پیام خوزستان
مشاور وزیرجهادکشاورزی:کشت چغندرقند در خوزستان اقتصادی‌تر شد
پنجشنبه 6 خرداد 1400 - 21:05:46
پیام خوزستان - اهواز- مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری طرح چغندرقند کشور گفت: امسال با افزایش یک هزار ریال قیمت حمل هرکیلوگرم چغندرقند، کشت این محصول راهبردی درخوزستان اقتصادی‌تر و به صرفه‌تر شد.

به گزارش ایرنا پیمان حصادی روز پنجشنبه در نشست هماهنگی برداشت چغندرقند پاییزه در خوزستان افزود: کاهش هزینه‌های کاشت ، داشت و برداشت چغندرقند و تامین به موقع کامیون برای حمل محصول به کارخانه‌ها می‌تواند چشم انداز بهتری برای توسعه کشت چغندرقند درخوزستان ترسیم کند.
وی بر اجرای موارد تشویقی در نظر گرفته شده برای کامیون‌داران حمل چغندرقند تاکید و افزود:راه‌اندازی کارخانه‌های قند دزفول و اهواز از سال آینده زراعی ، ظرفیت خوبی را در توسعه کشت چغندرقند در خوزستان فراهم خواهد کرد.
مشاور وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه باید تا پایان خردادماه 50 درصد چغندرقند تولید شده در خوزستان برداشت شود گفت: کشاورز باید اطمینان پیدا کند که همزمان با برداشت محصول، چغندر قند توسط کامیون ها حمل می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه کامیون‌ها بجای برزنت از تور برای روکش چغندرقند استفاده کنند اظهار داشت: کارخانجات قند با توجه به توصیه های ناظرین باید بر افت و عیار چعندر قند نظارت داشته باشند.
حصادی یکی از مشکلات چغندر قند را ورود بذرهای بی کیفیت به استان توسط دلالان عنوان کرد و از کارخانه‌های قند خواست با مشورت و برنامه ریزی که توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام می‌شود بذرهای خوب را در مزارع کشت کنند تا عملکرد و عیار مطلوب در محصول نهایی مشاهده شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز دراین نشست که در سرسرای اداری جهادکشاورزی خوزستان برگزار شد گفت: همزمان با برداشت چغندرقند در استان 2.5 میلیون تن محصول برداشت و حمل می‌شود و بیش از 3.5 میلیون تن کالای رسوب شده در بندر امام وجود دارد، بنابراین حمل این محصول راهبردی در این مدت از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است.
خدارحم امیری زاده با بیان اینکه خوزستان انبارغله کشور است اظهار داشت: امسال موفق به کسب رتبه نخست در تولید گندم و کلزا شدیم و در چغندر قند نیز رتبه نخست کشور را داریم.
وی بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است در افق 1404 ، 60 هزار هکتار چغندرقند پاییزه در استان کشت شود.
تورج نوروزی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در این نشست گفت: سطح زیرکشت چغندر قند پاییزه از 2 هزارهکتار در سال 1392 به 18 هزار و 520 هکتار در سال زراعی جاری رسید و روند تولید نیز از 115 هزار تن به یک میلیون و 100 هزار تن افزایش یافت.
وی افزود افزود: کارخانه‌های قند فعال که خریدار چغندرقند خوزستان هستند از هفت کارخانه در سال گذشته به 10 کارخانه در سال جاری رسیده است.
نوروزی با بیان اینکه با وحود کمبودهای کود شیمیایی در سال زراعی گذشته همه کود مورد نیاز چغندرقند در استان تامین شد ادامه داد: بر اساس برآوردها یک هزار و 400 کامیون در روز برای حمل این محصول مورد نیاز است.
نوروزی با تاکید بر اینکه برداشت تا آخر خرداد ماه باید به پایان برسد اضافه کرد: یکی از طرح های تشویقی به کامیون داران، افزایش 30 درصدی سوخت تخصیصی به آنها بوده است.
وی عمده مشکل برداشت چغندر قند را همزمانی برداشت آن با برداشت ذرت علوفه‌ای عنوان کرد که که از 10 خرداد ماه آغاز خواهد شد.
نوروزی گفت: به دلیل تقاضای استان های دیگر برای ذرت علوفه ای پیش بینی می شود حدود 30 درصد کامیون های حمل چغندرقند به سمت برداشت ذرت گرایش پیدا کنند.
برداشت چغندر قند در خوزستان از ابتدای اردیبهشت ماه شروع وتا روزهای نخستین تیرماه ادامه خواهد داشت.
استان خوزستان با تولید سالانه 17.5میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی به ارزش بیش از 290هزار میلیارد ریال مقام نخست کشوری را دارد.
برچسب‌ها
چغندر توسعه اقتصادی کشاورزی خوزستان

http://www.khozestan-online.ir/fa/News/291412/مشاور-وزیرجهادکشاورزی-کشت-چغندرقند-در-خوزستان-اقتصادی‌تر-شد
بستن   چاپ