پیام خوزستان

آخرين مطالب

مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان:

گستره 3 نخستین خط لوله تماماً ایرانی 35 درصد پیشرفت دارد وزارت نفت

گستره 3 نخستین خط لوله تماماً ایرانی 35 درصد پیشرفت دارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان از پیشرفت 35 درصدی گستره سه خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان به‌عنوان نخستین خط لوله تماماً ایرانی در کشور خبر داد.

احسان درودیان در حاشیه بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به خبرنگار شانا گفت: این طرح در قالب گستره سه پروژه اصلی اجرا می‌شود که شامل احداث سه تلمبه‌خانه جدید بندرعباس، قطب‌آباد، مهرآران و احداث تأسیسات جدید در پایانه‌های سیرجان و رفسنجان است.
وی تاریخ آغاز پیمان این پروژه را تیرماه 99 اعلام کرد و گفت: مدت زمان اجرای این پروژه 36 ماه و سرمایه‌گذاری آن نیز حدود 150 میلیارد تومان و 45.6 میلیون یوروست.
مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان تأکید کرد: در این پروژه تلمبه‌خانه‌های جدید در داخل تلمبه‌خانه‌های موجود احداث خواهند شد، به‌طوری که در تلمبه‌خانه بندرعباس، چهار الکتروپمپ به اضافه یک دیزل‌پمپ، در قطب‌آباد سه الکتروپمپ به اضافه یک دیزل‌پمپ و در مهرآران نیز چهار الکتروپمپ به اضافه یک دیزل‌پمپ به مجموعه تأسیسات موجود افزوده خواهد شد. تجهیزات دریافت و ارسال توپک، صافی‌ها، ساختمان‌های صنعتی و ساختمان پست تأمین برق موردنیاز پروژه نیز از دیگر مواردی است که به تلمبه‌خانه‌های موجود افزوده خواهد شد.
درودیان با اشاره به اینکه تلمبه‌خانه‌های موجود از توربین‌های گازی استفاده می‌کنند، اما در طراحی تلمبه‌خانه‌های جدید از الکتروپمپ‌ها استفاده می‌شود، تصریح کرد: با راه‌اندازی تلمبه‌خانه‌های جدید و بهره‌برداری از آن در کنار تلمبه‌خانه‌های موجود، ظرفیت خط دو برابر می‌شود و افزون بر آن قابلیت اطمینان به بهره‌برداری مستمر (با داشتن چهار منبع انرژی شامل گاز، برق، نفت سفید و گازوئیل) بالاتر خواهد رفت.
وی با تأکید بر اینکه با اجرای این طرح روزانه 300 هزار بشکه معادل 50 میلیون لیتر به ظرفیت انتقال فرآورده کشور افزوده می‌شود، گفت: با احتساب خط قدیم، امکان ارسال روزانه 100 میلیون لیتر فرآورده (بیشتر محصولات تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس) با این دو خط فراهم خواهد شد.
ساخت داخل الکتروپمپ‌های چهار مگاواتی برای نخستین بار در پروژه خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان
مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان از جمله ویژگی‌های مهم این طرح را ساخت الکتروپمپ‌هایی با ظرفیت 4 مگاوات برای نخستین بار در کشور نام برد و گفت: برای نخستین بار الکتروپمپ‌هایی با این ظرفیت در کشور ساخته شده که از ظرفیت الکتروپمپ‌های ساخت داخل طرح گوره - جاسک نیز بیشتر است، افزون بر آن پمپ‌های گوره جاسک از نوع BB3 است، اما پمپ‌های مورداستفاده در این طرح از نوع BB5 است که برای نخستین بار در کشور توسط سازنده داخلی از طراحی تا ساخت اجرایی شده است.
درودیان افزود: در مسیر خط لوله انتقال فرآورده بندرعباس - سیرجان - رفسنجان در مقایسه با پروژه خط لوله گوره - جاسک اختلاف ارتفاع یا به‌اصطلاح قله بیشتری وجود دارد و با توجه به افزایش ارتفاع این خط در دو مرحله تا 1500 متر، نیازمند پمپ‌هایی با ظرفیت بیشتر برای انتقال فرآورده است.
وی مقدار پیشرفت کلی پروژه را 35 درصد اعلام کرد و گفت: این عدد در بخش مهندسی 56 درصد، در بخش کالا 37 درصد و در بخش ساختمان و نصب 19 درصد است. مهندسی تفصیلی پروژه بیش از 89 درصد پیشرفت دارد و تجهیزات اصلی طرح سفارش‌گذاری شده یا در حال ساخت است.
تأمین داخلی نزدیک به 100 درصد تجهیزات موردنیاز پروژه
مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان با اشاره به اینکه این پروژه نخستین پروژه خطوط لوله به شمار می‌آید که نزدیک به صددرصد تجهیزات آن از داخل کشور بیشتر توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ساخت و تأمین می‌شود، تأکید کرد: همه تجهیزات اصلی این طرح شامل پمپ‌ها، تجهیزات ارسال و دریافت توپک، صافی، مخازن زیرزمینی، پمپ‌های جانبی و شیرهای دستی و برقی، لوله‌ها، فلنج و اتصالات، ترانس و ... به سازندگان داخلی سفارش‌ داده شده است.
درودیان افزود: برخی تجهیزات ابزار دقیق این پروژه تاکنون از خارج کشور تأمین می‌شد، اما برای تأمین آن از داخل کشور در حال مذاکره با سازنده‌های داخلی تجهیزات ابزار دقیق هستیم. عملگر شیرهای برقی نیز تاکنون از خارج از کشور تهیه می‌شد، اما در این پروژه سازنده ایرانی برای نخستین بار در کشور این عملگر را می‌سازد.
وی ادامه داد: برنامه‌ریزی در پروژه به نحوی است که در تمامی تجهیزات موردنیاز تمامی سازنده‌های داخلی را ارزیابی فنی می‌کنیم و اگر به این نتیجه برسیم که سازنده داخلی توان فنی لازم برای پیاده‌سازی استانداردهای فنی و مهندسی مدنظر را دارد، قطعاً از سازنده داخلی استفاده می‌کنیم.
مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان تأکید کرد: پیمانکار پروژه احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان، مشارکتی از دو شرکت داخلی رامپکو و EIED و شرکت مشاور مهندسین مشاور پارس است.
درودیان با اشاره به هماهنگی و یکپارچگی کامل چهار گستره پروژه در زمان‌بندی و نیز نقاط اتصال پروژه و طراحی ظرفیت پمپ‌ها گفت: در پایان کار هر چهار پروژه با یکدیگر ادغام شده و به بهره‌برداری می‌رسند.
بهره‌برداری 6 ماه زودتر از موعد مقرر
وی درباره زمان‌بندی پروژه گفت: زمان‌بندی پروژه 36 ماهه و موعد بهره‌برداری از آن تیرماه 1402 است، اما تلاش می‌کنیم با در نظر گرفتن تمهیدات خاص 6 ماه زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسیم.
مجری طرح احداث تلمبه‌خانه‌ها و پایانه‌های خط لوله بندرعباس - سیرجان - رفسنجان استفاده و طراحی پمپ‌های با دور متغیر و ظرفیت بالا برای نخستین بار در کشور توسط سازندگان داخلی را از جمله چالش‌های این پروژه عنوان کرد و گفت: مزیت پمپ‌های دور متغیر این است که تلفات انرژی خیلی کمتراست و بهره‌بردار می‌تواند به‌راحتی با تنظیم دور موتور به فشار و جریان مدنظر برسد، به‌طوری که در روش قبلی و مرسوم استفاده از شیر کنترل تلفات انرژی چند برابر دور متغیر است.
درودیان تصریح کرد: اگر می‌خواستیم این پمپ‌ها را از خارج کشور تأمین کنیم، بی‌شک کار سریع‌تر انجام می‌شد، اما تلاش کردیم با حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی مشاوران و سازندگان ایران، این ظرفیت و توانمندی را در مجموعه‌های صنعتی داخلی ایجاد کنیم.
درودیان گفت: با احداث تلمبه‌خانه فاز جدید در داخل تلمبه‌خانه‌های موجود در بخشی از هزینه‌های احداث از جمله تحصیل اراضی، صرفه‌جویی شده و با استفاده از بخشی از تأسیسات موجود و استفاده از یک گروه بهره‌بردار مشترک برای هر دو تلمبه‌خانه در هزینه‌های بهره‌بردار نیز صرفه‌جویی خواهد شد.
به گزارش شانا، خط لوله کنونی بندرعباس - سیرجان - رفسنجان محصولات پالایشگاه ستاره ‌خلیج‌فارس و در قدیم هم بنزین وارداتی را از بندرعباس به رفسنجان و از رفسنجان به مرکز کشور منتقل می‌کرد، اما عمر مفید لوله‌ها، خط لوله و تلمبه‌خانه‌های خط لوله فعلی که با حداکثر ظرفیت کار می‌کند، تقریباً به پایان رسیده واست به همین دلیل پروژه خط لوله جدید با ظرفیت 300 هزار بشکه و مشابه ظرفیت خط لوله قدیم در کنار خط لوله موجود تعریف شد که تلمبه‌خانه‌ها نیز در این طرح در کنار تلمبه‌خانه‌های موجود احداث خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/362706/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حادثه متروپل جراحتی بر پیکره نفت است

فراخوان گروه‌های مقاومت فلسطین برای تحصن در مسجدالأقصی

علی مطهری: حوادثی مانند فروریختن برج متروپل در آبادان ناشی از انفعال برخی مسئولان شهرداریها در مقابل سرمایه‌داران بزرگ است

شورای هیئات مذهبی کشور خواستار شناسایی و برخورد عبرت آموز با مسببان حادثه آبادان شد

افزایش آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل

حباب سکه گرمی کوچک‌تر شد

وحیدی: حادثه متروپل جنایتی بزرگ بود

تصاویر/ بزرگ‌ترین اجتماع قرن

روحیه ایثار و فداکاری در آزادسازی خرمشهر، بهترین الگو برای مسئولین و مدیران کشور در حل مشکلات

آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل به ١٩ نفر رسید

حادثه متروپل یک جنایت بود/ آمار فوت‌شدگان به ١٩ نفر رسید

حاشیه‌نگاری از همخوانی منتظران ظهور فرمانده

4 دستور رئیسی درباره متروپل

پیام تسلیت آیت الله خامنه ای در واکنش به حادثه متروپل آبادان

وزیر کشور: خطرزدایی توده‌های آویزان بتنی برج متروپل آبادان شتاب یافت

در مملکت چه خبر است؟ احیای روابط با عربستان در وزارت خارجه ؛ فحاشی به عربستان در برنامه سلام فرمانده!

4دستور رئیسی به مدیران در جلسه بررسی حادثه متروپل

درگذشت تکنسین اورژانس حین خدمت (سعید جهان فری)

عادل فردوسی پور: قلب همه ما با آبادان عزیز است

حادثه متروپل قلب‌ها را جریحه دار کرد

وزیر کشور: خطرزدایی توده‌های آویزان بتنی برج متروپل آبادان شتاب گرفت

متخلفان «متروپل» را از تریبون مجلس معرفی می‌کنیم

رشادت‌های بانوان در دوران دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین شود

11 توصیه رهبر انقلاب به مجلس؛ انقلابی بمانید

11 توصیه رهبری به مجلس؛ انقلابی بمانید

باید مقاومت مردم به ویژه بانوان در هشت سال دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین شود

‌تیم نجات در آوار هلال احمر ایلام به آبادان اعزام شد

لزوم پیگرد مقصران حادثه و مجازات عبرت‌آموز آنان و جلوگیری از تکرار آن در کشور

رهبر انقلاب: مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

تاکید بر ضرورت تبیین مقاومت مردم در هشت سال دفاع مقدس برای نسل جوان

رهبر انقلاب: مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبادان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

با مقصران حادثه آبادان به شدت برخورد شود

واکنش رهبر انقلاب به حادثه فروریختن ساختمان متروپل آبادان

جلسه فوق العاده برگزار شد / 4 فرمان رئیسی درباره ریزش برج «متروپل» آبادان

واکنش رهبر انقلاب به حادثه فروریختن متروپل آبادان

قهرمان جهان در میان امدادگران ساختمان مترو پل آبادان+عکس

برگزاری جلسه بررسی وضعیت حادثه متروپل آبادان با قرائت پیام رهبر انقلاب

مقاومت فلسطین: یورش به مسجدالاقصی منطقه را شعله‌ور خواهد کرد

مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبادان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

4 دستور رئیس جمهور خطاب به مسئولان و مدیران اجرایی

برگزاری جلسه فوق العاده بررسی آخرین وضعیت حادثه متروپل با قرائت پیام رهبرانقلاب

امدادرسانی تیم تخصصی سگ‌های زنده یاب هلال احمر فارس در آبادان

توزیع 15 دستگاه کولر در بین مددجویان هویزه در سالروز آزادسازی خرمشهر

عکس/ قهرمان جهان در میان امدادگران ساختمان «متروپل» آبادان

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

اقدام تحسین‌برانگیز مالک خانه جنب «متروپل»

عبدالباقی هنگام ریزش «متروپل» در ساختمان بوده است

پیکرهای 13 جانباخته حادثه متروپل آبادان شناسایی و دفن شد

مجرم سامانه "ثنا" شهروندان خوزستانی دستگیر شد

تکنسین فوریت‌های پزشکی اندیمشک آسمانی شد