پیام خوزستان

آخرين مطالب

26 آبان؛ در تاریخ چه گذشت؟ مقالات

26 آبان؛ در تاریخ چه گذشت؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

پیام خوزستان


به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری ایسکانیوز، امروز 26 آبان هجری شمسی برابر با 17 نوامبر تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.
بیشتر بخوانید:
25 آبان؛ در تاریخ چه گذشت؟
رویدادها:
487 - کودتای سیاسی در ایران و ماجرای خزرها با اینکه ارتش ایران به فرماندهی سپهبد «زَرمِهر» هِپتالها را در فرارود (آسیای میانه) شکستی سخت داده بود، بزرگان کشور در یک نشست محرمانه در 17 نوامبر سال 487 میلادی تصمیم گرفتند که بلاش، شاه ساسانی وقت را برکنار و قباد (گواد = گوات) را بر جای او بنشانند و این تصمیم (کودتا)، بدون خونریزی عملی شد.
بزرگان ایران از مسامحه بلاش در قبال خزرهای مهاجر به مناطق شمالی دریای مازندران که ستیزه جویی می کردند خسته شده بودند. قباد پسر پیروز (شاه اسبق، شاه پیش از بلاش) پس از انتخاب شدن به شاهی، برای نشان دادن شایستگی خود و اینکه بزرگان کشور در انتخاب او اشتباه نکرده بودند شخصا با سپاهی گران به جنگ خزرها رفت و این قوم را شکستی سخت داد به گونه ای که بیشتر آنان آواره اروپا شدند و سران ایشان به دین یهود گرویدند. «خزر» در لغت به معنای «آواره» است. اینان که اینک عمدتا در بلغارستان و بالکان زندگی می کنند از اویغورستان به سمت غرب به حرکت درآمده و در کنار رود وُلگا (روسیه) سه شهر برای خود ساخته بودند.
با وجود اخراج خزرها از اطراف دریای مازندران، روس ها از اواخر قرن هجدهم و با هدف بلعیدن قفقاز، و دست اندازی به نقاطی در گیلان و مازندران تلاش کردند که این دریا، بحر خزر خوانده شود. حال آنکه از عهد باستان، جهانیان آن را «کسپیان سی» می گویند، همان نامی که مورخان یونان باستان به دلیل سکونت قوم ایرانی کسپیان (گیلانی ـ قزوینی) بر آن نهاده اند. در قرون وسطی، مورخان ایرانی و عرب آن را دریای قزوین می نوشتند. در دوران سلطنت پهلوی ها تاکید شده بود که دریای مازندران نوشته شود.
1492 - سالگشت وفات «جامی»؛ نگاهی کوتاه به کارهای او و اشاره به چند اندرز وی مؤلفان تاریخ فلسفه، پس از تطبیق تقویم میلادی با تقویم هجری قمری، 16 نوامبر را سالگشت فوت نورالدین عبدالرحمن جامی شاعر و فیلسوف ایرانی ذکر کرده اند که در سال1492 (13 محرم 898 هجری قمری) در شهر هرات از این دنیا رفت. کرونیکلرهای غرب سالروز درگذشت جامی را 19 نوامبر این سال نوشته اند. جامی برجسته ترین فارسی سرای قرن پانزدهم میلادی که 18 آگوست سال 1414 میلادی (817 هجری قمری) در «جام» واقع در خراسان به دنیا آمده بود، در هرات و سمرقند تحصیل کرد. وی در عین حال از آخرین صوفیان بزرگ بشمار می آید. جامی از مریدان خواجه سعدالدین کاشغری رئیس نقشبندی ها (گروهی از درویش ها) بود.
این دو اصل مهم از جامی است: فرد صاحب مقامی را بزرگوار می توان خطاب کرد که فروتن باشد و با حوصله و شکیبایی تمام به سخن دیگران، از جمله انتقاد و گلایه گوش دهد و نامه ها و مراسله ها را با دقت بخواند و به گوش گیرد و ترتیب اثر دهد. تا شخص خودش را نسازد و اصلاح نکند، جامعه را اصلاح نتواند کرد. این اندرز نیز از جامی است: تا عاشقِ هدف خود نباشید، به سوی آن گام برندارید.
جامی 44، به قولی 87 و به قولی دیگر 99 کتاب و رساله نوشت. وی از تحسین کنندگان حافظ و سعدی بود و کتاب بهارستان را به سبک سعدی نوشت. مجموعه اشعار او که بالغ بر 25 هزار بیت است «هفت اورنگ» عنوان دارد. جامی قصه های یوسف و زلیخا ـ لیلی و مجنون را به شعر در آورد، همچنین خرَدنامه اسکندر را. «دیوان های سه گانه» عنوان کتاب دیگر جامی است. وی بیوگرافی صوفیان ارشد را در کتابی تحت عنوان «نفحات» جمع آوری کرد. کتاب لوایح او نیز درباره صوفیسم است.
1796 - ناپلئون ارتش اتریش را در یک نبرد سه روزه در ایتالیا شکست داد. این نبرد در جریان اتحادیه یکم قدرت های اروپایی برضد انقلاب فرانسه روی داد و در آن زمان، ناپلئون معروف به ژنرال انقلاب بود و سمت غیر نظامی نداشت. نبرد در ناحیه آرکولا Arcola واقع در 25 کیلومتری جنوب ورونا Verona انجام شد و به این لحاظ در تاریخ معروف به نبرد آرکولا Battle of Arcola شده است. شکست اتریش در این نبرد روحیه اتریشی هارا تضعیف کرد.
1869 - گشایش کانال سوئز در مصر و اتصال دریای سرخ و مدیترانه طرح اتصال دریای سرخ و دریای مدیترانه، به روزگار باستان باز می‏گردد و گفته می‏شد که این طرح، اولین بار در زمان حکومت هخامنشیان عملی گردید. اما این کانال پس از چندی در زیرشن‏های بیابان پرشد و آثارش از میان رفت. بیش از 23 قرن بعد، اوج‏گیری رقابت‏های انگلستان و فرانسه در قرن نوزدهم و تلاش هر کدام از آنها در برتری‏جویی نظامی - تجاری باعث شد تا بار دیگر این طرح عنوان شود و این بار فرانسه به عنوان یک قدرت صنعتی - نظامی و در حقیقت به عنوان یک دولت استعماری درصدد برآمد تا ساخت این کانال را عملی سازد. ازاین رو، طرح حفر کانال در سال 1854م توسط یک مهندس فرانسوی به نام فردیناند دول تهیه شد و کار حفر آن از 25 آوریل 1859م آغاز گردید. در این میان، از آن جا که بین فرانسه و انگلیس، رقابت آشکاری در میان بود، انگلستان از ارائه هر نوع کمک به فرانسه مضایقه نمود، چرا که حفر کانال به قدرت فرانسه می‏افزود.
بنابراین فرانسویان بدون کمک از هیچ کشوری به تنهایی اقدام به این کار نمودند و ظرف مدت ده سال، با هزینه‏ای بالغ بر چهارصد میلیون فرانک، این پروژه را به اتمام رساندند. طول این کانال حدود یک‏صد و هفتاد کیلومتر، عرض آن 60 متر و عمیق‏ترین نقطه آن، 22 متر عمق داشت که بعدها وسعت بیشتری یافت به طوری که عرض آن به 200 متر رسید. کانال سوئز در 17 نوامبر 1869م طی تشریفاتی گسترده با حضور امپراتور فرانسه و عبور کشتی حامل وی، افتتاح شد. علت حفر کانال سوئز توسط فرانسه این بود که در آن زمان، سرزمین مصر تحت استعمار فرانسه قرار داشت و با حفر این کانال، راه ارتباط دریایی اروپا به طرف ساحل شرقی قاره افریقا و شبه قاره هند و شرق آسیا بسیار کوتاه گردید. این کانال منافع اقتصادی ویژه‏ای برای مصر فراهم آورد و تجارت منطقه را تحت تأثیر قرار داد چرا که مسیر عبور کالا از آسیا و اقیانوسیه به اروپا را بسیار کاهش می‏داد. هم‏چنین کانال سوئز مرز بین دو قاره آسیا و افریقا به شمار می‏رود.
1970 - اختراع ماوس برای رایانه توسط دکتر داگلاس انگلبارت. 1973 - بپاخیزی نوامبر 1973 دانشجویان و کارگران آتن 17 نوامبر سال 1973 دانشجویان و کارگران یونانی برضدحکومت سرهنگها بپاخاستند و 37 تن از آنان در این قیام جان باختند که انعکاسی بزرگ در سراسر جهان داشت. برخی، و عمدتا مشاوران سیاسی دولتهای معین از فرصتی که تاثیر اخبار این بپاخیزی در افکار عمومی ایجاد کرده بود بهره گرفتند و به این رویداد « سر آغاز موج تازه دمکراتیزاسیون در جهان » عنوان دادند و خواستند که ادامه یابد که به تدریج به صورت حربه ای سیاسی در دست آن چند دولت برای تهدید دولتهای معارض قرار گرفت . گرچه دوران کودتا در آمریکای لاتین و افریقا عملا پایان یافت ، ولی تمرین دمکراسی در این کشورها بر پایه فرضیه های اندیشمندان قرون 17 تا 19 غرب که برگرفته از فرهنگ اروپایی بود نتیجه مطلوب به بار نیاورد و به جای شایستگان؛ آزمندان را روی کار آورد و آنان را معتاد به « مقام » کرد. انتخابات اخیر چند کشور پیشرفته نشان داد که در این کشورها هم آن فرضیه ها با همه تبلیغی که در قرن گذشته برایشان شده است کاربرد ندارند و ثمربخش واقع نمی شوند و نمی توان امید داشت که بر پایه آنها بشود شایستگان یک جامعه را که نیتی جز خدمت بی دریغ به جامعه خود ندارند برای مدیریت یافت و برای انتخاب شدن معرفی و توصیه کرد. گسترش وسائل تبلیغ و سوء استفاده از این ابزار برای قبولاندن افراد به تدریج مزید بر علت شده و همان فرضیه های کتابی را هم وارد راهی پر از دست انداز ساخته است. نتیجه این شده است که اعضای آگاهتر جامعه نسبت به مشارکت در امری که می دانند ثمره مطلوب ندارد بی اعتنا شده اند و این بی اعتنایی به فرضیه های دمکراسی، اندیشمندان را به چاره جویی واداشته تا طرحی نو برای دمکراسی که واژه ای گیرا ، دلچسب و نوید بخش است تهیه کنند که مطلوب و دارای کاربرد باشد. این اندیشمندان مشکلات داخلی جوامع بشری ، جز در چند کشور کوچک ، و مسائل بین المللی را نتیجه نقائص دمکراسی کهن می دانند.
حکومت سرهنگها در یونان در پی کودتای 24 آوریل 1967 بر ضد دولت انتخابی کارامانلیس روی کار آمده بود و ریاست این دولت با سرهنک «جورج پاپادوپولوس» بود که با استبداد تمام حکومت می کرد. چون شاه یونان از حکومت سرهنگها حمایت نکرده بود، پس از مدتی سرهنگها نظام حکومتی یونان را جمهوری اعلام کرده بودند.
در پی بپاخیزی دانشجویان و برخی کارگران آتن و سرکوب خونین آنان، یک دسته نظامی دیگر به رهبری ژنرال «جیزیکیس» با استفاده از نفرت افکار عمومی جهان از حکومت سرهنگهای یونانی بر ضد آنان دست به کودتا زد و به این حکومت پایان داد و پاپادوپولوس را بازداشت کرد.
این حکومت هم نتوانست بیش از چند ماه دوام آورد که 23 ژوئیه 1974 کارامانلیس به یونان بازگشت. برکناری حکومت نظامیان سبب باز گشت سلطنت به یونان نشد و در مورد بازگشت پادشاه قرار شد رفراندم شود که در این همه پرسی « سلطنت » رای نیاورد و جمهوری ادامه یافت. سلطنت یونان ساخته و پرداخته قدرتهای اروپایی در نیمه اول قرن 19 پس از طرد عثمانی ها از یونان بود. کارامانلیس پس از بازگشت به یونان، سرزمینی که اندیشه دمکراسی در آن زاده شده است ، سرهنگهای کودتاگر را به دادگاه سپرد که در جریان محاکمه معلوم شد که پاپادوپولس 14 سال حقوق بگیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ــ سیا ــ بود و در دوران جنگ جهانی دوم هم به ارتش آلمان که یونان را اشغال کرده بود خدمت می کرد. وی در دادگاه به اعدام محکوم شد که بعدا به او یک درجه تخفیف داده شد و در سال 1999 در 80 سالگی در گذشت.
1359 - آزادی سوسنگرد پس از یک ‏سال محاصره سوسنگرد در چنین روزی در سال 1359 ه ش ازاشغال نیروهای رژیم بعثی به دست پرتوان رزمندگان اسلام آزاد شد . این پیروزی بزرگ نتیجه قطعی همکاری و هماهنگی نزدیک بین نیروهای ارتشی و مردمی بود. سوسنگرد، نامی آشنا و حماسه ساز و حادثه‏ای شورانگیز از حماسه‏های بلند دفاع مقدس ماست. سوسنگرد مرکز دشت‏آزادگان در غرب اهواز و در 65 کیلومتری آن واقع شده است. رود کرخه از شمال شهر و شعبه‏ای از آن به نام نیسان از درون شهر از شمال به جنوب می‏گذرد. مردم سوسنگرد عموماً از شیعیان عرب زبان خوزستان ودارای سابقه‏ای درخشان در دفاع از کشور ایران بویژه در جنگ اول جهانی در مقابله با سربازان و نیروهای انگلیس و تحت زعامت علمای بزرگ وقت دارند.
26 آبان - 17 نوامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
در نخستین روزهای حمله عراق به ایران اسلامی ، نیروهای عراقی از مرز چزابه وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند و پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد روی آوردند. این افراد مقاومت‏های پراکنده مدافعین محلی ورزمندگان را درهم شکستند و با عبور از سوسنگرد بطرف حمیدیه روانه شدند . اما در حمیدیه تانک‏های عراقی در گل‏ ولای منطقه زمین‏گیر شدند . نیروهای عراقی مجدداً در اواخر آبان‏ماه سال1359، به سوسنگرد از غرب و جنوب حمله و بالاخره شهر را محاصره کردند. پس از آن بود که مردم سوسنگرد به محاصره دشمن افتادند و این محاصره سه روز بطول انجامید . در روز سوم تعدادی از تانک‏های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان بشدت مقابل آنها با سلاح‏های سبک و امکاناتی اندک و ناکافی مقاومت می‏کردند . رزمندگان اسلام درحالی که نه مهماتی برای آنها مانده بود و نه حتی غذا داشتند و تعداد آنها از چند صد نفرهم تجاوز نمی‏کرد، ارتباط تلفنی آنها در روز سوم هم قطع شد. این مبارزه همچنان ادامه داشت تا اینکه حمله نیروهای خودی بسوی سوسنگرد آغاز گشت و سرانجام پس از مجاهدت های فراوان در چنین روزی سوسنگرد آزاد شد .
1989 - ژرژ بسه Besse مدیر کارخانه اتومبیلسازی «رنو» فرانسه بیرون از خانه اش ترور شد.
کد خبر: 1118699 برچسب‌ها اخبار روز

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/342540/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کارت‌ ملی داخلی‌سازی می‌شود

افتتاح دو مدرسه عشایری در شهرستان دزپارت

واکنش فرهاد مجیدی به تساوی استقلال

رصد نظام مسائل و چالش‌های اولویت‌دار در منطقه 12 پایتخت کلید خورد

فرهاد مجیدی: به اندازه 6 بازی قبلی خلق موقعیت کردیم

منصوریان: وقتم را برای نقد داوران نمی گذارم

جزئیاتی از طولانی‌ترین بمباران تاریخ دفاع مقدس

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| درگیری لفظی روی سکوهای آزادی/واکنش داور به اعتراضات مطهری و پیروانی

نجات جان مادر باردار از سوی اورژانس هوایی دزفول

هفته هفتم لیگ برتر| صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

استقلال در بندر آبادان پهلو گرفت؛ چهار تساوی پیاپی

لیگ برتر فوتبال| سهم 6 امتیازی پرسپولیس از میدان نفتی لیگ/ صعود به رده دوم با یک برد اقتصادی دیگر

سبقت پرسپولیس از استقلال قبل از دربی/ سرخ‌پوشان به رده دوم صعود کردند

از ضربه یحیی به بطری تا فریادهای لک در سکوت آزادی

اعتراض رسمی باشگاه استقلال؛ «اکبریان» 2 پنالتی ما را نگرفت

دستیاران اسکوچیچ در ورزشگاه آزادی

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| مشت گره کردن گل‌محمدی پس از برد/ فرجی مصدوم شد

مخالفت با برگزاری مسابقه در ورزشگاه امام رضا

پرسپولیس در آستانه دربی جای استقلال را گرفت

سبقت پرسپولیس از استقلال پیش از داربی

پرسپولیس قبل از دربی استقلال را رد کرد/صعود سرخپوشان به رده دوم با شکست نفت +جدول

جدول لیگ برتر در پایان روز نخست هفته هفتم | صدر جدول در تسخیر سپاهان؛ پرسپولیس از استقلال رد شد

حاشیه دیدار پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان| اعتراض گل‌محمدی به داور با لگد به بطری آب/ درگیری عوامل 2 تیم روی سکوها

استاندار: تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان ضروری است

پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان / گزارش تصویری

عبداللهی: در ایران سلامتی بازیکنان اصلاً مهم نیست

گل‌محمدی: همه مشکلات پرسپولیس را می‌دانند

صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

کشف 41 کیلوگرم مواد مخدر افیونی در امیدیه

کارشناسی داوری پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان

شیری: مستحق این همه هرج و مرج نیستیم/ در شأن ما نبود تیم‌مان را در رختکن معطل نگه دارند

لزوم تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان

تاکید استاندار خوزستان بر تکمیل کمپ معتادان متجاهر

کمالوند: می توانستیم پرسپولیس را ببریم/ بازیکن ما به خاطر تاخیر ابتدای بازی مصدوم شد

شیری: مستحق این هرج و مرج نیستیم

جشن عبدی و رفقا؛ گل به نام کی؟ (عکس)

طاهری: اکبریان اعتراف هم بکند، استقلالی‌ها اورا نمی‌بخشند

گل‌محمدی: حس مسابقه نداشتیم

میرجوان: با یک لحظه غفلت از پرسپولیس گل خوردیم/ از داوری 2 هفته اخیرمان ناراضی هستیم

خادم‌پور: می‌توانستیم یک امتیاز از پرسپولیس بگیریم/موقعیتی به حریف ندادیم

میرجوان: روی یک اتفاق از پرسپولیس گل خوردیم

خادم‌پور: می‌توانستیم از پرسپولیس یک امتیاز بگیریم

بلبلی: از مردم مسجدسلیمان بابت این بازی ضعیف عذرخواهی می‌کنم

کمالوند: می توانستیم پرسپولیس را ببریم

تصاویر| پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان

بلبلی: مقابل پرسپولیس مستحق تساوی نبودیم/مصدومیتم به خاطر تاخیر در بازی بود

فراز کمالوند: محمد بلبلی به خاطر تاخیر ابتدای بازی مصدوم شد

بلبلی: حقمان حتی کسب مساوی هم نبود

بازیکن نفت مسجدسلیمان: اتفاقی گل خوردیم

مربی نفت مسجد سلیمان: از نتیجه نه ولی از عملکرد بازیکنانم جلوی پرسپولیس راضی هستم