پیام خوزستان
شمارش معکوس برای انتخابات سرنوشت ساز 28 خرداد
جمعه 7 خرداد 1400 - 10:30:00
پیام خوزستان - اهواز - 28 خرداد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک روز مهم و سرنوشت ساز برای مردم ایران است.

انتخابات نقش تاثیرگذاری در تعیین سرنوشت یک کشور و مردم آن دارد و حضور حداکثری مردم نیز می تواند پشتوانه مهمی برای حاکمیت باشد.
دو کارشناس مسایل سیاسی در خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا راهکارهای تحقق مشارکت بیشتر مردم در انتخابات و دیگر ابعاد انتخابات را بیان کردند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: انتخابات 1400 از برخی ابعاد با انتخابات پیشین متفاوت است وانتظار مشارکت مردم به عوامل متعددی بستگی دارد.
سید مرتضی افقه اظهار داشت: اولین انگیزه برای مشارکت مردم این است که آیا نامزد همسو با سلیقه فکری و نگرشی آنها در لیست نامزدهای انتخاباتی قرار دارد یا خیر که مهمترین رکن یا اصل اساسی برای مشارکت مردم است.
وی افزود: وجود نامزد هم سلیقه یا با گرایش سیاسی, فکری تنها شرط لازم است اما شرط کافی این است که مردم یا شرکت کنندگان به این نتیجه رسیده باشند که فرد منتخب می تواند خواسته های آنها را برآورده کند.
افقه بیان کرد:با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده در سالهای اخیر برخی افراد از اینکه رییس جمهور منتخب نتواند خواسته های مردم را برآورده کند با توجه به تحربه های قبلی ممکن است باعث ریزش شرکت کنندگان شود.
یک جامعه شناس نیز در این خصوص اظهار داشت: به نظر بسیاری از تحلیلگران انتخابات 28 خرداد 1400 به واسطه دلایل مختلف اقتصادی داخلی و بین المللی شاید یکی از مهمترین انتخابات های بعد از انقلاب باشد.
دکتر امیر حسین زندی با اشاره به نقش مهم میزان مشارکت مردم گفت: وجود علایق مختلف از گروه‌های سیاسی پر طرفدار مختلف در چهارچوب نظام یکی از فاکتورهای مهم برای بالابردن میزان مشارکت است و اینکه به صورت شفاف نکات مهم داخلی و بین‌المللی را از طریق جراید و رسانه ها به اطلاع مردم برسانیم.
وی افزود: نقش تاثیرگذار مردم باید برای آنها تبیین و نهادینه شود که می توانند با ورود و با اثرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری در حل مسائل و مشکلات کشور کمک شایانی داشته باشند.
زندی ادامه داد: از جمله مسائل مهم که در چند روز اخیر بسیاری از دلسوزان را بر آن داشت که نقد و انتقاداتی داشته باشند رد صلاحیتهای گسترده شورای نگهبان هست.
این جامعه شناس اضافه کرد: شورای نگهبان باید با فضای داخلی و بین المللی ارتباط بیشتری گرفته و این ذهنیت ایجاد نشود که خدای ناکرده میدان برای دیگر سلایق و گروه‌های اجتماعی تنگ شده است.
زندی در خصوص مشارکت رای اولی ها اظهار داشت: این گروه از جامعه می توانند فضای انتخابات و نقش موثر خود را تجربه کنند.
این جامعه شناس بیان کرد:همه ما در واقع رای دادن بار اول خود را به یاد داریم که اولین انتخابات در شکل گیری فضای ذهنی و سیاسی فرد بسیار مهم و تأثیرگذار است.
وی افزود: رای اولی هایی که نسل جدیدی هستند، متفاوت با ما می‌اندیشند و جهان را از زوایای دیگری نگاه می کنند.
زندی بیان کرد: باید این موضوع برای آنها تبیین شود که آرای شما در آینده کشور اثرگذار است.
این جامعه شناس با اشاره به مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی موجود گفت: البته نباید از نقاط قوت کشور از جمله مقوله امنیت دربحث تاثیر گذاری در کشورهای همسایه, در صدر اخبار بودن در مجامع بین المللی و تاثیرگذاری در جهان اسلام غافل باشیم و سیاه نمایی کنیم.
وی تاکید کرد: همه دلسوزان به فراخور توان برای یک انتخابات پرشور تلاش کنند چون هر چه مشارکت بالاتر باشد جمهوریت نظام و مشروعیت نظام قوی تر و نمایان تر به جهانیان نشان داده خواهد شد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 خوزستان اهواز
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

http://www.khozestan-online.ir/fa/News/291508/شمارش-معکوس-برای-انتخابات-سرنوشت-ساز-28-خرداد
بستن   چاپ