پیام خوزستان

آخرين مطالب

روایت زندگی آقا مهدی؛ از کوچه‌های قم تا جبهه‌های سردشت مقالات

روایت زندگی آقا مهدی؛ از کوچه‌های قم تا جبهه‌های سردشت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

پیام خوزستان


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، دفاع مقدس از آن تجربه‌هایی بود که به درد همه مردم کشورمان از پیر و جوان و زن و مرد خورد. تجربه‌ای که باعث شد بسیاری از فرماندهان و جوانان خود را از دست بدهیم؛ اما خاک ندهیم. فرماندهانی مثل همت‌ها و باکری‌ها و زین‌الدین‌ها و خرازی‌ها.
زندگی فرمانده مهدی، از کوچه‌های قم تا جبهه‌های سردشت سردار سرلشکر پاسدار شهید مهدی زین‌الدین یکی از فرماندهان شهید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که روز 18 مهرماه سال 1338 در خانواده‌ای مذهبی در تهران پای به جهان هستی گذاشت.
فضای خانواده مهدی و برادرش از ابتدا یک فضای قرآنی بود و او نیز به تبع شرایط خانه با قرآن و معارف آن مانوس بود. نبوغ و استعداد او باعث شد تا او در کودکی قرآن را بدون معلم و استاد یاد گرفته و بر قرائت مستمر آن تلاش کند.

پیام خوزستان

پدرش کتاب فروش بود و او نیز اوقات فراغتش را در محل کار پدرش که از مبارزان انقلابی بود، می‌گذراند. مهدی در دوران دبیرستان مبارزات سیاسی خود علیه رژیم ستمشاهی را آغاز کرد و در این مدت با شهید محراب آیت الله مدنی آشنا شد و از نصایح این عالم اسلامی بهره می‌گرفت. دوران دبیرستان او مصادف شده بود با عضوگیری اجباری حزب رستاخیز، اما مهدی از این کار سر باز زد و به همین علت از دبیرستان اخراج شد.
همین اتفاق باعث شد تا رشته خود را از ریاضی به تجربی تغییر داده و دیپلمش را هم در همین رشته دریافت کند. او که پشتکار خوبی در تحصیل داشت توانست در کنکور سراسری نیز رتبه 4 رشته پزشکی دانشگاه شیراز را بدست آورد. پدرش از مبارزان سیاسی بود و در مسیر مبارزاتی‌اش به جرم حمایت از امام خمینی (ره) برای دومین بار از خرم‌آباد به سقز تبعید شد و باعث شد تا مهدی از ادامه تحصیل منصرف شود. شدت مبارزاتش علیه رژیم ستمشاهی نیز از همین زمان افزایش پیداکرد. معتقد بود «مغازه پدرم سنگر است و رژیم پهلوی با تبعید پدرم می‌خواهد سنگر محکم او خالی بماند، ولی من نمی‌گذارم این سنگر مبارزه خالی بماند.»

پیام خوزستان

پس از مدتی برای او دعوتنامه‌ای از پاریس فرستادند تا تحصیلش را در پایتخت فرانسه ادامه دهد؛ بنابراین شهید زین الدین به دنبال اعتصاب عمومی مردم و تعطیلی مغازه ها، مغازه پدرش را تعطیل کرد و تصمیم گرفت با دانشگاه‌های فرانسه مکاتبه کند. اما وقتی نظر امام خمینی (ره) را درباره ادامه تحصیل جوانان در خارج جویا شد نظرش تغییر کرد و تصمیم گرفت تا در ایران بماند. امام خمینی (ره) به جوانان ایرانی توصیه کرده بودند تا به ایران برگردند، زیرا ایران به جوانانی مثل آن‌ها نیازمند است.
پس از آن بود که به هدایت مبارزان مردمی مشغول شد و در این زمینه نقش فعالی ایفا کرد. مبارزات هر روز بیشتر اوج می‌گرفت و مهدی به همراه خانواده اش در آبان ماه سال 1357 به قم مهاجرت کرد. چندی بعد انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

پیام خوزستان

پیروزی انقلاب اسلامی و ورود به سپاه پاسداران با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نهاد‌های انقلابی، مهدی نیز وارد یکی از همین نهاد‌ها شد. او در اولین مسئولیتش در سپاه قم بعنوان مسئول واحد اطلاعات منصوب شد. سپس به جهاد سازندگی رفت تا در محرومیت زدایی نیز موثر باشد و در این مسئولیت نیز توانست موفق شود. سپس به سپاه پاسداران بازگشت و با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران اسلامی بعنوان مسئول شناسایی یگان‌ها انتخاب شد. مهدی در ادامه به دزفول و سوسنگرد رفت و مسئولیت اطلاعات عملیات این مناطق را برعهده داشت.

پیام خوزستان

در عملیات فتح المبین نیز در نقش مسئول اطلاعات عملیات دزفول توانست با انجام شناسایی دقیق از مناطق جنگی رزمندگان اسلام را یاری کند و به آن‌ها کمک کرد تا ضربات مهلکی بر پیکره بعثی‌ها وارد کنند.
مهدی با وجود اینکه جوان بود و تجربه حضور در جنگ را نداشت. اما توانست با مدیریت خود به یکی از شاخص‌ترین فرماندهان جبهه و جنگ تبدیل شود. او در عملیات‌های محرم، والفجر مقدماتی، والفجر 3، والفجر 4 و به‌ویژه خیبر نقش مهمی در جنگ ایفا کرد. در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، مسئول اطلاعات عملیات قرارگاه نصر بود و در عملیات رمضان نیز به سرپرستی تیپ 17 علی ابن ابیطالب (ع) قم و سرانجام به فرماندهی همان لشکر منصوب شد.

پیام خوزستان

وقتی یک جوان 23 ساله‌ فاتح خیبر شد همرزمانش اینگونه نقل می‌کنند که وقتی دشمن در عملیات خیبر از هوا و زمین و با انواع جنگ‌افزار‌ها و هواپیما‌ها و پرتاب یک‌میلیون و دویست هزار گلوله توپ و خمپاره جزایر مجنون را آماج حملات قرار داده بود، او و یگان تحت امرش با قدرت جنگیدند و مقاومت کردند. در این عملیات، آقا مهدی 23 ساله با برنامه‌ریزی ویژه وارد عمل شد. نیرو‌ها همان طور که او طراحی کرده بود به سوی دشمن بعثی رفتند و با شکستن خطوط آن‌ها توانستند جزایر مجنون را فتح کرده و از این رو به وی لقب سردار فاتح خیبر دادند.

پیام خوزستان

سرلشکر محسن رضایی فرمانده اسبق کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره ایثار و فداکاری وی می‌گوید: اولین ویژگی مهدی ایثار و فداکاری او بود. سال‌ها در جبهه بود و عملیات‌های فراوانی را قبول کرده بود. خودش در خط مقدم نبرد شرکت کرده و هیچ وقت برادرانش را تنها نمی‌گذاشت و به همراه برادران بسیجی و رزمنده‌اش در مشکلات و پیروزی‌های جنگ شریک و سهیم بود.
آقا مهدی در عملیات بیت المقدس و رمضان نیز نقش‌های مهمی ایفا کرد و توانست درایت و هوش خود را نشان بدهد. او به قدری تجربه موفق داشت تا بعنوان فرمانده تیپ علی‌ ابن‌ ابیطالب (ع) انتخاب شود. این تیپ در عملیات رمضان جزو یگان‌های خط شکن بود و توانست با فرماندهی و هدایت شهید زین الدین به لشکر ارتقا پیداکند. این لشکر در بیشتر عملیات‌های جنگ از جمله عملیات محرم، والفجر مقدماتی، والفجر 3 و والفجر4 نقش تعیین کننده‌ای را به عهده داشت و به عنوان یکی از یگان‌های موفق در صحنه‌های نبرد می‌درخشید.

پیام خوزستان

کادرسازی برای انقلاب؛ هدفی که آقا مهدی دنبال می‌کرد آقا مهدی به کادرسازی و تربیت نیرو برای انقلاب اسلامی و ایران بسیار اهمیت قائل بود و در این زمینه برنامه‌ریزی کرده بود. این کار را در جنگ تحمیلی دنبال می‌کرد و می‌گفت: خیالم از لشکر راحت است. اگر چند ماه هم در لشکر نباشم مطمئنم که هیچ مسئله‌ای به وجود نخواهد آمد. برنامه ریزی او برای لشکر علی‌ابن ابیطالب (ع) نیز بسیار با دقت عمل می‌کرد به نحوی که با برنامه ریزی او در واحد‌های مختلف، حداقل سه نفر در رأس امور و در جریان کار‌ها قرار داشتند. زمینه اخلاقی هم بسیار برای او مهم بود و با فرماندهی آقا مهدی 70 درصد نیرو‌های پاسدار و بسیجی لشکر تحت فرماندهی وی نماز شب می‌خواندند.

پیام خوزستان

پرواز آقا مهدی و برادرش از سردشت به بهشت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه شهادت او را بدین صورت روایت کرده است: شهید مهدی زین الدین با آمادگی نسبی لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) برای اجرای عملیات در منطقه دوپازا، 27 آبان ماه 1363 برای شرکت در جلسه قرارگاه به عازم کرمانشاه رفتتا مقدمات اجرای عملیات را با مسئولان قرارگاه فراهم کنند. جلسه تا پایان روز طول کشید و هنگام عصر مهدی زین‌الدین به‌اتفاق برادرش مجید، به‌سوی مقر لشکر در سردشت حرکت کردند. آن‌ها در امتداد جاده بانه – سردشت و در نزدیکی روستای دارساوین در 20 کیلومتری سردشت در کمین ضدانقلاب قرار گرفتند.
افراد این گروه که در گردنه‌ای مسلط به یک پیچ تند جاده مستقر بودند، به‌محض ورود خودروی وانت، به سمت آن تیر و RPG-7 شلیک کردند و مهدی زین‌الدین و برادرش مجید را ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

پیام خوزستان

یکی از دوستان و همرزمان حاج مهدی نیز شهادت او را اینگونه روایت می‌کند: 27 آبان 1363 من و علی اصغر محراب - شاید هم مجید ایافت - به همراه شهید محمود کاوه برای شرکت در جلسه‌ای پیرامون هماهنگی‌های آخر عملیات به باختران رفتیم. موقع اذان ظهر رسیدیم. بعد از نماز، جلسه آغاز شد. مصطفی ایزدی فرمانده قرارگاه نجف، مهدی زین الدین و برادرش مجید و تعدادی از مسئولین قرارگاه در جلسه حاضر بودند. در آن جلسه، کاوه و زین الدین گزارش شناسایی دادند. این جلسه حوالی عصر به پایان رسید.
از جلسه که بیرون آمدیم، پای ماشین ها، شهید کاوه به زین الدین گفت: «برنامه‌ی شما چیست؟» زین الدین گفت: «ما از جادهی بانه به سردشت می‌رویم.» کاوه گفت: «الان وقت خوبی نیست. ما می‌خواهیم برویم سپاه کامیاران، شب آن جا بخوابیم، شما هم با ما بیایید. صبح با هم از کامیاران می‌رویم.» زین الدین نپذیرفت و گفت: «نه، تا غروب نشده می‌رویم، هرجا هم به شب خوردیم، در یک پایگاه می‌مانیم، صبح می‌رویم.» او همراه برادرش مجید، با استیشن فرماندهی راه افتاد، ما هم به سپاه کامیاران رفتیم. شب حدود ساعت یازده، از قرارگاه تلگرافی آمد مبنی بر این که در جاده بانه - سردشت، دستگاه استیشن فرماندهی کمین خورده است. به محض این که کاوه نامه را دید، گفت: «بچه ها! زین الدین را زدند!»

پیام خوزستان

سخنان رهبر انقلاب درباره شهید زین‌الدین بعد از شهادت مهدی؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند پیامی صادر کردند با این مضمون که شهادت سردار شجاع اسلام مهدی زین‌الدین و برادر فداکارش مجید را به یکایک افراد و فرماندهان لشکر 17 قم و به همه فرماندهان سپاه تبریک و تسلیت می‌گویم. بی‌شک این خون‌های پاک، همگان را در پیگیری هدف‌های بزرگ اسلامی، مصمم‌تر و بازوی پرتوان رزمندگان را نیرومندتر می‌سازد. سردار شهید این لشکر، شهید مهدی زین‌الدین که به‌حق می‌توان گفت از ستارگان درخشان بود، با فقدان خود ما را داغدار کرد.

پیام خوزستان

خاطراتی از شهید زین‌الدین در دفاع مقدس همرزم شهید نقل می‌کند که عملیات محرم بود. توی نفربرِ بی سیم، نشسته بودیم آقا مهدی، دو سه شب بود نخوابده بود. داشتیم حرف می‌زدیم. یک مرتبه دیدم جواب نمی‌دهد. همان طور نشسته، خوابش برده بود. چیزی نگفتم. پنج شش دقیقه بعد، از خواب پرید. کلافه شده بود. بد جوری. جعفری پرسید «چی شده؟» جواب نداد. سرش را برگردانده بود طرف پنجره و بیرون را نگاه می‌کرد. زیر لب گفت «اون بیرون بسیجی‌ها دارن می‌جنگن، زخمی می‌شدن، شهید می‌شن، گرفتیم خوابیدم.» یک ساعتی، با کسی حرف نزد.
عباس بلوکی «همرزم شهید» نقل می‌کند: شب عملیات والفجر 4 برای ما سخنرانی کرد و ما فکر می‌کردیم روز عملیات می‌خواهد به عقب برگردد، ولی دیدیم روز عملیات جلوتر از همه حرکت می‌کند. ما به ارتفاعات کله‌قندی رسیدیم و دیدیم رگبار به سمت آقا مهدی می‌زنند. معاون گردان وی را به اسمش قسم داد که اگر برنگردی و عقب نروی، همین‌الان جبهه را ول می‌کنم، می‌روم. او را با یک نفربر به عقب برگرداندیم. دوباره خبر رسید که از یک محور دیگر به خط زده است.

پیام خوزستان

دیگر همرزم او یکی از خصوصیاتش را اینگونه روایت کرده است: داشت سخنرانی می‌کرد، رسید به نظم. گفت «ما اگر تکنولوژی جنگی عراق را نداریم، اگر آن هواپیما‌های بلند پرواز شناسایی را نداریم، لااقل می‌توانیم در جنگمان نظم داشته باشیم. امروز کسی که سپاهی است و شلوار فرم را با پیراهن شخصی می‌پوشد، یا با لباس سپاه کفش عادی می‌پوشد، به نظم جنگ اهانت کرده.»
حاجی عبد الرزاق پدر شهید نیز می‌گوید: در چند ساله جنگ که بنده با شهید زین الدین برخورد داشتم، هیچ گاه ندیدم، نیرویی را طرد کند. جاذبه عجیبی داشت و در ساختن افراد، استعدادی خارق العاده. اگر می‌دید شخصی در مسئولیت خودش از لحاظ مدیریت ضعیف است، طردش نمی‌کرد؛ او را از آن مسئولیت بر می‌داشت، می‌آورد پیش خودش در فرماندهی. آن وقت هر جا می‌رفت، او را هم با خودش می‌برد و به این شکل روحیه مسئولیت پذیری و حسن انجام وظیفه را عملاً به او می‌آموخت و بعد دوباره از او در جایی دیگر استفاده می‌کرد. با همین روحیه کریمانه بود که به هر دلی راهی می‌گشود.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/343133/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کارت‌ ملی داخلی‌سازی می‌شود

افتتاح دو مدرسه عشایری در شهرستان دزپارت

واکنش فرهاد مجیدی به تساوی استقلال

رصد نظام مسائل و چالش‌های اولویت‌دار در منطقه 12 پایتخت کلید خورد

فرهاد مجیدی: به اندازه 6 بازی قبلی خلق موقعیت کردیم

منصوریان: وقتم را برای نقد داوران نمی گذارم

جزئیاتی از طولانی‌ترین بمباران تاریخ دفاع مقدس

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| درگیری لفظی روی سکوهای آزادی/واکنش داور به اعتراضات مطهری و پیروانی

نجات جان مادر باردار از سوی اورژانس هوایی دزفول

هفته هفتم لیگ برتر| صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

استقلال در بندر آبادان پهلو گرفت؛ چهار تساوی پیاپی

لیگ برتر فوتبال| سهم 6 امتیازی پرسپولیس از میدان نفتی لیگ/ صعود به رده دوم با یک برد اقتصادی دیگر

سبقت پرسپولیس از استقلال قبل از دربی/ سرخ‌پوشان به رده دوم صعود کردند

از ضربه یحیی به بطری تا فریادهای لک در سکوت آزادی

اعتراض رسمی باشگاه استقلال؛ «اکبریان» 2 پنالتی ما را نگرفت

دستیاران اسکوچیچ در ورزشگاه آزادی

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| مشت گره کردن گل‌محمدی پس از برد/ فرجی مصدوم شد

مخالفت با برگزاری مسابقه در ورزشگاه امام رضا

پرسپولیس در آستانه دربی جای استقلال را گرفت

سبقت پرسپولیس از استقلال پیش از داربی

پرسپولیس قبل از دربی استقلال را رد کرد/صعود سرخپوشان به رده دوم با شکست نفت +جدول

جدول لیگ برتر در پایان روز نخست هفته هفتم | صدر جدول در تسخیر سپاهان؛ پرسپولیس از استقلال رد شد

حاشیه دیدار پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان| اعتراض گل‌محمدی به داور با لگد به بطری آب/ درگیری عوامل 2 تیم روی سکوها

استاندار: تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان ضروری است

پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان / گزارش تصویری

عبداللهی: در ایران سلامتی بازیکنان اصلاً مهم نیست

گل‌محمدی: همه مشکلات پرسپولیس را می‌دانند

صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

کشف 41 کیلوگرم مواد مخدر افیونی در امیدیه

کارشناسی داوری پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان

شیری: مستحق این همه هرج و مرج نیستیم/ در شأن ما نبود تیم‌مان را در رختکن معطل نگه دارند

لزوم تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان

تاکید استاندار خوزستان بر تکمیل کمپ معتادان متجاهر

کمالوند: می توانستیم پرسپولیس را ببریم/ بازیکن ما به خاطر تاخیر ابتدای بازی مصدوم شد

شیری: مستحق این هرج و مرج نیستیم

جشن عبدی و رفقا؛ گل به نام کی؟ (عکس)

طاهری: اکبریان اعتراف هم بکند، استقلالی‌ها اورا نمی‌بخشند

گل‌محمدی: حس مسابقه نداشتیم

میرجوان: با یک لحظه غفلت از پرسپولیس گل خوردیم/ از داوری 2 هفته اخیرمان ناراضی هستیم

خادم‌پور: می‌توانستیم یک امتیاز از پرسپولیس بگیریم/موقعیتی به حریف ندادیم

میرجوان: روی یک اتفاق از پرسپولیس گل خوردیم

خادم‌پور: می‌توانستیم از پرسپولیس یک امتیاز بگیریم

بلبلی: از مردم مسجدسلیمان بابت این بازی ضعیف عذرخواهی می‌کنم

کمالوند: می توانستیم پرسپولیس را ببریم

تصاویر| پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان

بلبلی: مقابل پرسپولیس مستحق تساوی نبودیم/مصدومیتم به خاطر تاخیر در بازی بود

فراز کمالوند: محمد بلبلی به خاطر تاخیر ابتدای بازی مصدوم شد

بلبلی: حقمان حتی کسب مساوی هم نبود

بازیکن نفت مسجدسلیمان: اتفاقی گل خوردیم

مربی نفت مسجد سلیمان: از نتیجه نه ولی از عملکرد بازیکنانم جلوی پرسپولیس راضی هستم