پیام خوزستان

آخرين مطالب

انحطاط فرهنگی غرب در برابر اسلام؛ پرونده مدعیان آزادی سیاه‌تر می‌شود سياسي

انحطاط فرهنگی غرب در برابر اسلام؛ پرونده مدعیان آزادی سیاه‌تر می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - حادثه هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم پایتخت سوئد که روز شنبه (اول بهمن‌ماه/ 21ژانویه) انجام شد، خشم مسلمانان را برانگیخت. این اقدام با انتقاد و محکومیت کشورهای عربی و اسلامی مواجه شد که آن را «اقدامی تحریک آمیز علیه احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان» توصیف کردند.
حالا حق آزادی بیان توجیهی است که کشورهای اروپایی و جهان غرب برای چراغ سبز نشان دادن به چنین رفتارهایی در سرزمین‌های خود به کار می‌گیرد؛ سرزمین‌هایی که بیش از ششصدهزار مسلمان در آن زندگی می‌کنند.
  این در حالی است که کشورهای اسلامی از گنجاندن این اقدامات در اصطلاح آزادی بیان امتناع می‌ورزند و می‌گویند که این‌ها اقداماتی هستند که قطعاً به جرائم نفرت‌محور تبدیل می‌شوند.
حادثه سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم که اخیراً اتفاق افتاد، اولین مورد نبوده و سوئد هم اولین کشوری غربی نیست که این اقدام، به شکل بی‌پروا در آن صورت می‌گیرد. در ادامه گاه‌شماری از برجسته‌ترین وقایع مربوط به هتک حرمت به قرآن، از جدیدترین تا قدیمی‌ترین آن‌ها در قرن فعلی، توسط خبرگزاری «آناتولی» جمع‌آوری شده که در ادامه آن را مرور می‌کنیم.
با این رصد تاریخی روشن می‌شود که اکثر حوادث هتک حرمت به قرآن کریم یا مستقیماً توسط «راسموس پالودان» رهبر حزب راست‌گرای افراطی دانمارکی و یا حامیان او هدایت شده است.
21 ژانویه 2023
پالودان، رهبر حزب راست‌گرای افراطی دانمارکی یک نسخه از قرآن را در نزدیکی سفارت ترکیه در استکهلم، پایتخت سوئد سوزاند؛ آن هم تحت حمایت نیروهای پلیس که در حین ارتکاب این جنایت از نزدیک شدن کسی به وی جلوگیری می‌کردند تا در آزادی و امنیت کامل این اقدام را انجام دهد.
3 جولای 2022
«لارس تورن» - رهبر جنبشی موسوم به «اسلامی‌سازی نروژ را متوقف کنید»، یک نسخه از قرآن کریم را در محله‌ای که یک جامعه بزرگ مسلمان در حومه پایتخت اسلو زندگی می‌کنند، سوزاند. این صحنه خشم تعدادی از مسلمانان را برانگیخت و آن‌ها برای خاموش کردن آتش سوزان شتافتند و خیلی زود جمعیتی برای اعتراض علیه این فعالیت‌ها در این محله تجمع کردند.
 
پالودان سال 2022 با وجود امتناع پلیس از دادن مجوز به وی برای چنین اقدامی، بار دیگر قرآن کریم را در مقابل مسجدی در سوئد سوزاند. در حالی که یک گروه 10 نفره سعی در جلوگیری از سوزاندن قرآن توسط او را داشتند، او کارش را کرد و سپس با ماشین فرار کند.
14 آوریل 2022
راسموس پالودان آوریل 2022 یک نسخه دیگر از قرآن کریم را در شهر لینشوپینگ، جنوب سوئد تحت حفاظت پلیس سوزاند. درگیری میان معترضان و پلیس در پی آتش زدن قرآن کریم منجر به مجروح شدن 26 پلیس و 14 تظاهرکننده و آسیب‌دیدن 20 خودروی پلیس شد.
30 آگوست 2020
گروه افراطی ضد اسلامی از کشور نروژ که به نام جنبش «SIAN» (اسلامی سازی نروژ را متوقف کنید) در جریان تظاهرات ضداسلام در اسلو، پایتخت این کشور صفحاتی از قرآن کریم را پاره کرد و بر روی آن‌ها آب دهان انداخت.
28 آگوست 2020
سه فعال در حزب «خط افراطی» پالودان دانمارک در شهر «مالمو» سوئد یک جلد قرآن را سوزاندند؛ اقدامی که در نتیجه درگیری‌های خشونت‌آمیزی بین پلیس سوئد و تظاهرکنندگان در پی داشت. با این اقدام، مقامات سوئدی راسموس پالودان، رهبر این حزب را به مدت دو سال از ورود به خاک این کشور منع کردند.
17 نوامبر 2019
جنبش افراطی «اسلامی‌سازی نروژ را متوقف کنید» تظاهرات دیگری را ترتیب داد و طی آن دو نسخه از قرآن را به سطل زباله انداخت. سپس لارس تورسن، رهبر این گروه یک نسخه دیگر را سوزاند و باعث شد بسیاری از معترضان حاضر در آن زمان در میدان شهر به او حمله کنند. رسانه‌ها در این باره اعلام کردند که طی این اقدام یک پناهجوی سوری از حصار اطراف تظاهرکنندگان خود را به لارس تورسن رساند و هنگامی که اقدام به آتش‌زدن قرآن می‌کرد، چند ضربه او زد؛ اما بلافاصله توسط پلیس متوقف شد.
8 ژوئن 2019
مقامات کشور آلمان حدود 50 قرآن پاره شده را در داخل مسجد «الرحمه» در مرکز شهر «برمن» پیدا کردند. در نتیجه شورای مرکزی مسلمانان آلمان این حادثه را به شدت محکوم کرد و هدف از این اقدام را ایجاد «گرداب نفرت و خشونت علیه مسلمانان و مساجد آن‌ها» اعلام کرد.
22 مارس 2019
پالودان، سیاستمدار افراط‌گرا از دانمارک به بهانه اعتراض به اقامه نماز جمعه توسط مسلمانان این کشور وقیحانه اعلام کرد که در مقابل ساختمان پارلمان دانمارک، نسخه‌هایی از قرآن کریم را سوزاندم. در حالی که مسلمانان دانمارکی، نماز جمعه را در مقابل ساختمان پارلمان اقامه کرده بودند تا کشتارها در دو مسجد نیوزیلندی را محکوم کنند.
25 دسامبر 2015
گروهی از تظاهرکنندگان در فرانسه به نام «افراد نقابدار» به نمازخانه مسلمانان در محله‌ای پرجمعیت در «آژاکسیو»، واقع در جزیره «کرس» در جنوب این کشور حمله کردند؛ آن‌ها پس از مجروح کردن آتش نشانان و یک پلیس در حمله خود، نمازخانه را تخریب، قرآن‌ها را سوزانده و عبارات ضد عربی نوشتند.
دسامبر 2015
مرد چهل و دو ساله از دانمارک یک جلد قرآن کریم را در حیاط خانه‌اش سوزاند و فیلمی از این اقدام خود را در فضای مجازی منتشر کرد. حدود دو سال بعد، مقامات دانمارکی او را به دلیل سوزاندن یک نسخه از قرآن به توهین به مقدسات متهم کردند که طبق قانون حداکثر و تنها 4 ماه حبس داشت. اما با این حال، مدعی العموم در این باره گفت که محکومیت این مرد به چنین اتهامی، فقط جریمه نقدی داشته باشد!
27 دسامبر 2014
به گزارش پایگاه اینترنتی «بیزینس اینسایدر»، دسامبر 2014 پلیس انگلیس مرد جوانی را که یک نسخه از قرآن کریم ترجمه شده به زبان انگلیسی را پاره کرده و در توالت گذاشته و سپس سوزانده بود، دستگیر کرد؛ البته بعدها مقامات این کشور او را با قرار وثیقه آزاد کردند!
28 آوریل 2012
«تری جونز» کشیش آمریکا یی در اعتراض به حکم قضایی برای یک کشیش مجرم زندانی در ایران، یک جلد قرآن را سوزاند و تصاویر این اقدام خود را در اینترنت پخش کرد.
22 مارس 2011
همین کشیش آمریکا یی (تری جونز) پس از اینکه قرآن کریم را مسئول بسیاری از جنایات دانست، شاهد سوزاندن یک نسخه از آن در کلیسای کوچکی در فلوریدای آمریکا بود. رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا (باراک اوباما) این اقدام را بخاطر تبعاتش محکوم کرد؛ اقدامی که در یکی از واکنش‌های خشونت آمیزش، به مقر سازمان ملل متحد در افغانستان حمله شد و تعدادی کشته شدند.
18 آوریل 2011
دادگاهی در انگلیس یک سرباز سابق را به اتهام آتش زدن قرآن کریم در «کارلایل» این کشور به 70 روز زندان محکوم کرد. این سرباز که «اندرو رایان» نام داشت، در بازجویی‌های پلیس به آزار و اذیت با انگیزه مذهبی و سرقت یک قرآن از یک کتابخانه اعتراف کرد.
10 آوریل 2011
پلیس انگلیس «ساین اوینز»، نامزد راست افراطی حزب ملی بریتانیا را پس از سوزاندن نسخه‌ای از قرآن در باغ خود دستگیر کرد. اوینز ویدئویی منتشر کرد که در آن در حال ریختن نفت سفید روی قرآن و آتش زدنش در باغ خانه‌اش بود.
سال 2005
چندین کشور اسلامی، بریتانیا و هند شاهد تظاهرات و اعتراضی گسترده علیه گزارش‌هایی مبنی بر هتک حرمت قرآن کریم توسط بازجویان آمریکایی در خلیج گوانتاناموی کوبا بودند. این تظاهرات در زمانی برگزار شد که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو اعلام کرد که بازداشت‌شدگان در پایگاه گوانتانامو آمریکا تأیید کرده‌اند که چندین بار هتک حرمت به قرآن کریم صورت گرفته است.
در جهان عرب ، حادثه اخیر سوزاندن قرآن توسط چهارده کشور محکوم شد: شش کشور شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، قطر، امارات، کویت، سلطان‌نشین عمان و بحرین)، علاوه بر مصر، اردن، فلسطین، مراکش، لبنان، عراق، الجزایر و لیبی در بیانیه های رسمی جداگانه موضع خود را اعلام کردند. این اقدام در سطح بین‌المللی توسط ترکیه، مالزی، پاکستان، افغانستان و ایران در بیانیه‌های رسمی جداگانه، محکوم شد.
«توبیاس بیلستروم»، وزیر امور خارجه سوئد در واکنش به این واکنش‌های گسترده، ضمن رد این اقدام تحریک‌آمیز، در توییتر نوشت: تحریکات ضد اسلامی وحشتناک است. کمیسیون اروپا همچنین اعلام کرد که مقامات سوئد باید اقدامات لازم را در خصوص این حادثه انجام دهند؛ این نهاد تاکید کرد که «در اتحادیه اروپا جایی برای نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و نفرت قومی و مذهبی وجود ندارد». این یک تصدیق است که این حادثه یک اقدام نژادپرستی و بیگانه هراسی است که قانون غرب باید در قبال آن پاسخگو باشد.
پایان پیام/م

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/395421/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محال است لیدر ما به ساپینتو بگوید بیا کشتی بگیریم/تهدید؟ افراد ناشناس با بازیکنان شوخی کرده‌اند!

خیابان آزادی مهیای راهپیمایی یوم الله 22 بهمن

دیدار باقری با رئیس پارلمان لبنان

هشدار سطح زرد کشاورزی؛ کاهش محسوس دمای خوزستان و یخ زدگی زمین ها

برپایی نمایشگاه عکس دانش آموزان خرمشهری

فروش 11 هزار و 191 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی یوم الله 22 بهمن ماه 1401

ما باید یک بار دیگر امام خمینی (ره) را بشناسیم

کودکان کار مهمان ویژه جشنواره فیلم فجر شدند

ترکیب پرسپولیس اعلام شد/ حضور همزمان آل‌کثیر و دیاباته

آزادی مشمولین عفو از زندان‌های هرمزگان تا قبل از 22 بهمن

زمینه پرورش و تولید «آرتمیا» در هندیجان وجود دارد

محوطه باستانی «بیت مشحوت» کرخه ثبت ملی شد

فراخوان شناسایی صاحبان ایده و گروه های خلاق و نوآور

واکنش شهردار تهران پس از تماشای فیلم «شماره 10»

نخستین رویداد توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی

عاشق کشی به رسم مسجدسلیمان؛‌ دوستی خاله خرسه در نقش لیدرهای خشمگین

آزادی جوان کرمانی از چنگال گروگانگیران

رییس حراست نفت مسجدسلیمان: لیدرها به بازیکنان خسته نباشید گفتند/ موضوع را بزرگ کرده‌اند

بانوان پرسولیسی در انتظار دریافت مجوز ورود به ورزشگاه آزادی

وزیر نفت از نمایشگاه توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی بازدید کرد

اختصاص جایزه ویژه مدیریت شهری به فیلمسازان برگزیده فیلم فجر

شرکت نفت و گاز اروندان 6 تفاهم‌نامه همکاری و 3 قرارداد امضا کرد

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق ها به سمت خودکفایی گام بردارند

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق‌های بازنشستگی به سمت خودکفایی گام بردارند

زلزله امروز این 4 استان کشور را لرزاند

فرنگی کاران مازندرانی در اردوی تیم ملی جوانان

سرپرست تیم نفت مسجدسلیمان: لیدری به رختکن ما نیامد؛ شیطنت می‌کنند

خیابان آزادی مهیای راهپیمایی22 بهمن شد/ انجام بیش از 32 هزار متر آذین‌بندی در منطقه 10

وجود سناریوهایی برای تحقق تولید روزانه 4.6، 5.7 و 6.5 میلیون بشکه نفت

دیدار مدیرکل بنیاد استان البرز با ایثارگران بستری در مرکز درمان و توانبخشی مهرآفرین

174 دستگاه اتوبوس جدید از 22 بهمن فعالیت خود را در پایتخت آغاز می‌کنند

تجلیل استاندار کرمانشاه از خانواده‌ معظم شهدای اهل سنت روانسر

ترکیب پرسپولیس مقابل نفت آبادان در گروی آمادگی مهدی ترابی

کولاک تردد در9محور ارتباطی آذربایجان غربی با کندی مواجه کرد

ممنوعیت‌ ها و محدودیت‌ های ترافیکی راهپیمایی 22 بهمن در تهران

کار کردن با بچه‌ها چالش بزرگی است

آبادان در فکر تکرار برد طلایی مقابل پرسپولیس

رشد 18 درصدی صادرات محصولات صنعتی کشور در سال جاری

کولاک تردد در 9 محور ارتباطی آذربایجان غربی را کند کرد

پیگیری‌های شبانه برای عفو گسترده محکومان و آزادی از زندان + سند

خدمت‌رسانی اتوبوسرانی تهران به شرکت‌کنندگان در مراسم 22 بهمن

انقلاب اسلامی باعث عزت و مقاومت ایران

تاخیر در پروازها به دلیل اختلال اینترنتی تکذیب شد

پایبند عهد خود با سازندگان داخلی هستیم/ حمایت همه‌جانبه از دانش‌بنیان‌ها

آزادی رئیس یک فدراسیون با قرار وثیقه

توسعه روستاهای خوزستان، از دستاورد های بزرگ انقلاب اسلامی

پیش بینی کاهش دمای خوزستان تا هفت درجه

جدال تیم فوتبال آناصنعت قم با مقاومت البرز

کودکان خرمشهری سلامت سنجی می شوند