پیام خوزستان

آخرين مطالب

جزئیات یارانه غذایی دولت برای کودکان/ امکان برداشت نقدی در این طرح وجود ندارد علمي

جزئیات یارانه غذایی دولت برای کودکان/ امکان برداشت نقدی در این طرح وجود ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - طرح «ارتقای امنیت غذایی کودکان» به گفته مدیرکل دفتر امور حمایتی وزارت کار و رفاه اجتماعی، پس از ارسال پیامک و شارژ کارت‌های سرپرستان خانوار‌های 7 دهک اول دارای کودکان 5 تا 59 ماهه که روند رشد آن‌ها متناسب با استاندارد‌ها نیست و دچار اختلالاتی نظیر کوتاه‌قدی، لاغری شدید و کم‌وزنی هستند، رسما آغاز شده است؛ این خانوار‌ها در راستای بهبود تغذیه کودک خود می‌توانند سبد کالایی تعیین‌شده توسط انستیتو تغذیه وزارت بهداشت را تا سقف ریالی تعیین‌شده «رایگان» خریداری کنند.

دکتر زهرا قیومی افزود: بر اساس این طرح، اعتبار حساب سرپرستان خانوار دهک یک تا پنج دارای کودک زیر 5 سال، به ازای هر کودک دارای کوتاهی قد، کم وزنی و یا لاغری شدید، ماهانه یک میلیون تومان شارژ می‌شود که این رقم برای دهک‌های ششم و هفتم 600 هزار تومان است؛ این در حالیست که این اعتبار صرفا برای خرید 16 قلم کالا اعم از مواد لبنی، پروئتینی، میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات تعریف شده و قابلیت «نقد» کردن ندارد.
اقلام قابل خریداری با یارانه غذایی دولت برای کودکان
وی در تشریح این طرح با بیان اینکه وزارت بهداشت حدود 140 هزار کودک دچار کم وزنی، کوتاهی قد و لاغری را معرفی کرد که خانوار این کودکان استحقاق سنجی شدند، اما بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته که در برگیرنده کودکان دهک‌های اول تا هفتم بود، بیش از 123 هزار کودک شناسایی شده تحت پوشش طرح امنیت غذایی وزارت رفاه و پرداخت یارانه غذایی قرار گرفتند ادامه داد: در راستای حفظ کرامت انسانی و تامین نیاز‌های کودکان این خانوارها، سبدی حاوی اقلامی از جمله لبنیات (دربرگیرنده شیر، ماست و پنیر)، پروتئین (شامل تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز با تاکید بر گوشت گوساله بدلیل بالاتر بودن میزان پروتئین آن نسبت به گوشت گوسفند)، حبوبات (با تاکید بر عدس بدلیل موثرتر بودن در رشد کودکان)، نان و غلات، سبزیجات و میوه‌ها (نظیر گوجه، هویج، کدو سبز و پیاز)، خرما، مغزیجات (گردو) و بلغور گندم جهت خرید خانوار‌ها تعریف شده است. این در حالیست که در این سبد امکان خرید قند و شکر بدلیل فقدان ارزش غذایی برای کودکان وجود ندارد.
نحوه شناسایی کودکان دچار لاغری شدید و کوتاهی قد
قیومی در خصوص نحوه شناسایی کودکان نیازمند یارانه غذایی گفت: همه کودکان دچار کمبود مواد غذایی نیستند؛ مسئولیت و ماموریت شناسایی کودکان واجد شرایط با وزارت بهداشت است؛ آن‌ها با کمک خانه‌های بهداشت و شبکه‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اطلاعات مورد نیاز را بر حسب نمودار رشد کودکان، ماهانه رصد کرده و در اختیار دارند و بوسیله همین نمودار کوتاه قدی، لاغری شدید و کم وزنی آن‌ها را اندازه گیری، ثبت و ارجاع می‌دهند. روش کار نیز بدین صورت است که بهورزان موظف هستند کودکان مراجعه کننده به خانه‌های بهداشت را بر اساس آموزش‌های دریافتی به صورت ماهانه پایش کنند تا ببینند اثر مواد غذایی سبد غذایی یارانه‌ای چه اثری بر نمودار رشد آن‌ها داشته است.
تاکید بر تغییر الگوی مصرف موادغذایی خانوار‌ها با طرح بهبود تغذیه و ارتقای امنیت غذایی
مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: فراموش نکنیم تنها بخشی از میزان مصرف کالری مربوط به تمکن مالی می‌شود و بخشی از آن نیز مربوط به ترجیحات (الگوی) مصرفی و رفتاری خانوار است. در واقع با طرح‌هایی همچون کالابرگ می‌خواهیم الگوی مصرف غذایی خانوار‌ها را اصلاح کنیم کنیم. بطور مثال با اولویت قراردادن و میزان لبنیات لحاظ شده درسبد غذایی می‌خواهیم خانوار حتما به میزان کافی پروتئین در سبد غذایی خود ببینند.
وی ادامه داد: همچنین ممکن است خانواری در دهک دهم درآمدی بوده، اما کودکش دچار سوء تغذیه و فقر غذایی باشد؛ چرا که مواد غذایی مورد استفاده‌اش چاق کننده بوده و کالری زیادی به کودک رسانده، ولی در نمودار رشدش بهبودی نمی‌بینیم یا مواد غذایی فاقد ارزش غذایی بوده و نتوانسته کودک را به حد نصاب استاندارد‌های رشد برساند؛ لذا گا‌ها خیلی از کودکانی که دچار سوءتغذیه هستند چاقی و یا لاغری مفرط دارند؛ حتی ممکن است دچار کوتاه قدی و کم وزنی هم باشند، اما این‌ها لزوما دچار فقر یا به نوعی عدم تمکن مالی نیستند بلکه به دلیل الگوی مصرف نادرست خانوار و یا ناآگاهی و ترجیحات رفتاری آن‌ها این مشکل ایجاد شده است که باید با فرهنگسازی و مواجه کردن خانوار با سبد غذایی مطلوب، این مسئله را تا حدودی حل کرد.
وی افزود: لذا با اجرای این طرح خواستیم هشداری دهیم درخصوص کودکانی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در مسیر رشد صحیح قرار بگیرند تا خانواده با تهیه این سبد برای کودک خود آن‌ها را از این شرایط خارج کنند.
برداشت «نقدی» در طرح بهبود تغذیه کودکان امکان‌پذیر نیست
مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه خرید سرپرستان خانوار باید صرفا در راستای اقلام لحاظ شده در سبد اعلامی باشد لذا آن‌ها نمی‌توانند غیر این کالایی خریداری کنند گفت: این سبد با اقلام یاد شده در توافق با وزارت بهداشت بوده و تا سقف 600 هزار تومان برای دهک‌های ششم و هفتم و یک میلیون تومان برای 5 دهک اول درآمدی «رایگان» است اظهار کرد: چنانچه رقم خرید ماهانه خانواری از این سقف بیشتر شود باید مابه التفاوت خریدش را از جیب بپردازد.
شارژ اعتبار حساب یارانه سرپرست خانوار، به ازای هر فرزند 5 تا 59 ماهه/ شارژ اعتبار امنیت غذایی فقط 2 ماه ذخیره و اگر مصرف نشود می‌سوزد
به گفته وی این طرح همه کودکان دارای کوتاه قدی کم وزنی و لاغری شدید 5تا 59 ماهه شناسایی شده توسط وزارت بهداشت را پوشش می‌دهد لذا تمامی فرزندان دچار مشکلات تغذیه‌ای، وزنی و قدی یک خانواده در این محدوده سنی را دربر می‌گیرد. این در حالیست که یارانه غذایی به صورت سرانه واریز و به ازای هر فرزند 600 و یا یک میلیون تومان (بنابر دهک خانوار) حساب سرپرست شارژ می‌شود. به طور مثال اگر خانواده دهک اول بوده و 4 فرزند با مشخصات مذکور داشته باشد، حساب سرپرست بابت این امر ماهانه 4 میلیون تومان شارژ می‌شود.
وی با بیان اینکه اقشار آسیب‌پذیری داریم که علاوه بر حمایت‌های یارانه‌ای نیازمند حمایت‌های ویژه‌ای هستند یادآور شد: یکی از این اقشار، کودکان زیر 5 سال‌اند که در مسیر رشد جسمی و ذهنی قرار دارند. خوشبختانه این مهم در راستای پرورش کودکانی سالم در بودجه سال 1402 به خوبی دیده شد و با کمک سازمان برنامه و بودجه به دلیل اهمیت این موضوع تخصیص‌های لازم به عنوان برنامه حمایتی داده شد. ضمنا در ماده 24 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نیز مکلف به حمایت از مادران باردار، شیرده و کودکان زیر 5 سال نیازمند هستیم.
قیومی یکی دیگر اهداف این طرح را تغییر الگوی غذایی خانوار‌ها اعلام کرد و در این خصوص بیان کرد: با توجه به اینکه پنجره جمعیتی کشور روبه بسته شدن و جمعیت رو به پیری می‌رود، استفاده از لبنیات برای سالمندان و افرادی بالای 60 سال مورد تاکید است که هم در کالا برگ و هم در بهبود تغذیه اقشار آسیب‌پذیر و کودکان این امر را در نظر گرفتیم.
شروط خروج کودکان از طرح بهبود و ارتقای امنیت غذایی/ رصد آنلاین خرید خانوار‌ها
وی درخصوص شرایط خروج کودکان از طرح بهبود تغذیه کودکان اظهار کرد: با اتمام سن 59 ماهگی کودک و یا رفع مشکلات تغذیه‌ای و وزنی و کوتاهی که پس از پایش‌های دوره‌ای اعلام می‌شود، کودکان مذکور از طرح خارج و کودکان شناسایی شده جدید نیز وارد طرح می‌شوند؛ لذا اجرای این طرح حمایتی با توجه به موارد گفته شده به صورت مشروط بوده و برای کودک شناسایی شده تا زمان بهبود در صورت مصرف منظم ادامه دار است و پس از بهبود، کودک از چرخه حمایت خارج می‌شود. اما اگر به هر دلیلی کودک مصرف موادغذایی را انجام داد، اما منحنی رشدش بهبود نیافت حتما توسط همکاران وزارت بهداشت موضوع بررسی و آسیب شناسی می‌شود تا درمان لازم صورت گیرد.
وی در پایان خطاب به فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ گفت: میزان خرید، کالای انتخابی و اینکه خانوار‌ها از کدام فروشگاه خرید می‌کنند به صورت آنلاین رصد می‌شود لذا تخلف در فروش اقلام توسط فروشگاه‌ها نیز به راحتی امکان‌پذیر است و با فروشگاه‌های متخلف به شدت برخورد می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/798060/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

(ویدیو) مجتبی امینی تبار: رعنا آزادی‌ور در آن سکانس معروف از بس منو زد دستش آسیب دید!

حواشی باورنکردنی آزادی پس از حذف پرسپولیس

رصد چادر نظامیان صهیونیست از سوی نیروهای مقاومت + فیلم

گالتیه: جو استادیوم آزادی را دوست داشتم

امیرعبداللهیان: آمریکا نمی‌تواند به جای مردم فلسطین در مورد غزه پساجنگ تصمیم بگیرد

بازیکن الدحیل: امیدوارم پرسپولیسی‌ها خیلی جریمه نشوند/ جو آزادی عالی است

پایان پرونده VAR اجاره‌ای در ورزشگاه آزادی

هلاکت 7 نظامی صهیونیست در غزه

اسامه حمدان:هدف نتانیاهو برای آزادی اسرای اسرائیلی محقق نخواهد شد

حدود 67 درصد گردش مالی شرکت‌های خوزستان در خارج از استان است

مرز هوایی دزفول تسهیلگر تجارت خوزستان است

اختصاصی|گروه‌های مقاومت از استان درعا پایگاه‌های اسرائیل در جولان اشغالی را هدف قرار دادند

فیلم| خداحافظی تلخ پرسپولیس از آسیا در آزادی

واکنش سخنگوی شهرداری تهران به دروغ‌پردازی‌ها علیه زاکانی/ از مشارکت‌کنندگان این «پروژه» شکایت شده است

امیرعبداللهیان خطاب به آمریکا و رژیم صهیونیستی: قادر به از بین بردن حماس و مقاومت نیستید

پرسپولیس 1 . الدحیل 2 : فوتبال کثیف رویای سرخ را دزدید/ پنالتی گولسیانی، تبدیل به جام زهر شد/ شایعه جانشینی فوری برانکو با یحیی!

وزیر کشور: اصلی‌ترین مسئله استان خوزستان اشتغال‌زایی است

حبس رضا درویش در ورزشگاه آزادی! + عکس

سرقت تلفن همراه و پول از مدیرعامل پرسپولیس در استادیوم آزادی

درویش در آزادی حبس شد! (عکس)

جنگ روانی اسرائیل علیه مقاومت؛ باز هم تونل‌ها سوژه اصلی

اقدامات شهرداری اهواز در حوزه حمل و نقل در اربعین حسینی قابل تقدیر است

ببینید | موج مکزیکی مردان و زنان پرسپولیسی در ورزشگاه آزادی

پورعلی‌گنجی در قامت ماهینی در آزادی

بی‌قراری تمام نشدنی یحیی در شب سرد آزادی

نظامیان صهیونیست در میدان مین مقاومت گرفتار شدند

بیجار میزبان همایش ملی شعر «مرد میدان»

توقیف خودرو‌های حامل کالای قاچاق در آبادان

رفتار متفاوت رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی/ دست نیروهای ایرانی با سیم تلفن صحرایی بسته می‌شد +عکس

مسابقات کیوکوشین کاراته کشوری در اندیمشک برگزار شد

تنش روی سکوهای آزادی؛ شعار علیه بازیکنان و کادر فنی

پرسپولیس از آسیا حذف شد / رسمی

در سفر وزیر کشور به خوزستان چه گذشت؟

پرسپولیس 1 . الدحیل 2 : فوتبال کثیف رویای سرخ را دزدید/ پنالتی گولسیانی، تبدیل به جام زهر شد

استاندار: حدود 400 حساب از شرکت‌های فعال در خوزستان در تهران است

در 6 ماهه اول امسال 1.5 میلیون مترمربع از خیابان‌های اهواز آسفالت شد

قادر به از بین بردن حماس و مقاومت نیستید

روایت بازیگر سریال زخم کاری از کتک خوردنش به‌دست رعنا آزادی‌ور + فیلم

بودجه‌ی ناتراز چطور ناترازی چندصد میلیاردی را حل می‌کند؟

وزیر کشور: رییس جمهور همواره در میدان کار و تلاش است / دغدغه اصلی دولت رفع مشکل اشتغال خوزستان است

افزایش 700 درصدی کشف سوخت قاچاق در خوزستان

پرواز شهاب و انفجار ورزشگاه آزادی

ایران: هدف گروه‌های مقاومت، مقابله با اشغالگری است

تجمع دختران فاطمی خوزستان در حمایت از غزه برگزار می‌شود

برگزاری مسابقات کیوکوشین کاراته کشوری در اندیمشک

گرفتار شدن نظامیان صهیونیست در میدان مین مقاومت

دغدغه اصلی دولت در خوزستان رفع مشکل اشتغال

حمایت از مدیریت پایدار منابع خاک

لشکرکشی دستیاران قلعه‌نویی به ورزشگاه آزادی!

پیروزی نفت مسجدسلیمان در فوتبال دسته اول کشور