پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری تشریح کرد

اقدام‌های صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برای هموارسازی فعالیت دانش‌بنیان‌ها وزارت نفت

اقدام‌های صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برای هموارسازی فعالیت دانش‌بنیان‌ها
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، اقدام‌های صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت به‌عنوان بزرگ‌ترین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی کشور برای دانش‌بنیان شدن صنعت نفت را تشریح کرد.

وحیدرضا زیدی‌فرد به خبرنگار شانا گفت: صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت از سال 1400 با مجوز صندوق نوآوری و شکوفایی و با سرمایه ثبتی هزار و 30 میلیارد ریال تأسیس شد. این صندوق با همت و سهامداری 12 شرکت اصلی دولتی (شرکت ملی نفت ایران، ملی گاز ایران، ملی صنایع پتروشیمی، ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی) و غیردولتی صنعت نفت (هلدینگ خلیج فارس، مجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت و...) با هدف ارزش‌آفرینی در حوزه ارائه خدمات مالی و تسهیل تأمین مالی - اعتباری شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و فعال در صنعت نفت فعالیت می‌کند.
وی ادامه داد: صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت آذرماه 1401 سرمایه ثبتی خود را به مبلغ 2 هزار و 60 میلیارد ریال و در خردادماه امسال نیز سرمایه ثبتی خود را به مبلغ 5 هزار میلیارد ریال افزایش داد و بزرگ‌ترین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی کشور به‌شمار می‌آید.
ترهین مطالبات قراردادی
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری اظهار کرد: با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده (8) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و با هدف حمایت از تولید محصولات دانش‌بنیان، توسعه و حمایت از شرکت‌های تولیدکننده محصولات و کالاهای ساخت داخل و تسهیل ارائه خدمات مالی و تضامین موردنیاز شرکت‌های فعال در حوزه صنعت نفت دستورعمل اجرایی «ترهین مطالبات قراردادی» یکم بهمن‌ماه 1401 از سوی وزیر نفت ابلاغ شده است.
زیدی‌فرد با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 300 میلیارد تومان انواع خدمات مالی و اعتباری از این طریق به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده است، افزود: فرآیند ترهین مطالبات قراردادی با ارسال کتبی اطلاعیه تصمیم به ترهین قرارداد از سوی نهاد مالی به کارفرما آغاز می‌شود و در ادامه کارفرما با تأیید اصالت قرارداد، رضایت خود را برای اشتراک‌گذاری اطلاعات مالی قرارداد به نهاد مالی اعلام می‌کند. قرارداد ترهین با تأمین‌کننده امضا و کارفرما برای هر پرداخت قراردادی به شرکت متقاضی مجوز لازم را از نهاد مالی اخذ می‌کند.
ضمانت مسئولیت کالا در صنعت نفت
وی گفت: با توجه به اهمیت سازوکار بیمه‌ای و صدور ضمانت‌نامه محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت و به‌منظور اجرای ماده 17 آیین‌نامه تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در صنعت‌ نفت و به‌منظور حمایت از تولید مواد و تجهیزات راهبردی حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دستورعمل اجرایی «صدور ضمانت و بیمه مسئولیت کالای صنعت ‌نفت» 27 اردیبهشت‌ماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شد.
معاون وزیر نفت در امور پژوهشی، فناوری و مهندسی ادامه داد: دستورعمل اجرایی صدور ضمانت و بیمه مسئولیت کالای صنعت ‌نفت به‌منظور توسعه فناوری و تولید محصولات بار اول در صنعت‌ نفت کشور، اهمیت حفاظت از دارایی‌ها و تجهیزات موجود در مناطق مختلف عملیاتی این صنعت ‌راهبردی و کاهش خطر (ریسک) تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان از طریق پوشش ریسک‌های احتمالی در استفاده از تجهیزات و جبران خسارت‌های احتمالی ابلاغ شده است.
زیدی‌فرد افزود: با ابتکار صندوق نفت در استفاده حداکثری از منابع کمک‌های فنی - اعتباری پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه و به‌منظور تأمین بخشی از منابع موردنیاز پیاده‌سازی این بیمه نوین در صنعت نفت در اواخر پارسال هزار و 260 میلیارد ریال از این محل جذب شده و اقدام‌های لازم برای جذب منابع کمک دیگر دستگاه‌های متولی از جمله معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در حال پیگیری است.
وی تصریح کرد: طراحی مدل کسب‌وکار و تسهیم ریسک، انتخاب سبدهای موضوع فعالیت، انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان فاز نخست؛ طراحی سامانه جامع اطلاعاتی محصولات وزارت نفت؛ تدوین و تصویب آیین‌نامه بیمه مسئولیت کالا وزارت نفت در بیمه مرکزی؛ امضای قرارداد با بیمه‌های اتکایی برای اتکایی کردن تضامین صادره؛ رونمایی از تصویر ضمانت‌نامه صادر شده و اجرای پایلوت برنامه به‌مدت 6 ماه برای کالاهای هدف با ریسک کم سایر اقدام‌های انجام‌شده در این حوزه از سوی صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت است.
اعتبار اسنادی ریالی دانش‌بنیان
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: با توجه به اهمیت تسویه به‌موقع مطالبات قطعی پیمانکاران طرف قرارداد با شرکت‌ها و سازمان‌های تابع وزارت نفت در کاهش هزینه‌های سربار به پروژه‌ها ناشی از اعمال ضرایب تأخیر پرداخت در محاسبه هزینه‌ها و ضرورت این موضوع درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که بیشتر از توان مالی محدودی برخوردار بوده و همواره با دغدغه دریافت مطالبات خود در موعد مقرر روبه‌رو هستند، دستورعمل «اجرایی اعتبار اسنادی ریالی دانش‌بنیان وزارت نفت» یکم شهریورماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شده است.
زیدی‌فرد افزود: هدف این دستورعمل گسترش زیست‌بوم دانش‌بنیان در صنعت نفت و توسعه کسب‌وکارهای فناور پایه، کاهش هزینه‌های تحمیلی به پروژه‌ها و تسهیل شرایط برای تولید محصولات دانش‌بنیان و بار اول در صنعت نفت است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون قراردادهایی به ارزش 5 هزار میلیارد تومان با شرکت ملی نفت ایران به ذی‌نفعی شرکت‌های دانش‌بنیان طرف قرارداد با این مجموعه امضا شده است، گفت: امضای قرارداد تجمیعی اعتبار اسنادی ریالی با نهاد مالی، ارائه درخواست به شرکت تابع برای استفاده از اعتبار اسنادی ریالی، تدوین شرایط خصوصی اعتبار اسنادی و ضمانت تعهد پرداخت موضوع آن و اخذ مجوز استفاده از منابع برای گشایش، فرآیند اجرای اعتبار اسنادی ریالی دانش‌بنیان است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/832694/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تشخیص ماهیت 43 هزار تن محصول صادراتی در خرمشهر

برگزاری انتخابات خوزستان در سلامت کامل

افزایش 40 درصدی بودجه شهرداری اهواز

آمار غیررسمی اولیه انتخابات مجلس از 700 صندوق تهران

سامانه بارشی جدید در راه خوزستان

نتایج غیررسمی انتخابات در تهران اعلام شد + اسامی نمایندگان

منتخب مردم شادگان و ایذه در مجلس دوازدهم مشخص شد

حمله پهپادی حزب‌الله به مرکز فرماندهی رژیم صهیونیستی

مقاومت فلسطین پهپاد هرمس 900 رژیم اسرائیل را سرنگون کرد

منتخب حوزه انتخابیه شوش و کرخه مشخص شد

آمار غیررسمی از نتایج انتخابات تهران/ نبویان و رسایی پیشتاز شدند/ قالیباف عقب افتاد

نتایج انتخابات 1402 مجلس در استان خوزستان + جزئیات

سرنگونی پهپاد هرمس رژیم اسرائیل در شمال غزه با موشک مقاومت

صدور 2 مجوز استاندارد آرد کامل در خوزستان

چهار بازیکن خارجی استقلال هم قیمت یک بازیکن!

مردم دزفول منتخب خود در مجلس را شناختند

شرکت توسعه نیشکر پیشگام در تولید خوراک دام با بقایای نیشکر

نتایج انتخابات در خوزستان اعلام شد

افت نمره آزادی اقتصادی در ایران

همکاری غرب با اسرائیل علیه لبنان به سطح جاسوسی رسید

جلوگیری از ورود پساب‌های نفتی با تزریق به مخزن نفت در مسجدسلیمان

اختصاصی تسنیم | شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران به پایان رسید + اسامی 30 نفر اول

حواشی انتخابات 1402 در حسینیه ارشاد

مردم شادگان منتخب خود را شناختند

قیمت سکه و طلا در بازار آزاد 12 اسفند

آمار غیر رسمی 1500 صندوق تهران/ نبویان پیشتاز قالیباف چهارم

حمله پهپادی مقاومت به بخش فرماندهی تازه تاسیس رژیم صهیونیستی

‌فوت یک نفر در حادثه سقوط مینی‌بوس ‌در مسیر رامهرمز - رودزرد

نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران+ اسامی

اول هفته خوزستان، مه ‌و آلودگی

آمار جدیدتری از شمارش صندوق‌ها در تهران: نبویان، رسایی و امیرحسین ثابتی در صدر

حمله پهپادی مقاومت به مقر فرماندهی رژیم صهیونیستی در الجلیل غربی

شمارش آرای انتخابات مجلس در 1500 شعبه تهران به پایان رسید + اسامی 30 نفر اول

اعلام نتایج اولیه انتخابات مجلس دوازدهم در خوزستان

‌فوت یک نفر در حادثه سقوط مینی‌بوس

اوقات شرعی اهواز، 12 اسفندماه 1402

آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس در تهران؛ رتبه عجیب قالیباف

عجیب ترین کهکشان کشف شده را ببینید

"سایوز" با موفقیت از واستوچنی بلند شد!

روسیه شریک راهبردی ایران در حوزه‌ انرژی است

نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه آبادان

آخرین نتایج شمارش آرا در حوزه انتخابیه آبادان + جزئیات

اسامه حمدان: صهیونیست‌ها به دنبال خرید زمان بیشتر هستند/ آمریکا شریک تجاوزات اسرائیل است نه میانجی مذاکرات

خستگی و مشکلات پوستی از عوارض مصرف بیش از حد قند است

پاپی‌زاده از دزفول راهی بهارستان شد

قالیباف عقب افتاد /نتایج غیررسمی انتخابات تهران /پایداری ها پیشتاز شدند

نتایج اولیه انتخابات تهران: نبویان اول است، رسایی دوم

ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

منتخب مردم شادگان در مجلس دوازدهم مشخص شد

ابراهیم‌پور منتخب مردم ایذه در مجلس دوازدهم شد