پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران:

افزایش مصرف بنزین پس از کرونا امکان صادرات بنزین را از بین برد/ به‌کارگیری طرح‌های نه‌گانه برای مقابله با عرضه خارج از شبکه سوخت وزارت نفت

افزایش مصرف بنزین پس از کرونا امکان صادرات بنزین را از بین برد/ به‌کارگیری طرح‌های نه‌گانه برای مقابله با عرضه خارج از شبکه سوخت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به مصرف روزانه 70 میلیون لیتر در دوره کرونا گفت: این در حالی بود که میزان تولید بنزین در آن ایام، بیش از روزانه 90 میلیون لیتر بود که با افزایش جهشی و به‌یکباره مصرف به بیش از 100 میلیون لیتر پس از کنترل شیوع ویروس کرونا، ‌عملاً امکان صادرات بنزین از بین رفت.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری صبح امروز (سه‌شنبه، 22 خرداد) در نشست با نمایندگان رسانه‌های خبری در محل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با ارائه گزارشی کامل از عملکرد این شرکت در طول دوره 1000 روزه فعالیت دولت سیزدهم گفت: با افزایش روزافزون مصرف بنزین پس از استقرار دولت سیزدهم که با مهار ویروس کرونا هم‌زمان شده بود، در سال 1400، 4 میلیون تراز مثبت بین تولید و مصرف بنزین کشور وجود داشت که تلاش کردیم در چنین شرایطی بنزین موردنیاز کشور را تأمین کنیم. پس از آن نیز با افزایش تعداد خودروها بدون خروج خودروهای فرسوده، این میزان باز هم به‌شکلی جهشی افزایش یافت، تا جایی که این عدد هم‌اکنون به‌طور میانگین به روزانه حدود 120 میلیون لیتر رسیده است.
وی با اشاره به تعمیرات اساسی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افزود: این پالایشگاه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مبادی تولید بنزین کشور که نزدیک به نیمی از بنزین کشور را تولید می‌کند، به حدود سه دوره تعمیرات اساسی نیاز داشت که در این دولت بدون لطمه به تولید بنزین و بدون کوچک‌ترین وقفه در عملیات توزیع بنزین کشور، با موفقیت‌ اجرایی شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش تأکید کرد: واحد گوگردزدایی پالایشگاه اصفهان نیز در مسیر بهره‌برداری دچار اشکالاتی مهم در حوزه ایمنی بود که پس از رفع این چالش‌ها در نقاط متعدد (در صورت بهره‌برداری، با وجود عیوب متعدد در نقاط مختلف مخاطراتی را به همراه داشت) که ظرف مدت‌زمان چهار ماه اجرایی شد، این طرح نیز به بهره‌برداری رسید و با راه‌اندازی آن حدود 20 میلیون لیتر به ظرفیت نفت‌گاز یورو 5 کشور افزوده شد.
سالاری با اشاره به اینکه با اجرای اقدام‌هایی که در نهادهای توسعه‌ای شرکت انجام شد، شرکت را از شرایط زیان‌دهی خارج کردند، گفت: در زمان تحویل دولت سیزدهم در سال 1400، تعهدات صادرات بنزین ما 744 میلیون لیتر معادل 21 کشتی بود و به حل‌وفصل و تعیین‌تکلیف نیاز داشت، همچنین 27 فقره صادرات بدون پشتوانه انجام شده بود که معادل 58 کشتی بود که آن هم بخشی از تعهدات بود. افزون‌برآن، 11 کشتی بنزین نیز فروش رفته بود که مجبور شدیم تعهدهای آن را باطل کنیم.
وی همچنین با اشاره به توسعه زیرساخت‌های سامانه هوشمند سوخت در کشور با استقرار دولت سیزدهم به ویژه پس از حمله سایبری گفت:‌ وقتی وارد مجموعه شدیم فقط 9 هزار قطعه کارت سوخت موجود بود که افزون بر تأمین کارت و بومی‌سازی آن و صدور و تحویل حدود 4 میلیون قطعه کارت سوخت المثنی، زمان انتظار صدور کارت سوخت نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت، همچنین افزون بر بومی‌سازی کارت‌خوان‌ها و دیگر تجهیزات سامانه هوشمند سوخت، کارگاه‌های تعمیرات تجهیزات سامانه هوشمند سوخت را در سراسر کشور راه‌اندازی کردیم.
معاون وزیر نفت در امور پالایش همچنین با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده به‌منظور شفاف‌سازی واگذاری‌ها افزود: نزدیک یک‌میلیارد یورو پروژه در شرکت‌های پالایشی را تعیین‌تکلیف کردیم و با اقدام‌هایی که در نهادهای توسعه‌ای شرکت انجام شد، شرکت را از شرایط ضرردهی خارج کردیم.
سالاری با اشاره به اجرای پروژه‌های فراسرزمینی برای نخستین بار از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در صنعت نفت گفت: طی 6 سال گذشته افزون بر اجرای پروژه‌های فراسرزمینی و صدور خدمات فنی - مهندسی در قالب این پروژه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، دانش فنی طرح‌های ارتقای کیفی را با کمک‌ دانش‌بنیان‌ها در کشور بومی‌سازی کردیم.
وی همچنین به توسعه زیرساخت‌های صنعت انتقال با بهره‌برداری از پروژه‌های جدید خط لوله و نیز توسعه حمل‌ونقل ریلی فرآورده در دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: با توجه به شکاف قیمتی قابل توجه فرآورده با کشورهای همسایه، تعرضات زیادی به خطوط لوله کشور داشتیم، اما با تلاش شبانه‌روزی همکاران من، هیچ کمبودی در تأمین و تحویل سوخت کشور وجود نداشت.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: کیفی‌سازی فرآورده را در دستور کار قرار دادیم و امروز بیش از 85 تا 90 درصد فرآورده تولیدی در کشور با استاندارد یورو 4 و 5 تولید می‌شود، همچنین برای نخستین بار در کشور دانش فنی طرح‌های ارتقای کیفی نفت‌کوره را در کشور بومی‌سازی و از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، اجرای این طرح‌ها را در واحدهای پالایشی به‌دقت رصد و پیگیری کردیم.
سالاری با اعلام اینکه امسال حدود هزار و 100 کیلومتر خط لوله جدید به بهره‌برداری می‌رسد که روند عرضه و دسترسی به فرآورده در کشور را به مقدار قابل ملاحظه‌ای تسهیل خواهد کرد، گفت: با احتساب این خطوط، طول خطوط لوله نفت و فرآورده کشور به نزدیک 16 هزار کیلومتر خواهد رسید.
وی همچنین با اشاره به اقدام‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای مبارزه با قاچاق سوخت با تعریف بیش از 9 اقدام در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت و به‌کارگیری سیاست‌های غیرقیمتی به‌منظور مصرف بهینه سوخت در کشور و جلوگیری از هدررفت سرمایه ملی، بیان کرد: در همه حوزه‌ها با احتساب بخش نیروگاهی، سلانه معادل حدود 9 میلیارد دلار عرضه خارج از شبکه سوخت در کشور داریم که به‌منظور مقابله با این عرضه خارج از شبکه، همکاران من در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی 9 طرح مهم را اجرایی کردند که نقش مهمی در مبارزه جدی با قاچاق سوخت داشته است. پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این طرح‌ها از اتلاف و قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر فرآورده در کشور جلوگیری شود.
این خبر در حال تکمیل است ...

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/882744/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سخنان جالب نویسنده کتاب اضطراب موقعیت

قالیباف: «آرمان‌گرایی واقع‌بینانه» بهترین رویکرد برای تامین منافع ملی است

تاکید مخبر بر تقویت روابط اقتصادی با ایران و عراق

سخنگوی دولت: آزادی حمید نوری ثمره دیپلماسی عزت ‎شهید رئیسی است

پاسخ قالیباف به احتمال کناره‌گیری از انتخابات؛ حتما جبهه انقلاب باید قبل از 8 تیر به یک نفر برسد

اعضای ستادهای مردمی پورمحمدی منصوب شدند

پزشکیان: طرح نور و گشت ارشاد به نتیجه نخواهد رسید

واکنش قالیباف به علت کاندیداتوری‌اش چند روز بعد از ریاست بر مجلس

واکنش سایت روحانی به سخنان برخی از نامزدهای انتخابات علیه برجام: شما چه به دست آوردید جز تحریم

ماردونا در اهواز/همه مردم جهان دوست دارند مارادونا باشند

«مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» روانه بازار نشر شد

جهاد تبیین زمینه‌ساز افزایش مشارکت عمومی در انتخابات است

توصیه دامپزشکی دزفول به ذبح قربانی در کشتارگاه دام

نامه رهبر انقلاب به دانشجویان آمریکا در راستای جنگ روایت‌هاست

شناسایی عرضه خارج از شبکه 30 تن برنج دولتی در یکی از فروشگاه‌های اهواز

سازمان لیگ: فینال جام حذفی در قزوین برگزار خواهد شد

قرارداد مشارکت شرکت بیمه دی و صدا و سیما امضا شد

کاپیتان تیم ملی در سیرجان!

برتری ایران مقابل فیلیپین در نخستین گام

اطلاعیه دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی در خصوص اجرای قانون واردات خودرو جانبازان 50درصد به بالا مشمول

اعلام حمایت جبهه پیشرفت و عدالت از نامزدی «پورمحمدی»

صدا و سیما: نامزد‌های انتخابات از سوالات مناظره و میزگرد‌ها اطلاعی ندارند

دادستان کل: نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنان ملزم به رعایت قانون هستند

قالیباف: سیاست خارجی رکن رکین دولت من خواهد بود

پورمحمدی: اگر رای نیاورم ناراحت نمی‌شوم؛ شاید برای مردم غصه بخورم

کابینه احتمالی پزشکیان از نگاه کرباسچی

امضای قراردادهای طرح توسعه و بهره‌برداری میدان‌های چنگوله و بندکرخه

رهایی 29 نفر از اعدام قطعی و آزادی 53 محکوم امنیتی ؛ جزئیات عفو مقام معظم رهبری

حکم دادگاه درباره دانشجویان آمریکا؛ فلسطین آزمون آزادی بیان

پرداخت 75میلیارد و 720 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی در خوزستان

نظارت 33 ناظر شرعی بر ذبح دام‌ها در روز عید قربان

52 کلاس درسی در شادگان افتتاح می‌شود

رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف در خوزستان منصوب شد

آغاز عملیات اجرایی احداث پارک 18 فروردین هندیجان

جلایی پور: سخنان زیباکلام برای اصحاب قدرت بعضا تلخ بود

تداوم افزایش دما در خوزستان

موشک‌های حزب‌الله چگونه آمریکا را به تکاپو انداخت؟

احداث 98 کلاس درس جدید در 5 شهرستان خوزستان

پزشکیان: با اخراج و پرونده‌سازی مشکل حل نمی‌شود

هنیه: در بحبوبه یک حماسه تاریخی هستیم

رئیس ستاد انتخاباتی پزشکیان در خوزستان منصوب شد

مرگ روزانه 2 خوزستانی در تصادفات/تعیین سهم تقصیر برای ارگان های مقصر در تصادف

باشگاه استقلال خوزستان رسما جدایی پورموسوی از این تیم را اعلام کرد

آغاز اجرای پویش نسیم رحمت و ویزیت رایگان مناطق کم برخوردار حمیدیه

هنر انقلاب به نقطه مطلوب نرسیده است/ نسبت به اول انقلاب رشد کردیم

آغاز عملیات اجرایی ساخت یک مدرسه 12 کلاسه در کوی سادات اهواز

ویدئو| بُهت و حیرت مجری اینترنشنال از آزادی حمید نوری!

سریال انیمیشن «زوزو و دوستان» به آنتن شبکه پویا رسید

عشق هنرمندان دوبله کیفیت را بالا برده است

حالا نوبت یونس شد