پیام خوزستان

آخرين مطالب

اصلاح جامعه در گرو آزادی بیان نخبگان است اجتماعی

اصلاح جامعه در گرو آزادی بیان نخبگان است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه «تا علمای دین به وظیفه خود عمل نکنند، وضع جامعه اصلاح نخواهد شد»، تاکید کرد سکوت و بی‌عملی علمای بزرگ درباره مشکلات جامعه، از عوامل اصلی جدایی مردم از احکام دینی است.
به گزارش مشرق، آیت‌الله «سید ضیاء مرتضوی» در سخنان خود در شب تاسوعا در سلسله نشست‌های «عاشورا و امروز ما» بیان می‌دارد: اصلاح علما برای اصلاح جامعه شرط لازم است نه کافی و باید بقیه شرایط و لوازم اصلاح جامعه هم فراهم شود، چرا که علما تنها یک گروه از خواصند و به تعبیر امیر مومنان اگر گروه‌های دیگر نظیر قضات و نظامیان به ریاکاری و خودنمایی و کاسبی بپردازند یا تاجران و سرمایه‌داران خیانت کنند، یا حاکمان ظلم کنند، جامعه اصلاح نخواهد شد.
واقع‌بینی ائمه برابر شعارهای بی‌پشتوانه
عالمان دین باید با نصیحت، وظیفه خود را انجام دهند، مگر پیامبر نفرمود: وقتی فقر آمد، کفر هم می‌آید؟
وی با بیان اینکه «فراتر از نقش خواص، نقش مردم نیز در اصلاح جامعه تعیین کننده است»، می‌افزاید: مردم باید سطح آگاهی و انتظاراتشان را از علما و خود بالا ببرند. برخی اصحاب از امام صادق (ع) انتقاد می‌کردند که چرا قیام نمی‌کنی و در خانه نشسته‌ای؟ در صحرا، گله بزی دیدند، امام صادق گفتند اگر به تعداد این گله یاور داشتم قیام می‌کردم، آن فرد شمرد و دید 17 بز در گله است؛ این یعنی واقع‌بینی امام در برابر شعار و حرف‌های بدون پشتوانه برخی افراد. لذا خواست و در صحنه بودن مردم تعیین کننده است.
مسئولیت علما در قبال مردمی که به سراغشان می‌آیند
مرتضوی که در مباحث پیشین بحثی را درباره نامه امام سجاد (ع) به «محمد بن مسلم زهری» از علمای اهل سنت و از قضات هم‌عصر ایشان، آغاز کرده بود، در ادامه به دیگر محورهای مهم این نامه اشاره کرده و درباره پیامدهای همکاری علما با ستمکاران می‌گوید: امام در این نامه، زهری را خطاب قرار می‌دهند که به حال خودت نگاه کن و به حساب خودت برس. می‌ترسم جزو کسانی باشی که خدا درباره آنها فرمود وارث دین و کتاب الهی شدند و توجه آنها به دنیا بود. صحابه بزرگ پیامبر رفتند و جایگاه آنها در معرفی دین به امثال تو رسیده است. در انقلاب خودمان نیز باید ببینیم جایگاه امثال شهیدان مطهری، بهشتی و آیات طالقانی، موسوی اردبیلی و ... به چه کسانی رسیده است؟
استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه قم با اشاره به توصیه امام به زهری برای توبه، بیان می‌دارد: امام سجاد گفتند دینی که تو معرفی می‌کنی دین واقعی نیست. چرا مردم به تو نیاز دارند؟ آیا غافل شدی از علمای گذشته که به سلامت درگذشتند و سربلند بودند؟ فکر می‌کنی نزد خدا جایگاه ویژه‌ای داری که علمای صالح نداشتند؟ چه جایگاهی بین مردم داری و برای آنها چه می‌کنی؟ مردم در دین از تو تبعیت می‌کنند، در حالی که شایسته این جایگاه نیستی! اما مردم سراغ تو می‌آیند چون می‌خواهند مشکل آنها حل شود و علمای آنها درگذشته‌اند.
نهاد علم باید از قدرت، حتی قدرتِ مشروع مستقل باشد تا بتواند به حکومت کمک کند
آیت‌الله مرتضوی درباره فواید علما برای ظالمان اظهار می‌دارد: امام به زهری نوشتند مردم شیفته ظاهر تو شدند تا آنها هم دیندار شوند، اما جای اشتباهی آمدند و گرفتار عالمی‌شدند که افراد را در دریا غرق می‌کند. گرفتاری مردم قابل محاسبه نیست و تو هم در آن نقش داری.
راه رهایی علما از پیوند با ظالمان
این استاد حوزه علمیه، راه رهایی علما را از پیوند با ظالمان، عمل به وظیفه در چارچوب دین دانسته و می‌افزاید: طبق فرموده امام سجاد، باید از قید برخی امکانات و رفاهیات و مناصب گذشت، چون ظالمان آن را می‌گیرند. امام گفتند، اگر دنیاطلبی با این سن و سال و علم و جایگاهت این گونه در تو نفوذ می‌کند، چه توقعی از جوان‌ها و مردم عادی وجود دارد؟ اگر تو و امثال تو با عقلانیت و تقوا و تدبیر و شجاعت عمل کنید، خیلی از وقایع و اتفاقات ناگوار و شورش‌ها و خشونت‌ها اتفاق نمی‌افتد. اگر علما در میدان باشند مردم هم تبعیت می‌کنند.
کار دینی فقط احکام فقهی گفتن نیست
وی با اشاره به جملات امام سجاد مبنی بر اینکه، کار دینی فقط احکام فقهی گفتن نیست، از ترس امام برای زهری می‌گوید که مبادا مصداق آیه ضایع‌کنندگان نماز شود و ادامه می‌دهد: یعنی این عالم بزرگ زمان که به وظیفه خود عمل نکرده، باعث بی دینی و بی نمازی مردم شده است.
مرتضوی، به موضوع حجاب در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در کشور اشاره کرده و این پرسش را مطرح می‌سازد: در مساله حجاب اگرچه اصل موضوع یک حکم فقهی است، اما در مقوله اجرای احکام باید دید «آیا ورود حکومت در مساله به سود دین است یا زیانبار است و اثر منفی در جامعه دارد؟»
حضرت امیر (ع) به مالک اشتر می‌گوید: در تصمیم گیری باید رضایت اکثریت را در نظر بگیری نه نظر گروهی خاص؛ چرا که خشم اکثریت، آثار رضایت خواص را از بین می‌برد
به گفته این استاد حوزه، اشکال امام سجاد(ع) به زهری، متوجه سوء استفاده‌ای است که قدرت حاکم از همراهی و سکوت او به عنوان یک عالم شاخص می‌کند که پیامدهای اجتماعی و دینی و تربیتی حتی در پایبندی به ظواهر شرع در سطح جامعه دارد.
مدیر دانشنامه امام خمینی(ره) یادآور می‌شود: حضرت امام در تحریرالوسیله معتقدند اگر سکوت علمای دین و روسای مذهب موجب تقویت و تایید ظالم باشد، حتی اگر تاثیر نداشته باشد، نباید سکوت کنند. وی تاکید می‌کند: اگر عالمان نمی‌توانند جلو ظلم را بگیرند، کمترین کاری که می‌توانند انجام دهند این است که نشان دهند همراهی و قبول نداریم. دعوایی هم با کسی نداریم ولی این رفتار را قبول نداریم. حداقل این را بگویند تا ساحت خودشان از انتساب‌های نادرست پاک شود. بسیاری از رفتارها پشت همین سنگرها و سدها به نام علم، روحانیت و دین انجام می‌شود و طبعا باید اصلاح شود.
ارتباط حوزه و دانشگاه با سیاست
استاد مرتضوی با اشاره به روایتی از پیامبر درباره دوری علما ار دنیا، تصریح می‌دارد: نهاد علم باید از قدرت، حتی قدرتِ مشروع مستقل باشد تا بتواند به حکومت کمک کند؛ یعنی حوزه و دانشگاه زیر فرمان حکومت نباشد بلکه حکومت باید از راهنمایی آنها استفاده کند؛ مانند توصیه ای که مرحوم آیت‌الله صافی نسبت به سیاست خارجی داشت که مردم از آن استقبال و برخی آن را تخریب کردند.
استاد حوزه علمیه قم، اصلاح جامعه را در گرو آزادی بیان نخبگان به‌خصوص عالمان دین دانسته و اظهار می‌دارد: عالمان دین باید با نصیحت، وظیفه خود را انجام دهند، مگر پیامبر نفرمود: وقتی فقر آمد، کفر هم می‌آید؟ مگر بابی درباره کمک گرفتن از دنیا برای آخرت نداریم؟ وقتی شرایط اقتصادی طوری است که زندگی برخی مردم در حال متلاشی شدن است و با خود بیکاری، بزهکاری و طلاق و خودکشی می‌آورد، نباید علما بی‌تفاوت باشند. علما باید بگویند در روایات، حکومت جهانی مختص به امام زمان است و بسیاری از فقها حتی به اجرای حدود در زمان غیبت قائل نیستند.
آیت‌الله مرتضوی تصریح داشت: مگر فقها مخالف اجرای حد سرقت در سال گرسنگی و قحطی نیستند؟ چرا حد سرقت وقتی معیشت اکثر مردم مختل شده اجرا می‌شود و بقیه وظایف حکومت رها شده است؟ شهید مطهری قبل از انقلاب گفته بود حتی اگر می‌خواهید کارخانه شراب سازی را تعطیل کنید، قبلش باید برای بیکاری کارگرانش چاره بیاندیشید. حضرت امیر به مالک اشتر می‌گوید: در تصمیم گیری باید رضایت اکثریت را در نظر بگیری نه نظر گروهی خاص؛ چرا که خشم اکثریت، آثار رضایت خواص را از بین می‌برد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/372677/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پایان 39 سال گمنامی/پیکر سردار شهید اسماعیل لجم‌اورک در ایذه تشییع و خاکسپاری می‌شود

افتتاح مدرسه 12 کلاسه برکت آبادان با حضور وزیر آموزش و پرورش

احکام هفت انتصاب جدید توسط استاندار خوزستان صادر شد

سرداران بی سر و سرداران بی دست

برگزاری بیش از 1100 برنامه در هفته دفاع مقدس

سرلشکر رحیم‌صفوی: شاهد پیروزی‌های بزرگ‌تری در یمن و فلسطین خواهیم بود/ ‌آمریکا ‌از منطقه اخراج می‌شود

بهره برداری از دبستان 12 کلاسه در آبادان

لغو محدودیت ترافیکی در محورهای مرزی خوزستان

آغاز دور جدید اردوی تیم ملی روئینگ مردان جوانان

زخم بافت‌های فرسوده بر تن تهران مجروح همچنان باقی است

معاون رئیس جمهور: اجلاسیه مجاهدان در غربت تقویت گفتمان مقاومت است

حماس: این ملت ما هستند که در نبرد باز با رژیم اشغالگر پیروز خواهند شد

حسینی: پیاده‌روی اربعین رزمایشی برای فتح قدس است

سرانه ورزش خوزستان باید رشد کند

شاهرود/ آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر

حمایت از 100 مجموعه مردمی برای برپایی مراسم عزاداری امام رضا(ع)

دبستان برکت آبادان با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح شد

دامغان میزبان سربلند اختتامیه اجلاسیه بین‌المللی مهاجران در غربت

تدوین بسته ویژه برای ایثارگران/ وضعیت شهادت مدافعان امنیت چه می‌شود؟ + فیلم

ابتر ماندن ساماندهی بافت‌های فرسوده به دلیل بوروکراسی‌ اداری و نبود منابع

بازخوانی دفاع جانانه ارتش در برابر رژیم بعث عراق / 911 نوبت پرواز تنها در 5 روز

پدر معنوی اخوان المسلمین درگذشت

آیت‌الله نوری همدانی: مسئولان به خواسته‌های مردم گوش دهند/ مردم شریف ایران مدافع اصل نظام و انقلاب بوده و هستند

امام رضا(ع) و ولیعهدی مامون؛ از رویگردانی برخی شیعیان از امام تا گسترش شیعه و زندگی علنی علویان

شاسی بلند لوکس و گازوئیلی هندی/ ماهیندرا آلتوراس جی4 چگونه خودرویی است؟

پیام تبریک مهدی کشاورز به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس

یک مدرسه 12 کلاسه در آبادان به بهره‌برداری رسید

مناسب‌سازی معابر و محدوده‌های منتهی به مدارس در منطقه 14

حباب سکه امامی 2 میلیون و 50 هزار تومان شد

ضرورت استعلام استاندارد مصالح ساختمانی در ساخت و ساز بناها در خوزستان

آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف

افزون بر 3.9میلیارد دلار کالای غیرنفتی از گمرکات خوزستان صادر شد

فیلم/ دستور آزادی افراد بی تقصیر یا کمتر مقصر در اغتشاشات صادر شد

جهاد تبیین مهمترین وظیفه آموزگاران

امام جمعه آبادان:فتنه اغتشاشگران با حضور حماسی مردم خنثی است

انواع سکه امروز چند شد؟ | جدیدترین تغییرات قیمت طلا و سکه ؛ 4 مهر 1401

الگوی مقاومت دوران دفاع مقدس تنها راه شکست تحریم‌های ظالمانه است

ضرورت بر تامین اعتبارات راهسازی خوزستان

فیلم| صدور دستور آزادی افراد بی تقصیر یا کمتر مقصر در اعتراضات

اجرای 1100 برنامه توسط ناحیه بسیج امام رضا(ع) اصفهان در هفته دفاع مقدس

سرلشکر صفوی: در آینده نزدیک شاهد فرار امریکایی‌ها از غرب آسیا خواهیم بود

معاون پارلمانی رئیس جمهور: پیاده‌روی اربعین رزمایشی برای فتح قدس است

سرلشکر صفوی: در آینده نزدیک شاهد فرار آمریکایی ها از منطقه غرب آسیا خواهیم بود

سنگر رسانه‌ای مقاومت، امروز مقدم بر عملیات نظامی است

پیاده‌روی اربعین رزمایشی برای فتح قدس است

مشاور رهبری: شاهد فرار آمریکایی ها از منطقه غرب آسیا خواهیم بود

آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

انتقاد نماینده اهواز از پیشرفت بد پروژه‌های ورزشی

صادرات بیش از 3.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از گمرکات خوزستان

حق آلایندگی اختصاص داده‌شده به اهواز کجا هزینه می‌شود؟