پیام خوزستان
واکنش بلینکن به پذیرش قطعنامه آتش‌بس از سوی حماس
سه شنبه 22 خرداد 1403 - 15:37:20
پیام خوزستان - به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که بیانیه حماس در حمایت از قطعنامه سازمان ملل برای آتش‌بس «نشانه امیدواری» است.
بلینکن گفت که گفت‌وگوها در مورد برنامه‌های غزه پس از آتش‌بس، بعدازظهر سه‌شنبه و چند روز آینده ادامه خواهد یافت.
بلینکن در هشتمین سفر خود به منطقه از 7 اکتبر، روز گذشته (دوشنبه) را در مصر گذراند و سپس به اراضی اشغالی سفر کرده و در آنجا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دیدار کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین هشدار داد که هر چه عملیات نظامی در غزه بیشتر ادامه یابد، منطقه وسیع‌تری در معرض خطر جنگ قرار می‌گیرد.
با این حال روز گذشته بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی گفت که با هرگونه معامله مخالف است و چراکه آزادی زندانیان فلسطینی منجر به قتل یهودیان خواهد شد.
گفتنی است؛ قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش‌بس در غزه و آزادی اسرا روز گذشته با استقبال اعضای نشست شورای امنیت سازمان ملل مواجه شد و 14 رای مثبت و یک رای ممتنع (روسیه) داشت.
قطعنامه تصویب شده بر تلاش‌های دیپلماتیک مصر، ایالات متحده و قطر تاکید داشته و از پیشنهاد سه مرحله‌ای بایدن استقبال می‌کند.
مرحله اول، آزادی اسیران از جمله زنان، سالمندان و مجروحان، تبادل اسرای فلسطینی، خروج نیروهای اسرائیلی از غزه و بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به خانه‌ها و محله‌های خود در تمام مناطق غزه و همچنین توزیع کمک‌های بشردوستانه در سراسر نوار غزه به همه غیرنظامیان فلسطینی است.
مرحله دوم شامل آزادی تمامی اسیران باقی مانده در غزه و توقف دائمی خصومت‌ها و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه و مرحله سوم نیز طرح بازسازی بلندمدت غزه و انتقال پیکر اسیران کشته شده است.

http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/882789/واکنش-بلینکن-به-پذیرش-قطعنامه-آتش‌بس-از-سوی-حماس
بستن   چاپ