پیام خوزستان
فرانسه به رونمایی موشک «خرمشهر 4» واکنش نشان داد
پنجشنبه 4 خرداد 1402 - 22:37:18
پیام خوزستان - به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، فرانسه امروز پنجشنبه، به اقدام ایران مبنی بر رونمایی از نسل چهارم موشک «خرمشهر» واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.
به ادعای «آنه کلر لجندر» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، این اقدام مصداق نقض قطعنامه ضامن برجام (قطعنامه 2231 شورای امنیت) است و با توجه به «تشدید بی وقفه» برنامه هسته‌ای تهران، موجب نگرانی می‌شود.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
موشک بالستیک «خرمشهر 4» با نام خیبر صبح امروز (پنجشنبه چهارم خردادماه) با حضور «امیر محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و جمعی از معاونان وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد.
واکنش دیپلمات فرانسوی و اشاره اش به تشدید برنامه هسته‌ای ایران، تنها 10 روز مانده به برگزاری نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی مطرح می‌شود.
وی در ادامه اظهارات خود، مدعی شد که فعالیت‌های ایران از منظر عدم اشاعه هسته ای، مخاطرات جدی و فزاینده‌ای را موجب می‌شود.
ادعای فرانسوی‌ها در حال مطرح شده که پیش‌تر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در بیانیه‌ای تاکید کرد: برنامه موشکی ایران بر اساس توانمندی دفاعی متعارف طراحی شده و هیچ یک از موشک‌های بالستیک ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده و ایران هیچ وقت در پی کسب سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود.
این بیانیه می‌افزاید: مفاد قطعنامه 2231 کاملا روشن و عاری از هرگونه ابهام است. این قطعنامه نیز برنامه مشروع موشک بالستیک متعارف ایران یا فعالیت‌های مرتبط آن را ممنوع یا محدود نمی‌کند.
انتهای پیام/
مریم خرمایی

http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/733607/فرانسه-به-رونمایی-موشک-«خرمشهر-4»-واکنش-نشان-داد
بستن   چاپ