پیام خوزستان

آخرين مطالب

نماینده کارگران: اگر موضوع جلسات ترمیم مزد نباشد، بازهم شرکت نمی‌کنم علمي

نماینده کارگران: اگر موضوع جلسات ترمیم مزد نباشد، بازهم شرکت نمی‌کنم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - علی خدایی گفت: در همان بندِ قانونی که ادعا می‌کنند مزد منطقه‌ای را تکلیف کرده، به صراحت گفته «مزد برای صنایع مختلف و مناطق مختلف .....». ما خواهان مزد براساس صنایع مختلف هستیم و تازه تمام این شرایط – چه صنایع مختلف و چه مناطق مختلف- برای مازاد بر حداقل دستمزد است نه خود حداقل دستمزد، در واقع برای بیشتر از دستمزدی‌ست که براساس سبد معیشت تعیین شده باشد.

دوشنبه هشتم آبان، بالاخره نشست رسمی شورایعالی کار برگزار شد؛ موضوع رسمی نشست، مسائل متفرقه مانند طرح طبقه‌بندی مشاغل یا خروج کارگاه‌های کوچک از شمول قانون کار بود، در واقع دولت قصد نداشت موضوع ترمیم مزد را در دستور کار این نشست بگنجاند.
علی خدایی عضو کارگری شورایعالی کار به نشانه‌ی اعتراض به دستور کاری که تعیین شده بود، در نشست شرکت نکرد؛ دیگر اعضای کارگری نیز قصد داشتند جلسه را ترک کنند که به گفته‌ی آن‌ها، وزیر کار قول داد موضوع ترمیم مزد را جدی بگیرد و در نشست بعدی – احتمالاً اواخر آبان- به طور جدی به آن پرداخته شود. با این وجود دو روز بعد، چهارشنبه دهم آبان، صولت مرتضوی در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیات دولت در پاسخ به خبرنگاران، احتمال ترمیم دستمزد را از اساس منتفی دانست و گفت قرار است در نشست بعدی فقط به موضوع مسکن کارگری پرداخته شود.
وی با بیان اینکه «در جلسه آتی شورای عالی کار دنبال این هستیم که اگر بشود در حوزه مسکن کارگری بحثی داشته باشیم» گفت: درباره دستمزد کارگران، قانون‌گذار تکلیف را مشخص کرده که شورای عالی کار به چه نحوی حداقل حقوق را تعیین کند، ما هم بر همین اساس حداقل حقوق را مشخص کردیم. ما حداقل حقوق را مشخص کردیم نه حداکثر را. توافقات بین کارگری و کارفرمایی هر چه باشد مورد تایید وزارتخانه هم هست. در جلسات هم اساسا بحث می‌شود یکی اقناع می‌شود یکی اقناع نمی‌شود ذات جلسات اساسا به این شکل است.
او در مورد عدم حضور یک عضو کارگری در نشست دو روز قبل گفت: خیلی جلسه خوبی بود، می‌دانید که نماینده کارگران سه نفر هستند و دو نفر هم علی البدل که می‌شود 5 نفر. امکان دارد کسی مصاحبه‌ای کند اما استنباطات شخصی‌ست....
حالا علی خدایی در پاسخ به این اظهارات، رفتار دولت و وزارت کار را رفتاری غیرقانونی توصیف می‌کند و به ایلنا می‌گوید: صحبت‌های وزیر کار در مورد مذاکرات زمستان سال قبل، فعلاً دیگر هیچ محلی از اعراب ندارد؛ اینکه آخر سال قبل چه تصمیمی گرفتیم یا چه تصمیمی نگرفتیم، یک بحث تمام شده است. آقای وزیر الان باید مستقلاً به درخواست گروه کارگری در خصوص ترمیم مزد توجه کند. بر فرض که یک مزدی را برای سال 1402 تصویب کرده‌ایم و به زعم آقای وزیر هم، همه‌ی اعضا آن را قبول کرده و امضا گذاشته‌اند، الان گروه کارگری به صورت مستقل و فارغ از اینکه چه مزدی تعیین شده، درخواست تعیین مزد جدید دارد؛ چرا به این درخواستِ مشخص پاسخ نمی‌دهید؟
او اضافه می‌کند: موضوع دیگری که در صحبت‌های آقای وزیر جای تعجب دارد، این است که ایشان مدام به «عدالت مزدی» اشاره می‌کند و مدعی می‌شود اگر زمانی حقوق کارمندان دولت را افزایش دادیم، حقوق کارگران را هم افزایش خواهیم داد. پس فلسفه‌ی وجودی شورایعالی کار چیست؟ اگر بناست حقوق کارگران به حقوق کارمندان گره بخورد، پس چرا اصلاً نهادی به نام شورایعالی کار در کشور داریم؟
خدایی می‌افزاید: گفته‌های آقای وزیر تناقض شدید دارد؛ از یک طرف می‌گوید ما سالی یکبار بیشتر نمی‌توانیم حقوق کارگران را اضافه کنیم اما از طرف دیگر می‌گوید اگر حقوق کارمندان را افزایش دادیم، دستمزد کارگران را هم زیاد می‌کنیم؛ خب این تناقض دارد! اگر دستمزد را فقط سالی یکبار می‌توانید افزایش دهید چطور برای افزایش مجدد در میانه سال شرط می‌گذارید؟
این فعال کارگری با بیان اینکه پیشتر تفسیر قانونگزار از ماده 41 قانون کار را منتشر کرده‌ایم که منظور از سالی یکبار، «حداقل سالی یکبار» است نه «فقط سالی یکبار» می‌گوید: تفسیر مجلس این بوده که منظور حداقل سالی یکبار است و بنابراین ما قانوناً می‌توانیم بیشتر از سالی یکبار برای دستمزد چانه‌زنی و تصمیم‌گیری کنیم.
خدایی اضافه می‌کند: ظاهراً اشراف لازم به قانون در بدنه‌ی دولت وجود ندارد؛ دولت خود را در جایگاه حاکم بلامنازع نشانده است و حکم می‌دهد «به نمایندگان کارگری و کارگری گفته‌ایم بنشینید در آرامش مزد را براساس منطقه تعیین کنند»! شما نمی‌توانید تکلیف تعیین کنید که بنشینیم مزد را منطقه‌ای تعیین کنیم. منِ نماینده کارگر می‌گویم همان قانونی که آقایان به آن استناد می‌کنند گفته مزد در مناطق و صنایع مختلف، من با مزد صنایع موافقم نه مزد منطقه‌ای.
این فعال کارگری توضیح می‌دهد: در همان بندِ قانونی که ادعا می‌کنند مزد منطقه‌ای را تکلیف کرده، به صراحت گفته «مزد برای صنایع مختلف و مناطق مختلف .....». ما خواهان مزد براساس صنایع مختلف هستیم و تازه تمام این شرایط – چه صنایع مختلف و چه مناطق مختلف- برای مازاد بر حداقل دستمزد است نه خود حداقل دستمزد، در واقع برای بیشتر از دستمزدی‌ست که براساس سبد معیشت تعیین شده باشد.
خدایی تاکید می‌کند: اظهارت مدیران وزارت کار، سرشار از تحکم است؛ می‌خواهند برای همه از جمله نمایندگان کارگری تکلیف تعیین کرده و حکم صادر کنند! وزیر کار صرفاً رئیسِ شورای مجری قانون است، در جایگاهِ حاکم نیست که ادعا ‌کند عدالت را برقرار می‌کنم؛ اگر چیزی تکلیف قانون است باید انجام شود اگرنه، قول شما چه جایگاهی دارد؟
وزیر کار بلافاصله بعد از نشست هشتم آبان ادعا کرد قرار نیست ترمیم مزد در دستور کار باشد و فقط قصد داریم در مورد مسکن کارگری بحث کنیم؛ خدایی در پاسخ به این مساله می‌گوید: من در نشست قبلی شورایعالی کار حضور نداشتم اما نقل قول همکاران این بود که وزیر قول داده است در نشست بعدی، موضوع ترمیم مزد مطرح شود؛ اما دقیقاً بعد از جلسه، وزیر کار این ادعا را رد کرد و لذا حاضران در جلسه باید پاسخ بدهند که خروجی نشست واقعاً چه بوده است.
او در پایان تاکید می‌کند: من کماکان بر موضع قبلی خود پابرجا هستم؛ بنابراین اگر بنا بر پایبندی به قانون باشد و جلسات شورا به درخواستِ کارگران فقط برای موضوع ترمیم مزد تشکیل شود، حتماً در آن جلسات شرکت می‌کنم و با تمام توان از حقوق کارگران دفاع می‌کنم در غیر این صورت، انشالله کسانی که در جلسات شرکت می‌کنند، در برخورد با این بی‌قانونی‌ها موفق و موید باشند.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/792779/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مراسم عزاداری ایام فاطمیه در شهرستان کرخه خوزستان

مجموع عملیات تخلیه و بارگیری کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام به حدود 29 میلیون و 100 تن رسید

طرح نهضت ملی مسکن کهگیلویه و بویراحمد35 درصدپیشرفت فیزیکی دارد

رسانه غربی: 2024 سالی جهنمی برای غرب خواهد بود

برگزیدگان بیست وپنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت مشخص شدند

حمایت از زنان زندانی در آستانه آزادی

بازگشت به کار 13 هزار کارگر در خوزستان

فوری از آزادی: مصدومیت نگران‌کننده اسماعیلی‌فر!

اینفوگراف|آخرین تحولات نبرد طوفان الاقصی؛ روز پنجاه و نهم و تشدید درگیری‌ها در شمال و جنوب نوار غزه

راه حل ایران برای مسئله فلسطین چیست؟ | دلایل رد راه‌حل «دو دولتی»

مصدومیت ناگهانی دانیال اسماعیلی‌فر مقابل چشمان گل محمدی

نبرد شدید مقاومت با نظامیان صهیونیست از فاصله صفر

تمرین پرسپولیسی‌ها در هوای آلوده آزادی/ مصدومیت اسماعیلی‌فر در روز بازگشت امیری و عمری

مردم تهران پیکرهای 9 شهید مدافع حرم را بدرقه کردند

گاف عجیب الدحیل در نشست بازی با پرسپولیس؛ انگلیسی بلد نیستیم!

روزهای سرنوشت‌ساز پرسپولیس در آزادی؛ رستگاری یا دوزخ؟!

حملات اسرائیل به پایگاه‌های ایرانی در سوریه بدون پاسخ نمی‌ماند | تهران از هیچ کمکی به گروه‌های مقاومت دریغ نمی‌کند

رویداد ملی «صبح زیتون»در قم برگزار می‌شود

نماینده دزفول خبر داد : افتتاح 22 پروژه عمرانی ، درمانی و بهداشتی در دزفول با حضور وزیر بهداشت

انتقاد سعید جلیلی از رفتار دوگانه مدعیان آزادی در برابر جنایات اسرائیل/ چرا ‌قطعنامه‌‌ محکومیت ‌صادر نشد؟

خوزستان پلی برای استخدام دولتی شده است/ درخواست انتقال نیروها بعد از 6 ماه

اولویت و پاشنه آشیل مدیریت مصرف گاز چیست؟/ حجم مصرف با روند کاهش دما تناسب ندارد

حماس کارت قدرتمندی به دست آورد | آزادکردن گروگان‌ها اولویت پنجم هم نبود!

قالیباف: طوفان الاقصی تاریخ را جابجا کرد

روایت بورل از رایزنی تلفنی با امیرعبداللهیان درباره جنگ غزه

دبیرکل مجمع خبرنگاران و نویسندگان دفاع‌مقدس و مقاومت: خبرنگاران ظلم صهیونیسم را آشکار کردند

درگیری مقاومت با نظامیان اسرائیلی در شرق غزه؛ 10 تانک و نفربر منهدم شدند

آزادی اسرا بهای هنگفتی دارد

تشکیل 1580 پرونده تخلف صنفی در خوزستان

رویداد «پایتخت موکب‌ها» یک جریان قوی فرهنگی و هنری در خوزستان است

بازگشت به کار 13 هزار و 370 کارگر در خوزستان

قرارداد مترو اهواز به زودی منعقد شود

تأمین تجهیزات و نیروی انسانی بخش اعصاب و روان بیمارستان چمران شهرستان بروجرد ضروری است

جزئیات دومین جشنواره علمی شهید چمران / معرفی جهادگران برتر تبیین در دانشگاه‌ها

مجوز جذب هزار و 400 نیرو برای بخش بهداشت و درمان خوزستان صادر شد

مردم تهران پیکرهای هفت شهید مدافع حرم را بدرقه کردند

اشغالگران آمریکایی تاوان سنگین جنایت کرکوک را پرداخت خواهند کرد

کنترل دمای بتن در زمستان با افزودنی بتن

قتل عام تلخ خانوادگی در رباط کریم

دفن جسد راننده تاکسی در باغ شهریار

1400 نفر در حوزه بهداشت و درمان خوزستان استخدام می‌شوند

فلسطین با موشک در برابر اسرائیل مقاومت می‌کند

ورزشگاه آزادی در هاله‌ای از آلودگی سنگین پیش از دیدار پرسپولیس - الدحیل +فیلم و عکس

مشکل اساسی معلولین شهرستان دزفول کمبود امکانات است نه معلولیت

تل آویو موشکباران شد

ورزشگاه آزادی در هاله‌ای از آلودگی پیش از دیدار پرسپولیس +فیلم و عکس

اشغالگران آمریکایی تاوان سنگینی برای جنایات خود خواهند داد

رئیس پیشین موساد: آزادی گروگان‌ها بهای هنگفتی دارد

ورزشگاه آزادی یک روز مانده به بازی آسیایی پرسپولیس؛ در این هوا نمی توان بازی کرد + ویدیو

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین: قدردان حمایت‌های ایران هستیم