پیام خوزستان

آخرين مطالب

روایتی از کنگره ملی شهدای تخریب‌چی/ رزمنده‌هایی که امضای مین روی تنشان ماند اجتماعی

روایتی از کنگره ملی شهدای تخریب‌چی/ رزمنده‌هایی که امضای مین روی تنشان ماند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اصفهان در شب‌های گذشته میزبان هفتمین کنگره ملی شهدای تخریب‌چی بود، برنامه‌ای که در آن تخریب‌چی‌های زمان‌های نه چندان دور و رفقای امروز در کنار هم گرد آمده بودند تا از دوستانش یاد کنند که کلمه شهید در جلوی نامشان قرار گرفته و از ملکوت به نظاره آنها نشسته‌اند.
به گزارش خبرنگار ایمنا، برای این حرف‌ها می‌شود جان داد، برای لهجه دوست‌داشتنی نشسته در پس واژه‌ها، برای حرف‌هایی که یک ایران برایش ضعف می‌کند، برای آزادی وطنی که تنِ ما بود… «شهر پاکسازی شده، ما داخل شهریم، مفهوم شد، ما داخل شهریم…» و خداوند خرمشهر را آزاد کرد.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
اردیبهشت هنوز خودنمایی می‌کند در این روزهای نخست خرداد. ماه کمی از زیبایی‌هایش را رو کرده و ستاره‌ها به شب سلام می‌کنند. زاینده‌رود غزل می‌خواند و درخت‌ها تمام قد خنکی را روی صورت آدم‌ها می‌پاشند.
اصفهان ما با همه وجودش رسم مهمان‌نوازی را جانانه به جا می‌آورد و دست به سینه زده برای ادای احترام به شهدای تخریب‌چی کشور و بهتر بگویم میزبان هستیم، میزبان هفتمین کنگره ملی شهدای تخریب‌چی و بزرگداشت فاتحان خرمشهر به مدت سه شب. 511 شهید که نشانی‌شان را بگیریم می‌رسیم به واحد تخریب. بله دیار دوست داشتنی ما باز هم گل کاشته و بیشترین تعداد شهدای تخریب را تقدیم انقلاب کرده است.
دم مردم پای‌کار شهر هم گرم، خوب استقبال کرده‌اند. جای، جای سوزن انداختن نیست، درست روبه‌روی جایگاه. دسته‌های هم‌سن‌وسال‌ها دیدنی است. دهه هشتادی و نودی کم نمی‌بینیم. پسربچه‌های 15، 16 ساله دیروز که عشقشان گل کوچیک بود در کوچه‌های خاکی و بعد هم خاکریز جبهه؛ حالا کنار هم نشسته‌اند.
باید باشی و حرف‌هایشان را بشنوی. یکی چشم‌هایش جا مانده و رفیقش برایش تعریف‌می کند که چه خبر است. بی‌معرفتی مین، دست یکی را برده و پای دیگری را هم. پای مصنوعی شده پا اما پای مصنوعی که پای خود آدم نمی‌شود. یکی نگران پای رفیقش است و پله‌هایی که شاید اذیتش کند. یکی از آرنج به پایین هر دو دست را ندارد و چشمش آن‌طور که باید یاری نمی‌کند، اما دو رفیق چنان هوایش را دارند که دلت ضعف می‌کند برای حال خوبشان. امضای مین مانده روی تنشان، روی تن رزمنده‌های تخریب‌چی دوست داشتنی.
برنامه به رسم همه برنامه‌های دیگر با قرآن و سرود ملی ایران ما که جان ماست، آغازمی‌شود. مجری برای مخاطب از کنگره می‌گوید و از اینکه میزبان رزمنده‌های تخریب‌چی از سراسر کشور هستیم، حضور بچه‌های تخریب‌چی مشهد و ارادت ما به امام رضا (ع) دلیل خوبی می‌شود تا رو به مشهد بایستیم و سلامی به مهربان‌ترین مولا دهیم و ببینیم دانه دانه دلتنگی‌هایی که از گونه‌ها سرازیر می‌شود.
جوانان گروه آوازی مولا قطعه‌ای برای شهدای تخریب‌چی آماده کرده‌اند، به روی سن می‌آیند و میهمانان و شهروندان را با خود همراه می‌کنند.

پیام خوزستان

میهمان امشب که قرار است راوی آن سال‌های عشق، آتش و خون شود، جلال روغنی است، رزمنده‌ای که دوچشم، دو دست و یک پایش را در جبهه جا گذاشته است. با همراهی رفقیش به بالای جایگاه هدایت می‌شود و مردم دوست داشتنی ما تمام قد برایش می‌ایستند برای او که روزی برای ما ایستاد. صدای صلوات و تشویق به هم گره می‌خورد، جلال قهرمان جا مانده‌ای است که مردم دوستش دارند.
در تهران متولد شده اما اصلیت یزدی دارد. از 200 سال پیش می‌گوید و از شاهان بی‌کفایتی که هر کدام تکه‌ای از این وطن را جدا کردند و غمی روی دل مردم نشاندند. او از رهبر کبیر انقلابمان هم سخن به میان‌آورد که آبرو و عزت را به ایران اسلامی برگرداند، از جوانانی گفت که نتوانستند تجاوز دشمن بعثی را تاب بیاورند.
جلال که خود تخریب‌چی بوده، از رزمنده‌های تخریب‌چی می‌گوید که جز اولین نفراتی بودند که برای هر عملیات باید آنها عمل می‌کردند و با باز کردن معبر مین راه را برای دیگر رزمنده‌ها باز کنند. جانباز شیرین سخن سال‌های حماسه فلاش بکی به عملیات‌والفجر یک می‌زند، جایی که زیر آتش سنگین دشمن خاکریز زده می‌شد و یک لحظه کار متوقف نمی‌شد.

پیام خوزستان

رونمایی از چندین کتابی که به همت مجمع تخریب‌چیان و پیشکسوتان استان اصفهان آماده شده است، بخش دیگر برنامه است. مجری نام تعدادی از رزمنده‌های تخریب‌چی را که در زمان دفاع مقدس، هدایت و فرماندهی می‌کردند، برای آمدن به روی سن می‌خواند. سردار مجتبی فدا، فرمانده سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان و سرهنگ حسن امینی، جانشین فرماندهی لشکر 14 امام حسین (ع) که افتخار میزبانی از این کنگره را بر عهده دارند، نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند.
رونمایی از این کتاب با رمز شریف علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) که رمز عملیات آزادسازی خرمشهر بوده است، انجام می‌شود. «همسایه ماهی‌ها، معبر گمشده، کارنامه عملیاتی واحد تخریب لشکر 14 امام حسین (ع) و رسول علی‌آقا رؤیا»، نام برخی از این کتاب‌ها است که قرار است نسل جوان را با فداکاری و رشادت‌های شهدای و رزمندگان تخریب‌چی دفاع مقدس آشنا کند.

پیام خوزستان

گوشی‌اش در حالت ضبط فیلم قرار دارد و همین‌طور که با دوستانش ترکی صحبت می‌کند فیلم هم می‌گیرد. رزمنده‌های تخریب‌چی هستند که از تبریز آمده‌اند. در حین تماشای اجرای تئاتر فاتحان خرمشهر می‌پذیرد که با هم گفت‌وگو کنیم.
به قد گفتن اسمش کفایت می‌کند، حسین است و از رزمندگان لشکر 31 عاشورا. سال 63 بعد از آموزش‌های اولیه داوطلب می‌شود که به واحد تخریب رود و تخریب‌چی شود، بعد از آموزش‌های تخصصی عضو گردان تخریب می‌شود. از روزهایی که با طناب برای رزمنده‌ها نشان می‌گذاشتند تا آنها از میدان مین عبور کنند می‌گوید، از تنهایی بچه‌های تخریب‌چی، از ارتباط‌هایشان با خدا، از معبرهایی که باید باز می‌شد و از اولین اشتباهی که آخرین اشتباه می‌شد و از شهادت‌هایی که در تنهایی رخ می‌داد.
تخریب‌چی تئاتر فاتحان خرمشهر در حال انجام مأموریت بود البته به صورت نمایش و نمادین که حسین را به عملیات بیت‌المقدس 2، والفجر 8 و عملیات بدر برد، روزی که در جنگ تخریب‌چی بود و گفت: یکی از تخریب‌چی‌ها با تیر مستقیم دشمن شهید شده بود و جنازه‌اش داخل میدان مین مانده بود. قرار بود جنازه‌اش را عقب بیاوریم. دو نفر از بچه‌ها که زیر 20 سال بودند داوطلب شدند که این کار را انجام دهند. حین رفتن انفجار مین سبب قطعی پای هر دو شد. یکی از بچه‌ها که حالش بهتر بود، گفت، من خوبم و فلانی را ببرید عقب. وقتی برمی‌گردند که او را هم به عقب انتقال بدهند می‌بینند از شدت خون‌ریزی به شهادت رسیده است.
حرف‌هایمان تمام می‌شود، تئاتر حسابی مخاطب را میخکوب کرده، بیشتر موبایل‌ها در حال ضبط فیلم هستند و گاهی هم عکس می‌گیرند و عاقبت خرمشهر آزاد می‌شود...
برنامه تمام شد، بچه‌های تخریب‌چی دیروز، امروز رفتند به روزهایی که ردش تا ابد توی تنشان خواهد ماند، روزهایی که خاطراتش تکراری نمی‌شود. هوای هم را دارند، یکی می‌شود تکیه‌گاه دیگری و یکی عصا و یکی می‌شود چشم رفیقش. می‌خندند، بغض می‌کنند به یاد هم‌رزم تخریب‌چی که مین امانش نداد.
کد خبر 663510

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/733676/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

علت ناراحتی خداداد از اتفاقات شب گذشته

چالهان‌اوغلو: دیوار زرد دورتموند فردا دیوار قرمز می‌شود!

استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای تجربه بهتر یورو 2024 توسط تلوزیون لهستان

یوفا تحقیق می‌کند؛ شعار نژادپرستانه علیه انگلیسی‌ها!

شکست بلژیک با بد شانسی های متعدد لوکاکو

پیش بینی قیمت دلار 29 خرداد 1403

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه 29 خرداد 1403

چهره بامزه مناظره از نگاه ابطحی

کنایه سنگین پورمحمدی: درحالی می‌گویند تحریم مهم نیست که دنیا تحریم فلج‌کننده به ما تحمیل کرده است

مهاجرانی خطاب به قالیباف و قاضی‌زاده: ٤ دقیقه را حرام کردید!

پزشکیان: این هم بخور بخور از کجا می‌آید؟/ ما در دنیا در حوزه اقتصاد، نفر پانزدهم از آخر هستیم

خنده‌های جلیلی در هنگام صحبت‌های پورمحمدی

آغاز مناظره 6 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قاضی زاده: ظاهراً برخی دوستان بنا ندارند بحث کارشناسی کنند

حمله زاکانی به پزشکیان: تعجب می‌کنم ایشان چطوری نامزد ریاست جمهوری شدند!

هوای اهواز در وضعیت «قرمز» و خطرناک

خریداری بیش از 1.6 میلیون تن گندم از کشاورزان خوزستانی

افتتاح قربانگاه مرکزی عید قربان کمیته امداد خوزستان

قدر دانی سردار حسیـنی از حضور مردم و مسئولان در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپـاه امیرالمومنین (ع)

سه واحد صنعتی و کشاورزی در بستان آباد آذربایجان شرقی افتتاح شد

ستاد جلیلی در خوزستان دربرگیرنده همه اقشار است

پیگیری‌ها برای آزادی هر چه زودتر بشیر بی‌آزار ادامه دارد

غریب‌آبادی: پیگیری‌ها برای آزادی هر چه زودتر بشیر بی آزار

جان باختن 2 مصدوم حادثه نشت گاز در شهر تراز لالی

عشق پارساپیروزفر پس از فیلم «قهرمان»

استایل جذاب بهنوش طباطبایی در یک جشنواره

میکروروبات سرطان ریه را در موش‌ها درمان کرد

باتری جدیدی که از خاک برق تولید می‌کند

پیشنهاد اغواکننده برای گزینه پرسپولیس و استقلال

خلاصه بازی بلژیک 0 _ 1 اسلوواکی

پیش بینی بورس سه شنبه 29 خرداد 1403

مجموعه قصه های جالب از پیامبران(ع)

تصویری از رئیسی در مناظرات انتخابات 1400

ربیعی: توجه به پزشکیان در افکار عمومی رو به افزایش است

واکنش زیدآبادی به سخنان نیکزاد درباره تشبیه رقابت انتخاباتی به «تنگۀ احد»

تأخیر در شروع اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری

نماهنگ ویژه شهادت آیت‌الله رئیسی در شروع مناظرات انتخاباتی

نحوه برگزاری مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

آغاز مناظره 6 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قالیباف: در دهه 90 شرایط سختی را گذراندیم

علم الهدی: قدم زدن با وزیر امور خارجه آمریکا نکبت و افتضاح بود

مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با حزب‌الله برای توافق

انفجار گاز در شهرستان لالی 3 مصدوم داشت

افزایش رطوبت هوا در خوزستان/توده هوای گرم در استان مستقر می‌شود

ثبت آلودگی هوا در 6 شهر خوزستان

607 شعبه اخذ رأی در اهواز آماده سازی شد

شوخی دور از انتظار هادی کاظمی با احسان علیخانی

درد دل بی واسطه خانم بازیگر با مردم

مشارکت" تنها راه توسعه جزیره کیش است

گل اول بلژیک توسط لوکاکو در دقیقه 56 که به دلیل آفساید مردود شد

ضربه لوکاکو توسط دروازه بان دفع شد

آدم اصیل به کسی میگن که...