پیام خوزستان

آخرين مطالب

فجر چهل‌وپنجم و واحدهای پالایشی

80 میلیون یورو صرفه‌جویی با داخلی‌سازی 17 هزار قلم کالا در پالایشگاه شازند وزارت نفت

80 میلیون یورو صرفه‌جویی با داخلی‌سازی 17 هزار قلم کالا در پالایشگاه شازند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - پالایشگاه شازند با پالایش روزانه بیش از 250 هزار بشکه نفت خام، افزون بر تولید سوخت با کیفیت برای عرضه به ویژه در نیمه شمالی، سوخت با کیفیت مورد نیاز صنایع مهم کشور را تأمین می‌کند؛ این شرکت همچنین به‌عنوان پیشگام در واحدهای پالایشی در زمینه بومی‌سازی و ساخت داخل حرکت کرده و تاکنون افزون بر بومی‌سازی دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی، از محل داخلی‌سازی بیش از 17 هزار قلم کالا، 80 میلیون یورو صرفه‌جویی سالانه را رقم زده است.

به گزارش خبرنگار شانا، پالایشگاه امام خمینی شازند یکی از پالایشگاه‌هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بهره‌برداری رسیده؛ این پالایشگاه هم‌اکنون ظرفیت پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت را داراست که به 6 فرآورده اصلی به اضافه فرآورده‌های ویژه تبدیل می‌شود؛ فرآورده‌های اصلی تولیدی این مجتمع مدرن پالایشی شامل بنزین یورو 4، نفت‌گاز یورو 4، نفت سفید یورو 4، نفت‌کوره و گاز مایع به اضافه سوخت هواپیما است که افزون بر تأمین نیاز سوخت نیمه شمالی کشور، بخش قابل‌توجهی از انرژی موردنیاز صنایع مهم کشور را تأمین می‌کند.
مجید رجبی همزمان با چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی درباره اقدام‌ها و دستاوردهای این واحد پالایشی به خبرنگار شانا گفت: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با حرکت به سمت تولید فرآورده‌های متنوع و با ارزش افزوده بیشتر تلاش می‌کند به سمت تبدیل این شرکت به یک مجتمع پتروپالایشی حرکت کند؛ این شرکت هم‌اکنون با تولید باکیفیت‌ترین سوخت کشور، نیاز صنایع هوایی و کشترانی کشور را نیز تامین می‌کند.
وی افزود: در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند افزون بر تولید فرآورده‌های اصلی با کیفیت یورو، فرآورده‌های شیمیایی نظیر نرمال هگزان، پروپیلن پلیمرگرید نیز تولید می‌کنیم که تحویل پتروشیمی‌ها می‌شود؛ پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تنها پالایشگاهی در کشور است که که این نوع پروپیلن را تولید می‌کنیم.
تامین نیاز انرژی صنایع مهم کشور در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند
مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تأکید کرد: هم‌اکنون سوخت موردنیاز کشتیرانی (ای‌تی‌آر) مطابق با استانداردهای روز جهانی در این پالایشگاه تولید شده و تحویل شرکت ملی کشتیرانی می‌شود. علاوه بر این‌ها و سوخت با کیفیت هوایی، فرآورده‌های ویژه دیگری موردنیاز صنایع شیمیایی و پتروشیمی نیز در این مجتمع پالایشی تولید می‌شود که افزون بر ایجاد ارزش افزوده و تامین نیاز صنایع، این شرکت را به سمت پتروپالایشی شدن سوق می‌دهد.
تولید بیش از 90 درصد کاتالیست صنایع پالایشی در داخل کشور
رجبی بیان کرد: در کنار رسالت اصلی تولید فرآورده، در ارتباط با خودکفایی و بومی‌سازی نیز اقدام‌های مؤثری انجام شده است که بومی‌سازی کاتالیست اصلی صنایع پالایشیکه دارای قیمت بالایی بوده و حجم زیادی مصرف سالانه دارد، از مهمترین این موارد بوده است؛ کاتالیست صنایع پالایشی در سال‌های گذشته جز اقلام وارداتی کشور بود که ارز زیادی صرف می‌کرد، اما اکنون بیش از 90 درصد کاتالیست‌های پالایشگاهی از جمله پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ساخت داخل است.
بومی‌سازی دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند
وی تأکید کرد: طی دو سال گذشته دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی کشور را در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی کردیم که یکی کاتالیست موردنیاز واحد آراف‌سی‌سی است که سالانه حدود 4 هزار تن مصرف داریم و ارز زیادی برای واردات نیاز داشت و علاوه بر آن نیز واردات آن به دلیل شرایط تحریم و ترخیص سخت بود.
مدیرعامل پالایشگاه شازند گفت: کاتالیست دوم نیز مربوط به واحد آرسی‌دی بود که حدود یک هزار و 500 تن در سال مصرف داریم و توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی تست و بومی‌سازی شده است که از محل این داخلی‌سازی نیز ارز قابل توجهی در داخل کشور ذخیره می‌شود.
80 میلیون یورو ارزآوری با بومی‌سازی بیش از 17 هزار قلم کالا
رجبی با اشاره به بومی‌سازی دیگر کاتالیست‌های صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند افزود: در زمینه ساخت اقلام و تجهیزات موردنیاز پالایشگاه در زمینه مکانیک، ماشینری، برق، ابزار دقیق و ... اقدامات مهمی انجام شده است و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی، بالغ بر 17 هزار قلم کالا که سالیان گذشته از خارج کشور وارد می‌شده است، در این پالایشگاه بومی‌سازی شده است که به لحاظ ارزی، بیش از 80 میلیون یورو برای کشور ارزآوری داشته است.
وی تأکید کرد: البته این روند متوقف نشده است و در واحد مهندسی پشتیبانی ساخت داخل که بیش از 30 نفر از جوانان نخبه پالایشگاه مشغول به کار هستند، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای بومی‌سازی و ساخت قطعات بیشتر ادامه دارد.
بیش از 90 درصد فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه شازند یورو هستند
مدیرعامل شرکت پالایش نفت شازند درباره اجرای پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی در این مجتمع پالایشی گفت: هم‌اکنون بیش از 90 درصد فرآورده‌های تولیدی در این پالایشگاه یورو هستند که افزون بر آن استاندارد داخل را نیز برای تولید بنزین دریافت کرده‌ایم؛ بخشی از نفت کوره تولیدی در پالایشگاه نیز باید کیفی‌سازی شود که در این زمینه، پروژه کک سوزنی را تعریف کردیم که این پروژه هم‌اکنون در مرحله طراحی است؛ شرکت تولیدکننده پژوهشگاه صنعت نفت است و دانش فنی آن توسط پژوهشگاه صنعت نفت تولید شده است و ما برای امضای قرارداد و انتخاب پیمانکار آماده می‌شویم.
اجرای پروژه‌های تصفیه پساب شهری و پالایشگاهی
رجبی درباره اقدامات انجام شده در حوزه محیط زیست می‌گوید: در زمینه اجرای پروژه‌های زیست محیطی، آب و پساب گام‌های بزرگی به‌ویژه در سال‌های اخیر برداشته شده است که اجرای پروژه پساب RO از مهمترین این موارد است؛ با اجرای این پروژه آب‌های با املاح بالا تصفیه شده و به فرآیند تولید باز می‌گردد که کمک زیادی به کاهش مصرف آب می‌کند؛ علاوه بر آن طی قراردادی با آبفای استان مرکزی و خریداری پساب شهرستان‌های شازند و آستارا، این پساب را تصفیه کرده و در پالایشگاه استفاده کنیم که جایگزین آب سد و آب‌های زیرزمینی شده و قدم بزرگی برای مصرف آب است.
آشنایی قشرهای مختلف اجتماعی با دستاوردهای صنعت پالایش نفت
وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت همسو با جهاد تبیین خبر داد و گفت: گروه‌های مختلفی امسال با بازدید از بخش‌های مختلف پالایشگاه، در جریان پیشرفت‌های صنعت نفت، کشور و پالایشگاه قرار گرفتند، در دهه فجر نیز خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها در پالایشگاه حاضر شدند و و با گام‌های بزرگی که برداشته شده است، آشنا شدند؛ تا پایان بهمن‌ماه امسال بیش از 10 هزار نفر از این مجتمع پالایشی بازدید کرده و در سال آینده نیز، این برنامه برای نخبگان، اساتید و معلمان ادامه خواهد یافت.
اجرای پروژه‌های مهم عمرانی در استان مرکزی توسط پالایشگاه امام خمینی (ه) شازند
مدیرعامل پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند درباره پروژه‌های اجرا شده این شرکت در طول 29 ماه گذشته از آغاز به‌کار دولت سیزدهم می‌افزاید: در زمینه مسئولیت اجتماعی نیز گام‌های مؤثری برداشته شده که کمک رسانی به کمیته امداد و بهزیستی و خیریه‌ها در شهرستان شازند به مناسبت ایام ماه رمضان، نوروز و سال تحصیلی از آن جمله است؛ افزون بر آن این کمک‌ها دو مدرسه در دو روستا با 7 میلیارد تومان بودجه با کمک آموزش و پرورش ساخته شده است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
رجبی کمک به آبفای استان برای ساخت تصفیه‌خانه آب برای چند روستای اطراف پالایشگاه با 14 میلیارد تومان هزینه، اختصاص مبالغ قابل توجه برای ساخت راه‌های روستایی، اجرای پروژه‌های آسفالت و روشناییی روستاها، با کمک اداره راهداری و اختصاص بودجه قابل توجه جهت لایروبی قنات‌ها با کمک جهاد کشاورزی شهرستان شازند و لایروبی قنات‌های بیش از 20 روستا در قالب این پروژه را از دیگر اقدام‌های این واحد پالایشی برای اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی اعلام کرد.
سرمایه‌گذاری 7 میلیون یوروئی برای بومی‌سازی قطعات توربین‌های گازی
وی با اشاره به این که پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند جزو پیشگامان ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان در میان صنایع پالایشی کشور است، گفت: امسال برای ساخت قطعات توربین‌های گازی با یک شرکت دانش‌بنیان بالغ بر 7 میلیون یورو قرارداد منعقد شده است که در قالب این پروژه قطعات توربین‌های گازی در کشور داخلی سازی خواهد شد، قرارداد دیگری نیز برای ساخت رادارهای سطح‌سنج مخازن با یک شرکت دانش‌بنیان داخلی امضا شده است که با اجرای آن ظرف یک سال آینده، رادارهای سطح سنج مخازن پالایشی در داخل کشور بومی‌سازی خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/832695/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

منتخب مردم شادگان در مجلس دوازدهم مشخص شد

چهار بازیکن خارجی استقلال هم قیمت یک بازیکن!

افت نمره آزادی اقتصادی در ایران

تشخیص ماهیت 43 هزار تن محصول صادراتی در خرمشهر

برگزاری انتخابات خوزستان در سلامت کامل

افزایش 40 درصدی بودجه شهرداری اهواز

آمار غیررسمی اولیه انتخابات مجلس از 700 صندوق تهران

سامانه بارشی جدید در راه خوزستان

نتایج غیررسمی انتخابات در تهران اعلام شد + اسامی نمایندگان

منتخب مردم شادگان و ایذه در مجلس دوازدهم مشخص شد

حمله پهپادی حزب‌الله به مرکز فرماندهی رژیم صهیونیستی

مقاومت فلسطین پهپاد هرمس 900 رژیم اسرائیل را سرنگون کرد

منتخب حوزه انتخابیه شوش و کرخه مشخص شد

آمار غیررسمی از نتایج انتخابات تهران/ نبویان و رسایی پیشتاز شدند/ قالیباف عقب افتاد

نتایج انتخابات 1402 مجلس در استان خوزستان + جزئیات

سرنگونی پهپاد هرمس رژیم اسرائیل در شمال غزه با موشک مقاومت

صدور 2 مجوز استاندارد آرد کامل در خوزستان

مردم دزفول منتخب خود در مجلس را شناختند

شرکت توسعه نیشکر پیشگام در تولید خوراک دام با بقایای نیشکر

نتایج انتخابات در خوزستان اعلام شد

همکاری غرب با اسرائیل علیه لبنان به سطح جاسوسی رسید

جلوگیری از ورود پساب‌های نفتی با تزریق به مخزن نفت در مسجدسلیمان

اختصاصی تسنیم | شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران به پایان رسید + اسامی 30 نفر اول

حواشی انتخابات 1402 در حسینیه ارشاد

مردم شادگان منتخب خود را شناختند

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد 12 اسفند

آمار غیر رسمی 1500 صندوق تهران/ نبویان پیشتاز قالیباف چهارم

حمله پهپادی مقاومت به بخش فرماندهی تازه تاسیس رژیم صهیونیستی

‌فوت یک نفر در حادثه سقوط مینی‌بوس ‌در مسیر رامهرمز - رودزرد

نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران+ اسامی

اول هفته خوزستان، مه ‌و آلودگی

آمار جدیدتری از شمارش صندوق‌ها در تهران: نبویان، رسایی و امیرحسین ثابتی در صدر

حمله پهپادی مقاومت به مقر فرماندهی رژیم صهیونیستی در الجلیل غربی

شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران به پایان رسید + اسامی 30 نفر اول

اعلام نتایج اولیه انتخابات مجلس دوازدهم در خوزستان

‌فوت یک نفر در حادثه سقوط مینی‌بوس

اوقات شرعی اهواز، 12 اسفندماه 1402

آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس در تهران؛ رتبه عجیب قالیباف

عجیب ترین کهکشان کشف شده را ببینید

"سایوز" با موفقیت از واستوچنی بلند شد!

روسیه شریک راهبردی ایران در حوزه‌ انرژی است

نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه آبادان

آخرین نتایج شمارش آرا در حوزه انتخابیه آبادان + جزئیات

اسامه حمدان: صهیونیست‌ها به دنبال خرید زمان بیشتر هستند/ آمریکا شریک تجاوزات اسرائیل است نه میانجی مذاکرات

خستگی و مشکلات پوستی از عوارض مصرف بیش از حد قند است

پاپی‌زاده از دزفول راهی بهارستان شد

قالیباف عقب افتاد /نتایج غیررسمی انتخابات تهران /پایداری ها پیشتاز شدند

نتایج اولیه انتخابات تهران: نبویان اول است، رسایی دوم

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

ابراهیم‌پور منتخب مردم ایذه در مجلس دوازدهم شد