنوب غزه

افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی خوزستان

وزارت دفاع بریتانیا ChatGPT را به ربات‌های خود اضافه می‌کند

الگوی توسعه‌ی گردشگری خارجی کیش، مبتنی بر "گردشگری اسلامی و خانوادگی" است

آغاز بکار انجمن هوش مصنوعی جزیره کیش

انتقال پروازهای 5 شرکت هواپیمایی دیگر به پایانه جدید فرودگاهی کیش/ پرواز 14 شرکت هواپیمایی از پایانه جدید فرودگاهی کیش

راه‌اندازی پایگاه اورژانس در غربی‌ترین محله تهران

زنگ زلزله و ایمنی در مدارس منطقه 15، همزمان با سراسر کشور نواخته شد

«حسینیه معلی»، پرمخاطب‌ترین برنامه معارفی تاریخ تلویزیون ایران شد

رقابت‌ گروه‌های بخش نغماتی دینی آقایان در مسابقات سراسری قرآن کریم در بجنورد

هوای 7 شهر خوزستان «ناسالم» اعلام شد

همکاری اورژانس و ارتش برای نجات 2 نوزاد 6 و 21 روزه + تصاویر

آغاز توزیع شیر رایگان در مدارس خوزستان