پیام خوزستان

آخرين مطالب

حدیث عزت و اقتدار نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس مقالات

حدیث عزت و اقتدار نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

پیام خوزستان


مأموریت اصلی نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس که همانا باز نگه‌داشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی و بستن خطوط مواصلاتی دریایی دشمن بود در شصت و هشتمین روز دفاع مقدس بطورکامل محقق گردید و تکلیف جنگ دریایی با دشمن متجاوز را یکسره کرد.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با گسترش ناآرامی­‌ها در مناطق مرزی و از نخستین روز آغاز جنگ با آمادگی کامل برای رویارویی بایگان‌های دریایی دشمن آماده شد و در اولین گام با تشکیل قرارگاه عملیاتی در بوشهر با نام(نیروی رزمی 421) در سی­‌ام شهریور1359 یعنی یک روز قبل از آغاز حمله همه‌جانبه عراق به ایران کلیه یگان‌های دریایی در کنترل عملیاتی قرارگاه مذکور درآمدند تا وحدت فرماندهی و هماهنگی در اجرای عملیات‌­های دریایی حاصل گردد.
سرهنگ ستاد قاسم‌اکبری مقدم در یادداشتی که در اختیا ایسنا قرار داد،حماسه‌های نیروی دریایی ارتش را در دوران دفاع مقدس واکاوی کرد.
در این یادداشت می‌خوانیم:
هشت سال دفاع مقدس دوره‌ای پر محنت، ولی افتخارآمیز برای ملت ایران بود. دفاع مقدس یادآور هشت سال پاسداری از حریم کشور و دفاع از عزت و شرف و ارزش‌های مقدسی است که زن و مرد، پیر و جوان برای حفظ آن، عزیزترین هستی خویش را نثار کردند. در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اگرچه همه آحاد جامعه یکپارچه در مقابل تجاوز دشمن بعثی قد برافراشتند ولی در این میان نقش برخی از نهادها و سازمان‌های لشکری و کشوری که در خط مقدم نبرد بودند چشمگیرتر و مؤثرتر بود که می‌توان به نقش راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود.
رژیم بعث عراق از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا اعلام علنی جنگ و تجاوز در 31 شهریور 1359 صدها بار از طریق زمین، دریا، هوا به مرزهای جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرد.
مأموریت اصلی نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس که همانا باز نگه‌داشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی و بستن خطوط مواصلاتی دریایی دشمن بود در شصت و هشتمین روز دفاع مقدس بطورکامل محقق گردید و تکلیف جنگ دریایی با دشمن متجاوز را یکسره کرد.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با گسترش ناآرامی­ها در مناطق مرزی و از نخستین روز آغاز جنگ با آمادگی کامل برای رویارویی بایگان‌های دریایی دشمن آماده شد و در اولین گام با تشکیل قرارگاه عملیاتی در بوشهر با نام(نیروی رزمی 421) در سی‌ام شهریور1359 یعنی یک روز قبل از آغاز حمله همه‌جانبه عراق به ایران کلیه یگان‌­های دریایی در کنترل عملیاتی قرارگاه مذکور درآمدند تا وحدت فرماندهی و هماهنگی در اجرای عملیات­‌های دریایی حاصل گردد. پس از انجام عملیات (اشکان و شهید صفری ) در آبان ماه 1359 توسط یگان­های دریایی علیه سکوهای البکر و الامیه و انهدام این پایانه­‌های نفتی و محروم ساختن عراق از صدور نفت از طریق خلیج‌فارس، از یک‌سو یگان‌­های شناور دشمن دیگر جرئت ظاهر شدن بر پهنه آب‌های خلیج‌فارس را نداشتند و از طرفی دیگر حکام بعثی از ضربات دلاوران نیروی دریایی بر اقتصاد آن کشور چون ماری زخم‌خورده به خود می­‌پیچیدند. همین امر مقدمات اجرای عملیات غرورآفرین «مروارید» را فراهم ساخت و رزمندگان دلیر و شجاع نیروی دریایی ارتش که به حقانیت مبارزه خود و دفاع از حقوق ملت مسلمان ایران در برابر هجوم عامل استکبار در منطقه با تمام وجود معتقد بودند طرح عملیاتی مروارید را تهیه کردند تا با اجرای آن وجود ناپاک متجاوزان را که گه گاه برای ابراز وجود در آب‌های پیرامونی خود تردد می­‌کردند و یا اخباری در مورد حضورشان در بندرهای سایر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس می‌­رسید، از آب‌های پاک خلیج‌فارس محو کنند.
غیورمردان نیروی دریایی با آگاهی از سردرگمی مقامات دشمن پس از انهدام پایانه­‌های نفتی آن کشور در عملیات­‌های اشکان و شهید صفری به طراحی عملیات مروارید پرداختند. در این طرح که برای عملیات مشترک با نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تهیه شد، برنامه‌­ریزی گردید که بر اساس تمرینات و مانورهای مشترک که قبلاً نیروی دریایی و هوایی باهم انجام داده بودند یگان­‌های نیروی دریایی ضمن تعیین مختصات دقیق یگان­‌های سطحی دشمن، نیروی هوایی جنگنده‌­های خود را بر روی هدف هدایت نمایند تا نسبت به انهدام شناورهای سطحی دشمن اقدام شود.
همان‌گونه که پیش‌بینی‌شده بود با اجرای عملیات مروارید، دشمن یگان­‌های مختلف خود را یکی پس از دیگری از خورعبدالله به بیرون فرستاد و با هواپیماهای خود نیز سعی در پشتیبانی هوایی آن‌ها کرد. در طول اجرای عملیات جمعاً تعداد 12 فروند از انواع شناورهای نیروی دریایی عراق منهدم شد. 11 فروند از هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی دشمن سرنگون شدند. اجرای عملیات مروارید موجب شد که بیش از دوسوم نیروی دریایی رژیم بعثی منهدم و باقیمانده آن‌ها نیز دیگر تا پایان جنگ هیچ­گاه جرئت نکردند فراتر از دهانه خور عبدالله و اطراف جزیره بوبیان تردد نموده و ظاهرشوند.
در پی این عملیات علاوه بر قطع صدور نفت از طریق پایانه­‌های نفتی البکر و الامیه براثر انهدام بخش اعظم توان دریایی عراق سیادت دریایی ایران در خلیج‌فارس به طور کامل تحقق یافت و بندرها و جزایر و تأسیسات ایران تا پایان جنگ هشت‌ساله توسط یگان‌های سطحی دریایی دشمن مورد تهدید جدی قرار نگرفت. در مقابل در تمام دوران هشت سال دفاع مقدس راه­های مواصلاتی دریایی دشمن مسدود شد و هیچ کشتی تجاری یا نفت‌کش نتوانست به سواحل و بندرهای آن تردد کند. لذا عراق با مساعدت و همکاری سایر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس نیازمندی­‌های نظامی و غیرنظامی خود را تحت پرچم دیگر کشورها تا بندرهای کشورهای جنوب خلیج‌فارس حمل و پس از تخلیه در بنادر آن‌ها از طریق زمین و با هزینه بالا به عراق منتقل می­‌کرد.
همچنین از طریق بندرعقبه اردن و طی مسیر طولانی زمینی اقدام به تأمین مایحتاج خود می‌­نمود که همین امر موجب تحمیل هزینه‌­های بسیار به اقتصاد آن کشور و درنهایت مقروض شدن میلیاردها دلار به سایر کشورها گردید.
در حقیقت نتیجه عملیات درخشان و حماسه‌آفرین مروارید، از صحنه خارج نمودن نیروی دریایی دشمن و کسب سیادت کامل دریایی ایران بود. پس‌ ازاین عملیات، جنگ در خلیج‌فارس به مقابله یگان­‌های دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حملات دریایی و موشک‌­های ساحل به دریای دشمن تغییر کرد.
در اهمیت عملیات مروارید همین بس که به‌فرمان حضرت امام خمینی(ره) روز هفتم آذر، روز نیروی دریایی نام‌گذاری شد. هیچ‌گاه در مدت جنگ وقفه‌ای در صادرات نفت و واردات نیازمندی‌های جامعه و جنگ پدید نیامد که خود گویای آن خواهد بود که نیروی دریایی ارتش چگونه مأموریت و نقش خود را در جنگ به بهترین شکل ممکن جامه عمل پوشاند و راهبرد دشمن را با شکست مواجه نمود.
ازجمله اقدامات مهم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس می‌توان به عملیات­هایی همچون دفاع 34روزه از خرمشهر، حماسه کوی ذوالفقاری، ثامن‌الائمه(ع)، مروارید، بیت‌المقدس، خیبر، بدر، والفجر8 اشاره نمود.
حماسه دفاع 34 روزه خرمشهر
با شروع هجوم دشمن یک گروهان تکاور دریایی که از قبل در خرمشهر مستقر بود به شلمچه اعزام و با اجرای کمین و شکار تانک‌ها تلاش گسترده­ای جهت مقابله با دشمن و کند کردن پیشرفت آن‌ها آغاز نمودند. همزمان با این تجاوز گردان یکم تکاوران دریایی بوشهر به خرمشهر اعزام و در بامداد یکم مهرماه 1359 در خرمشهر مستقر شدند.
پس از انجام شناسایی از محورهای پیشروی دشمن و تاخت شبانه تکاوران دریایی به منطقه تجمع دشمن تعدادی از آن‌ها را در حوالی پل نو به هلاکت رساندند و تعداد زیادی از نیروها، تانک­ها و خودروهای دشمن منهدم گردید. با توجه به تشدید درگیری گردان یکم تکاوران دریایی و فرسایش نفرات درنبرد مداوم یک گردان از تکاوران دریای از کارکنان مرکز آموزش منجیل سازمان‌دهی و در تاریخ 59/7/21 در حالی که تانک‌های دشمن در سه‌راهی اهواز به آبادان مستقر بودند وارد آبادان شده و به کمک مدافعین خرمشهر شتافتند. از این تاریخ شدت درگیری با دشمن به حدی می‌­رسد که یکی از افسران عراقی پس از اسارت می‌گوید: «ما مدافعین خرمشهر را یک تیپ تکاور دریایی تقویت‌شده با پشتیبانی یگان‌های زرهی تصور می­‌کردیم.» مدافعین خرمشهر که شامل تکاوران دریایی و نیروهای پادگان دژ خرمشهر، دانشجویان دانشگاه افسری ارتش و نیروهای سپاه و بسیج مردمی و با تجهیزات سبکی که در اختیار داشتند در برابر حملات دشمن که از حجم سنگین توپخانه و سایر جنگ‌افزارها نیز برخوردار بود توانستند 34 روز مقاومت به‌یادماندنی و تاریخ‌سازی را رقم بزنند.
عملیات کوی ذوالفقاری( ممانعت از تکمیل محاصره آبادان)
عملیات کوی ذوالفقاری که هدف از اجرای این عملیات ممانعت از تکمیل محاصره آبادان بود. درحالی‌که نبرد شدیدی تا تاریخ 59/7/21 در جبهه خرمشهر ادامه داشت لشکر3 زرهی عراق با عبور از رودخانه کارون در محور مارد موفق شد تا 2/5 کیلومتری سه‌راهی آبادان پیشروی نماید دشمن قصد داشت با عبور از پل­‌های «ایستگاه12» و «ایستگاه7 » وارد جزیره آبادان شود که با مقاومت شدید یگان‌­های تکاور دریایی و نیروهای مردمی مواجه و تا تاریخ59/7/23 در مواضع اشغالی متوقف گردید.
دشمن پس از برخورد با ادامه مقاومت در این جبهه سه‌راهی آبادان–ماهشهر-اهواز را تصرف و به‌منظور محاصره آبادان به‌طرف جنوب پیشروی نمود و با دسترسی به رودخانه بهمنشیر در شمال شرقی آبادان مستقر گردید. در تاریخ 8/8/ 59 لشکر3 زرهی عراق با عبور از رودخانه بهمنشیر درکوی ذوالفقاری قصد داشت با تصرف و توسعه سرپل محاصره آبادان را کامل نماید که با پدافند سرسختانه یگان­‌های تکاور دریایی بوشهر و یگان­‌هایی از لشکر77 نیروی زمینی ارتش و نیروهای مردمی مواجه و پس از تحمل تلفات و ضایعات و از دست دادن سرپل متصرفی در ساحل غربی بهمنشیر و جزیره آبادان مجبور به عقب‌نشینی گردید.
اشتباه تاکتیکی دشمن در انتخاب محل سرپل و گرفتار شدن در نهرها و نخلستان­‌ها برای عبور واحدهای زرهی کمک بسیار شایانی به نیروهای خودی می­‌کرد و این امر باعث شد که در این عملیات، غرورآفرین تکاوران دریایی که با پشتیبانی نیمه سنگین سایر نیروها به انجام رسید، تعداد زیادی از نیروهای دشمن را کشته و تجهیزات زیادی منهدم نمایند.
عملیات پشتیبانی آبادان در دوران محاصره
پس از عبور لشکر3 زرهی عراق در تاریخ 23 مهرماه 1359 از جاده آبادانماهشهر و اشغال سواحل بهمنشیر– خرمشهر، جزیره آبادان عملاً ازنظر خطوط مواصلاتی زمین در محاصره قرار گرفت. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با درک صحیح که از وضعیت بحرانی پیش‌آمده داشت و می‌­رفت که مدافعین آبادان و خرمشهر روحیه خود را از دست بدهند و از پشتیبانی­‌های لازم محروم گردند با به‌کارگیری اسکادران‌­های هواناوهای سبک و سنگین و اسکادران‌­های بالگردهای دریایی اقدام به ایجاد یک پل هوایی – دریایی بین بندر امام(ره) و ایستگاه تاکتیکی هوا دریا در منطقه چوئیبده آبادان نمود و با این اقدام ارزشمند و ایثارگری کارکنان سلحشور و دریادل نداجا و انتقال نیازمندی‌­های منطقه عملیاتی شامل حجم عظیمی از مهمات، سلاح، آذوقه و همچنین انتقال شهداء، مجروحین و مردم محلی توانستند در جلوگیری از تحقق اهداف شوم دشمن در تصرف جزیره آبادان نقش بسیار مؤثری را ایفا نمایند.
با انجام شناسایی­‌هایی که توسط تیم­‌های عملیاتی ویژه تکاوران در جنوب جاده آبادان- ماهشهر صورت پذیرفت و منجر به احداث جاده وحدت توسط لشکر 77 پیروز خراسان گردید مجدداً ارتباط نسبی زمینی جزیره آبادان برقرار گردید. از این زمان به بعد تا انجام عملیات ظفرمند ثامن­‌الائمه(ع) و شکسته شدن حصر آبادان نیازمندی­‌های منطقه عملیاتی آبادان از طریق این جاده و پل ارتباط هوایی– دریایی تأمین می‌­گردید.
عملیات ثامن‌الائمه(ع)
در چهاردهم آبان ماه 1359 فرمان تاریخی حضرت امام (ر ه) مبنی بر«حصر آبادان باید شکسته شود» صادر گردید. این فرمان خطاب به نیروهای مسلح به‌ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران صادر شد. بر اساس این فرمان مسئولیت قرارگاه اروند و یگان­‌های تحت کنترل عملیاتی آن« ازجمله واحدهای نداجا مستقر در منطقه آبادان و خرمشهر نیز به این قرارگاه واگذار گردید.
در راستای اجرای توان شکست حصر آبادان در ساعت 0100 پنجم مهرماه 1360 عملیات ثامن­الائمه(ع) با رمز نصر من الله و فتح قریب آغاز گردید. بعد از دو روز تداوم عملیات کلیه اهداف پیش‌بینی‌شده در این طرح شامل آزادسازی 150 کیلومترمربع از سرزمین مقدس کشورمان و تأمین سواحل شرقی و رودخانه کارون به دست آمد. در این عملیات گردان تفنگداران دریایی و به همراه یگان‌ها و تیپ‌های لشکر 77 در این عملیات شرکت داشتند و پوشش جناح چپ عملیات به واحدهای نیروی دریایی ارتش مستقر در جزیره آبادان واگذار گردیده بود.
عملیات مروارید
پس از گذشت سه هفته از عملیات موفقیت­‌آمیز موسوم به شهید صفری(آبان ماه59) به‌منظور تخریب سکوهای نفتی دشمن بنام‌های «البکر و الامیه» عملیات مروارید به اجراء درآمد.
پایانه‌­های نفتی «البکر و الامیه» از بزرگ‌ترین مراکز صدور نفت رژیم بعثی عراق بود که در شمال خلیج‌فارس، در دهانه­ خور عبدالله، نزدیک جزیره «بوبیان» کویت قرارگرفته بود و از شاهرگ­‌های حیاتی، اقتصاد رژیم بعث عراق از طریق دریا به‌حساب می­‌آمد.
نیروی رزمی 421 مستقر در بوشهر که از اولین روز جنگ فرماندهی کلی عملیات دریایی را در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان علیه دشمن به عهده داشت. پس از موفقیت اولین طرح مربوط به انهدام سکوهای مزبور، تصمیم گرفت برای حفظ سیادت دریایی از ترمینال نفتی «البکر و الامیه» به عنوان سرپل و پست­‌های دیده­‌بانی استفاده نماید و با در اختیار گرفتن سکوهای مزبور کنترل کامل یگان‌­های رزمی سطحی، هوایی و تجاری عبوری دشمن از بنادر ام­القصر و بندر نفتی فاو را عملی سازد. این طرح به‌منظور دیده­بانی، غافلگیری و کشاندن یگان­های رزمی دشمن به دریا به مرحله اجرا درآمد.
دشمن بعثی با بسیج کامل نیروی دریای و هوایی خود از پایانه­‌های صدور نفت «البکر و الامیه» مراقبت می­‌کرد. علی‌رغم چنین حالتی، سپید جامگان نیروی دریایی در ششم آذر 1359، به این سکوها تاختند و با همکاری و همراهی عقابان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش، ضمن وارد آوردن ضربات کوبنده بر پیکره­ نیروی دریایی و هوایی دشمن، بیش از دوسوم این پایانه‌­ها را منهدم کرده و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر مرتفع­ترین دکل این پایانه­‌ها نفتی به اهتزاز درآوردند.
دشمن بعثی برای جبران این شکست­‌ها در شب هفتم آذر 1359، با اعزام تعدادی شناور جنگی از طریق بندر نظامی ام­‌القصر درخور عبدالله، سعی درباز پس­گیری پایانه‌­ها کرد که در این مصاف، یک فروند از شناورهای عراقی غرق و 2 فروند صدمه‌دیده و بقیه از صحنه­ی عملیات گریخته و به ام‌­القصر بازگشتند.
در سپیده ­دم هفتم آذر1359 روز سرنوشت‌ساز نیروی دریایی ارتش، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا با برخورداری از پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی کشورهای منطقه و آواکس­‌ها و ماهواره­‌های کشورهای استکباری و یاری‌گرفتن از تأسیسات نظامی ساحلی کشورهای نزدیک صحنه­ عملیات، بار دیگر درصدد بازپس‌گیری این پایانه­‌ها برآمد. اما در یک مصاف نابرابر ناوچه همیشه قهرمان پیکان به فرماندهی شهید دریادار ابراهیم همتی و با همراهی عقابان تیزپرواز نیروی هوایی توانست تعداد دیگری از کشتی­‌ها و هواپیماهای عراقی را از صحنه­ی عملیات خارج کند.
سرانجام پس از ساعت­‌ها نبرد بی­امان، هنگام ظهر7 آذر1359، درحالی‌که دلاورمردان نیروی دریایی ارتش آخرین گلوله‌های خود را به‌سوی دشمن نشانه می‌­رفتند، ناوچه­ قهرمان پیکان مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و با کارکنان شجاع خود در دل آب­های گرم و نیلگون خلیج‌فارس، جای گرفت و صفحه­ زرین دیگری بر تاریخ نبردهای دریایی کشور افزوده شد.
عملیات بیت‌المقدس(آزادسازی خرمشهر )
پس از طرح‌ریزی عملیات بیت­‌المقدس، مأموریت پشتیبانی عبور نیروهای تحت کنترل عملیاتی قرارگاه‌های «نصر و فتح و قدس» از رودخانه کارون کرخه و خور و مسئولیت پدافند از منطقه عملیاتی آبادان به نیروی دریایی ارتش واگذار گردید و به‌منظور پشتیبانی یگان­‌های هجومی جهت عبور از رودخانه کارون و کرخه، قرارگاه عملیاتی نیروی دریایی ارتش در تاریخ 1362/2/1در لشکر 92 زرهی اهواز تشکیل گردید. قرارگاه مذکور با سازمان‌دهی سه گروهان شناور هجومی شامل 300 فروند قایق که توسط کارکنان تکاور نیروی دریایی, تفنگداران دریایی و ملوان هدایت می­شدند تشکیل گردید. بعلاوه یک دسته غواص و سایر عناصر موردنیاز مأموریت پشتیبانی از عملیات عبور از رودخانه تحت فرماندهی عملیاتی قرارگاه کربلا را عهده‌دار شدند.گروهان‌­های شناور هجومی پس از آموزش و کسب آمادگی‌­های لازم و توجیه شدن در مورد مأموریت محوله در پشتیبانی قرارگاه نصر، فتح و قدس قرار گرفتند.
با آغاز عملیات در تاریخ 62/2/10 یگان­ های شناور هجومی نیروی دریایی تحت امر قرارگاه‌­های نصر و فتح که مسئولیت تأمین سرپل در غرب رودخانه کارون را بر عهده داشتند و تجهیزات سبک و مهمات مربوطه از رودخانه عبور دادند ملوانان نیروی دریایی نیز با راه‌اندازی و هدایت طراده‌های آب‌خاکی، جی.اس.پی، تانک و ماشین‌آلات سنگین مهندسی را در ساعات اولیه عملیات به‌منظور پشتیبانی نیروهای هجومی به غرب رودخانه کارون منتقل نمودند.علاوه بر این، یگان­‌های شناور هجومی در مراحل اولیه عملیات مجروحین یگان‌­های خودی و اسرای دشمن را به ساحل شرقی رودخانه کارون جابجا نموده و در مراحل بعدی عملیات در محل‌­هایی که نصب پل شناور «پی.ام» و غیره ممکن بود یگان­های عقبه را به غرب رودخانه کارون انتقال دادند.
در این مدت غواصان نیروی دریایی ارتش ضمن همکاری بایگان‌های مهندسی نیروی زمینی ارتش در استقرار پل­ها وظایفی نظیر عملیات بازیابی خودروهای تخلیه پیکرهای شهدا و تجهیزات از رودخانه کارون را اجرا نمودند.
هواناو
در عملیات بیت‌المقدس، یگان­‌های شناور هجومی آب‌خاکی نیروی دریایی ارتش نقش مؤثری را در پشتیبانی و موفقیت قرارگاه‌­های عملیاتی نصر و فتح ایفا نمودند، به‌طوری‌که در ساعات اولیه عملیات حدود 5000 نفر از رده­‌های هجومی تیپ­‌ها و لشکر­ها تحت امر قرارگاه­‌های مذکور را در زیر آتش سنگین دشمن متجاوز در منطقه سرپل پیاده نمودند.
عملیات بیت‌المقدس با آزادسازی خرمشهر و به اسارت درآمدن 19000و کشته شدن 16000نفر از نیروهای دشمن و انهدام 550 دستگاه تانک و نفربر، 50 دستگاه خودرو، ده‌ها عراده توپ و مقادیر زیادی از انواع جنگ‌افزار و مهمات به همراه سرنگونی 53 هواپیما و 3 بالگرد در 3 خرداد 1362پایان یافت.
عملیات خیبر
عملیات خیبر از تاریخ 1362/12/3 در منطقه هویزه باهدف تصرف جزایر مجنون شمالی و جنوبی و تهدید بصره انجام گرفت. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با به‌کارگیری یگان‌­های پروازی، هواناو، یگان­های شناور هجومی و تکاوران دریایی به پشتیبانی ترابری رزمندگان تجهیزات، جنگ‌افزارها، مهمات و همچنین تخلیه شهدا، مجروحین و اسراء اقدام نمود. باوجود اینکه منطقه عملیاتی خیبر به علت وضعیت جغرافیایی خاص محدودیت­‌های زیادی را برای پرواز بالگردها و حرکات هواناوها به وجود آورد اما بالگردها و هواناوها با پرواز و حرکات شبانه در مناطق باتلاقی و نیزارهای انبوه و مرتفع، زیر آتش سنگین و مداوم توپخانه و تک­‌های مستقیم هواپیماها و بمباران شیمیایی دشمن توانستند با موفقیت مأموریت‌های واگذاری را اجرا نمایند. همچنین در این عملیات کارکنان هواناو در احداث پل خیبر و لوله‌کشی به جزایر مجنون و احداث جاده خیبر شرکت فعال داشتند و به جهادگران فعال در منطقه مساعدت نمودند. در مدت اجرای عملیات خیبر بالگردها و هواناوها توانستند پیش از 2000 تن مهمات و جنگ‌افزار، 251 دستگاه خودرو ، 27000 رزمنده ، 2300 شهید و مجروح را ترابری نمایند.
عملیات بدر
عملیات بدر در تاریخ 1363/12/20 به‌منظور تداوم عملیات خیبر و قطع محورالعماره بصره و تهدید بصره اجرا گردید. به دلیل کارایی بسیار زیاد «هواناوها» در مناطق باتلاقی و نیزارها، علیرغم وجود موانع متعدد و پیچیده در سرتاسر منطقه، فعالیت­‌های گسترده‌­ای را در پشتیبانی به‌ویژه در محور پد(خندق) نیروهای خودی توانستند به‌سرعت خطوط پدافندی دشمن را درهم‌شکسته و خود را به بزرگراه عماره بصره برسانند. در این عملیات هواناوها توانستند 2165 رزمنده،240 اسیر، 217 قبضه جنگ‌افزار سنگین، 130 تن مهمات و 20 دستگاه ماشین‌آلات سنگین مهندسی را ترابری نماید. همچنین در این عملیات تکاورن دریایی با استفاده از شناورهای هجومی سبک توانستند در سرعت بخشیدن به تحرک واحدهای عمل‌کننده در هورها و باتلاق‌ها نقش بسیار مؤثری ایفا نمایند.
عملیات والفجر 8
با توجه به اینکه شبه‌جزیره فاو تنها راه ارتباطی عراق با دریا بود و به لحاظ نظامی و اقتصادی و سیاسی از اهمیت زیادی برای کشور عراق برخوردار بود تصرف این منطقه توسط ایران می‌توانست وضعیت جبهه را به نفع نیروهای خودی تغییر دهد لذا عملیات والفجر 8 به‌منظور تصرف شهر فاو و جلوگیری از دسترسی عراق به شمال خلیج‌فارس و تهدید بصره از جنوب طرح‌ریزی و در تاریخ 1364/11/20 آغاز گردید.
با توجه به اینکه یگان­‌های تکاوران دریایی در سواحل شرقی اروندرود، به‌صورت نقاط اتکا مواضع پدافندی را شکل داده بودند و در طول این خط پدافندی پایگاه­‌های عملیات ویژه تکاوران دریایی به جهت پشتیبانی اطلاعاتی عملیات­‌های نیر و سایر نیروها ایجاد گردیده بود. یکی از فعالیت­‌های مؤثر یگان­‌های عملیات ویژه نفوذ به مناطق تحت کنترل دشمن و جمع‌آوری اطلاعات ارزشمند بود که مورد استفاده طراحان عملیات والفجر 8 قرار گرفت. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پشتیبانی اطلاعاتی که از عملیات والفجر8 به عمل آورد، با به‌کارگیری ناوگروه هواناوهای سنگین و اسکادران بالگردهای دریایی و یگان­‌های شناور مامور گشت و مراقبت سطحی و هوایی در شمال خلیج‌فارس، عناصر ایستگاه‌های دریایی خسروآباد، نهرقاسمیه، نهر ابوشکر و پشتیبانی منطقه سوم دریایی خرمشهر مستقر در بندر امام خمینی(ره) و همچنین استقرار ابتکاری توپخانه سنگین دریایی در محدوده کارخانه نمک فاو به‌ منظور پوشش ضد سطحی آبراه حوزه عبدالله توانست نقش مؤثری را در موقعیت و تداوم عملیات ایفا نمایند.
در این عملیات شناورها، بالگردها و هواناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه عملیاتی(اروند، خور عبدالله، فاو) پیش از 2000 رزمنده با تجهیزات مربوطه، 250 تن انواع مهمات، 140 دستگاه انواع خودرو و جنگ‌افزارهای سنگین را در ساحل فاو پیاده و تخلیه نمودند. همچنین در این عملیات، نیروی دریایی ارتش ضمن انجام مأموریت‌های تجسس و نجات در دهانه اروندرود، خورموسی و شمال خلیج‌فارس با استقرار سایت رادار و توپخانه سنگین دریایی در مجاورت کارخانه نمک حرکات سطحی دشمن در حوزه عبدالله را کنترل و بر اجرای آتش سنگین توپخانه دریایی از تحرکات و اجرای پاتک دشمن در این معابر ممانعت به عمل آورد.
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر عملیات­‌های یادشده بالا به­ منظور جلوگیری از قطع خطوط مواصلاتی دریایی و همچنین به‌منظور جلوگیری از پشتیبانی رژیم بعثی توسط بعضی از کشورها از طریق دریا اقدام به انجام عملیات‌­هایی همچون: عملیات مین‌روبی در دریا- طراحی و ساخت هدف‌های کاذب دریایی- عملیات اطلاعاتی در عمق منطقه دشمن- عملیات تجسس و نجات در دریا- عملیات ره‌گیری و تفتیش کشتی‌های مشکوک - عملیات پدافند جزایر و سکوهای نفتی کشور و... نمود.
سفیدپوشان و دریادلان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با رشادت­‌ها و دلاوری­‌های خودشان در طول هشت سال دفاع مقدس، راهبرد دشمن در حوزه دریا و محاصره اقتصادی و قطع خطوط مواصلاتی دریایی ایران را با شکست مواجه نمایند.
در حال حاضر نیز نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعزام ناوگروهی دریایی به آبراه‌­های بین‌المللی ضمن حفظ امنیت دریایی کشتی­‌های تجاری ایران و سایر کشورها و مبارزه با دزدان دریایی و پشتیبانی از اقتصاد کشور و همچنین برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی با کشورهای هم‌پیمان و هم‌جوار، پیام صلح و دوستی ایران را به‌تمامی کشورها اعلام می‌نماید.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/327544/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شش نیمه اول بدون گل زده برای پرسپولیس

کارت‌ ملی داخلی‌سازی می‌شود

افتتاح دو مدرسه عشایری در شهرستان دزپارت

آمار بازی آبادان: برتری یک طرفه استقلال

واکنش فرهاد مجیدی به تساوی استقلال

رصد نظام مسائل و چالش‌های اولویت‌دار در منطقه 12 پایتخت کلید خورد

فرهاد مجیدی: به اندازه 6 بازی قبلی خلق موقعیت کردیم

لیگ برتر فوتبال/ پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان با تساوی به رختکن رفتند

پوکر آبی‌ها در تساوی | استقلال از پس نفت هم برنیامد

عبدی و بزرگترین فرصت سوزی برای پرسپولیس

منصوریان: وقتم را برای نقد داوران نمی گذارم

جزئیاتی از طولانی‌ترین بمباران تاریخ دفاع مقدس

توقف یک نیمه‌ای پرسپولیس مقابل نفت مسجد سلیمان در آزادی

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: هر فرد آزادی خواه نمی‌تواند با موجودیت رژیم غاصب صهیونیستی کنار بیاید

سلمانی دونده و موثر در جناح چپ

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| درگیری لفظی روی سکوهای آزادی/واکنش داور به اعتراضات مطهری و پیروانی

نجات جان مادر باردار از سوی اورژانس هوایی دزفول

باشگاه استقلال: 2 پنالتی مسلم ما مقابل نفت آبادان ما دیده نشد

هفته هفتم لیگ برتر| صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

استقلال در بندر آبادان پهلو گرفت؛ چهار تساوی پیاپی

لیگ برتر فوتبال| سهم 6 امتیازی پرسپولیس از میدان نفتی لیگ/ صعود به رده دوم با یک برد اقتصادی دیگر

سبقت پرسپولیس از استقلال قبل از دربی/ سرخ‌پوشان به رده دوم صعود کردند

از ضربه یحیی به بطری تا فریادهای لک در سکوت آزادی

اعتراض رسمی باشگاه استقلال؛ «اکبریان» 2 پنالتی ما را نگرفت

دستیاران اسکوچیچ در ورزشگاه آزادی

حاشیه بازی پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان| مشت گره کردن گل‌محمدی پس از برد/ فرجی مصدوم شد

مخالفت با برگزاری مسابقه در ورزشگاه امام رضا

پرسپولیس در آستانه دربی جای استقلال را گرفت

پرسپولیس 1 - 0 نفت مسجد سلیمان/ صعود پرسپولیس به رتبه دوم

سبقت پرسپولیس از استقلال پیش از داربی

پرسپولیس قبل از دربی استقلال را رد کرد/صعود سرخپوشان به رده دوم با شکست نفت +جدول

جدول لیگ برتر در پایان روز نخست هفته هفتم | صدر جدول در تسخیر سپاهان؛ پرسپولیس از استقلال رد شد

حاشیه دیدار پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان| اعتراض گل‌محمدی به داور با لگد به بطری آب/ درگیری عوامل 2 تیم روی سکوها

سبقت با تاخیر پرسپولیس از استقلال سر پیچ دربی

ناکامی پرسپولیسی‌های نفت MIS در آزادی

استاندار: تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان ضروری است

پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان / گزارش تصویری

عبداللهی: در ایران سلامتی بازیکنان اصلاً مهم نیست

فیلم/ خلاصه دیدار پرسپولیس 1 - نفت مسجدسلیمان 0

بیژن طاهری: اکبریان دیگر اعتراف نکند، هواداران استقلال او را نمی‌ بخشند

گل‌محمدی: همه مشکلات پرسپولیس را می‌دانند

صعود نفتی پرسپولیس به رده دوم قبل از دربی/ سرخپوشان بالاتر از استقلال ایستادند

کشف 41 کیلوگرم مواد مخدر افیونی در امیدیه

کارشناسی داوری پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان

شیری: مستحق این همه هرج و مرج نیستیم/ در شأن ما نبود تیم‌مان را در رختکن معطل نگه دارند

لزوم تکمیل کمپ معتادان متجاهر در خوزستان

مجیدی: قبل از دربی این داور را برای ما گذاشتند که 2پنالتی نگرفت

تاکید استاندار خوزستان بر تکمیل کمپ معتادان متجاهر

کمالوند: می توانستیم پرسپولیس را ببریم/ بازیکن ما به خاطر تاخیر ابتدای بازی مصدوم شد

شیری: مستحق این هرج و مرج نیستیم