پیام خوزستان
مهارت تاب‌آوری و ویژگیهای مرتبط با آن
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 03:20:23
پیام خوزستان - ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته‌اند پیشرفت کنند. تفاوت این دو دسته از افراد در این است که آن‌ها خودشان انتخاب می‌کنند تا از اتفاقات پیرامون چگونه استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. در واقع این قدرت که از درون سرچشمه می‌گیرد به همراه یکی از ویژگی‌های روانی به نام تاب آوری معنا پیدا می‌کند. این افراد دارای مهارت‌های اجتماعی، مهارت حل مسئله و احساس عزت نفس و ارزشمندی هستند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می‌پردازیم.
مهارت تاب آوری چیست؟
مفهوم تاب‌آوری به صورت ساده به معنای ظرفیت بازگشتن از شرایط دشوار و موفقیت در موقعیت‌های سخت است. این مهارت باعث می‌شود تا از شرایط و موقعیت‌های ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت همانند بسیاری از مهارت‌های دیگر نیازمند تمرین و تلاش است و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده‌ فرد دارد. برخی از افراد به خوبی از این مهارت به نفع خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر نمی‌توانند در آن موفق شوند و ضعیف عمل می‌کنند. 
مهارت تاب آوری آموختنی است و ارثی نیست زیرا افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند و با وجود مشکلات به خوبی رشد می‌کنند نیز به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در خود پرورش دادند.
افراد دارای مهارت تاب آوری چه ویژگی‌هایی دارند؟
مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این افراد تحمل سختی‌ها و مشکلات است و آن‌ها در برخورد با کوچک‌ترین چالش خودشان را نمی‌بازند و سعی می‌کنند تا از مشکلات پله‌ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی افرادی را که مهارت تاب آوری دارند را بررسی می‌کنیم.
مهارت حل مسئله
افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن‌ها در شرایط بحرانی راه حل‌های تازه و مفیدی پیدا می‌کنند و در برابر این موقعیت‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن‌ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می‌دهد و باعث موفق شدن آن‌ها در برابر مشکلات می‌شود.
اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می‌بازید و ادامه نمی‌دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می‌کنید و به صورت کاملا حرفه‌ای موقعیت را به نفع خود تغییر می‌دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می‌توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.
عزت نفس و ارزشمندی
این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خودتان را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خودتان را دوست داشته‌ باشید و برای خود ارزش قائل شوید. سپس سعی کنید ویژگی‌های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به تدریج کم کنید. با انجام این کار بعد از مدتی متوجه می‌شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی نیز پیدا کردید.
داشتن مهارت‌های اجتماعی ا ز ویژگی افراد با مهارت تاب آوری
اگر دقت کرده‌ باشید افرادی که خونگرم هستند و می‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند به مراتب موفق‌تر از کسانی هستند که در موقعیت‌های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند تنها باشند. اگر بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می‌توانید از حمایت‌های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پس مشکلات بربیایید. برای اینکه بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید لازم است تا مهارت‌هایی مانند فن بیان، هنر خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را در خود تقویت کنید.
نیمه‌ پر لیوان را ببینید
افرادی که مثبت اندیش هستند، زمانی که با مشکلات مواجه می‌شوند به نکات مثبت آن توجه می‌کنند. با این کار آن‌ها به آینده امیدوار می‌شوند و می‌توانند به خوبی از عهده‌ مشکلات بربیایند. اما اگر منفی بین باشید نمی‌توانید از پس مشکلات بربیایید زیرا دیگر امیدی به آینده ندارید و تنها جنبه‌ منفی مشکلات و چالش‌ها را می‌بینید.
نسبت به مسائل پیرامون هوشیار باشید
افرادی که با فکر قبلی عمل می‌کنند و هوشیار هستند، بهتر می‌توانند شرایط را درک کنند و آگاهانه عمل کنند. همچنین آن‌ها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می‌شود تا تاثیرات مثبتی در محیط و اطرافیانشان داشته باشند.
درس گرفتن از هر شکست
افرادی که مهارت تاب آوری بالایی دارند از هر باختی درس می‌گیرند و سریع خودشان را نمی‌بازند. آن‌ها از طریق شکست تجربه کسب می‌کنند که بسیار مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به تدریج مهارت تاب آوری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.
چگونه می‌توان مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟
برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است تا نکاتی را رعایت کنید و به آن‌ها توجه کنید. در ابتدا لازم است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می‌کنید و اصلا معنای این هدف چیست زیرا در اینصورت در برابر مشکلات قدرتمند می‌شوید و از تلاش دست نمی‌کشید. همچنین داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع‌تر شما در برابر مشکلات کمک می‌کند.
در مرحله‌ بعدی لازم است تا توانایی‌ها و استعداد خود را پیدا کنید و آن‌‌ها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید از حمایت آن‌ها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که انعطاف پذیر باشید و خودتان را برای هرگونه تغییر آماده کنید زیرا در اینصورت با اتفاقات جدیدی مواجه می‌شوید که می‌توانند برای شما سودمند باشند، اما اگر تعصب زیادی داشته باشید و در برابر تغییر جبهه بگیرید نمی‌توانید تجربیات جدیدی داشته باشید.
موارد دیگری که لازم است تا رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می‌باشد. اگر بتوانید مواردی که گفته شد را به خوبی رعایت کنید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که مهارت تاب آوری در شما افزایش پیدا کرده است و به خوبی می‌توانید از عهده‌ مشکلات بربیایید. همچنین می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

http://www.khozestan-online.ir/fa/News/290532/مهارت-تاب‌آوری-و-ویژگیهای-مرتبط-با-آن
بستن   چاپ