پیام خوزستان

آخرين مطالب

نه پرسپولیس عقب‌ می‌نشیند نه استقلال؛ معمای آزادی ورزشي

نه پرسپولیس عقب‌ می‌نشیند نه استقلال؛ معمای آزادی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - هفته نهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در حالی از امروز شروع می‌شود که پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی، همین امروز به مصاف صنعت نفت آبادان می‌رود. اگرچه پیش‌از‌این وقتی اسم میزبان می‌آمد، همه بدون دغدغه می‌دانستند که ورزشگاه آزادی پذایری رقیب پرسپولیس است؛ ولی این روز‌ها با قطعیت نمی‌توان در این زمینه نظر داد.
کار به جایی رسیده که حالا علاوه بر خبر زمان بازی، محل برگزاری دیدار هم سوژه اخبار می‌شود؛ اگرچه پرسپولیس مطابق با قبل، قرار است امروز هم در ورزشگاه آزادی به مصاف رقیب آبادانی برود؛ ولی این مورد تبدیل به سوژه جدیدی شده است.
ماجرا از این قرار است که مسئولان ورزشگاه آزادی از هفته‌ها قبل هشدار داده‌اند از بین دو تیم پرسپولیس و استقلال فقط یکی باید در این ورزشگاه میزبانی کنند و تیم دیگر باید بازی‌هایش را به ورزشگاه یا حتی شهر دیگری ببرد. دلیل این مورد وضعیت بد چمن ورزشگاه است. این ورزشگاه از‌آنجا‌که میزبان بازی‌های تیم ملی و لیگ قهرمانان آسیا است، کشش میزبانی از هر دو تیم استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر را ندارد. دست‌کم این چیزی است که مسئولان امر درباره‌اش اظهارنظر کرده‌اند. آن‌ها اعتقاد دارند اگر حجم بازی‌های برگزار‌شده روی این چمن سبک شود، آزادی همچنان تا اسفندماه که دوباره زیر کشت برود، می‌تواند چمن خوبش را حفظ کند.
در‌این‌میان حتی همان روز‌های نخست شایعه شد که دو تیم به فکر یافتن محل جدیدی برای میزبانی هستند. شایعه شد پرسپولیسی‌ها قرار است ورزشگاه شهید کاظمی را معرفی کنند و استقلال هم قرار است به کیش برود؛ ولی این شایعات در نطفه خفه شد؛ چراکه جدال سریع دو تیم برای حضور در ورزشگاه آزادی به رسانه‌ها کشیده شد. این‌طور شد که استقلال هفته گذشته در همین ورزشگاه بازی کرد و پرسپولیس هم قرار است همین امروز، دوباره در همین ورزشگاه به میدان برود.
جدال برای بازی در ورزشگاه آزادی در حالی هر روز جدی‌تر می‌شود که پرسپولیسی‌ها پیش‌از‌این درباره کیفیت چمن ورزشگاه آزادی معترض بوده و تهدیده کرده بودند بازی‌های‌شان را به شهر دیگری می‌برند. البته آن زمان بحث بر سر راه‌ندادن تماشاگران به ورزشگاه برای بازی‌های خانگی پرسپولیس هم داغ بود. پرسپولیسی‌ها در هفته نخست و پس از برتری برابر آلومینیوم اراک در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی، روبه‌روی خبرنگاران ایستادند و تهدیدشان مبنی بر بازی‌نکردن در آزادی را رسانه‌ای کردند.
علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس، یکی از بازیکنانی بود که این ایده را مطرح کرد «به نظرم اگر سه هفته بازی را عقب می‌انداختند، یک استادیوم می‌ساختند؛ وقتی در یک هفته ورزشگاه آزادی را خراب کردند؛ پس می‌توانند در سه هفته ورزشگاه را بسازند! در این یک هفته‌ای که لیگ را عقب انداختند، چه چیزی را درست کردند؟ موضوع دیگر درباره آقای درویش است. اگر بهانه سکو بیاورند، تا هفته هشتم بدون تماشاگر بازی می‌کنیم. از آقای درویش خواهش می‌کنم فکری کند. ما میزبانی در آزادی را نمی‌خواهیم، دوست داریم هواداران کنار ما باشند. آقای تاج! چطور به خودتان اجازه دادید اولین بازی لیگ برای تیمی که سه قهرمانی آورده، این‌طور برگزار شود؟ این چه نظمی است؟ درویش اصلا کوتاه نیاید. هفته سوم با ذوب آهن اینجا بازی نمی‌کنیم. چمن اینجا هم به درد ما نمی‌خورد. چمن شهر‌های بیرون از تهران بهتر از آزادی است. درخواست من از درویش این است جایی بازی کنیم که هوادار بیاید. به همه بازیکنان در رختکن گفتیم که هفته سوم در استادیوم آزادی بازی نمی‌کنیم».
بیرانوند در شرایطی گفته بود تصمیم به بازی‌نکردن در ورزشگاه آزادی، جمعی است که این مورد به تأیید چند ستاره دیگر این باشگاه هم رسید. محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع مطرح و ملی‌پوش پرسپولیس، دیگر بازیکنی بود که ایده خروج پرسپولیس از ورزشگاه آزادی و تهران را مطرح کرد. «دلم برای هواداران تنگ شده؛ ولی انگار می‌گویند تا نیم‌فصل باید بدون تماشاگر بازی کنیم! کاش بازی‌های ما را در شهر دیگری مثل مشهد یا هر شهر دیگری برگزار کنند؛ اما با حضور تماشاگران مسابقه برگزار شود». مرتضی پورعلی‌گنجی، دیگر مهره تأثیرگذار یحیی گل‌محمدی نیز با اشاره به همین مورد گفته بود: «با تمام احترام، اگر هواداران نباشند، هیچ چیز نداریم. این دو تیم مردمی باید پر از برکت، نعمت و امکانات باشند. اگر قرار است بازی‌ها بدون تماشاگر باشد، بهتر است به مشهد یا جایی برویم که تماشاگر داشته باشیم».
آن صحبت‌ها حالا تبدیل به بهانه‌ای برای مدیران شرکت توسعه و تجهیز شده تا با یادآوری آن به مسئولان باشگاه پرسپولیس، زمینه را برای خروج احتمالی این تیم از این ورزشگاه آماده کنند. مهیار عسگریان، مدیر شرکت توسعه و تجهیز، با اشاره به همان اعتراضات گفته است: «دوستان از استادیوم آزادی ایراد می‌گرفتند و اگر الان هم مقداری اوضاع بهتر شده، به این دلیل است که فشار مسابقات کم شده است. وقتی مسابقات فشرده شود، دوباره شرایط همان‌طور می‌شود. آقای بیرانوند و دوستان دیگر می‌گفتند نمی‌توانیم در این زمین بازی کنیم و برویم جای دیگری بازی کنیم. خب ما هم می‌خواهیم با توجه به این مسائل به زمین استراحت بدهیم که دست‌کم بتوانند بازی‌های آسیایی را برگزار کنند».
چنین اظهاراتی با واکنش صریح مسئولان پرسپولیس، به‌ویژه افشین پیروانی، مدیر ورزشی این تیم، مواجه شده است. او می‌گوید اعتراض بازیکنانش مربوط به زمانی است که چمن ورزشگاه آزادی خوب نبوده است. او گفته که پرسپولیس حاضر نیست غیر از آزادی در جای دیگری بازی کند «یک ضرب‌المثل هست که می‌گوید به مرگ گرفتند که به تب راضی شویم. یک زمان چمن خوب نبود، ما انتقاد می‌کردیم. الان پیشنهاد دادند که بازی‌های را بیرون ببرید. چمن آزادی الان جزء دو، سه تا چمن خوب ایران است. توقع از استادیوم آزادی بیش از این است؛ ولی نمی‌دانم پیشنهاد چه کسی بوده که تیم خارج از خانه بازی کند؟ ما همه بازی‌ها میهمان می‌شویم. چرا نباید در استادیوم آزادی با هواداران‌مان میزبانی کنیم؟ فقط بازی پرسپولیس و استقلال نمی‌تواند اینجا انجام شود؟ اگر قرار است زیر کشت برود، مدت‌زمان می‌خواهد. الان نساجی هم در استادیوم آزادی بازی می‌کند. می‌خواهند چه معجزه‌ای انجام بدهند که تیم بیرون از خانه برود؛ ولی ملی، باشگاه‌های آسیا و دربی در آزادی برگزار شود؟ این پیشنهاد غیرکارشناسی بوده و من همین‌جا به نمایندگی از باشگاه پرسپولیس و میلیون‌ها طرفدار می‌گویم که قدرت اصلی ما هواداران‌مان هستند. هرچند هر شهر d می‌رویم، این‌قدر هوادار داریم و میزبان هستیم؛ ولی اجازه بدهند در آزادی بازی کنیم که حق به حق‌دار برسد. نمی‌شود بازی‌های فشرده را خارج از تهران بازی کنیم. احترام هواداران‌مان از همه چیز مهم‌تر است. ما قبلا گفتیم وضعیت چمن خوب نیست؛ اما الان می‌گویم وضعیت چمن خوب است و بهتر شده».
ماجرای خروج از ورزشگاه آزادی در هفته‌های اخیر وارد فاز جدیدتری هم شده که این یکی مربوط به کُری‌خوانی مرسوم دو باشگاه مطرح تهرانی است. استقلالی‌ها می‌گویند قصد خروج از ورزشگاه آزادی را ندارند و در سوی مقابل، پرسپولیسی‌ها هم با اشاره به اینکه بهترین تیم ایران بوده‌اند و باید احترام آن‌ها حفظ شود، از حق خودشان برای بازی در آزادی صحبت می‌کنند. البته تعدادی از مسئولان این باشگاه، به‌ویژه رضا درویش، مدیرعامل این تیم، دلایل دیگری هم دارند. آن‌ها می‌گویند با توجه به اینکه پرسپولیس باید در لیگ قهرمانان آسیا بازی کند و هم‌زمان با توجه به دیدار‌های خارج از خانه این تیم، مجبور به سفر‌های متعددی است، برگزاری بازی‌های خانگی این تیم بیرون از تهران، موجب خستگی و در نتیجه افزایش مصدومیت بازیکنان این باشگاه می‌شود. او گفته اگر بین استقلال و پرسپولیس قرار باشد یکی از آزادی بیرون برود، آن تیم قطعا پرسپولیس نیست.
این اظهارات مطابق با انتظار با واکنش مسئولان و چهره‌های مطرح باشگاه استقلال هم روبه‌رو شده است. هفته گذشته بود که جواد نکونام، سرمربی استقلال، در نشست خبری خود بعد بازی با آلومینیوم به اظهارات رضا درویش واکنش نشان داد و گفت: «ایشان نمی‌تواند تعیین کند چه تیمی بازی کند. اگر این‌طور باشد که من هم می‌گویم اگر قرار باشد یک تیم در ورزشگاه آزادی بازی کند، استقلال است. استقلال و پرسپولیس باید در ورزشگاه آزادی بازی کنند و اگر قرار باشد در آزادی بازی نکنند، دو تیم با هم نباید بازی کنند. من هم می‌توانم بگویم فقط استقلال باید در آزادی بازی کند؛ پس به حرف من نیست».
واضح است که دعوای کنونی دو باشگاه در شرایطی در حال داغ‌شدن است که آن‌ها نقشی در این جدال ندارند. چه‌بسا اگر وضعیت زیرساخت‌ها در ایران بهتر بود و دست‌کم وضعیت چمن ورزشگاه آزادی به‌روز بود، چنین اتفاقات عجیب‌وغریبی شکل نمی‌گرفت. حالا هم که با توجه به جدال انجام‌شده، بعید است به این راحتی‌ها بتوان یکی از دو تیم پرهوادار ایرانی را راضی کرد که بازی‌های‌شان را به جایی بیرون از ورزشگاه آزادی ببرند.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/789769/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مرد اهوازی در چالکندی دزفول غرق شد

زیر بیرق حسین(ع) راه عاشقی باز است+تصاویر

سهراب: من را کاملا حذف کردند تا یک کلمه حرف نزنم

به تفاهم رسیدن ایران و عراق برای راه‌اندازی خط دریایی خرمشهر – بصره

زوله در یک ماه یک آدم دیگر شد!

لحظات جالب و خنده دار از لیگ برتر انگلیس 2023/24

کلهر: مشکل اصلی فوتبال ما زیرساخت ها است

گاتزتا ادعا کرد؛ طارمی بهتر از لائوتارو و تورام!

پس از پلیس معروف؛ بدل اصلی ساوتگیت در آلمان!

مراسم «هاکا» نیوزیلندی‌ها در بسکتبال

بنا بر نتایج یک نظرسنجی: اکثر صهیونیست‌ها خواستار استعفای نتانیاهو هستند

واژگونی خودرو در هویزه 7 مصدوم بر جای گذاشت

واژگونی نیسان باری در هویزه و مصدومیت 7 تن

تغییر در نیوکسل؛ جدایی مالک ایرانی و همسرش!

تراکتور این مدافع را نمی‌خواهد؛ به سلامت!

گل‌های برتر فینال تاریخ جام ملت های اروپا

منجزی: می‌ماندم به خاطر امین میرزازاده دوپینگی می‌شدم!

خسارت آتش‌سوزی خاییز در دست بررسی است

مقام حزب الله: پهپادهای غیرقابل ردیابی تولید کردیم

تاکید آیت الله کعبی بر گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه

مراسم عزاداری سالار شهیدان در حسینیه ملاح زاده جزیره خارگ

آتش‌سوزی در زاگرس خاموش شد

ثبت دمای بالای 51 درجه در سه شهر خوزستان

اولین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی(ره)

زائران اربعین در کمترین زمان ممکن از مرزها عبور داده می‌شوند

نظامیان صهیونیست در دام کمین های مرگبار مقاومت در غزه

حماسه عاشورا، الهام بخش مقاومت فلسطین و غزه است

واژگونی نیسان باری در هویزه با 7 نفر مصدوم

مهار آتش سوزی جنگل‌های خاییز بهبهان باتلاش بیش از 300 نفر

آزادی زندانی‌ها به حرمت سیدالشهدا(ع)

سالروز تولد ستاره‌ فوتبال برزیل، وینیسیوس جونیور

بهترین لحظات مهدی ترابی در فصل 03-1402

خلاصه بازی هلند و انگلیس با روایت ابوطالب!

تمرین خارج از تیم اصلی؛ ستاره چلسی جدا می‌شود

انفجار بمب نقل و انتقالاتی روی نیمکت ملوان

آگوئرو و انتخاب بازیکن ایده‌آلش

پاسخ بختیاری‌زاده به ایراد تیم نکونام

یک استقلالی دیگر هم برای تمدید به توافق رسید

مرثیه سرایی چگونه و از چه زمانی وارد ادبیات فارسی شد؟

پرویز امینی: به انتهای یک نسل سیاسی رسیدیم

ساخت بیش از 282 هزار واحدی مسکونی در خوزستان+فیلم

بی‌خبری از کودک 9 ساله نیکشهری با گذشت یک هفته

لزوم نگاه علمی و کارشناسی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر+فیلم

عبور زائران اربعین حسینی در کمترین زمان ممکن از مرزها

فیلم/ ورود رهبر انقلاب به اولین شب مراسم عزاداری در حسینیه امام خمینی(ره)

کربلا تا غزه امتداد راه مقاومت است

بانک‌های خوزستان فردا شنبه دایر است

راه‌اندازی مسیر دریایی خرمشهر و بصره/ تسهیل در تردد زائران به کربلایی معلا

مهروموم یک واحد عرضه گوشت در آبادان به دلیل رعایت نکردن بهداشتی

اولین شب مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله (ع) در حسینیه امام خمینی (فیلم)