پیام خوزستان

آخرين مطالب

سردار چیذری: شهیدحاج‌رحیمی نیروهای ملل مختلف را آموزش می‌داد گفتگو

سردار چیذری: شهیدحاج‌رحیمی نیروهای ملل مختلف را آموزش می‌داد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - «فرمانده بدون مرز»-1|معاون عملیات نیروی قدس سپاه گفت: برخی اوقات ممکن بود علاوه بر ماموریت‌های آموزشی و عملیاتی، شهید حاج رحیمی تیم‌هایی را برای آموزش نیروهای مقاومت به خارج از کشور بفرستد و همزمان میزبان نیروهایی از ملیت‌های مختلف برای آموزش باشد. - اخبار سیاسی -
13 فروردین ماه امسال و در جریان حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق هفت نفر از مستشاران کشورمان در سوریه به شهادت رسیدند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
یکی از این شهدا که قبلا هیچ تصویری و نامی از او در رسانه‌ها منتشر نشده بود «سردار محمدهادی حاج رحیمی» بود.
شهید حاج رحیمی که از سال 1359 در کسوت مربی و از پادگان امام حسین(ع) کار خود را آغاز کرده بود، رفته رفته مسیر تعالی و تحول را طی کرد تا اینکه به فرماندهی یکی از مهمترین رده‌های نیروی قدس سپاه یعنی یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) رسید و مبدا تحولات بسیاری در این یگان و در پرورش رزمندگان جبهه مقاومت شد.
پس از شهادت سردار حجازی، ایشان به سمت معاون هماهنگ کننده نیروی قدس منصوب شد و پس از چند سال در حالیکه مسئولیت بالاتری داشت با اصرار خودش قرار شد تا جانشین سردار شهید علی زاهدی در منطقه سوریه شود.
گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به مناسبت چهلمین روز شهادت سردار حاج رحیمی، در قالب پرونده ویژه «فرمانده بدون مرز» به گفتگو با همرزمان و خانواده شهید حاج رحیمی پرداخته است تا بتواند ابعاد مختلف شخصیتی و مدیریتی این فرمانده بزرگ را مورد واکاوی قرار دهد.
در اولین قسمت از این پرونده به گفتگو با سردار محسن چیذری معاون عملیات نیروی قدس سپاه نشسته‌ایم. شخصیتی که به واسطه مسئولیتش همکاری تنگاتنگی با شهید حاج رحیمی داشته و یکی از کسانی است که بخوبی با ابعاد مختلف و سبک فرماندهی شهید حاج رحیمی آشنا است.
آنچه در ادامه می‌آید حاصل گفتگوی خبرنگار دفاعی تسنیم با سردار چیذری است.
***
تسنیم: سابقه آشنایی شما با شهید حاج رحیمی به کجا برمی‌گردد و اولین بار کجا با ایشان آشنا شدید؟
سردار چیذری: در دوارن دفاع مقدس شهید حاج رحیمی در لشکر 10 و من بیشتر در لشکر 27 بودم، دورادور ایشان را می شناختم تا زمانی که ایشان به نیروی قدس آمد و در دانشکده نیرو جانشین من شد.
تسنیم: شما فرمانده و ایشان جانشین بودند؟
سردار چیذری: بله من در دانشکده بودم و ایشان حدود یک سال، یک سال و نیم به عنوان جانشین بود. بعد ایشان به منطقه ماموریتی لبنان رفت که ما در این مدت با ایشان ارتباط کاری داشتیم و بر حسب تعاملات ماموریتی، شهید حاج رحیمی بیشتر موضوعات آموزش را پیگیری می‌کرد.
بعد از اینکه برگشتند مجدد به دانشکده آمدند و باز یک مقطعی در دانشکده بودند تا اینکه بعدش به یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) آمدند و فرمانده یگان شدند؛ باز ارتباط و تعامل ما نسبت به گذشته نزدیکتر و خیلی تنگاتنگ شد. در آن مدتی که در نیروهای مخصوص امام علی(ع) بود، این یگان جزو مجموعه‌های اصلی بود و نقش موثری داشت.
تسنیم: با توجه به اینکه یکی از حوزه‌های فعالیت شما آموزش است و ایشان هم در همین حوزه فعالیت داشتند، نوع سبک کار ایشان را چطور دیدید؟ آیا مثلا در مواقعی با همدیگر بر سر موضوعی اختلاف نظر داشته‌اید؟ و در مجموع سبک مدیریتی ایشان در حوزه‌های آموزشی چگونه بود؟
سردار چیذری: تشکیلاتی که ایشان فرمانده‌اش بود صرفا آموزشی نبود، یعنی عملیاتی آموزشی بود و مجموعه بزرگی که ایشان مسئولیت آن را برعهده داشتند ماموریت دوگانه داشت.
* یگان امام علی(ع) نقش برجسته‌ای در نبرد با داعش داشت
تسنیم: این چند ماموریته بودن یگان کار را سخت نمی‌کند؟
سردار چیذری: پاسخ به این سوال بحث خودش را می‌طلبد اما ایشان در تمام زمانی که مسئول عملیات و آموزش بود هم در موضوعات ماموریت‌های عملیاتی هم در موضوعات ماموریت آموزشی، یک پای ثابت و مجموعه قوی نیرو محسوب می‌شد و عملاً ماموریت‌های نیرو در بعد عملیاتی و در بعد آموزشی بیشترین حجم و سنگینی بارش روی دوش یگانی بود که ایشان فرمانده آن بود.
همه مجموعه یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) در زمان جنگ با تکفیری‌ها به میدان آمد و تمام اجزای سازمانی که ایشان فرمانده‌اش بود در جای جای سوریه در تخصص‌ها و یگان‌های مختلف قرار گرفت و در این راستا نقش برجسته‌ای داشت.
ایشان پیوسته در حال تامین نیرو در سطوح و یگان‌های مختلف بود. یعنی وقتی نیروهایی به مرخصی می‌آمدند، نیروهای دیگری را به ماموریت می‌فرستاد و دائما این چرخه در جریان بود و کارآیی یگان ایشان در عملیات‌ها محسوس بود.

پیام خوزستان

شهید حاج رحیمی در یکی از ماموریت‌های جبهه مقاومت
یکی از ویژگی‌های شهید حاج رحیمی این بود که هر وقت به منطقه سوریه و یا مناطق ماموریتی می‌رفت و چون نیروهای یگان امام علی(ع) در جای جای منطقه حضور داشتند، ایشان مقید بود بدون استثنا به همه نیروها سرکشی و به امورات آنها رسیدگی کند.
صفر تا صد توانی که داشت برای اجرای ماموریت را در اختیار می‌گذاشت. غیر از مبارزه با داعش و تکفیری‌ها در عراق و سوریه، یگان تحت امر شهید حاج رحیمی ده‌ها ماموریت دیگر هم داشت که به صورت همزمان اجرا می‌کرد. این موضوع به توانمندی‌ها و تخصص‌هایی برمی‌گشت که در مجموعه ایشان وجود داشت و هرجا لازم بود افرادی را برای اجرای ماموریت تعیین می‌کرد.
تسنیم: شهید حاج رحیمی چطور از پس این حجم از ماموریت برمی‌آمد؟
سردار چیذری: خوب این چنین افرادی شهید می‌شوند دیگر.
* حاج قاسم هم بواسطه وجود فرماندهانی مانند حاج رحیمی می‌توانست کارهای بزرگ انجام دهد
تسنیم: حتما در ذهن مخاطب این سوال پیش می‌آید که مگر می‌شود یگانی درگیر جنگی مانند سوریه باشد و بعد بتواند همزمان چند ماموریت دیگر هم انجام دهد؟
سردار چیذری: انسان‌های جهادی همینطور هستند و این خصلت مختص آقای حاج رحیمی هم نیست و افرادی که در عرصه جهاد و مقاومت فعالیت دارند دارای چنین روحیه‌ای هستند.
یعنی اینطور نبود که شهید حاج رحیمی و افرادی مانند ایشان پشت میز بنشینند و دستور بدهند، بلکه خودشان جلودار بودند. مانند حاج قاسم که رویه‌اش همینطور بود و همیشه خودش اول به جلو می‌رفت و بقیه نیروها را به دنبال خودش می‌کشید. شهید حاج رحیمی و همه فرماندهان جهادی چنین روحیه‌ای دارند و خودشان جلوداری می‌کنند.
امثال شهید حاج رحیمی خودشان پیش قراول ماموریت‌ها بودند وگرنه اگر می‌خواستند بنشینند و دستور صادر کنند که کاری پیش نمی‌رفت. حاج قاسم کارش ده‌ها برابر سخت از آقای حاج رحیمی بود اما خوب این برای همه ملموس است اما چون کسی به آقای حاج رحیمی نپرداخته است فعالیت و خدمات ایشان خیلی برای مردم ملموس نبوده است. البته حاج قاسم هم بواسطه وجود فرماندهان بزرگی مانند شهید حاج رحیمی می‌توانست کارهای بزرگ انجام دهد.

پیام خوزستان

شهید حاج رحیمی در کنار سردار سلیمانی در زمان فرماندهی یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع)
امروز هم اگر به جزئیات فعالیت‌های حاج قاسم بپردازیم آثار فعالیت ده‌ها نفر مانند آقای حاج رحیمی را می‌بینیم. شهید حاج رحیمی فردی است که وقت نمی شناخت و تمام منافع شخصی را فدای منافع سازمانی و مقاومت و جهاد کرده بود.
کسی که با نگاه مادی به موضوع می‌نگرد حتما قادر به چنین فعالیتی نیست. این افرد می‌خواهند روزشان شب شود و دنبال اضافه کار و این موارد هستند؛ اما یک نیروی جهادی مانند شهید حاج رحیمی دغدغه‌اش انجام ماموریت است و اصلا متوجه گذر زمان نمی‌شود، دوست دارد زمان دیرتر بگذرد تا بتواند کار بیشتری انجام دهد. لذا وقتی با این روحیه با ماموریت مواجه می‌شوند خدا هم خیر و برکتش را نازل می‌کند. کارهای بزرگ محصول فعالیت انسانهای بزرگ است. یعنی خداوند توفیقاتش را نصیب کسانی می‌کند که بزرگ‌منش‌اند و نگاه خالصانه دارند و خداوند توفیق انجام کارهای بزرگ را نصیب این افراد می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا در کارشان موفق شوند.
* آموزش‌ نیروهایی با ملیت‌های مختلف توسط شهید حاج رحیمی
برخی اوقات ممکن بود علاوه بر تمامی ماموریت‌های آموزشی و عملیاتی، شهید حاج رحیمی تیم‌هایی را برای آموزش نیروهای مقاومت به خارج از کشور بفرستد و همزمان میزبان نیروهایی از ملیت‌های مختلف برای آموزش در داخل کشور بود. خوب شرایط هم طوری بود که این نیروها چون از ملیت‌های مختلف بودند نمی‌بایست همدیگر را ببینند و خود این موضوع یک مدیریت مستقل و جداگانه می‌خواست. این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت اجرایی مناسبی بود که شهید حاج رحیمی و یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) آن را انجام می‌دادند.
لذا در نتیجه همین تلاش‌ها است که امروز جمهوری اسلامی و سپاه دارای یک جایگاه محوری در جبهه مقاومت و تکیه‌گاه همه نیروهای مقاومت هستند.
ایشان همزمان که این برنامه‌های آموزشی را داشتند، نیروهایشان در زمان جنگ و عملیات هم در نوک پیکان بودند و به همین دلیل مجروح و شهید می‌شدند. همین موضوع یک کار مضاعفی برای یگان و فرمانده آن یعنی آقای حاج رحیمی و همه دوستانی که با ایشان همکار بودند، ایجاد کرده بود.
در نظر بگیرید بالاخره وقتی یک نفر مجروح شده باید از رده خارج می‌شد و پس از آن رسیدگی به خانواده شهدا و مجروحان و سرکشی و دلجویی از آنها و از همه سخت‌تر انتقال خبر شهادت نیروها به خانواده‌ها، سختی کار شهید حاج رحیمی را دو چندان کرده بود. کسی که این کار را کرده باشد سختی آن را درک می‌کند. اینکه شما به عنوان مسئول یک رده بروید به خانواده نیرویتان بگویید من همسر یا فرزند شما را به سوریه بردم و حالا شهید شده، این موضوع کار بسیار سختی است.
اما خوب شهید حاج رحیمی به سرکشی و دلجویی از خانواده شهدا اهتمام داشت و برای این کار وقت می‌گذاشت و خدا هم به برکت دعای خانواده شهدا نعمت شهادت را به ایشان ارزانی کرد.

پیام خوزستان

شهید حاج رحیمی در حال سخنرانی در یادواره شهدای یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع)
تشکیلات شهید حاج رحیمی یک تشکیلات جهادی بود یعنی منعطف و آماده هرگونه ماموریت. در هر مقطعی ماموریت‌های فی‌البداهه و غیرمنتظره بر اساس شرایط و انعطافی که در محور مقاومت وجود دارد پیش می‌آمد. اجرای این ماموریت‌های بر عهده یگان شهید حاج رحیمی بود. یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) یک یگان کلاسیک محض نبود و وقتی به صورت غیر منتطره به یگان ایشان ماموریت داده می‌شد، شهید حاج رحیمی اهتمام ویژه‌ای به پذیرش و اجرای ماموریت داشت و یگان و نیروهای تحت امرش را سر خط می‌کرد که بتواند آن نیازی که اعلام و ماموریتی که داده شده را انجام بدهد.
* پذیرش و اجرای همزمان چند ماموریت، ویژگی خاص شهید حاج رحیمی بود
خود این هم وجه متمایز بین این یگان‌ها و خیلی سازمان‌های دیگر است. این جزو آن برجستگی‌های مدیریتی و فرماندهی شهید حاج رحیمی بود. پذیرش ماموریت و مسئولیت از ویژگی‌های بارزش بود. قبل از شهادتش چند مسئولیت به ایشان پیشنهاد شد. ابتدا به دانشکده نیرو رفت. قبلا مدتی جانشین دانشکده بود بعد از چند سال از آنجا جدا شد و فرمانده یک یگان بود اما وقتی دوباره به او گفتند به دانشکده برگرد قبول کرد و برگشت.
دو مرتبه، بعد از یک مدت کوتاهی گفتند در سمت معاونت هماهنگ کننده نیرو قرار بگیرد، باز مجدد این را هم پذیرفت، این هم به دلیل آن انعطافی بود که ایشان در قبول مسئولیت داشت.
در صحبت‌هایی که این اواخر می‌کردیم دوست داشت بالاخره در یک جایی باشد که بتواند مثمر ثمرتر و مفیدتر باشد، لذا اینجا را رها کرد. شب عید، یک هفته ده روز قبل از اینکه بخواهد برود، مطرح شد ایشان جانشین سوریه شود و آنجا انجام وظیفه کند. می‌دانست که این مسئولیت بسیار سخت و دشوار است و هم به لحاظ ساختاری و هم سازمانی اصلاً قابل مقایسه با اینجا نبود ولی آنجا را انتخاب کرد. درحالیکه اینجا برایش راحت‌تر بود، پست سازمانی‌اش بالاتر بود و اینجا اسم و رسم داشت اما از همه اینها راحت گذشت و عبور کرد و آن چیزی را که احساس می‌کرد رضایتمندی خدا در آن هست را پذیرفت و با خدا معامله کرد و خدا هم جوابش را داد.
* طوفان الاقصی نتیجه زحمات شهید حاج رحیمی در پرورش نیروهای مقاومت بود
تسنیم: به این ترتیب که شما گفتید ایشان یک حق بزرگ بر گردن جبهه مقاومت به واسطه پرورش نیروهای جبهه مقاومت دارد.
سردار چیذری: حتما دارد. منتها مانند حاج رحیمی‌ها بالاخره ممکن است علی رغم زحمات زیادی که کشیدند و خون دلها و مشقات زیادی متحمل شدند ولی باز بی‌نام و نشان بودند.
نوع شهادت ایشان و بازخورد و بازتاب شهادات ایشان در جبهه مقاومت نشانگر این است که بالاخره ایشان یک جایگاه با ارزشی دارد. این هم نتیجه عملکرد خودش بوده یعنی خداوند به سادگی به کسی چیزی نمی‌دهد. حتما نقش ایشان همانطور که می‌دانید و سهم ایشان در جبهه مقاومت خیلی زیاد است و اثرات و نتایج آن هم مشهود و ماندگار است.
حضرت آقا فرمانده محور مقاومت است و خود ایشان یک تنه محور مقاومت را هدایت و رهبری و راهبری و فرماندهی می‌کنند. فرماندهی میدان در مقطعی با حاج قاسم بود که ذیل حضرت آقا کار می‌کردند. ذیل این فرماندهی سایر فرماندهان توانستند محور مقاومت را به یکجایی برسانند که الان نتیجه‌اش عملیات طوفان الاقصی می‌شود.
همین گروهایی که در یمن و جاهای دیگر کار می‌کنند نتایج کارهای چند ده سال گذشته امثال آقای حاج رحیمی است که الان نتیجه آن به بار نشسته و رشد آن هم روز به روز تصاعدی است.
عملیات طوفان الاقصی نتیجه سالهای متمادی آموزش و پشتیبانی نیروهای جهادی است و نتیجه‌اش این می‌شود که امروز کل مردم دنیا علیه رژیم صهیونیستی بر می‌خیزند و ماهیت رژیم صهیونیستی برای همه دنیا آشکار می‌شود.
* مقاومت الان به کشورهای غیر اسلامی هم رسوخ کرده است
دانشجویان آمریکا قشر عادی جامعه نیستند. امروز در سطح دانشگاه‌های جهان یک روشنگری ایجاد شده است که یک طرف اسرائیل غاصبی وجود دارد و یک طرف هم مردم فلسطین مظلوم و محروم مستضعف و رنج دیده و به حق.
بعد از 40 سال با این خون دادن‌ها و زحمت‌ها تازه الان دانشجوی آمریکایی فهمیده است ماجرا چیست. حضرت آقا با تشکیل نیروی قدس و ساماندهی محور مقاومت و ساختارمند کردن محور مقاومت در داخل و در ورای مرزها آمدند شکل عملی به آرمانهای امام راحل دادند. با همین دست فرمان برویم نتایج این محور مقاومت منجر به مقاومت در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی می‌شود. الان مقاومت تنها مختص کشورهای اسلامی نیست، بلکه مقاومت الان به کشورهای غیر اسلامی هم رسوخ کرده و ماهیت و استکبار ستیزی، سلطه ناپذیری، استقلال و این تیپ بحثها فراگیر شده است.

پیام خوزستان

شهید حاج رحیمی در کنار سردار قاآنی
صدور انقلاب چیزی جز صدور فرهنگ مقاومت نیست. الان فرهنگ مقاومت در کل دنیا تسری پیدا کرده و همه می‌فهمند که می‌توانند جلوی قدرتهای بزرگ بایستند و همه خواهان استقلال شدند و می‌دانند که غاصب کیست، مستکبر کیست، محروم کیست، مستضعف کیست و حق کیست و ناحق کیست و این حق و ناحق را ما در مردم مسلمان فلسطین می‌بینیم.
مردم مسلمان فلسطین همه مسلمان سنی هستند و قرابتی با جمهوری اسلامی نداشتند اما چرا این قرابت پیدا شد؟ قبلا داعیه‌دار اینها مصر و عربستان و غیره بودند و وانمود می‌کردند حامی فلسطین هستند ولی چطور می‌شود که امروز شیعیان به میدان آمدند و به تمام معنا حمایت عملی از مردم فلسطین انجام می‌دهند.
تسنیم: سردار حاج رحیمی وقتی معاون هماهنگ کننده نیروی قدس شد، رفتارش با قبل تغییر کرد؟
سردار چیذری: نه اصلا، ایشان یک منش پهلوانی داشت و آدم خاکی افتاده‌ای بود و همواره با آحاد پایین تر ارتباط نزدیکی داشت. یعنی اهل این نبود کلاسی برای کسی بگذارد این روحیه را اصلا نداشت. به واقع حاج رحیمی وقتی که معاون هماهنگ کننده شد به مراتب از لحاظ نوع برخورد و روحی افتاده‌تر بود تا نسبت به قبل. قبلاً ممکن است مثلاً در جایی که بود یک مقدار در بحث‌های کاری کش و قوسی داشته باشد ولی در کل این چیزها برای ایشان خیلی معنا و مفهوم ندارد.

پیام خوزستان

شهید حاج رحیمی در مراسم معارفه به عنوان معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه
تسنیم: به عنوان آخرین سوال شما چطور متوجه شدید ایشان شهید شدند؟
سردار چیذری: من اینجا بودم مطلع شدم که اسرائیل دمشق را هدف قرار داده است. به محض اینکه مطلع شدم ساختمان را زده‌اند و چون از قبل می‌دانستم ایشان به آن ساختمان رفته است احتمال دادم که اتفاقی برای ایشان افتاده باشد. بلافاصله تماس گرفتم و مطلع شدم ایشان به شهادت رسیده است.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/865301/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استقبال از پیکر رئیس جمهور شهید و همراهان در حرم حضرت معصومه

سخنرانی شهید رئیسی در دوره جوانی در جمع رزمندگان دفاع مقدس

پدیده شرجی و غبار محلی در راه خوزستان

عملیات کفپوش گذاری قطعه 70 بهشت آباد اهواز به سرعت در حال انجام است

پیام تسلیت شهردار اهواز در پی شهادت رئیس جمهور محترم و هیئت همراه در سانحه سقوط بالگرد

هدف قرار گرفتن پایگاه پهپادی رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی

آیین بزرگداشت سیدالشهدای خدمت در پایتخت مقاومت

2 میلیون تُن گندم خرید تضمینی شد

جنایت‌های اشغالگران در اراده مقاومت خللی وارد نمی‌کند

حمله مقاومت عراق به پایگاه پهپادی رژیم صهیونیستی

آرمان تو چیزایی تو زندگی داری که خیلیا حسرتشو می‌خورن!

پارسا پیروزفر جواد عزتی را جا گذاشت!

همدلی در تیم سرنوشت‌ساز لیگ بالا گرفت

دیوانه‌وارترین فصل؛ معجزه در گروپاما استادیوم

اعلام برنامه‌های کاهش مصرف برق مشترکان در استان تهران

هرچی سنگه به پای لنگه!

رئیس‌دفتر شهید رئیسی: بعد از سانحه من سه یا چهار بار با آقای آل هاشم حرف زدم

ابطحی: رئیسی پرتلاش و مردمی بود

تصاویری از آیین اختتامیه دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی

رئیس‌دفتر شهید رئیسی: شرایط آب و هوا در زمان پرواز بالگرد عادی بود

شرح حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور از زبان رئیس دفتر شهید رئیسی

راه اندازی پویش هشتگ شهید جمهور

آزادی موقت 120 زندانی در فسا

چهره ها/ توئیت بازیکن معروف پرسپولیس برای آقای رئیس جمهور

10 سریال کره‌ای دبیرستانی که نباید از دست بدهید

ایمان قیاسی: دیده شدنم را مدیون احسان علیخانی‌ام

کاهش نگرانی‌های زیست‌محیطی مرتبط با سایش تایر خودروهای برقی با کمک گرافن

متن نامه تسلیت ISF برای شهادت رئیس‌جمهور

قرعه کشی رقابت‌های والیبال نشسته پاریس 2024 انجام شد

قیمت جهانی نفت نزولی شد

گروسی: امیدواریم اطلاعات بیشتری درباره برنامه هسته‌ای ایران به دست آوریم

رهبر انقلاب بر پیکرهای شهدای خدمت نماز می‌خوانند

احتمال برگزاری الکترونیکی انتخابات ریاست‌ جمهوری در چند کلانشهر

حمایت از رژیم صهیونیستی باز هم برای بایدن گران تمام شد

بیانیه پایانی رئیس مجلس یازدهم قرائت شد؛ بغض قالیباف هنگام یادکردن از شهید رئیسی

شهادت آیت‌الله رئیسی همبستگی بین‌المللی جبهه مقاومت و امت اسلامی را بیشتر خواهد کرد

نورمفیدی: آیت‌الله رئیسی مایه دلگرمی محور مقاومت بود

اجرای 700 برنامه فرهنگی و هنری همزمان با آزادسازی خرمشهر

همدردی دانشجویان بین‌المللی کیش با ملت ایران

استقلالی سابق عمق دفاع آبی‌ها را ناامن می‌کند!

موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فردا تعطیل است

پیش بینی شرجی و غبار محلی در آبادان و خرمشهر

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و ارز 1403/03/01

امیدوارم برنامه‌های شهید آیت الله رئیسی تا تحقق اهداف ایشان ادامه داشته باشد

بیرق‌های طوایف عرب آبادان در عزای رییس جمهور شهید برافراشته شدند

اجرای 3500 برنامه به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر در گیلان

سیاستمدار لبنانی: شهادت رئیسی و امیرعبداللهیان امت را داغدار کرد

برنامه‌های جشن روز دزفول لغو شد

شمار شهدای کرانه باختری به 513 شهید رسید

پیام تسلیت مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز به مناسبت شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان