پیام خوزستان

آخرين مطالب

زنگ خطر فقر غذایی در سال 1402 علمي

زنگ خطر فقر غذایی در سال 1402
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - افزایش تورم 580 درصدی طی هفت سال، کیفیت و سلامت زندگی ایرانیان را ربوده است.

نوسانات ارزی معیشت خانواده‌های ایرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افزایش نرخ دلار به سرعت بر رشد گرانی و تورم اثر می گذارد و این یعنی زندگی حداقل بگیران جامعه را هر روز سخت تر می کند. افزایش تورم 580 درصدی طی هفت سال کیفیت زندگی ایرانیان را ربوده است که بخشی از این ویرانی اقتصاد به تحریم هایی بر می گردد که زندگی مردم ایران را نشانه گرفته است.
اقتصاد ایران در وضعیت مناسبی قرار ندارد. در ماه های آخر سال 1401 ریال، واحد پول رسمی کشور ، به پایین ترین سطح تاریخ خود یعنی حدود 58 هزار تومان در هر دلار سقوط کرد. یعنی 55 درصد ضعیف تر از یک سال قبل و به 94 درصد کاهش در طول یک دهه رسید.
در این روزهای اول سال 1402 نیز دلار بین 52 و 53هزار تومان در حال خرید و فروش در بازار است که فاصله چندانی از قیمت نرخ ارز در سال گذشته ندارد.
این اعداد و ارقام زمانی اهمیت خود را در زندگی مردم ایران نشان می دهد که بسیاری از مردم وقتی نرخ ارز از مرز 30 هزار تومان گذشت دیگر فرقی برایشان نمی کند که نرخ ارز 30 هزارتومان باشد یا 100 هزارتومان زیرا توان خرید آنها به شدت کاهش یافته است و کیفیت زندگی در حد ضعیف قرار گرفته و هر چقدر نرخ ارز افزایش یابد فقط نان آنها کوچکتر و کمتر می شود ولی دیگر خبری از کیفیت زندگی که شامل اقتصاد مناسب ، آموزش، سلامت ، تفریح ... وجود ندارد.
نوسانات ارزی همچنان مهم‌ترین خبر در اقتصاد ایران است. گزاره‌ای که به عنوان یک متغیر جدی عمل کرده و جدا از شاخص‌های اقتصادی معیشت خانواده‌های ایرانی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. افزایش نرخ دلار به سرعت بر رشد گرانی و تورم اثر می گذارد و این یعنی زندگی حداقل بگیران جامعه را هر روز سخت تر می کند.
افزایش تورم 580درصدی در هفت سال
میزان افزایش تورم از سال 95 تا کنون حدود 580 درصد بود در این میان هر ساله با افزایش نرخ ارز ، گرانی ها هم روز به روز بیشتر شده است .دلار به گونه‌ای در لایه‌های اقتصادی کشور نفوذ کرده که مردم برای خرید مایحتاج سفره‌های خود باید منتظر کاهش قیمت آن باشند درغیر این صورت احتمال حذف اکثر مواد خوراکی از سبد خانوارها قطعی است.
زنگ خطر جدی برای امنیت غذایی ایرانیان
چندی پیش بانک جهانی لیست 10 کشور اول که بحران امنیت غذایی و فقر غذایی ناشی از تورم را می‌گذارنند، منتشر کرد که ایران، در جایگاه هفتم این لیست قرار داشت؛ این در حالی است که تورم مواد غذایی در بسیاری از کشورها به شدت افزایش داشته، اما در ایران بنا بر آمارهای بانک جهانی، این تورم به بحران امنیت غذایی رسیده است.
آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص افزایش نرخ دلار و ارتباط آن با معیشت و امنیت غذایی در ایران اینگونه معتقد است و می گوید: گرانی مواد خوراکی به دنبال افزایش قیمت دلار زنگ خطر جدی درباره معیشت و امنیت غذایی مردم است. به نظر می‌رسد تعیین قیمت و میزان خرید مواد خوراکی از سوی مردم با ارزش دلار سنجیده می‌شود تا ریال.
او می‌گوید: امروز مردم به ویژه دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه برای هزینه کردن خوراکی‌های بسیار حداقلی و ساده عاجز مانده اند چراکه مولفه تاثیرگذار بر تورم موادخوراکی، قیمت ارز و نرخ سفته بازی در بازار دلار است.
بغزیان گفت: درآمد ثابت کارگران با توجه به افزایش نرخ تورم مواد غذایی ناترازی را در سبد خانوارها ایجاد کرده و این تنها به معنی گرانی نیست، بلکه حذف مواد خوراکی از سبد معیشت مردم و تهدید جدی امنیت غذایی مردم است.
به گفته این کارشناس اقتصادی، افزایش قیمت دلار از واردات اقلامی مانند نهاده‌ها و سایر مواد مورد نیاز برای خورد و خوراک مردم را تحت تأثیر قرار داده و به شدت تورم در این بازار را افزایش می‌دهد. حذف یکی پس از دیگری مواد خوراکی از سبد خانوارها از ابتدای سال گذشته سرعت گرفته و این روند اگر با سیاست‌های کارآمد و مقاوم در برابر تورم، مهار نشود احتمال خروج بیشتر خوراکی‌ها و اقلام ضروری از سبد خانوارها زیاد خواهد شد.
تاثیر دلار در ارزان یا گران شدن کالاهای اساسی
اقتصاد مجموعه‌ای از متغیرهای به هم پیوسته و پیچیده‌ای است که باید به صورت یکپارچه مورد مطالعه و واکاوی قرار بگیرد تا بلکه بتوان اظهارنظر درست و کاملی داشت. در مورد آثار رفاهی افزایش قیمتی ارز بر قدرت خرید خانوار نیز باید بیان داشت که درصورتی که افزایش قیمت‌ها کمتر از سطح دستمزدها باشد، قدرت خرید واقعی خانوار نیز کاهش پیدا خواهد کرد.نوسانات قیمتی ارز و همچنین افزایش قیمت آن، اثری منفی بر قدرت خرید واقعی خانوار دارد. درواقع میزان افزایش قیمت‌ها بیش از افزایش سطح دستمزدها است.
با سقوط قیمت دلار قیمت کالاهای اساسی کاهش و با افزایش قیمت دلار قیمت کالاهای اساسی نیز افزایش می یابد. معمولا کاهش قیمت ها براساس کاهش قیمت دلار بسیار دیرتر از افزایش آن ها اتفاق میفتد و ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. بنابراین تاثیر به سزایی در اقتصاد کشور ایران و معیشت مردم دارد. مهمترین بهانه ای که واردکنندگان و تولید کنندگان برای افزایش قیمت دارند، بالا رفتن قیمت ارز است. وقتی قیمت ارز پایین می رود، هفته ها یا ماه ها طول می کشد، که قیمت ها پایین بروند، اما وقتی قیمت ارز بالا می رود قیمت کالا طی یک روز افزایش قابل توجهی می یابد.
افزایش نرخ دلار، قیمت کالاهای اساسی مثل مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنیات و غیره را که بر زندگی و معیشت مردم تاثیر می گذارد و باعث افزایش آن ها می شود. همچنین افزایش نرخ دلار، باعث نقدینگی سرگردان به فعالیت های غیرمولد برود و نیز سفته بازی را به دنبال دارد. افزایش نرخ دلار، سبب می شود که واحدهای تولیدی با حجم کمتری کالاهای اساسی که در داخل تولید می شود را بسازند، پس افزایش نرخ دلار بر کارگاه های تولیدی و صنعتی نیز تاثیر می گذارد. همچنین حجم صادرات و واردات کشور را به طور جدی، با اختلال ایجاد می کند و اقتصاد کشور را با زیان های فروانی مواجه می کند.
در پایان باید گفت افزایش نرخ دلار در ایران یک مبحث امنیتی است زیرا تولید فقر می کند و گسترش فقر اقتصادی، تولید کننده اعتراض در جامعه خواهد بود. وضعیت نرخ ارز، تعیین دستمزد کارگری سال 1402 که هیچ مناسبتی با میزان خط فقر و تورم ندارد می تواند با بی توجهی ها به ناآرامی اجتماعی که نشات گرفته از بحران معیشتی است ختم شود که نیازمند تدبیر فوری و جدی است.
در پایان باید تاکید داشت که افزایش تورم 580 درصدی طی هفت سال که کیفیت زندگی ایرانیان را ربوده است بخشی از این ویرانی اقتصاد به تحریم هایی بر می گردد که زندگی مردم ایران را نشانه گرفته است.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/572605/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آغاز برخورد با عرضه کالاهای بدون شناسه در آبادان

مهار حریق در یک پاساژ در خیابان نادری اهواز

صادرات صنایع ‌دستی خوزستان به 5/9 میلیون دلار رسید

(ویدئو) روستاهای حاشیه سد گتوند خوزستان زیر آب رفتند

شناخت شطرنج بازان برتر خوزستان

تجلیل از عوامل اجرایی اولین جشنواره فرهنگی هنری جان فدا

کشف محموله مهمات توسط قرارگاه منطقه‌ای کربلا

رونمایی از ترکیب تیم ملی مقابل شاگردان رضا عنایتی

آمریکا در هراس و ناباوری از رونمایی موشک مافوق صوت ایران

روستاهای حاشیه سد گتوند خوزستان زیر آب رفتند (+عکس و فیلم)

زمان ادغام شماره‌ سازمان‌های امدادی؛ شماره جدید چند رقمی است؟

لغو مجوز پروازهای تهران _ اهواز شرکت زاگرس

هسته‌های مقاومت در مساجد شکل می‌گیرند

پیشرفت فیزیکی بیش از 83 درصدی واحد فولادسازی شادگان

مجوز پرواز 5 ایرلاین دیگر هم باطل شد

مجوز پرواز 5 ایرلاین باطل شد

عصرانه خبری شهرهای ایران در 17 خردادماه

ترویج مفاهیم پسماند در شهرک‌های مسکونی منطقه 2

مبارزه با کنه تارتن خرما در نخلستان‌های خوزستان آغاز شد

مصرف شبکه برق خوزستان وارد کانال 8 هزار مگا وات شد

خط‌آهن 100 درصد ایرانی آماده افتتاح شد

لغو مجوز پروازهای تهران_ اهواز شرکت زاگرس

مجوز پرواز 5 ایرلاین دیگر هم ابطال شد

پدر شهید سید صفدر تقوی‌خصال آسمانی شد

فعالیت با ظرفیت اسمی، نیازمند راه‌اندازی فولادسازی است

صرف بیش از 600 تن آسفالت در پاسخگویی به پیام های 137 و نگهداشت شهر در منطقه 19 ️

گام‌های مدیریت شهری منطقه 5 در راستای حفظ محیط زیست

آغاز فعالیت دوباره مجموعه ورزشی ایمانی در منطقه 8 از ابتدای تیرماه/ مجموعه ورزشی الزهرا (س) همچنان در اختیار سازمان بحران است

شاهکار و هنر دوره هخامنشی و ساسانی اینجاست

مصرف شبکه برق خوزستان وارد کانال هشت هزار مگا وات شد

معرفی امام جمعه جدید مینو شهر

هوای 4 شهر خوزستان ناسالم برای گروه‌های حساس

معارفه امام جمعه جدید مینوشهر

ممنوعیت کشت شلتوک در حوضه آبی کرخه

وقوع حادثه آتش سوزی در یکی از پاساژهای اهواز

پیست دوچرخه سواری Bmx منطقه11 آماده شد

منطقه 19 نیازمند باز آفرینی به صورت خاص و ویژه است

ارائه 1900 خدمت درمانی به زائران حرم امام (ره) در درمانگاه موقت شرکت شهر سالم

دوچرخه‌سواری فعالان محیط زیست و برپایی میزهای خدمت در بوستان بزرگ ولایت

ناسالم بودن هوای چهار شهر خوزستان برای گروه‌های حساس

افزایش ظرفیت انتقال بار خطوط فوق توزیع برق کلانشهر اهواز

امکان پاسخ به سوالات مادران باردار از طریق سامانه

کارگر کارخانه فخرِ ایران، فاتح خرمشهر شد

هوای 5 شهر خوزستان در وضعیت نارنجی

پیش‌بینی افزایش رطوبت و شرجی در خوزستان

ساعت کاری کارمندان ستادی دولت 6 تا 14:45 شد

هیچ درختی در خیابان جردن قطع نشده است/ سقوط 14 اصله درخت در سال 1400 بر اثر پوسیدگی ریشه در این محدوده

تغییر ائمه جمعه 3 شهر خوزستان

شناخت شبکه‌های تضمینی قاچاق در خارج از مرزها ضروری است

کشف 3 محموله تریاک در خوزستان