پیام خوزستان

آخرين مطالب

روش‌های احیای مناظرات رضوی اجتماعی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایشان ظهور وهابیت و داعش را نتیجه بی‌توجهی به سیره ائمه اطهار(ع) در مناظرات علمی دانست و تصریح کرد: «اگر مناظرات فکری نباشد جای آن را منازعات خطرناکی خواهد گرفت که اصل دین، معنویت و خداپرستی را از بین می‌برد؛ حضرات معصومین(ع) با مناظرات خود به ما تحمل‌پذیری، سعه‌صدر، دفاع از دین و فضیلت‌های انسانی را آموختند.
هر کجا که ما باب گفت‌وگو و مناظرات علمی و تضارب آرا و افکار را مسدود کردیم، سلاح و اسلحه به میدان آمد».حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی درباره ضرورت احیای مناظرات رضوی بیان کرد: «اگر سیره ائمه اطهار(ع) را در مناظرات و گفت‌وگوها ادامه می‌دادیم، وهابیت و داعش به وجود نمی‌آمد؛ داعش در بستر آلوده و مزبله منازعات و اختلاف تعصبی و فارغ از گفت‌وگوهای انسانی و علمی به وجود می‌آید و دشمن تلاش می‌کند این مناظرات تبدیل به منازعات و جنگ مسلحانه شود، یا حداقل بین مسلمانان گفت‌وگو صورت نگیرد و کینه و دعوا و تعصبات حاکم باشد».
تحولات منطقه و جهان اسلام به خصوص در یک دهه گذشته بیش از هر زمان دیگری ضرورت بازگشت به آموزه‌های انسانی و جهانشمول رضوی که همان تعالیم اسلام ناب قرآنی و نبوی است را آشکار کرده است.
رشد چشمگیر جریان‌های تکفیری و یورش به شهرها و جوامع اسلامی و کشتار هولناک مسلمانان از همه مذاهب و اسارت و آواره کردن پیروان دیگر ادیان، از بزرگ‌ترین آسیب‌ها به چهره نورانی اسلام در سالیان گذشته بوده که رفتارهای گروه خون‌ریز داعش برجسته‌ترین نمونه از آنهاست. این در حالی است که همزمان اختلاف‌های شیعه و سنی نیز به دلیل فقدان گفت‌وگو و مناظره و تفاهم و دیدار میان نخبگان و فعالان مذاهب تداوم یافته و در برخی حوزه‌ها تشدید شده است.
اما با وجود تمامی این چالش‌ها، سیره و سخن و حرم‌های نورانی اهل بیت(ع) راه‌های تازه‌ای را برای برون‌رفت از شرایط بحرانی، پیش روی جوامع اسلامی قرار می‌دهد. در بخشی از زیارت جامعه کبیره، منزلت ائمه اطهار «شُهَداء عَلی خَلْقِهِ وَ أعْلامَا لِعِبادِهِ وَ مَنارا فی بِلادِهِ وَ أدِلّاَء علی صِرَاطِهِ» توصیف شده است؛ بدین معنا که آنان گواهان و نمونه‌هایی برای آفریدگان خدا، شخصیت‌های برجسته و بی‌همتا برای بندگانش، مشعل‌هایی افراشته و بلند در سرزمین‌هایش و راهنمایانی بر راه صحیح خروج از گرفتاری‌ها هستند.
در کتاب شریف عیون اخبارالرضا که از منابع ارزشمند معارف رضوی است به نقل از امام رضا(ع) آمده است که آن حضرت به نقل از پدران خود از امیرمؤمنان(ع) می‌فرمایند: «مسلمانان به رسول خدا(ص) گفتند: ای رسول خدا! اگر کسانی را که در حوزه قدرت تو هستند برای پذیرش اسلام مجبور کنی، نفرات ما زیاد می‌گردد و در برابر دشمنان نیرومند می‌شویم، رسول خدا(ص) در پاسخ آنان فرمود: من هیچ گاه با انجام دادن کاری که درباره آن دستوری نرسیده و بدعت است به دیدار خدای بزرگ نخواهم رفت. من از زورگویان نیستم. خدای متعال پس از این جریان آیه 99 سوره یونس را فروفرستاد که می‌فرماید: اگر خدا می‌خواست، همه مردم روی زمین به دین می‌گراییدند». در ادامه این حدیث آمده امام رضا(ع) از رسول خدا(ص) نقل می‌کنند که آن حضرت سخن پروردگار را این گونه بیان کرد که «اگر من با مردم با روش اجبار رفتار کنم نه سزاوار پاداشند و نه شایسته ستایش لیکن من می‌خواهم که با آزادی و اختیار به دین بگروند و مجبور نباشند تا شایسته قرب و اکرام من گردند». این حدیث شریف که در جلد یک، صفحه 135 از کتاب نفیس عیون اخبارالرضا آمده است، بنیان روشنی برای تعامل انسان و جامعه مسلمان با پیروان دیگر مکاتب به دست می‌دهد که می‌تواند مبنای برافراشتن روابط تازه‌ای بین ادیان و مذاهب در جهان امروز باشد و آرامش و عقلانیت و هدایت را به جوامع بازگرداند.
بررسی مناظرات رضوی نشان می‌دهد امام رضا(ع) اصول، قواعد و فرامینی را برای احیای یک گفت‌وگوی منطقی معطوف به فطرت و عقلانیت بیان می‌دارند تا به دلیل اتکا بر وحی و علم امام معصوم(ع) در همه اعصار بتواند به عنوان منبع مورد استفاده قرار گیرد.
در جریان یکی از مناظرات امام رضا(ع) تأکید می‌کنند: «ای حاضران! اگر در میان شما کسی هست که اسلام را باور ندارد و می‌خواهد در این باره سؤال کند، بدون هیچ ملاحظه ای بپرسد» (عیون اخبارالرضا، ج1، ص168). این عبارت کوتاه و گویا آشکار می‌سازد که در گفت‌وگوهای علمی و مناظره‌های دینی و مکتبی باید به طرف مقابل این آزادی را داد که هر چه را می‌اندیشد راحت و بدون کمترین دغدغه بر زبان آورد و از هر گونه اتهام و نسبت‌های ناروا در امان باشد. از این رو می‌توان آزادی و آزاداندیشی را یکی از اصول و پیش‌نیازهای احیای مناظرات رضوی دانست.
در آموزه و اصل دیگری امام رضا(ع) به عمران صابی در یکی از مناظرات خود می‌فرمایند: «ای عمران؛ سؤال کن و با انصاف باش و از ستم کردن و خروج از عدالت در مقام بحث بپرهیز ... (عیون اخبارالرضا، ج1، ص167)». رعایت عدل و انصاف اصلی است که تمامی عقل‌ها و دل‌ها به آن متمایل است و برآمده از اصل قرآنی جدال أحسن با مخالفان است. طرف‌های مناظره اگر دریابند که هدف از گفت‌وگو، شکست دادن و تحقیر کردن و 
به کارگیری هر روشی برای غلبه بر رقیب است قطعاً هیچ گردهمایی نتیجه‌بخشی به وجود نخواهد آمد و از دل آن حق و هدایت پدیدار نمی‌شود.
یکی از نگرانی‌های عمده در مسیر احیای مناظرات رضوی سردرگمی در چگونگی جمع میان دفاع از مذهب حق و رعایت حقوق و منزلت پیروان دیگر ادیان و مذاهب است؛ چرا که آنان نیز پندار خود را بر حق دانسته و خواستار فرصت‌های برابر هستند. در این زمینه امام رضا(ع) علاوه بر آزادی و عدالت و انصاف، مدارا و نرمی و رأفت در گفت‌وگوها را شرطی مهم در تأثیرگذاری می‌دانند که زمینه حفظ حقوق متقابل را فراهم می‌آورد. در حدیث نبوی آمده است: «أعقل الناس أشدهم مداراه للناس؛ عاقل‌ترین مردم کسی است که با مردمان بیشتر مدارا کند و نرمش نشان دهد». بیان حضرت رضا(ع) در مناظره با سلیمان مروزی از متکلمان بزرگ آن دوره در حالی که مأمون خلیفه عباسی به سخنی از او خندید، همچنان تا امروز در تاریخ طنین‌انداز است که فرمود: «إرفقوا بمتکلم خراسان ... با متکلم خراسان مدارا کنید ...» تا راه و آیین همزیستی و حق‌جویی را برای تمامی ادوار زندگی بشر روشن کند.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/367531/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وقت های شرعی اهواز در 14 تیر ماه 1401/ پنجم ماه ذی الحجه

وقت های شرعی آبادان و خرمشهر در 14 تیر ماه 1401 / پنجم ماه ذی الحجه

تعطیلی ادارات خوزستان در روز سه شنبه به دلیل تداوم ریزگردها

هجمه‌ای که علیه محسن رضایی در جنگ شکل گرفت

اهدا مدال قهرمانی استقلال خوزستان به شهید علی هاشمی

رئیس جمهور مکزیک خواستار تخریب «مجسمه آزادی» در آمریکا شد

زخمی شدن چند فلسطینی در یورش نظامیان صهیونیست به الخلیل

اجرای عملیات سم‌پاشی دام‌ها و جایگاه نگهداری دام در شادگان

مجوز ایجاد دانشکده پزشکی مسجدسلیمان صادر شده است

برتری 2 واحد تولیدی خوزستان در کشور

تمرینات تیم فوتبال صنعت نفت آبادان آغاز شد

بازگشت مدیرعامل مستعفی نفت مسجدسلیمان

ادارات تمام شهرهای خوزستان در روز سه‌شنبه تعطیل هستند

ادارات خوزستان فردا تعطیل است

دشمن اراده دارد تا بی‌بندوباری‌ها را در مشهد ترویج دهد | می‌خواهند مشهد را از شهر امام رضا به مرکز تفریحی تبدیل کنند

زائران حضرت رضا(ع)، نائب الزیاره جانباختگان و داغداران حادثه متروپل

گردوخاک ادارات سراسر خوزستان را به تعطیلی کشاند

گردوخاک خوزستان را هم به تعطیلی کشاند

تمدید قرارداد کاپیتان فولاد خوزستان

هشدار نفوذ توده بعدی خاک از عراق به خوزستان

ادارات خوزستان برای روز سه‌شنبه تعطیل شد

تلفیق همایش سرمایه‌گذاری و نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند

نظارت بر دریافت کرایه تاکسی در اهواز بسیار ضعیف است

کرایه تاکسی؛ از نبود نظارت تا واگذاری تعیین نرخ به رانندگان

توقیف 2 فروند شناور تجاری لوازم خانگی قاچاق در ماهشهر

مشکلات پروژه‌های برق بخش خصوصی و دولتی خوزستان رفع شود

دستگیری شرور متواری و عامل تیراندازی های غیرمجاز و منجر به جرح در آبادان

تداوم توده گرد و غبار در خوزستان

ادامه عملیات یافتن جسد دو جوان غرق شده در سردشت

پایان ماموریت سفیر ایران در بیروت و دیدار خداحافظی با نبیه بری

اتصال ترانس برق یک خودرو را در خرمشهر به آتش کشید

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع برترین‌های کشور

هشدار، مراقب این پیامک ها باشید

سینمای وحشت و دلهره ژاپن + عکس

قرارداد کاپیتان فولاد خوزستان تمدید شد

پای 532 خوزستانی به بیمارستان‌ها کشیده شد

توزیع بیش از 100میلیون لیتر بنزین درفصل بهار امسال در منطقه آبادان

سالگرد کودتای نظامی در مصر/ شکست گفتمان رسانه‌ای «السیسی»

توزیع 2 هزار بسته معیشتی در کرمان

چمران: ترکیه منشاء ریزگردها است| تهران را به هوای آلوده و ترافیک می‌شناسیم

گرایی و ساروی به لهستان می‌روند

قیمت ربع سکه بهار آزادی امروز دوشنبه 13 تیر ماه 1401

شهرداری اهواز مسوول اصلاح پل فولاد شد

532 نفر بر اثر گرد و غبار در خوزستان راهی بیمارستان شدند

برگزاری نمایشگاه «آبادان روایت همدلی»

2000 بسته معیشتی کمک مؤمنانه در بین نیازمندان کرمانی توزیع شد

رژیم اشغالگر درخصوص سرنگونی پهپاد‌های حزب الله لاف زده است

هوفل پلنگی، محروم در آخرین نقطه جغرافیایی از خوزستان

تصمیم مهم وریا غفوری در گرو بازگشت ساپینتو

سارقان آب غیرمجاز در دزفول منتظر برخورد قضایی باشند