پیام خوزستان

آخرين مطالب

رویای فروتنانه 20 هزار دلاری‌

ایرانی ها با ماهی چقدر پول احساس خوشبختی می‌کنند؟ مقالات

ایرانی ها با ماهی چقدر پول احساس خوشبختی می‌کنند؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایرانی‌های شرکت‌کننده در پژوهش سایت smoney با تواضع و فروتنی مثال‌زدنی عدد 239 هزار و 700 دلار را ملاک خوشبختی و بی‌نیازی مالی خود دانسته‌اند و اعتقاد دارند رضایت‌شان به درآمد ماهیانه 20 هزار دلاری گره خورده است

کسب درآمد روزانه 33 میلیونی چقدر می‌تواند باعث رضایت شما از زندگی شود؟ اگر این عدد به یک میلیارد در ماه و 12 میلیارد در سال برسد چطور؟ عدد‌ها با هر متر و معیاری که فکرش را کنید رویایی و دور از دسترس به‌نظر می‌رسند، اما گروهی از ایرانی‌ها با شرکت در یک نظرسنجی بین‌المللی گفته‌اند احساس رضایت و خوشبختی‌شان در گرو چنین درآمدی است.
سایت smoney که در استرالیا به مبادلات ارزی می‌پردازد، سالانه مطالعه‌ای ترتیب می‌دهد و از شرکت‌کنندگان می‌خواهد بر اساس تجربیات شخصی‌شان بگویند چه میزان درآمد سالانه باعث می‌شود به معنای واقعی کلمه احساس خوشبختی کنند. نتایج این پژوهش نهایتا در قالب گزارشی با عنوان The Price of Happiness گردآوری و بر اساس ملیت شرکت‌کنندگان رتبه‌بندی می‌شود. امسال ایرانی‌ها حضور پرشوری در پژوهش سایت smoney داشتند و رتبه اول را به‌دست آوردند. از همین حالا باید هشدار بدهیم مطالعه گزارش، بدون درک یک‌سری لغات و اصطلاحات، ممکن است خواننده را گمراه کند.
شاخص خوشبختی ایرانی‌ها؛ ماهی 20 هزار دلار
کسب درآمد 239 هزار و 700 دلاری در طول یک‌سال برای ما ایرانی‌ها با احتساب دلار حدود 50 هزار تومانی بازار آزاد، تقریبا معادل 12 میلیارد می‌شود. همچنین به معنی درآمد ماهیانه یک میلیاردی و درآمد روزانه 33 میلیونی است.
قیمت دلار در مرکز مبادله ارز طی روز‌های اخیر حدود 41 هزار تومان بود و حتی اگر قیمت دلار دولتی را مبنای محاسبات قرار دهیم باز با اعداد 10 میلیارد، 819 میلیون و 27 میلیون و 300 هزار تومان در سال، ماه و روز روبرو می‌شویم.
حداقل حقوق کارگران و کارمندان دولت در سال 1402، بین هفت تا هشت میلیون تومان است. همچنین براساس آمار‌های غیررسمی، هر ایرانی به‌طور متوسط ماهی 275 دلار، معادل 13 میلیون و 700 هزار تومان درآمد دارد و هزینه و مخارج یک خانوار چهارنفره ماهیانه 63 میلیون تومان تخمین‌زده می‌شود.
کسب درآمد سالانه 239 هزار و 700 دلاری در چنین شرایطی برای ما ایرانی‌ها رویایی و دور از دسترس به‌نظر می‌رسد، اما این مقیاس تنها برای ما ایرانی‌ها تعجب‌آور نیست. متوسط درآمد ماهیانه هر نفر در آمریکا چهار هزار و 746 دلار است و می‌توانیم نتیجه بگیریم درآمد سالیانه هر نفر در این کشور تقریبا 57 هزار دلار است. با این حال پژوهش سایت smoney نشان می‌دهد حتی در آمریکا، شرکت‌کنندگان درآمد سالانه 105 هزار دلاری را ضامن سعادت و خوشبختی خود می‌دانند.

پیام خوزستان

شاخص The Price of Happiness برای سنجش و مقایسه مسائل اقتصادی و اجتماعی کاربرد دارد
شاخص خوشبختی یعنی چی؟
عبارت The Price of Happiness یک اصطلاح است. ترجمه کلمه به‌کلمه ما را به سمت «قیمت شادی» هدایت می‌کند. بعضی سایت‌ها همین عبارت را مبنا قرار داده‌اند و نوشته‌اند هزینه تفریح در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا بالاتر است! حداقل دو فیلم سینمایی نیز با عنوان The Price of Happiness ساخته شده‌اند.
عبارت The Price of Happiness در مسائل مرتبط با اقتصاد و اجتماع کاربرد متفاوتی دارد و به‌طور خاص شاخصی آماری برای سنجش و مقایسه است. مثلا سایت smoney از شرکت‌کنندگان در پژوهش خود خواسته چشم‌هایشان را ببندند و بدون ملاحظه یا رودربایستی، با تکیه بر تجربه و احساسات شخصی بگویند چه میزان درآمد سالانه برایشان اطمینان و قوت‌ قلب به ارمغان می‌آورد و موجب می‌شود از نظر مالی احساس بی‌نیازی و خوشبختی کنند. پاسخ کاربران به این سوال می‌تواند طی یک پروژه تحقیقاتی جمع‌آوری شود و کارشناسان با توجه به ملیت شرکت‌کنندگان نتایج را رتبه‌بندی کنند.
شاخص خوشبختی چه چیزی را نشان می‌دهد؟
شاخص The Price of Happiness نهایتا ممکن است در ابعاد کلان اقتصادی، تصویری شماتیک از میزان رفاه و آسایش در جوامع مختلف فراهم کند و در عین حال از منظر اجتماعی نشان دهد مردم کدام نقطه دنیا پول را ضامن خوشبختی خود می‌دانند. منابع مختلفی برای سنجش شاخص The Price of Happiness نظرسنجی برگزار می‌کنند.
رتبه‌بندی کشور‌ها بر اساس شاخص The Price of Happiness توسط سایت expensivity در سال گذشته میلادی بدون حضور ایرانی‌ها انجام گرفت و جزایر برمودا در صدر جدول ایستاد. کسانی که ملیت این کشور را داشته‌اند و در نظرسنجی شرکت کردند، گفته بودند اگر درآمد سالانه‌شان 143 هزار و 933 دلار باشد از صمیم قلب احساس بی‌نیازی خواهند کرد.
شرکت‌کنندگان در پژوهش‌ها و نظرسنجی‌های مرتبط با شاخص The Price of Happiness الزاما نباید ساکن کشورشان باشند. چون موقع ورود به سایت، ملیت خود را انتخاب می‌کنید، در پایان رتبه‌بندی بر اساس کشور‌ها انجام می‌شود؛ بنابراین بهتر است بگوییم استرالیایی‌های ساکن سراسر دنیا پارسال گفته‌اند با درآمد سالانه 135 هزار و 321 دلار خوشبختی را احساس می‌کنند و در رتبه دوم قرار گرفته‌اند. این یعنی به 11 هزار و 277 دلار درآمد ماهیانه نیاز داشته‌اند. امسال استرالیا در پژوهش سایت smoney رتبه سوم را کسب کرده و شاخص The Price of Happiness این کشور به 121 هزار و 191 دلار، یعنی معادل درآمد ماهیانه 10 هزار دلار کاهش پیدا کرده است.

پیام خوزستان

ایرانی‌ها اعتقاد دارند رضایتمندی اقتصادی‌شان در گرو درآمد ماهی 20 هزار دلار است
رتبه سوییس هم نسبت به پارسال آب رفته؛ مردم سوییس پارسال اعتقاد داشته‌اند با درآمد سالانه 128 هزار و 969 دلاری احساس خوشبختی می‌کنند، اما امسال رضایت و سعادت مالی را با کسب 115 هزار و 745 دلار در دسترس می‌بینند. شاخص The Price of Happiness در نروژ معادل درآمد سالانه 117 هزار و 724 دلار است. این یعنی یک نروژی احساس می‌کند با کسب درآمد ماهیانه 10 هزار دلاری زندگی سرخوشانه‌ای خواهد داشت.
رتبه آمریکا در شاخص The Price of Happiness از پارسال تا امسال تغییر نکرده و آن‌ها ظرف دو سال متوالی جایگاه دهم را کسب کرده‌اند. نکته قابل توجه اینجاست که هر دو سال وقتی از یک آمریکایی خواسته‌اند چشم‌هایش را ببندد و بگوید با چه میزان درآمد احساس بی‌نیازی خواهد کرد، جوابشان 105 هزار دلار یعنی معادل هشت هزار و 750 دلار در ماه بوده. همین الان بر اساس آمار‌های غیررسمی، درآمد هر آمریکایی به‌طور متوسط ماهی چهار هزار و 746 دلار برآورد می‌شود.
شاخص The Price of Happiness و اختلافش با متوسط درآمد احتمالا نشان می‌دهد ساکنان آمریکا نسبت به مسائل مالی از دیدگاهی واقع‌بینانه برخوردار هستند.
ایرانی‌ها، ولی رتبه اول را در پژوهش سایت smoney کسب کرده‌اند. شاخص The Price of Happiness نشان می‌دهد ایرانی‌های شرکت‌کنندگان در این پژوهش که ممکن است ساکن هر نقطه‌ای از کره خاکی باشند، با تواضعی مثال‌زدنی عدد 239 هزار و 700 دلار را ملاک خوشبختی و بی‌نیازی مالی خود می‌دانند و اعتقاد دارند رضایتمندی اقتصادی‌شان در گرو درآمد ماهیانه تقریبا 20 هزار دلار است. 
رتبه دوم در اختیار یمن است؛ شاخص The Price of Happiness این کشور عدد 172 هزار و 140 دلار را نشان می‌دهد که معادل درآمد ماهیانه 14 هزار و 345 دلار خواهد بود. استرالیایی‌ها نیز گفته‌اند با کسب درآمد 10 هزار دلار در ماه احساس سرخوشی می‌کنند. برای اینکه میزان واقع‌بینی اقتصادی مردم این کشور‌ها را بسنجید، کافی است بدانید همین الان درآمد ماهیانه مردم در سوییس به‌طور متوسط شش هزار و 200 دلار است و هر نفر در لوگزامبورک و سنگاپور به‌عنوان کشور‌های دارای رتبه دوم و سوم دنیا، به‌طور متوسط چهار هزار و 978 دلار و چهار هزار و 950 دلار درآمد دارد. احتمالا از حالا به بعد وقتی به دلایل و ریشه‌ ذات مشکل‌پسند ایرانی‌ها فکر می‌کنید جواب‌های بهتری در ذهن‌تان شکل بگیرد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/773732/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرودن غزلی زیبا در وصف امیرالمومنین (ع)

تحلیلِ مهاجرانی از مناظره: زاکانى و قاضى‌زاده مأموریت دارند پزشکیان را به واکنش وادار کنند

توییت پورمحمدی در وقت استراحت میان مناظره

شوخی‌ نامزدها با یکدیگر در شروع مرحله سوم مناظره

شوخی قالیباف با خاموش شدن تایمر

قاضی‌زاده: اگر کار دست ما باشد، حتی کمتر از 3 روز می‌توانیم مشکل بورس را حل کنیم!

گاف زاکانی در مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری

عکسی از نمودار جستجو نام پورمحمدی در 4 ساعت گذشته نسبت به سایر کاندیداها

زاکانی: به‌جای یارانه باید اعتبار طلا به مردم بدهیم

انتقاد تند قالیباف از مدیریت در حوزه تورم: بابت بی‌عرضگی‌ها سفره مردم در حال کوچک شدن است

لحظه به لحظه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری؛ پورمحمدی: بانک مرکزی تولید را متوقف کرده است

بوروسلی با رسم شکل از ویجی برنده شد!

عکس دقیق و نزدیک از زباله فضایی

گل اول فرانسه به اتریش توسط ووبر

سوپر سیو مایک مانیان روی ضربه بازیکن اتریش

خواندن چندبیتی زیبا در وصف حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

انتقادهای جلیلی به دولت روحانی: اعتقادی به برنامه نداشت

قاضی‌زاده: اگر نمی‌توانید برنامه هفتم را اجرا کنید، چرا آمدید کاندیدا شدید، از همین الان دبه نکنید!

پزشکیان: مگر قاضی‌زاده نمی‌گفت در سه روز مشکل بورس را حل می‌کنم، پس چه شد؟

خنده معنادار قالیباف به جمله پورمحمدی درباره صادر کردن حکم شهرداری او

لحظه به لحظه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری؛ پورمحمدی: همین الان در همین مناظره هم وفاق نداریم

عملیات نظامی مقاومت فلسطین علیه اشغالگران در رفح

به شکرانه مقاومت

حماس: مقاومت عامل فروپاشی کابینه جنگ اشغالگران است

کسب رتبه برتر جوانی جمعیت توسط دانشگاه علوم پزشکی دزفول

2 مصدوم انفجار سیلندر گاز در لالی جان باختند

واکنش هدی زین العابدین به عشق جدید پارسا پیروزفر

من از گور برگشتم!

شوخی های منوچهر نوذری با پسرش در صندلی داغ

عروس بی جنبه

اجرای بی‌نظیر و خلاقانه محمدرضا علیمردانی و هادی کاظمی در جوکر

آدما موقعی وفاداری‌شون ثابت می‌شه که تو بدبختی باشن!

برترین تصاویر 2024 از کهکشان راه‌شیری

علت ناراحتی خداداد از اتفاقات شب گذشته

چالهان‌اوغلو: دیوار زرد دورتموند فردا دیوار قرمز می‌شود!

استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای تجربه بهتر یورو 2024 توسط تلوزیون لهستان

یوفا تحقیق می‌کند؛ شعار نژادپرستانه علیه انگلیسی‌ها!

شکست بلژیک با بد شانسی های متعدد لوکاکو

پیش بینی قیمت دلار 29 خرداد 1403

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه 29 خرداد 1403

چهره بامزه مناظره از نگاه ابطحی

کنایه سنگین پورمحمدی: درحالی می‌گویند تحریم مهم نیست که دنیا تحریم فلج‌کننده به ما تحمیل کرده است

مهاجرانی خطاب به قالیباف و قاضی‌زاده: ٤ دقیقه را حرام کردید!

پزشکیان: این هم بخور بخور از کجا می‌آید؟/ ما در دنیا در حوزه اقتصاد، نفر پانزدهم از آخر هستیم

خنده‌های جلیلی در هنگام صحبت‌های پورمحمدی

آغاز مناظره 6 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قاضی زاده: ظاهراً برخی دوستان بنا ندارند بحث کارشناسی کنند

حمله زاکانی به پزشکیان: تعجب می‌کنم ایشان چطوری نامزد ریاست جمهوری شدند!

هوای اهواز در وضعیت «قرمز» و خطرناک

خریداری بیش از 1.6 میلیون تن گندم از کشاورزان خوزستانی

افتتاح قربانگاه مرکزی عید قربان کمیته امداد خوزستان