پیام خوزستان
برای تأمین برق ان‌جی‌ال 3100
نیروگاه شماره یک صبا دهلران آماده بهره‌برداری شد
دوشنبه 21 خرداد 1403 - 14:04:09
پیام خوزستان - گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت جلوه‌ای دیگر از شتاب‌بخشی به طرح‌های توسعه‌ای را با به‌ثمررسیدن فاز نخست نیروگاه شماره یک صبا دهلران به نمایش گذاشته است تا با این اقدام، شمارش معکوس برای افتتاح طرح مهم ان‌جی‌ال 3100 دهلران آغاز شود.

به گزارش شانا به‌نقل از صندوق بازنشستگی صنعت نفت، محمدهادی طالب، مدیرعامل شرکت نیروگاه صبا دهلران، با اعلام راه‌اندازی نخستین فاز نیروگاه شماره یک این شرکت با ظرفیت 100 مگاوات با استفاده از توانمندی داخلی گفت: ظرفیت تولید این نیروگاه با راه‌اندازی دو ردیف توربین 25 مگاواتی دیگر در 6 ماه دوم امسال به 150 مگاوات خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزود: پست نیروگاه برق صبا دهلران از تیر پارسال به شبکه متصل و از آذر 1402 نیز پیش‌راه‌اندازی توربوژنراتورهای نیروگاه تکمیل شده و از اردیبهشت امسال هم هر چهار ردیف توربین 25 مگاواتی مرتبط با فاز اول با ظرفیت نامی 100 مگاوات آماده بهره‌برداری است.
طالب همچنین درباره نیروگاه شماره 2 صبا دهلران ادامه داد: نیروگاه شماره 2 نیز به‌صورت سیکل ترکیبی بوده و در این نیروگاه 240 مگاوات در بخش گازی و 120 مگاوات در بخش بخار تولید برق خواهد شد که مجموع ظرفیت نیروگاهی شرکت را در استان به بیش از 500 مگاوات می‌رساند.
وی میزان سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه شماره یک را معادل 120 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: 100 میلیون یورو آن به فاز نخست اختصاص دارد و با این سرمایه‌گذاری، هدف‌گذاری صندوق‌ها برای تولید از میدان تا بازار محقق خواهد شد.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران با اشاره به اینکه در شروع این پروژه، ساخت توربوژنراتورهای ساخت داخل تنها روی یک صفحه کاغذ مطرح بود، تأکید کرد: این شرکت که تاریخ تأسیس آن به سال 1399 بازمی‌گردد، فعالیت جدی خود را از سال 1400 با تجهیز منابع و تکمیل پروژه نیروگاه شماره یک آغاز کرد و در همین مقطع کوتاه زمانی، در مقایسه با پروژه‌های مشابه موفق به ثبت رکوردهایی قابل توجه شد.
پیشرفت 70درصدی طی دو سال در شرکت نیروگاه صبا دهلران
طالب با برشمردن این رکوردها، به ثبت پیشرفت 70درصدی شرکت نیروگاه صبا دهلران در 2 سال گذشته اشاره کرد و افزود: درحالی‌که با توجه به مشکلات تحریم و محدودیت تأمین مالی و فناوری، درصد پیشرفت فیزیکی قابل‌ دسترس در پروژه‌های کشور حدود یک‌درصد است، ثبت پیشرفت سالانه 35درصد (ماهانه 3درصد) در پروژه احداث نیروگاه صبا دهلران یک موفقیت و رکورد شمرده می‌شود.
وی به‌ثمررسیدن فاز نخست نیروگاه با لحاظ پیچیدگی‌های فنی و فناوری در مقطع زمانی دو و نیم سال را نیز یک دستاورد برشمرد و تصریح کرد: پروژه‌هایی با ویژگی‌های فنی و مهندسی مشابه، در بازه زمانی چهار تا پنج ساله انجام می‌شود و نهایی‌شدن فاز نخست این نیروگاه در مدت 30 ماه را باید رکورد تلقی کرد.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران رمز موفقیت این دستاورد را برنامه‌ریزی دقیق، اتکا به توان داخل و بهره‌گیری از متد «مدیریت پروژه چابک» ذکر کرد و گفت: سعی کردیم هر نوع اتلاف زمانی در پروژه به حداقل برسد و نبود هماهنگی میان ذی‌نفعان به‌شکلی مدیریت شود که شاهد بهره‌برداری طرح ان‌جی‌ال 3100 در زمان تعیین‌شده باشیم.
طالب به‌کارگیری توربین‌های 25 مگاواتی در مقیاس بالای 100 مگاوات از سوی شرکت OTC (توربوکمپرسور نفت) را جزو وجوه تمایز اجرای این طرح دانست و ادامه داد: واحدهای 25 مگاواتی باعث افزایش ضریب اطمینان و پایداری شبکه خواهد بود و نگرانی‌های تولید پراکنده، مشکلات انتقال و افت انرژی را ندارد.
به‌گفته وی، تبلور تکیه بر توان داخل از مشخصات مهم این پروژه است. از دیگر مزیت‌های نیروگاه صبا دهلران تنوع خوراک است که براساس طراحی انجام‌شده، امکان تأمین خوراک آن از مجموعه‌هایی مانند گازهای منطقه بهره‌برداری چشمه‌خوش، گازهای پالایشی ان‌جی‌ال 3100 دهلران، خط طراحی‌شده گازوئیل و... وجود دارد. اگرچه این تنوع خوراک طراحی را در ورودی آن پیچیده کرده است، این ضریب اطمینان وجود دارد که با احتمال قطعی هرکدام، خوراک دیگری در دسترس باشد.
پایداری و ضریب اطمینان تأمین برق استان ایلام
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزود: طراحی این پروژه به‌صورت جزیره‌ای (ایسلندینگ-Islanding) نیز اقدام مهمی است که باعث پایداری و ضریب اطمینان برق شده و افزون بر آن، امکان تزریق برق به شبکه برای مردم استان را فراهم می‌کند.
طالب با اشاره به رویکرد صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت مبنی بر «تولید از میدان تا بازار» و ایجاد دو قطب اقتصادی کنگان و ایلام افزود: در راستای تحقق این مهم و تکمیل زنجیره ارزش در محدوده شهرستان دهلران و ان‌جی‌ال 3100، مجتمع پتروشیمی دهلران طراحی شده است که نیروگاه صبا دهلران نیروگاه 360 مگاواتی (شماره 2) خود را برای تأمین برق این مجتمع، همچنین تزریق مازاد توان به شبکه و مصرف‌کنندگان استانی در برنامه قرار دارد.
وی با تشریح تکمیل زنجیره ارزش در قطب ایلام گفت: پس از استخراج نفت از سوی شرکت سروک آذر (زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق)، گاز همراه آن از طریق واحد افزایش فشار دهلران به ان‌جی‌ال 3100 دهلران می‌آید و با احداث مجموعه پتروشیمی، C2+ دریافتی از کارخانه ان‌جی‌ال 3100 در پتروشیمی دهلران به اتیلن، پروپیلن، بنزین پرولیز و سایر ترکیبات جانبی الفین تبدیل خواهد شد، بنابراین حلقه مفقوده این زنجیره، برق بوده که با احداث این نیروگاه تأمین شده است.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران افزون بر نقش‌آفرینی این نیروگاه در زنجیره ارزش افزود: با توجه به مأموریت صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت برای احداث ان‌جی‌ال 3100 و پتروشیمی دهلران و با هدف تأمین برق آن، به دلیل نبود امکان تأمین برق از شبکه سراسری برای این طرح، احداث نیروگاه در دستور کار قرار گرفت.
مشتریان نیروگاه سیکل ترکیبی
طالب مشتریان نیروگاه سیکل ترکیبی را افزون بر ان‌جی‌ال 3100 دهلران، میدان‌های نفتی و واحدهای بهره‌برداری زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران، صنایع استان و شبکه سراسری برق بیان کرد و گفت: مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشتری نیروگاه، ان‌جی‌ال 3100 دهلران است که حدود 45 مگاوات برق نیاز دارد و با تأمین آن، زنجیره ارزش گازهای همراه تکمیل و با اجرای آن، از سوزاندن گازهای همراه نفت میدان‌های چشمه‌خوش، پایدار غرب، آسماری، دهلران، آذر، بنگستان و... جلوگیری خواهد شد که افزون بر سودآوری قابل‌ توجه، آثار مثبت زیست‌محیطی فراوانی برای منطقه به همراه خواهد داشت.
به‌گفته وی، با توجه به تنوع میدان‌های نفتی در منطقه ایلام، این پیشنهاد از سوی صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت به شرکت ملی نفت داده شده است که در صورت نیاز برای توسعه میدان‌های دزفول شمالی، تأمین برق از طریق ظرفیت مازاد نیروگاه صبا دهلران انجام شود.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران در ادامه با اشاره به سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در استان ایلام به‌عنوان یکی از مناطق کم‌برخوردار افزود: همسو با عمل به مسئولیت اجتماعی، بخشی از برق تولیدی به شبکه سراسری تخصیص یافته است که حدود 20 تا 50 مگاوات با توجه به فصل و نیاز برق، در فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی صبا دهلران تأمین می‌شود و مجموعه این پروژه‌ها به توسعه و شکوفایی منطقه منجر خواهد شد.
طالب همچنین از مذاکره با صنایع استان ایلام و استان‌های همجوار برای تأمین برق مورد نیاز آن‌ها خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی، فاز دوم این نیروگاه که قرار است تا پایان سال نهایی شود، شامل دو ردیف دیگر توربین 25 مگاواتی است که با بهره‌برداری از آن، ظرفیت این نیروگاه درمجموع به 150 مگاوات خواهد رسید. هم‌زمان با اقدام‌های در حال انجام برای تکمیل فاز 2 نیروگاه صبا دهلران، فاز سوم و نهایی پروژه نیز در مرحله طراحی قرار دارد و در مرحله ارزیابی کارشناسان در بخش توربین بخار است. براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده قرار است فاز سوم که مرتبط با تکمیل سیکل بخار است، از سال آینده آغاز شود و با اجرایی‌شدن آن حدود 75 مگاوات به ظرفیت نیروگاه افزوده می‌شود و مجموع ظرفیت به 225 مگاوات خواهد رسید.
طالب یکی از دستاوردهای مهم در اجرای این پروژه را سهم قابل‌ توجه آن در اشتغال‌زایی دانست و ادامه داد: هم‌اکنون احداث و بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه به اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود یک‌هزارنفری منجر شده است که با تکمیل و راه‌اندازی فازهای تکمیلی، تعداد نیروی شاغل افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با تأکید بر رویکرد صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در این منطقه، به برنامه‌ریزی برای جذب نیروهای بومی اشاره کرد و گفت: به این منظور با برگزاری آزمون سراسری در منطقه که با حضور بیش از یک هزار نفر برگزار شد، هم‌زمان اهدافی همچون ایجاد فرصت‌های برابر، شناسایی استعدادها و آموزش را در دستور کار قرار دادیم که امیدواریم نیروهای بومی جذب‌شده، با استفاده از این فرصت بتوانند در مسیر ارتقای توان و افزایش دانش و مهارت خود گام بردارند.
مدیرعامل شرکت صبا دهلران با تأکید بر اینکه فرایند جذب استعدادها و آموزش نیروهای بومی موضوعی مستمر است، افزود: براساس نیازمندی‌های دوره احداث و بهره‌برداری، فرصت جذب برای نخبگان منطقه همواره فراهم خواهد بود.

http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/882139/نیروگاه-شماره-یک-صبا-دهلران-آماده-بهره‌برداری-شد
بستن   چاپ