پیام خوزستان
سالانه 6.6 میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان‌غربی تولید می‌شود
جمعه 7 خرداد 1400 - 20:52:48
پیام خوزستان -

پیام خوزستان


اکبر کرامتی روز جمعه در جلسه رفع موانع اشتغال و تجارت مرزی، صادرات و واردات شهرستان مرزی سردشت که با حضور حمید زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد افزود: در شمال استان و شهرستان پیرانشهر فرصتی برای صادرات وجود دارد ولی برای محصولات تولیدی در جنوب استان که بیش از 2 میلیون تن را شامل می شود مرز "کیله" سردشت یک فرصت مناسب برای صادرات این محصولات به شمار می رود.
وی افزود: در جنوب آذربایجان غربی به صورت چشمگیری مازاد محصولات کشاورزی وجود دارد که این محصولات باید صادر شود چون بسیاری از آنها قابل نگهداری نبوده و می تواند خسارت زیادی به کشاورزان و باغداران منطقه وارد سازد.
وی گفت: کشور عراق و نزدیکی مرز کیله به‌ این کشور بهترین فرصت و ظرفیت برای فروش بهتر و صادرات محصولات کشاورزی استان است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سردشت نیز در این جلسه گفت: در این شهرستان در سال 1396 افراد ساکن در شعاع 20 کیلومتری از مرز که توسط وزارت کشور شناسایی شدند 18 هزار و 808 خانوار با جمعیتی بالغ بر 48 هزار نفر را شامل می شدند.
محمد بایزیدی افزود: از ابتدای صدور کارت های مرزنشینی افراد مشمول در این شعاع مرزی تا پایان سال 1399 حدود 24 هزار کارت مرزنشینی برای این افراد صادر و تحویل آنها داده شد. 
وی اضافه کرد: چون در سال های گذشته 2 معبر مرزی در سطح شهرستان بوده و مرزنشینان از آن مستقیما ارتزاق داشته اند و این معابر هم اکنون تعطیل شده این امر باعث شده تا ارتزاق ادامه دار باشد و مرزنشینان از دولت انتظاراتی داشته باشند.
به گزارش ایرنا، شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفری در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و با چهار شهر و 6 دهستان و 270 روستا دارای 642 کیلومتر راه مواصلاتی است که از این میزان 100 کیلومتر آن بین شهری و 542 کیلومتر راه روستایی است.
این شهرستان همچنین 100 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و فاصله 20 کیلومتری با شهر قلعه دیزه این کشور دارد و دارای یک بازارچه مرزی است؛ بازارچه مرزی کیله سردشت در سال 1398 با تصویب هیئت وزیران رسمی شد.
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در قالب هیاتی به ریاست وزیر صنعت معدن و تجارت در سفری 2 روزه به آذربایجان غربی سفر کرده است.
آذربایجان غربی دارای 800 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که حدود 400 هزار هکتار ان به کشت گندم اختصاص دارد.
برچسب‌ها وزارت جهاد کشاورزی مرزنشینان آذربایجان غربی سردشت بازار محصولات صادرات غیر نفتی

http://www.khozestan-online.ir/fa/News/291638/سالانه-66-میلیون-تن-محصولات-کشاورزی-در-آذربایجان‌غربی-تولید-می‌شود
بستن   چاپ