پیام خوزستان

آخرين مطالب

شما جزو کدام دهک یارانه ای هستید و چه کسانی یارانه نمی‌گیرند؟ علمي

شما جزو کدام دهک یارانه ای هستید و چه کسانی یارانه نمی‌گیرند؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اگر دوست دارید بدانید در چه دهکی قرار دارید و با شاخص‌های دهک‌بندی آشنا شوید یا به میزان یارانه‌ای که گرفتید اعتراض دارید، بد نیست قبل از هر اعتراضی این مطلب را بخوانید.

بعد از واریز یارانه‌های 400 و 300 هزار تومانی که روز قبل به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، بحث درباره دهک بندی‌ها داغ شد. بر اساس اعلام دولت، 23 میلیون خانوار که معادل 72 میلیون نفر از مردم هستند، یکی از یارانه‌های معیشتی 300 یا 400 هزار تومانی را دریافت کرده‌اند. البته دو شب پیش هم رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که این یارانه‌ها تنها به مدت دو ماه پرداخت می‌شود و پس از آن کالابرگ الکترونیکی برای کالاهای اساسی داده خواهد شد. با این حال با واریز این یارانه‌های معیشتی بسیاری از خود می‌پرسند چگونه بفهمیم در چه دهکی هستیم؟ اگر شما هم دوست دارید بدانید این دهک بندی‌ها از چه زمانی شروع شد و شما در کدام یک از این دهک‌ها قرار دارید، مطلب زیر را از دست ندهید. هرچند همین ابتدا بگوییم باز هم می‌توان مصادیقی را یافت که به هیچ وجه با دهکی که در آن قرار دارند مطابقت ندارد که نیازمند شفاف‌سازی یا اصلاح تصمیم مسئولان است.
تاریخچه دهک بندی ها
«دهک درآمدی» عبارتی است که شاید تا پیش از عملیاتی شدن اجرای هدفمندی یارانه‌ها بیشتر در فضای دانشگاهی و در مقالات اقتصادی به کار برده می‌شد. اما با شروع اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال 1388، این عبارت وارد فضای رسانه‌ای کشور و موجب طرح این سوال در میان بسیاری از قشرهای جامعه شد که در کدام دهک یا به اصطلاح روزهای پیش از آغاز این طرح، در کدام خوشه قرار می‌گیرند؟ این موضوع از آن جهت مهم به نظر می‌رسید که طبق گمانه‌زنی‌ها دهک درآمدی که یک خانوار در آن قرار می‌گرفت ارتباطی معکوس با یارانه دریافتی آن‌ها داشت. اوایل به جای استفاده از دهک بندی از واژه خوشه‌بندی استفاده می‌شد. هرچند از همان سال‌های ابتدایی اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها،بارها برخی مسئولان درباره لزوم به روز رسانی دهک بندی‌ها مطالبی را گفته بودند اما تا امسال هیچ اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاد تا این که زمستان سال قبل براساس لایحه بودجه سال 1401 وزارت کار با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و بااستفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان موظف شد حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون، ضمن دهک‌بندی درآمدی کلیه خانوارهای یارانه‌بگیر از طریق شاخص‌های متقن و ثبتی قابل اتکا برای حذف یارانه نقدی و طرح معیشتی خانوارهای پر درآمد اقدام کند. طبق گفته وزیر کار این اتفاق 17 اردیبهشت رقم خورده و پایگاه رفاه ایرانیان تا 95 درصد تکمیل شده، آن 5 درصد هم به این دلیل تکمیل نشده که برخی دستگاه‌ها هنوز به این پایگاه متصل نشده‌اند. عبدالملکی در مجلس اعلام کرد که ما محتاطانه دهک‌بندی‌ کرده‌ایم و اطلاعات جدید به روز می‌شود و نظام یارانه‌ها در حال کارامدتر و عادلانه‌تر شدن است.
طبق گزارش مرکز آمار، کشور ما حدود 85 میلیون نفر جمعیت دارد که از این میزان بر اساس آخرین آمار پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به 78 میلیون و 352 هزار و 856 نفر یارانه نقدی و به 60 میلیون نفر یارانه معیشتی پرداخت می‌شده است
به چند نفر یارانه جدید تعلق گرفت
طبق گزارش مرکز آمار، کشور ما حدود 85 میلیون نفر جمعیت دارد که از این میزان بر اساس آخرین آمار پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به 78 میلیون و 352 هزار و 856 نفر یارانه نقدی و به 60 میلیون نفر یارانه معیشتی پرداخت می‌شده است. با این حال آن طور که وزیر اقتصاد گفته است، 30 درصد از جمعیت کشور یارانه 400 هزار تومانی و 60 درصد دیگر، یارانه 300 هزار تومانی دریافت خواهند کرد. به گزارش ایسنا به نقل از احسان خاندوزی 10 درصد از جمعیت هم بی نیاز از کمک‌های حمایتی دولت هستند.
مبلغ جدید یارانه بر اساس دهک بندی
در دهک یک تا سه درآمدی خانواده 2 نفره 800 هزار تومان، خانواده 3 نفره یک میلیون و 200 هزار تومان، خانواده 4 نفره یک میلیون و 600 هزار تومان و خانواده 5 نفره 2 میلیون تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند کرد. در دهک 4 تا 9 درآمدی خانواده 2 نفره 600 هزار تومان، خانواده 3 نفره 900 هزار تومان، خانواده 4 نفره یک میلیون و 200 هزار تومان و خانواده 5 نفره یک میلیون و 500 هزار تومان دریافت خواهند کرد.
شما جزو کدام دهک هستید؟
شاید برخلاف آن چه انتظار دارید در دهکی قرار گرفته باشید که قبول ندارید و می‌خواهید برای این موضوع به پایگاهی که درباره آن نوشته ایم مراجعه کنید. اما پیش از این بد نیست خودتان با بررسی وضعیت هزینه‌ها و درآمدتان ببینید در کدام یک از دهک‌ها قرار دارید. در این گزارش به بررسی آخرین نتایج منتشرشده از میزان مخارج هر کدام از دهک‌های جامعه پرداخته ایم.
دهک بندی بر اساس مخارج خانواده
تا پیش از این دهک بندی‌ها تنها بر اساس درآمد خانواده‌ها انجام می‌شد اما چند سالی است غربالگری دهک‌ها از طریق آزمون وسع صورت می‌گیرد. بر اساس آن چه در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان آمده، این غربالگری براساس تعداد اعضای خانوار، جنسیت سرپرست خانوار، تعداد خودرو، مجموع ارزش خودرو، تعداد ملک اظهاری، تعداد سفرهای خارجی، گردش حساب، شغل افراد و. .. اقدام به محاسبه وسع افراد می‌کند. البته در این بین براساس اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان معلولیت، بیماری‌های خاص و. . هم در نظر گرفته شده است. با این حال طبق گزارش اکو ایران بر اساس آخرین داده های مرکز آمار متوسط هزینه ماهانه هر خانوار شهری در سال 1399 حدود 5 میلیون و 300 هزار تومان بوده است.
دهک‌های اول تا سوم
بر اساس آمارهای سال گذشته مرکز آمار ایران، اگر هزینه کل یک خانوار (از تمامی افراد خانوار که به طور متوسط 3.3 نفر در نظر گرفته می‌شود) حدود 700 تا یک میلیون و 600 هزار تومان در ماه باشد، این خانواده در دهک یک قرار می‌گیرد و جزو 10درصد فقیرترین خانواده‌های جامعه است. اگر هزینه خانوار حدود یک میلیون و 700 هزار تومان باشد، خانواده را در دهک 2 قرار می‌دهد. هزینه دو میلیون تومانی خانوار را در دهک سوم جای گذاری می‌کند. البته به گزارش تجارت نیوز باید 42 درصد نرخ تورم به هزینه‌های دهک‌ها اضافه شود. همان طور که رئیس‌جمهور اعلام کردند این دهک‌ها تا ایجاد کالابرگ الکترونیک ماهانه به ازای هر نفر 400 هزار تومان به عنوان یارانه دریافت می‌کنند.
دهک‌های چهارم تا نهم
افراد حاضر در دهک چهارم هزینه خانوارشان حدود سه میلیون تومان است و برای خانوارهای دهک پنجم هزینه سه میلیون و 500 هزار تومان برآورد می‌شود که دهک میانی محسوب می‌شود. هزینه حدود چهار میلیون و 300 هزار تومانی برای افراد از دهک ششم محسوب می‌شود و هزینه پنج میلیون تومانی خانوارها را به دهک بعدی یعنی دهک هفتم می‌برد. رقم حدود شش میلیون و 700 هزار تومان هزینه خانوار دهک هشتم فرض شده و دهک نهم حدود هشت میلیون تومان در ماه هزینه دارد. برای این دهک‌ها هم تا زمان ایجاد کالابرگ الکترونیک ماهانه به ازای هر نفر 300 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.
دهکی که یارانه نمی‌گیرد
به گفته وزیر اقتصاد 10 درصد از جامعه در این دهک قرار دارند که هزینه خانوار آن‌ها حدود 16 میلیون تومان هزینه در ماه است. البته همان طور که پیش از این نوشتیم هزینه تورم را هم باید به این مبالغ اضافه کنیم.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/362647/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حادثه متروپل جراحتی بر پیکره نفت است

فراخوان گروه‌های مقاومت فلسطین برای تحصن در مسجدالأقصی

علی مطهری: حوادثی مانند فروریختن برج متروپل در آبادان ناشی از انفعال برخی مسئولان شهرداریها در مقابل سرمایه‌داران بزرگ است

شورای هیئات مذهبی کشور خواستار شناسایی و برخورد عبرت آموز با مسببان حادثه آبادان شد

افزایش آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل

حباب سکه گرمی کوچک‌تر شد

وحیدی: حادثه متروپل جنایتی بزرگ بود

تصاویر/ بزرگ‌ترین اجتماع قرن

روحیه ایثار و فداکاری در آزادسازی خرمشهر، بهترین الگو برای مسئولین و مدیران کشور در حل مشکلات

آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل به ١٩ نفر رسید

حادثه متروپل یک جنایت بود/ آمار فوت‌شدگان به ١٩ نفر رسید

حاشیه‌نگاری از همخوانی منتظران ظهور فرمانده

4 دستور رئیسی درباره متروپل

پیام تسلیت آیت الله خامنه ای در واکنش به حادثه متروپل آبادان

وزیر کشور: خطرزدایی توده‌های آویزان بتنی برج متروپل آبادان شتاب یافت

در مملکت چه خبر است؟ احیای روابط با عربستان در وزارت خارجه ؛ فحاشی به عربستان در برنامه سلام فرمانده!

4دستور رئیسی به مدیران در جلسه بررسی حادثه متروپل

درگذشت تکنسین اورژانس حین خدمت (سعید جهان فری)

عادل فردوسی پور: قلب همه ما با آبادان عزیز است

حادثه متروپل قلب‌ها را جریحه دار کرد

وزیر کشور: خطرزدایی توده‌های آویزان بتنی برج متروپل آبادان شتاب گرفت

متخلفان «متروپل» را از تریبون مجلس معرفی می‌کنیم

رشادت‌های بانوان در دوران دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین شود

11 توصیه رهبر انقلاب به مجلس؛ انقلابی بمانید

11 توصیه رهبری به مجلس؛ انقلابی بمانید

باید مقاومت مردم به ویژه بانوان در هشت سال دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین شود

‌تیم نجات در آوار هلال احمر ایلام به آبادان اعزام شد

لزوم پیگرد مقصران حادثه و مجازات عبرت‌آموز آنان و جلوگیری از تکرار آن در کشور

رهبر انقلاب: مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

تاکید بر ضرورت تبیین مقاومت مردم در هشت سال دفاع مقدس برای نسل جوان

رهبر انقلاب: مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبادان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

با مقصران حادثه آبادان به شدت برخورد شود

واکنش رهبر انقلاب به حادثه فروریختن ساختمان متروپل آبادان

جلسه فوق العاده برگزار شد / 4 فرمان رئیسی درباره ریزش برج «متروپل» آبادان

واکنش رهبر انقلاب به حادثه فروریختن متروپل آبادان

قهرمان جهان در میان امدادگران ساختمان مترو پل آبادان+عکس

برگزاری جلسه بررسی وضعیت حادثه متروپل آبادان با قرائت پیام رهبر انقلاب

مقاومت فلسطین: یورش به مسجدالاقصی منطقه را شعله‌ور خواهد کرد

مجازات عبرت‌آموز مقصران حادثه آبادان بر عهده همه ما مسئولان کشور است

4 دستور رئیس جمهور خطاب به مسئولان و مدیران اجرایی

برگزاری جلسه فوق العاده بررسی آخرین وضعیت حادثه متروپل با قرائت پیام رهبرانقلاب

امدادرسانی تیم تخصصی سگ‌های زنده یاب هلال احمر فارس در آبادان

توزیع 15 دستگاه کولر در بین مددجویان هویزه در سالروز آزادسازی خرمشهر

عکس/ قهرمان جهان در میان امدادگران ساختمان «متروپل» آبادان

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

اقدام تحسین‌برانگیز مالک خانه جنب «متروپل»

عبدالباقی هنگام ریزش «متروپل» در ساختمان بوده است

پیکرهای 13 جانباخته حادثه متروپل آبادان شناسایی و دفن شد

مجرم سامانه "ثنا" شهروندان خوزستانی دستگیر شد

تکنسین فوریت‌های پزشکی اندیمشک آسمانی شد