پیام خوزستان

آخرين مطالب

طرح 28 مخزن نفتی از اعتبارات میلیاردی برای هیچ‌وپوچ تا تعطیلی و اخراج کارگران اقتصادي

طرح 28 مخزن نفتی از اعتبارات میلیاردی برای هیچ‌وپوچ تا تعطیلی و اخراج کارگران
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -   در سال‌ 96 بود که وزارت نفت تصمیم گرفت حفاری چاه‌های مناطق نفت‌خیز جنوب را در قالب EPD/EPC و در طرحی به نام 28 مخزن پیگیری کند و این طرح با هدف جذب سرمایه توسط پیمانکاران طرح، افزایش تولید و ایجاد اشتغال وارد فرهنگ واژگان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شد.
طرحی که قرار بود در کوتاه مدت به افزایش تولید و اشتغال هزاران نفر در منطقه منجر شده و به بحران‌های کارگری و تبعات اجتماعی ناشی از آن پایان دهد.
  بر همین اساس، در سال 97 ستاد اقتصاد مقاومتی کشور نیز طرح اجرایی میدان‌های نفتی منصوری و رامشیر را که بزرگترین میدان‌های طرح 28 مخزن نفتی هستند را با هدف ایجاد اشتغال پایدار و توسعه مخازن نفتی همچنین افزایش ‌‌تولید نفت برای شرایط پس از تحریم مصوب و عملیاتی کرد.
اما در سال 98 با وجود اینکه در هر کدام از دو میدان منصوری و رامشیر بالغ بر 800 میلیارد تومان هزینه شد فعالیت آن‌ها به یکباره متوقف و مدیر عامل مجموعه علت توقف را کمبود منابع مالی به دلیل عدم پرداخت از سوی کارفرما (شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب) عنوان کرد و افزود: به این منظور اقدام به مذاکره با کارفرما جهت تغییر نوع قرارداد کرده است.
در دوره جدید هم طرح توسعه 28 مخزن شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اولویت‌بخشی دولت سیزدهم به طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید قرار بود در مسیر بهبود و شتاب قرار گیرد وعده‌ای که کماکان در هاله‌ای از ابهام است.
محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خرداد امسال از بررسی موانع پیش روی اجرای طرح توسعه 28 مخزن از جمله مشکلات پیش روی پیمانکاران در تأمین کالا و پرداختی خبر داده و اظهار امیدواری کرده است که با رفع این موانع شاهد شتاب‌گیری روند اجرای پروژه‌های EPD و EPC باشد وعده‌ای که بر زمین مانده است.
وعده‌هایی که محقق نشد ...
علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب پس از انتصاب به این سمت اعلام کرده بود: طرح 28 مخزن، با انجام اصلاحاتی دنبال می‌شود، ضمن آنکه به قراردادها و تعهدات دولت قبل پایبند خواهیم بود و با انجام اصلاحاتی و به‌صورت جدی‌تر از گذشته، این طرح‌ها را دنبال می‌کنیم.
وی همچنین از بهبود در طرح 28 مخزن به علت همکاری با پیمانکاران و سازندگان از جمله در تأمین کالا و تأمین اسناد مالی خبر داده بود.
از جمله مشکلاتی که مدیرعامل جدید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در این طرح مورد اشاره قرار داده بود، اولویت‌بندی اجرای پروژه‌ها و مدیریت آنها بود، در حالی که بر اساس طرح 28 مخزن، ساختار مدیریتی مجزایی تعریف شده که ایراد بزرگی است و سبب بی‌انگیزگی مجموعه و کندی کار شده بود.
حقیقت ماجرا ...
طبق گفته کارشناسان حوزه نفت اکنون مخازن نفتی منصوری و رامشیر بیش از 80 درصد از اجرا عقب هستند و با وجود اینکه کارفرمای سه مخزن منصوری، رامشیر و گچساران شرکت مناطق نفت خیز جنوب است دو پروژه منصوری و رامشیر بعد از صرف هزینه‌های میلیاردی در شرایطی تعطیل قرار گرفته و گفته می‌شود فعالیت پروژه دیگری در گچساران از صفر آغاز شده است.
ضعف طرح 28 مخزن نفتی
به گفته کارشناشان حوزه نفت از مهمترین ضعف‌های طرح 28 مخزن نفتی عدم پیشرفت در اجرا، عدم ساخت تاسیسات سطح الارضی(که باعث اشتغال پایدار می‌شد)، عدم سرمایه گذاری از طرف شرکت‌های پیمانکار، تمرکز بر عملیات تحت الارضی(حفاری چاه) همچنین دریافت صورت وضعیتهای خود درقبال این فعالیت ها از کارفرما(مناطق نفت خیز جنوب)، بلاتکلیف ماندن پروژه های طرح با گذشت چندین ساله از شروع قرارداد و اتلاف هزینه های بیشتر است.
ماجراهای شرکت نفتی...
کارشناس یکی از شرکت‌های پیمانکار مخازن نفتی منصوری و رامشیر در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود که هر کدام از کارگاه‌های شرکت، یک هزار نفر نیرو جذب کند اما تا پایان دولت روحانی تنها به جذب 200 تا 300 نفر در هر کارگاه موفق شد و اکنون در بهترین حالت هر کارگاهی 3تا 4 نفر نیرو دارد.
وی با بیان اینکه در میدان‌های نفتی بزرگی مانند میدان رامشیر 20 تا 30 نفر و در میدان منصوری سه تا چهار نفر نیرو مشغول هستند، افزود: مدیر عامل شرکت پس از تصدی مسئوولیت در این شرکت اقدام به تعطیلی و اخراج کارگران کرد، تا آنجایی که اکنون این شرکت تنها چند نیروی انگشت شمار حراستی دارد و آخرین اخراجی‌ها مربوط به دو ماه پیش بود.
این کارشناس گفت: سیاست مدیر عامل تعطیلی و اخراج کارگران جهت فشار آوردن به مناطق نفت خیز جنوب و اصلاح قرارداد کاری است تا قرار داد مابین او و مناطق نفت خیز جنوب از ریالی به ارزی مبدل شود که نتیجه آن هدر رفت سرمایه ظرف چند سال و تعطیلی تولید است.
وی بیان کرد: دلیلی نمی‌شود شرکت‌های نفتی برای منافع خود اقدام به تعطیلی و اخراج کارگران کنند و ناامنی‌ها شغلی و اجتماعی در منطقه به وجود آورد.
این کارشناس بیان کرد: همه نیروهای اخراجی‌ شرکت خوزستانی هستند و نیروهایی که خوزستانی نیستند توسط مدیران این شرکت‌ها به پروژه‌های این شرکت در استان‌های دیگر منتقل شدند.
  مقرر شده بود 4 درصد از مبلغ طرح 28 مخزن نفتی به مسئوولیت‌های اجتماعی اختصاص داده شود و هر پروژه در قطر 20 کیلومتری تعریف شود می‌تواند از این 4 درصد جهت توسعه مسیرهای دسترسی ، آب رسانی، ساخت مدارس و شبکه‌های بهداشت ودرمانی و.. به روستاها وشهرستانهای مجاور استفاده کند.
از طرفی قانوناً مجموعه نفت در راستای عمل به مسئوولیت‌های اجتماعی خود در شهرهایی که پروژه‌های نفتی اجرا می‌کند می‌بایست به محیط پیرامونی خود نیز توجه ویژه ای داشته باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح توسعه 28 مخزن که طبق وعده وزیر وقت که قرار بود در قالب 27 بسته‌ کاری ظرف 2 سال به سرانجام برسد، نه تنها 27 بسته اجرا و تکمیل نشد بلکه پیمانکاران 6 بسته‌ای هم که به قرارداد منجر شدند ، از اجرا عقب هستند.
از طرفی شرکت پیمانکار مخزن منصوری و رامشیر است با 80 درصد عقب ماندگی نسبت به اجرا نه تنها امنیت شغلی در منطقه ایجاد نکرد بلکه سبب اخراج نیروهای بومی شده و عملاً تلاشی برای افزایش ظرفیت تولید نفت با توجه به شرایط تحریمی کشور نکرد.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/391840/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

میزان افزایش مالیات بخش خصوصی در بودجه سال آینده 128 درصد است

«قبرستان انگلیسی‌ها» در آبادان

اعلام ترکیب پرسپولیس و صنعت نفت

11 بازیکن نفت آبادان در مقابل پرسپولیس

گل محمدی ترکیب اصلی پرسپولیس برابر صنعت نفت آبادان را لو داد!

فقط گلباران نفت، پرسپولیس را صدرنشین می کند!

سفر هیأت‌رئیسه فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس به خوزستان

خودروسازان زیر بار میزبانی در آزادی نمی‌روند/ابهام درباره محل برگزاری پیکان- استقلال

افزایش تولید نفت مهمترین ابزار خنثی‌سازی تحریم‌های استکبار جهانی است

افتتاح فاز اول خط دوی متروی شیراز

اعلام ترکیب صنعت نفت آبادان مقابل پرسپولیس

اولین دوره مسابقات قرآن و اذان در اندیمشک برگزار شد

کندی تردد در 9 محور ارتباطی آذربایجان غربی

اعلام ترکیب پرسپولیس برای مصاف با صنعت نفت آبادان

حد نگاری و سند دار شدن 360 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان

استقرار بازرسان در کارخانه‌های آرد خوزستان

نفت آبادان - پرسپولیس؛ ترکیب رسمی سرخ پوشان

رونمایی از ترکیب پرسپولیس برای دیدار با صنعت نفت

اعلام ترکیب پرسپولیس مقابل صنعت نفت

انتشار 400 جلد کتاب از سوی وزارت اطلاعات با هدف جهاد تبیین

مرکز مدیریت مهارت‌آموزی دانشگاه علوم پزشکی آبادان افتتاح شد

کلنگ‌زنی 10 هزار و 500 واحد مسکونی

محال است لیدر ما به ساپینتو بگوید بیا کشتی بگیریم/تهدید؟ افراد ناشناس با بازیکنان شوخی کرده‌اند!

خیابان آزادی مهیای راهپیمایی یوم الله 22 بهمن

دیدار باقری با رئیس پارلمان لبنان

هشدار سطح زرد کشاورزی؛ کاهش محسوس دمای خوزستان و یخ زدگی زمین ها

برپایی نمایشگاه عکس دانش آموزان خرمشهری

فروش 11 هزار و 191 قطعه ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی یوم الله 22 بهمن ماه 1401

ما باید یک بار دیگر امام خمینی (ره) را بشناسیم

کودکان کار مهمان ویژه جشنواره فیلم فجر شدند

ترکیب پرسپولیس اعلام شد/ حضور همزمان آل‌کثیر و دیاباته

آزادی مشمولین عفو از زندان‌های هرمزگان تا قبل از 22 بهمن

زمینه پرورش و تولید «آرتمیا» در هندیجان وجود دارد

محوطه باستانی «بیت مشحوت» کرخه ثبت ملی شد

فراخوان شناسایی صاحبان ایده و گروه های خلاق و نوآور

واکنش شهردار تهران پس از تماشای فیلم «شماره 10»

نخستین رویداد توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی

عاشق کشی به رسم مسجدسلیمان؛‌ دوستی خاله خرسه در نقش لیدرهای خشمگین

آزادی جوان کرمانی از چنگال گروگانگیران

رییس حراست نفت مسجدسلیمان: لیدرها به بازیکنان خسته نباشید گفتند/ موضوع را بزرگ کرده‌اند

بانوان پرسولیسی در انتظار دریافت مجوز ورود به ورزشگاه آزادی

وزیر نفت از نمایشگاه توسعه فناوری، ایده‌های نوآورانه و کار جهادی بازدید کرد

اختصاص جایزه ویژه مدیریت شهری به فیلمسازان برگزیده فیلم فجر

شرکت نفت و گاز اروندان 6 تفاهم‌نامه همکاری و 3 قرارداد امضا کرد

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق ها به سمت خودکفایی گام بردارند

نگاه به مقوله بازنشستگی نیازمند تحول جدی است/ صندوق‌های بازنشستگی به سمت خودکفایی گام بردارند

زلزله امروز این 4 استان کشور را لرزاند

فرنگی کاران مازندرانی در اردوی تیم ملی جوانان

سرپرست تیم نفت مسجدسلیمان: لیدری به رختکن ما نیامد؛ شیطنت می‌کنند