پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

چشم نگران معلولان به بودجه 1401/ قوانینی که مسکوت ماندند مقالات

چشم نگران معلولان به بودجه 1401/ قوانینی که مسکوت ماندند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - بودجه در نظر گرفته شده برای بهزیستی در سال آینده باعث نگرانی معلولان شده و بیش از یک میلیون معلول همچنان به اجرای قوانین مصوب شده در این زمینه چشم دوخته‌اند.

‌ خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- مصطفی آل علی: «بودجه 1401 کشور» از موضوعات مهم و داغ این روزهاست که گزارش و تحلیل‌های بسیاری در خصوص آن نوشته و سعی شده تا هر نهاد علاوه بر اقناع مسئولان، بودجه تخصصی خود را افزایش یا حفظ کنند.
اما این موضوع برای بهزیستی خلافش ثابت شده چون بودجه پیشنهادی دولت برای این سازمان کم شده است و در سال آینده بودجه 17 هزار و 870 میلیارد تومانی برایش در نظر گرفته شد؛ اگرچه برای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در سال آینده به 31 هزار میلیارد تومان نیاز است.
آیا این میزان بودجه برای معلولان تحت پوشش بهزیستی کافی است؟ به‌خصوص آنکه بهزیستی از مهم‌ترین نهادهای حمایتی دولتی است و با دریافت بودجه عمومی به بیش از یک میلیون نفر معلول کمک می‌کند.
اگرچه آمار نشان می‌دهد حدود 10 درصد جمعیت ایران را جامعه معلولان تشکیل می‌دهند و اغلب از امکانات، لوازم و شرایط لازم برای امرارمعاش محروم‌اند؛ آیا این بودجه پاسخگوی نیاز قشر معلولان خواهد بود؟
بنا به گفته نماینده شبکه ملی تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی و حرکتی کشور، بودجه پیشنهادی سال 1401 سازمان بهزیستی حتی کفاف تهیه وسایل توان‌بخشی معلولان را نمی‌دهد.
علی همت محمودنژاد معتقد است که «قیمت وسایل مورد نیاز معلولان از جمله وسایل توان‌بخشی به‌گونه‌ای افزایش یافته که بودجه سازمان بهزیستی پاسخگوی آن نیست و اگر مجلس و دولت، بودجه سازمان بهزیستی را افزایش ندهند، معلولان با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد».
طبق اعلام نماینده شبکه ملی تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی و حرکتی کشور و با استناد قانون جامع حمایت از معلولان، بودجه بهزیستی در سال آینده نمی‌تواند قانون حمایت از حقوق معلولان را اجرایی کند.
قانون‌های مسکوت مانده
بودجه پیشنهادی برای معلولان ظلم بزرگی به این قشر جامعه است چون قانون برنامه پنج ساله توسعه ششم که پیش از قانون حمایت از معلولان مصوب شده در ماده 79 قانون برنامه توسعه ششم تصریح می‌کند که «معلولان باید حداقل 20 درصد حداقل دستمزد قانونی مصوب کمیته مزد شورای عالی کار را دریافت کنند».

پیام خوزستان

همچنین بند 9 ماده 3 قانون اساسی کشور بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی تأکید می‌کند و این امر نیز شامل جامعه معلولان می‌شود.
همچنین طبق ماده 27 قانون حمایت از معلولان، دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند.
اجرای این ماده‌های قانونی برای معلولان همچنان مسکوت مانده چون حداقل مزد در سال جاری حدود 2 میلیون و 600 هزار تومان است که 20 درصد این مبلغ معادل 520 هزار تومان می‌شود؛ این در حالی است که هر معلول ماهیانه 350 هزار تومانی دریافت می‌کند.
ارائه پیشنهاد قانونی
معلولان کشور برای افزایش حقوق خودشان مطالبات بسیاری از دولت و مجلس دارند، آنها علاوه بر افزایش بودجه سازمان بهزیستی نیز کارزاری را راه‌اندازی کرده‌اند؛ «کمک – معیشتی – معلولان» کارزاری است که معلولان در آن با امضای الکترونیک خود (با توجه به سختی مطالبه حضوری در پایتخت) خواستار افزایش مستمری خود در بودجه 1401 شدند.
این کارزار که بر اساس قانون اساسی، قانون برنامه پنج‌ساله توسعه ششم و قانون جامع حمایت از معلولان تشکیل شده با استقبال زیادی مواجه شده و تاکنون بیش 30 هزار امضای الکترونیک ثبت شده است؛ همه این امضاءکنندگان خواستار افزایش حقوق معلولان هستند.
در این کارزار پیشنهاد شده که حداقل حقوق یک فرد معلول از 350 هزار تومان به دو میلیون و دویست هزار تومان (حداقل دستمزد سالیانه) افزایش پیدا کند و این امر با توجه به گرانی وسایل مورد نیاز و تورم باعث افزایش رفاه همه معلولان خواهد شد به‌ویژه آنکه بیکار هستند یا معلولیت شدید یا خیلی شدید دارند.
افزایش کم مستمری مددجویان
در این راستا عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به خبرنگار مهر می‌گوید که «این پرداختی‌ها (350 هزار تومان به هر فرد معلول) را نمی‌توان حقوق یا مستمری نامید بلکه کمک هزینه‌ای هستند که توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شوند».

پیام خوزستان


سید کریم حسینی اعلام می‌کند «افزایش مستمری معلولان در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است اما با توجه به بودجه دولت باید بررسی کرد که امکان افزایش پرداختی به معلولان وجود دارد یا نه».
نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص افزایش مستمری معلولان تأکید می‌کند «اول باید نظرات کارشناسی و تخصصی انجام و متناسب با نیازها و گرانی‌ها این کار صورت گیرد و اگر قرار است مستمری معلولان افزایش پیدا کند بی‌شک این افزایش چند برابر خواهد بود».
بنا به اعلام رئیس کمیته امداد کشور، پیشنهاد افزایش 40 درصد مستمری مددجویان کمیته و بهزیستی در سال آینده به کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
سیدمرتضی بختیاری یادآوری می‌کند «بر اساس قانون، مستمری پرداختی به مددجویان باید معادل 20 درصد حداقل حقوق مصوب وزارت کار باشد که در صورت تصویب این افزایش هنوز با این رقم فاصله دارد».
او خواستار افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی شد و بیان می‌کند «با پیشنهاد ارائه شده درباره افزایش مستمری مددجویان در سال آتی از سوی کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی موافقت شده است».
مجلس حمایتگر معلولان باشد
به گزارش خبرنگار مهر ، آیا مطالبات معلولان در مجلس به‌صورت فوری و خارج از نوبت پیگیری می‌شود؟ در صورت پیگیری، راه کار قانونی برای این مطالبات چیست و چگونه اقدام می‌شود؟ آیا نمایندگان مجلس بدیهی‌ترین حقوق معلولان را از دولت مطالبه خواهند کرد؟
این سوالات دغدغه معلولانی شده است که بیش از پیش نیازمند حمایت هستند و قطعاً یکی از این حمایت‌ها پیگیری و اجرایی کردن قوانین مصوب شده برای افراد دارای معلولیت است.

پیام خوزستان

بدیهی است که افزوده شدن 40 درصد به مستمری مددجویان در سال آینده هیچ گره‌ای را از مشکلات آنها باز نمی‌کند و معلولان نیز مثل سال‌های گذشته با بسیاری از مشکلات مواجه شده و زندگی آنها با وجود این همه گرانی تلخ‌تر از همیشه خواهد شد.
طبق برآوردها، 40 درصد از مستمری 350 هزار تومانی، 140 هزار تومان می‌شود که به مبلغ اولیه اضافه خواهد شد به این معنا که مستمری مددجویان در سال آینده 490 هزار تومان است.
سوال اساسی اینجاست که این مبلغ جوابگوی کدامیک از نیازهای یک فرد معلول می‌شود؟ به‌ویژه آنکه بعضی از معلولان به دلیل سرپرست خانوار بودن و دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید، نیازهایشان بیشتر است و این مبلغ در سال آینده کافی نیست.
کشوری مثل ایران که از وجود منابع طبیعی همچون نفت و گاز و سایر موارد بهره‌مند است، آیا نمی‌تواند حداقل خواسته و مطالبه معلولان را که قانونی و به‌حق است، برآورده کند؟

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/350852/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مشمولان خارج از کشور با 15 هزار یورو سربازی خود را بخرند

«محمود فکری» در یک قدمی نیمکت مسجدسلیمان

عکس/ بازدید فرماندهان سپاه کشوری، لشکری و استانی از مناطق زلزله‌زده اندیکا

لیست نکونام مشخص شد؛ بیرانوند و رضاییان به فولاد می‌آیند؟

آتش‌سوزی در شرکت نیشکر دعبل خزایی اهواز با 4 کشته و مصدوم

دستگیری 29 سارق در دزفول

صدور هشدار سطح قرمز در پی ورود گرد و خاک به خوزستان

هشدار سطح قرمز هواشناسی/ گرد و غبار عراقی در راه خوزستان

برگزاری رزمایش سردار شهید حاج احمد کاظمی در جنوب غرب کشور

طرح «اهدای کتاب، اهدای دانایی» در گتوند اجرا شد

واحدهای تولیدی غیر فعال در خوزستان اغلب مشکل بانکی دارند

تکمیل طرح جامع فاضلاب دزفول 25 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

پارک حاشیه‌ای در خیابان پامنار ممنوع می‌شود

خوزستانی ها منتظر دمای زیر صفر باشند

جانشین فرماندهی کل سپاه بر شتاب‌بخشی به ساخت منازل زلزله‌زده اندیکا تاکید کرد

رصد و پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گتوند

وزیر صمت: خوزستان جزء پنج استان برتر کشور در تولید فولاد است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران

سربازان فراری از بخشش سازمان قضایی برخوردار می‌شوند

اهواز دومین شهر حاشیه‌نشین ایران است

برگزاری فراخوان جذب دکترای داروسازی در بیمارستان کیش

نقش راهبردی بندرتجاری کیش در حوزه بازار بانکرینگ

دستورات معاون شهردار تهران برای رفع مشکلات ترافیکی در منطقه 10

حکم شهادت 16 آتش‌نشان حادثه پلاسکو تقدیم خانواده‌هایشان شد

تمام گروه‌های کالایی شهروند تا 50درصد از تخفیف برخوردار می‌شوند

انجام معاینه فنی رایگان برای بانوان در روز میلاد حضرت فاطمه (س)

فولاد قید رشید مظاهری و معاوضه حردانی را زد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت از فولاد شادگان بازدید کرد

بهبود و توسعه شبکه همراه اول در دزفول

بازدید شهردار تهران از منطقه ١٠

کشف 175 مزرعه ارز دیجیتال طی امسال در اهواز

سهم ایران در بازار روسیه می‌تواند ارتقا پیدا کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه فولاد شادگان بازدید کرد

شبکه ریزشی فاضلاب در خرمشهر اصلاح می‌شود

شهروندان شوش از افزایش قیمت نان گلایه‌مندند

ایزدخواه: نیازمند سازوکار بیمه کیفیت خودروی ایرانی هستیم

26 واحد مسکونی برای مددجویان بخش سوسن ایذه ساخته شد

آتش سوزی در یک شرکت نیشکر در اهواز چهار مصدوم به همراه داشت

دهه‌ فجر فرصتی برای گفتمان‌سازی در حوزه‌ انقلاب اسلامی است

آغاز هشتمین برنامه از پویش «قرار خدمت» با حضور زاکانی در منطقه10

کلنگ احداث پارک ویژه مادر و کودک بر زمین خورد/بررسی جزئیات طرح شاخه شرقی بزرگراه یادگار امام(ره)

عملیات اجرایی طرح 2 هزار هکتاری بیابان‌زدایی و نهال‌کاری در خوزستان آغاز شد

بازدید سرزده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شعبه 20 تامین اجتماعی تهران؛ دستور فوری برای حل مشکلات مراجعه‌کنندگان و شاغلان

مسوولان رفع مشکلات خرمشهر را به عنوان یک اولویت ملی پیگیری کنند

عملیات 2 هزار هکتاری بیابان زدایی در خوزستان اجرا می‌شود

عدم تحقق برنامه جمع آوری 80 درصدی گازهای همراه نفت

رییس سازمان جنگلها و مراتع:جز 2 استان همه نقاط کشور درمعرض فرونشست هستند

آلودگی هوای خوزستان در تعداد زیادی از روزهای سال در محدوده غیرمجاز است

نانو ژنراتورهای الکتریکی که زخم‌ها را با سرعت ترمیم می‌کنند

آغاز مرمت خانه تاریخی جامعی شوشتر