پیام خوزستان

آخرين مطالب

تحلیلگران: احتمال تعمیق کاهش عرضه اوپک‌پلاس در 2024 وجود دارد وزارت نفت

تحلیلگران: احتمال تعمیق کاهش عرضه اوپک‌پلاس در 2024 وجود دارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تحلیلگران حوزه انرژی و اقتصادی از احتمال کاهش بیشتر عرضه اوپک‌پلاس در سال آینده میلادی در صورت کاهش قیمت‌های جهانی نفت خام خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، هشت تحلیلگر از مؤسسه‌های انرژی و بانک‌های جهان پیش‌بینی کرده‌اند که احتمال می‌رود ائتلاف تولیدکنندگان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) پس از کاهش بیش از 15 درصدی قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال نسبت به اوج خود در سپتامبر 2023، کاهش عرضه نفت را تا سال آینده میلادی تمدید یا حتی تعمیق کنند.
منابعی در اوپک‌پلاس روز جمعه (26 آبان‌ماه) به رویترز گفتند که این ائتلاف قرار است در نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس در وین در یکشنبه هفته آینده (پنجم آذرماه) نیاز به کاهش بیشتر یا تمدید توافق کنونی را بررسی کنند.
فروش ارزان و یکجای (Selloff) نفت خام در بازارهای جهانی با وجود کمبود عرضه به‌دلیل کاهش عرضه نفت اوپک‌پلاس، در سه ماه چهارم و خطر اختلال بیشتر عرضه به‌دلیل تشدید تنش‌ها در خاورمیانه رخ داده است، در حالی که سرمایه گذاران از افزایش عرضه غیراوپک و کاهش تقاضا در اقتصادهای بزرگ نگران هستند.
اعضای اوپک‌پلاس در مجموعه اقدام‌هایی که از اواخر سال 2022 میلادی آغاز شد، متعهد شده‌اند در مجموع روزانه 5 میلیون و 160 هزار بشکه یا حدود 5 درصد از تقاضای روزانه جهانی از تولید خود بکاهند.
عربستان ابتدا در ماه ژوئیه کاهش عرضه داوطلبانه را به‌عنوان اقدامی اضافه به توافق کاهش عرضهی اعضای اوپک‌پلاس در آوریل در پیش گرفت.
عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده‌اند که کاهش عرضه داوطلبانه خود (در مجموع روزانه یک میلیون و 300 هزار بشکه) را تا پایان سال جاری میلادی ادامه می‌دهند.
بانک آمریکایی «گلدمن ساکس»
تحلیلگر بانک گلدمن ساکس در این باره گفت: ما معتقدیم اوپک با استفاده از اهرم قدرت قیمت‌گذاری با در نظر گرفتن کف 80 دلاری و سقف 100 دلاری از ظرفیت مازاد عرضه، نفت خام شاخص برنت دریای شمال را در محدوده 80 تا 100 دلار تضمین خواهد کرد، در حالی که افزایش عرضه غیراوپک یا تولید ناخالص داخلی پایین‌تر، خطرهای کاهشی پیش روی قیمت‌ها به شمار می‌آیند، برآوردهای مان نشان می‌دهد که نفت خام شاخص برنت نزدیک به 80 دلار باقی می‌ماند، مگر اینکه اوپک قاطعیت کمتری داشته باشد.
بانک آمریکایی جی‌پی مورگان
تحلیلگر بانک آمریکایی جی‌پی مورگان تصریح کرد که سناریوی اصلی ما برای نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس این است که توافق کاهش عرضه باید تمدید شود، ما فکر می‌کنیم که عربستان به انعطاف قابل‌توجهی برای کاهش بیشتر نیاز دارد.
وی افزود: افزون بر این، احتمال دارد شاهد این باشیم که در صورت تعمیق کاهش احتمالی، عربستان به‌دنبال مشارکت دیگر اعضای اوپک‌پلاس برای کاهش بیشتر باشد به‌گونه‌ای که یک تلاش جمعی باشد و نه یکجانبه.
این تحلیلگر جی‌پی مورگان ادامه داد: ما این امکان را با فرض ادامه همکاری نزدیک اعضای این ائتلاف در نظر گرفته‌ایم، با این حال، سناریوی تعمیق کاهش تا یک میلیون بشکه را رد نمی‌کنیم تا به‌طور پیشگیرانه ضعف بالقوه تقاضا در نیمه نخست سال آینده میلادی از بین رود.
مؤسسه «انرژی اسپکت»
تحلیلگر مؤسسه انرژی اسپکت هم در این باره گفت: عربستان و روسیه هنوز تأیید نکرده‌اند که آیا کاهش عرضه داوطلبانه خود را تا پایان ماه دسامبر تمدید خواهند کرد یا خیر، اما ما انتظار داریم که این کار را برای پایین نگه داشتن سطح ذخیره‌سازی‌ها انجام دهند.
وی تصریح کرد: برای اینکه بیشتر اعضای اوپک‌پلاس نسبت به تعمیق کاهش عرضه متقاعد شوند شرایط بازارهای جهانی نفت خام باید بدتر شود.
بانک سوئدی اس‌ئی‌بی (SEB)
تحلیلگر بانک سوئدی در این باره اظهار کرد که پیش‌بینی‌های کلی برای سال 2024 میلادی این است که رشد اقتصادی جهان کند می‌شود بنابراین رشد تقاضای جهانی نفت هم کند خواهد شد و نیاز به نفت اعضای اوپک کاهش می‌یابد، این عاملی کاهشی برای قیمت نفت به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: اگر عربستان بخواهد بار کاهش عرضه را به تنهایی به دوش بکشد، باید تولید روزانه خود را در سال 2024 میلادی در سطح 9 میلیون بشکه حفظ کند، در حالی که این رقم را باید در سه ماه نخست سال آینده میلادی به 8 میلیون و 500 هزار بشکه در روز برساند.
این تحلیلگر ادامه داد: ممکن است این درخواست از عربستان بیش از حد باشد و احتمال می‌رود این کشور از بعضی از دیگر از اعضای اوپک بخواهد تا برای ثبات و تعادل بازار نفت در کاهش بیشتر مشارکت کنند و این نگاه به‌طور ویژه به سمت عراق، کویت و امارات خواهد بود.
مؤسسه آی‌ان‌جی (ING)
تحلیلگر مؤسسه آی‌ان‌جی گفت: قیمت‌ها در سطوحی پایین می‌آیند که نگرانی‌هایی را در میان اعضای اوپک، به‌ویژه عربستان ایجاد خواهد کرد، ضعف قیمتی که ما شاهد آن هستیم به این معناست که احتمال می‌رود سعودی‌ها کاهش عرضه داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در اوایل سال آینده میلادی هم ادامه دهند، انجام این کار باید به حذف مازاد عرضه مورد انتظار و تا حدی شرایط قیمت‌های نفت حمایت کند.
مؤسسه پی‌وی‌ام (PVM)
تحلیلگر مؤسسه پی‌وی‌ام در این باره گفت: من معتقدم به شرط ضعف اخیر در قیمت نفت کاهش عرضه داوطلبانه نفت عربستان تا ژانویه تمدید خواهد شد، هر نشانه ای از کاهش قیمت نفت، حتی اگر تدریجی باشد، با کاهش عرضه دوباره روبه‌رو خواهد شد. حال باید دید عربستان تا چه زمانی مایل به حمایت یکجانبه از بازار نفت است، موضوعی که ممکن است در نشست پیش روی اعضای اوپک‌پلاس بحثی داغ باشد.
مؤسسه یوبی‌اس (UBS)
تحلیلگر مؤسسه یوبی‌اس اظهار کرد: اطمینان ندارم که اعلام خبر تمدید کاهش عرضه داوطلبانه نفت عربستان در نشست پنجم آذرماه وزیران نفت و انرژی ائتلاف اوپک‌پلاس یا اوایل دسامبر خواهد بود، اما هر دو گزینه امکان‌پذیر است، اما اکنون فکر می‌کنم با توجه به اینکه سیاست عربستان همچنان بر اقدام‌های پیشگیرانه و احتیاطی استوار است، کاهش عرضه داوطلبانه سعودی‌ها احتمال دارد تا سه ماه نخست 2024 تمدید شود، با توجه به تقاضای ضعیف فصلی نفت در آغاز هر سال، نگرانی‌های مداوم رشد اقتصادی و هدف حمایت از ثبات و تعادل بازار نفت این احتمال را تقویت می‌کند.
بانک انگلیسی بارکلیز
تحلیلگر این بانک انگلیسی گفت: ما اعلام کردیم که احتمال می‌رود اوپک‌پلاس موضع نسبتاً تهاجمی در مدیریت انتظارهای بازار خواهد داشت و از اینکه شاهد تمدید کاهش عرضه داوطلبانه عربستان تا سال آینده باشیم، تعجب نخواهیم کرد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/798102/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کشف یک تن مرغ قاچاق در اهواز

اسرائیل را از شهادت دو پاسدار ایرانی پشیمان می‌کنیم

با اصلاح گفتمان مدیریتی، مساجد برای جوانان جذاب خواهد شد

شهدای مدافع حرم داعش را 2000 کیلومتر از ایران دور کردند

حکم قصاص عامل شهادت مأمور یگان امداد فراجای خوزستان صادر شد

قاچاق سوخت در هندیجان

رسوایی ماشین دروغ‌پردازی تل‌آویو در جنگ غزه

قاچاق سالانه 3.5 میلیارد دلار پوشاک

ون‌کافه‌ها چطور مجوز بگیرند؟

تولید پایدار 97 درصدی اوره در پتروشیمی مسجد سلیمان با حمایت آیت الله کعبی

کشف محموله حشیش در بندر ماهشهر

افتتاح 56 طرح اشتغال‌زایی برای معلولان در خوزستان/ تحقق 80 درصدی اشتغال گروه‌های هدف

صدور حکم قصاص برای قاتل شهید سعید پویان

پیام رئیس سازمان بسیج اساتید به رهبر سیاسی حماس

حکم قصاص قاتل شهید سعید پویان صادر شد

حفظ حمایت از نوار غزه و جبهه مقاومت یک امر ضروری است

نشست استاندار خوزستان با شیوخ باوی برای رفع مشکلات منطقه

غایبان بزرگ الدحیل در مقابل پرسپولیس

رسمی: 3 ستاره الدحیل، غایب مقابل پرسپولیس(عکس)

طوفان الاقصی خط بطلانی بر شکست ناپذیری اسراییل کشیده است

تداوم آلودگی در شهر‌های صنعتی خوزستان

پیش‌بینی جوی پایدار برای خوزستان

تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در دستور کار قرار دارد

بازداشت بیش از 280 سارق در خوزستان

تبادل اسرا با اسرائیل شامل اسرای اردنی هم خواهد شد

جهاد دانشگاهی می‌تواند بازوی تولید دانش فنی شرکت ملی حفاری باشد

مدیریت مساجد ایران نیازمند تحول است

14 هزار واحد مسکن ملی در کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت است

تبادل دوباره آتش در مرز لبنان و فلسطین اشغالی/ 4 صهیونیست زخمی شدند + فیلم

توقیف کالای قاچاق در ماهشهر

مشاور اسبق نتانیاهو: نباید به انسانیت در غزه توجه کنیم

برگزاری کلاس‌ آموزشی اطفاء حریق در شوش

این خودرو پراید افغان‌ها است

بازداشت بیش از 280 سارق در طرح مقابله با سرقت در خوزستان

تداوم آلودگی در شهرهای صنعتی خوزستان/ فعلا بارش موثری نداریم

دستگیری 286 سارق در خوزستان

کشف 40 هزار لیتر سوخت قاچاق در هندیجان

تالاب‌های خوزستان میزبان پرندگان مهاجر شدند

مقام فلسطینی: ادعای وجود مناطق امن در غزه، دروغ است

123 اسیر و 13 جسد اسرائیلی همچنان نزد حماس است

عملیات اضطراری عامل بی آبی در یک منطقه در خرمشهر

کاخ‌سفید: نمی‌دانیم مذاکرات آتش‌بس غزه چه زمانی از سرگرفته می‌شود

اصحاب رسانه باید نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های قرآنی داشته باشند

دستگیری 286 سارق در خوزستان/ 68 کیلوگرم مواد مخدر کشف شد

بازداشت 42 متهم در خرمشهر

نگرانی‌ها از ادامه جنگ غزه/ بحرانی که عمیق‌تر می‌شود

شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از ارزشی‌ترین ستادهای کشور است

بررسی 128 درخواست مردمی در منطقه 15 انجام شد

تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه‌های علوم پزشکی آبادان و بصره منعقد شد

تعویق زمان بازی پرسپولیس - الدحیل جدی نیست