پیام خوزستان
سرقت آثار "بی‌ بدیل" تاریخی سلطنتی از قلعه اروندل بریتانیا
چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 00:18:35
پیام خوزستان - این تسبیح همراه با دیگر آثار طلا و نقره، به ارزش بیش از یک میلیون پوند، جمعه 23 مه، از این قلعه در وست ساسکس در جنوب شرقی انگلستان ربوده شده است.
از دیگر اشیاء به سرقت رفته، جام‌های تاجگذاری است که ماری یکم به وزیر تشریفات وقت داده بود.
سخنگوی قلعه اروندل گفته است که اشیای به سرقت رفته "اهمیت تاریخی گرانبهایی" دارند.
این قلعه از روز سه شنبه گذشته برای بازدید عموم بازگشایی شده است.
"آثار بی‌همتا"
شب جمعه 23 مه، ساعت 22و30 دقیقه (به وقت تابستانی بریتانیا)، کارکنان قلعه با آژیر دزدگیر مطلع شدند. پلیس در عرض چند دقیقه در محل حاضر شد.

پیام خوزستان


سخنگوی قلعه گفته است که "اشیای مختلفی با اهمیت تاریخی بسیار به سرقت رفته‌اند".
"این اشیا شامل مهره‌های تسبیح طلا که ماری یکم ملکه اسکاتلند هنگام اعدامش در سال 1587 با خود داشت، چندین جام تاجگذاری که ملکه به وزیر تشریفات وقت داده بود، و چندین آثار طلا و نقره".
"تسبیح به عنوان یک فلز از ارزش کمی برخوردار است، اما به عنوان اثری از تاریخ خانواده هوارد و میراث ملی، بی‌بدیل و غیرقابل جایگزینی است".
"اشیا از یک ویترین نمایش در طول مسیر بازدید عموم با توسل به زور برداشته شده‌اند".
پلیس در حال بررسی یک سالن متروکه در همان نزدیکی است که اخیرا در آن آتش‌سوزی روی داده است، تا ببینند آیا با این سرقت ارتباط دارد یا نه.
سخنگوی متولی قلعه اروندل گفته است "اشیای به سرقت رفته از ارزش مالی قابل‌توجهی برخوردارند، اما ارزش تاریخی این مجموعه دوک نورفولک بسیار بیشتر و گرانبهاتر است".
"بنابراین ما از هر کسی که اطلاعاتی در این مورد دارد درخواست می کنیم که به پلیس مراجعه کند تا در بازگرداندن این گنجینه‌ها به جایی که به آن تعلق دارند، کمک کند".

پیام خوزستان


مولی اومالی، رئیس بخش جنایی پلیس ساسکس از مردمی که عصر جمعه حوالی قلعه اروندل بوده‌اند درخواست کرده است اگر شاهد رفتارها و فعالیت‌های مشکوکی در مناطق اطراف بوده‌اند، با پلیس تماس بگیرند.
آقای اومالی گفته است "این قلعه تازه از روز سه شنبه 18 مه برای بازدید مجددا باز شده است، بنابراین اگر در چند روز گذشته از قلعه بازدید کرده‌اید با تامل آن روز را مرور کنید تا ببینید آیا کسی رفتار مشکوکی داشت".
"همچنین اگر به شما پیشنهاد فروش هر کدام از این اشیا به سرقت رفته شده است یا درمورد آن شنیده‌اید، به ما خبر دهید".
ماری ملکه اسکاتلند کی بود؟
ماری در سال 1542 در کاخ لینلیتگو در اسکاتلند به دنیا آمد، پدرش بلافاصله پس از تولد او درگذشت، و او ملکه شد.

پیام خوزستان


ماری در سال 1548 به فرانسه برده شد؛ در آن زمان حکمرانان منطقه بر اسکاتلند حکومت می‌کردند. ماری در سال 1561 به اسکاتلند برگردانده شد تا سلطنت خود به عنوان ملکه اسکاتلند را آغاز کند؛ اما پس از شش سال پر هیاهو و جنجال، او در سن 24 سالگی مجبور به کناره‌گیری از سلطنت شد. ماری پس از تلاش ناموفقش برای کسب مجدد تاج و تخت، به انگلستان گریخت و از ملکه الیزابت یکم که با او نسبت خانوادگی داشت، خواستار محافظت شد. ماری یک بار هم مدعی تخت سلطنت الیزابت یکم شد، بسیاری از کلیساهای کاتولیک انگلستان، ماری را وارث به حق و قانونی سلطنت می‌دانستند. ماری ملکه اسکاتلند، به مدت 18 سال در بند نگه داشته شد؛ سپس در سال 1587 در سن 44 سالگی در قلعه فادرینگهی اعدام شد. جیمز پسر ماری، پادشاه اسکاتلند و انگلستان شد.

http://www.khozestan-online.ir/fa/News/290853/سرقت-آثار-"بی‌-بدیل"-تاریخی-سلطنتی-از-قلعه-اروندل-بریتانیا
بستن   چاپ