پیام خوزستان

آخرين مطالب

خیابان‌های زخمی اهواز؛ از کوچه پس کوچه‌ها تا معابر اصلی مقالات

خیابان‌های زخمی اهواز؛ از کوچه پس کوچه‌ها تا معابر اصلی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - از کوچه پس کوچه‌های لشکر آباد در چند قدمی بزرگراه گلستان و مهدیس و پردیس تا خیابان‌های تراشیده امانیه تحت عنوان «یکی از بهترین محله‌های اهواز» همگی درگیر معضلی هستند که گویی لاینحل شده است.
این مواقع از سال و به ویژه پس از بارش باران اگر مجبور باشید با خودرو از طریق کوچه‌های لشکر آباد به سمت اتوبان گلستان بروید، با انبوهی از کنده کاری و حفاری مواجه می‌شوید، اما دلهره آدمی زمانی بیشتر می‌شود که حجمی از آب باران نیز تجمع یافته و حالا ترس از آن است که مبادا خودرو در گل یا آب گیر کند.
  می گویند هر انسانی در زندگی پستی و بلندی دارد اما به نظر نمی رسد دست انداز ها و چاله های فراوان در سطح شهر اهواز نشان از رویدادهای طبیعی زندگی باشد، بلکه بیشتر نماینگر معضلی است که سالها گریبان مردم را گرفته است.
یک نمونه آن در محلی قرار دارد که مدتی پیش احتمالا از سوی آب و فاضلاب به منظور انجام اقدامات عمرانی حفاری شد، اما با گذشت دستکم یک هفته همچنان نیز در همان حالت باقی مانده و تنها با مقداری گل و سنگ ریزه روی آن پوشانده شده است.
این چاله که حالا نه تنها موجب کندی در تردد خودروها از سمت فلکه ساعت به سمت تختی را ایجاد می شود، بلکه به دلیل عمق آن موجب وارد شدن خسارت به خودروهایی می گردد که قصد دارند از این محل عبور نمایند.
اما نکته قابل تامل‌تر در این ماجرا وجود شهرداری و شورای شهر در نزدیکی همین محل است و حالا این پرسش مطرح می‌شود که آیا هیچ یک از اعضای شورای شهر تاکنون از این محل عبور نکرده تا چاره‌ای برای آن اندیشیده شود یا به دلیل تردد به خودرو‌های غیر شخصی، اموال دولتی که خسارت بر آن‌ها وارد می‌شود برایشان اهمیتی ندارد؟!
شرکت آب و فاضلاب همواره مدعی است که مسئولیتی در خصوص رفع حفاری های خیابان ها ندارد و در عین حال شهرداری می گوید که شرکت آبفا در این حوزه مسئولیت هایی دارد و باید به آنها عمل نماید.
رفع کنده کاری‌های آسفالت معابر پس از اتمام کار آبفا
شهرداری اهواز 300 میلیارد تومان برای آسفالت معابر اهوا ز در نظر گرفته است و به گفته شهردار این نهاد منتظر است تا اقدامات عمرانی و حفاری‌های مداوم شرکت آبفا در این حوزه به اتمام برسد تا ساماندهی چاله‌های خیابان آغاز شود.
رضا امینی در این خصوص می‌گوید: از مساحت 20 هزار هکتاری شهر اهواز 3 هزار هکتار آن معابر و پیاده رو‌ها است که ما 10 درصد از آن را که بخواهیم انجام بدهیم باید 30 میلیون متر مربع آسفالت انجام بدهیم و هر سال نیز حدود 600 هزار تا 700 هزار متر آسفالت در مناطق 8 گانه در دستور کار قرار دارد که بخشی را قرارگاه خاتم الانبیاء (نهاد اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران) انجام می‌دهد.
به گفته آقای امینی امسال نزدیک به یک میلیون متر مربع مساحت آسفالتی بوده که در مناطق محروم و حاشیه‌ای و برخی معابر اصلی شهر به اجرا در آمد.
شهردار اهواز همچنین یادآور شد که اکنون در 2 محور شرقی و غربی و شمالی و جنوبی از سمت ورودی اندیمشک، میدان پلیس به سمت بهشت آباد در حال آسفالت است و پس از ترمیم آنها، معابر فرعی داخل شهر ساماندهی خواهند شد.
این مقام مسئول در خصوص کیفیت و قیمت مصالح برای آسفالت نیز گفت که بخشی از آن از طریق طرح‌های بازآفرینی بافت‌های فرسوده اختصاص می‌یابد، اگرچه در حوزه سوخت و مصالح با محدودیت مواجه هستیم و اگر با سرعت بیشتری به دست شهرداری برسد، شتاب در اجرای طرح‌ها نیز بیشتر می‌شود.
آب دشمن آسفالت است
یکی از مشکلات شهر اهواز در زمینه مانده آب، نبود جداول دفع آب‌های سطحی است که در عمده نقاط کشور وجود دارد، اما در کلانشهر اهواز زیر زمین قرار دارند.
رضا امینی می‌گوید که دشمن آسفالت آب است، هم باران‌های اسیدی و هم پس زدگی فاضلاب؛ وقتی فاضلاب مانده آبی را در حد 10 تا 12 روز ایجاد کند، قیر آسفالت از بین می‌رود و همین باعث می‌شود که تمام شبکه معابر شهر اهواز مخدوش شود و آسفالت آن مضمحل گردد.
او افزود: اگر طرح آبفا تمام شود و بارش‌های بارانی نیز با اتمام طرح شبکه دفع آب‌های سطحی به اجرا در آید، مانده آب کمتری پدید می‌آید و آسفالتی که ترمیم می‌شود ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
در صورت رفع تمامی این مسائل در حوزه مدیریت شهری عمر آسفالت نیز افزایش می‌یابد و مانده آبی که از طریق شبکه دفع آب‌های سطحی، برطرف می‌شود کمک بیشتری به ماندگاری آسفالت می‌کند.
پیشرفت 52 درصدی طرح فاضلاب اهواز
بیش از 2 سال است که طرح جامع فاضلاب در کلانشهر اهواز در حال اجرا است که شرکت آبفا قصد دارد از این طریق مشکلات در این زمینه را برطرف نماید، اما به نظر می‌رسد که این مسئله دستکم تا سال دیگر نیز ادامه دار خواهد بود و این یعنی ادامه کنده کاری‌ها در خیابان‌های اهواز.
محمد رضا کرمی نژاد مدیرعامل آبفا اهواز در این مورد به ما گفت که تاکنون 52 درصد طرح جامع فاضلاب به اجرا در آمده و انتظار می‌رود در صورت تامین منابع مالی آن تا سال آینده به اتمام برسد.
او افزود: اعتبار مصوب برای اجرای طرح فاضلاب در شهر‌های اهواز، ملاثانی، حمیدیه، کارون، شیبان و سایر نقاط نزدیک به اهواز 9 هزار و 250 میلیارد تومان برآورد شد که امسال این رقم به 13 هزار میلیارد تومان می‌رسد.
البته آقای کرمی نژاد در خصوص نقاط بحرانی و مهم نیز یادآور شد که این نقاط تا 6 یا 7 ماه آینده تکمیل خواهند شد تا زمینه برای آسفالت کامل آن‌ها فراهم گردد.
امیدواری مردم به رفع مشکلات خیابان‌ها در اهواز
علی رغم آنکه مقامات و مسئولان به صورت مداوم بر این مسئله تاکید دارند که اجرای طرح فاضلاب در حال اجرا است، اما این برای مردم بی هزینه نیست.
در ملاشیه یکی از محله‌های حاشیه‌ای اهواز مردم هر روز در خیابان‌هایی قدم می‌زنند که پر از آب و گِل است و کفش و لباس شان همیشه گِلی است؛ کودکان مجبورند برای رفتن به مدرسه از خیابانی عبور کنند که سراسر گِل است و مردم را آزار می‌دهد.
در یکی از خیابان‌ها پس از آنکه اجرای طرح فاضلاب نیمه کاره رها شد، در دیگر کوچه‌ها مردم اجازه حفاری فاضلاب را ندادند و این مسئله حالا به یک معضل برای آبفا و شهرداری و البته مردم تبدیل شده که آب باران و فاضلاب با یکدیگر مخلوط شدند و حالا مسائل بهداشتی نیز مردم را تهدید می‌کند و یک مصالحه را میان این 3 گروه برای اتمام این طرح می‌طلبد.
اما این فقط به ملاشیه محدود نمی‌شود در اکثر نقاط کلانشهر اهواز نیز کنده کاری‌ها هر روز مردم را درگیر می‌کند، افرادی که باید روزانه در این شهر تردد کنند، به ویژه تاکسیران‌ها بیشتر از همه عصبی و ناراضی هستند از وضعی که البته حالا امیدوارند با اتمام طرح فاضلاب و بر اساس وعده شهردار با ساماندهی نقاط کنده کاری شده، برطرف شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/392246/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فراخوان شناسایی صاحبان ایده و گروه های خلاق و نوآور

واکنش شهردار تهران پس از تماشای فیلم «شماره 10»

نخستین رویداد توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی

عاشق کشی به رسم مسجدسلیمان؛‌ دوستی خاله خرسه در نقش لیدرهای خشمگین

آزادی جوان کرمانی از چنگال گروگانگیران

رییس حراست نفت مسجدسلیمان: لیدرها به بازیکنان خسته نباشید گفتند/ موضوع را بزرگ کرده‌اند

بانوان پرسولیسی در انتظار دریافت مجوز ورود به ورزشگاه آزادی

وزیر نفت از نمایشگاه توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی بازدید کرد

اختصاص جایزه ویژه مدیریت شهری به فیلمسازان برگزیده فیلم فجر

شرکت نفت و گاز اروندان 6 تفاهم‌نامه همکاری و 3 قرارداد امضا کرد

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق ها به سمت خودکفایی گام بردارند

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق‌های بازنشستگی به سمت خودکفایی گام بردارند

زلزله امروز این 4 استان کشور را لرزاند

فرنگی کاران مازندرانی در اردوی تیم ملی جوانان

سرپرست تیم نفت مسجدسلیمان: لیدری به رختکن ما نیامد؛ شیطنت می‌کنند

خیابان آزادی مهیای راهپیمایی22 بهمن شد/ انجام بیش از 32 هزار متر آذین‌بندی در منطقه 10

وجود سناریوهایی برای تحقق تولید روزانه 4.6، 5.7 و 6.5 میلیون بشکه نفت

دیدار مدیرکل بنیاد استان البرز با ایثارگران بستری در مرکز درمان و توانبخشی مهرآفرین

174 دستگاه اتوبوس جدید از 22 بهمن فعالیت خود را در پایتخت آغاز می‌کنند

تجلیل استاندار کرمانشاه از خانواده‌ معظم شهدای اهل سنت روانسر

ترکیب پرسپولیس مقابل نفت آبادان در گروی آمادگی مهدی ترابی

کولاک تردد در9محور ارتباطی آذربایجان غربی با کندی مواجه کرد

ممنوعیت‌ ها و محدودیت‌ های ترافیکی راهپیمایی 22 بهمن در تهران

کار کردن با بچه‌ها چالش بزرگی است

آبادان در فکر تکرار برد طلایی مقابل پرسپولیس

رشد 18 درصدی صادرات محصولات صنعتی کشور در سال جاری

کولاک تردد در 9 محور ارتباطی آذربایجان غربی را کند کرد

پیگیری‌های شبانه برای عفو گسترده محکومان و آزادی از زندان + سند

خدمت‌رسانی اتوبوسرانی تهران به شرکت‌کنندگان در مراسم 22 بهمن

انقلاب اسلامی باعث عزت و مقاومت ایران

تاخیر در پروازها به دلیل اختلال اینترنتی تکذیب شد

پایبند عهد خود با سازندگان داخلی هستیم/ حمایت همه‌جانبه از دانش‌بنیان‌ها

آزادی رئیس یک فدراسیون با قرار وثیقه

توسعه روستاهای خوزستان، از دستاورد های بزرگ انقلاب اسلامی

پیش بینی کاهش دمای خوزستان تا هفت درجه

جدال تیم فوتبال آناصنعت قم با مقاومت البرز

کودکان خرمشهری سلامت سنجی می شوند

پایان فرار 2 ماهه قاتلان مسلح

همایش «خانواده موفق در عصر دیجیتال» برگزار شد

هدف حضور در بسیج خدمت است/ سازمان بسیج شهرداری یکی از بازوان اصلی کار فرهنگی در شهرداری تهران است

کارکنان صنعت نفت با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق کردند

جریمه 206 میلیون ریالی قاچاقچی ماینر در شوشتر

شایان دارمی‌پور: کار بازیگری را با تبلیغات شروع کردم / تمرین هر روزه برای بازی در فیلم کاپیتان + فیلم

برگزاری اولین پویش برنامه‌نویسی دانش‌آموزی کشور در خوزستان

افتتاح آزمایشگاه کنترل کیفیت فرآورده‌های نفتی در آبادان

آب ورودی به آبادان افزایش می‌یابد

مرگ باورنکردنی پسر 7 ساله بعد از تزریق سرم!

نفت آبادان هم مانع پرسپولیس می‌شود؟

ورود دادستان باوی به موضوع آرد و نان در شهرستان

خوزستان، آلوده‌ترین استان کشور