پیام خوزستان

آخرين مطالب

پرسه مرگ در جاده دزفول - شوشتر مقالات

پرسه مرگ در جاده دزفول - شوشتر
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- نور کم، دوطرفه بودن، نامناسب و غیرایمن جاده از مشخصات راه ارتباطی مردم دزفول به شوشتر است؛ جاده‌ای که به سبب گرفتن جان عزیزان بسیاری جاده مرگ لقب گرفته است.

این جاده شهرها و روستاهای بی‌شماری را به هم متصل می‌کند ولی به دلیل دوطرفه بودن و فقدان روشنایی و ایمنی لازم، خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیری به عابران و خودروهای عبوری وارد می‌کند.

یک بار جوانی 25 ساله غرق در خون می‌شود و بار دیگر کودکی بی‌پدر.

زن جوانی که همسرش را به علت تصادف در این جاده از دست داده عاجزانه از مسوولان می‌خواهد جاده را تکمیل کنند تا خانواده‌ای دیگر عزادار نشوند.

در موردی دیگر، مردی حدودا 55 ساله در حالی پیکر بی‌جان پسر جوانش را در آغوش می‌گیرد و می‌گرید که فرزند دیگرش نیز در قسمت دیگر جاده از خودرو به بیرون پرتاب شده و بدنش خونین است.

نگاه پر از غم و التماس‌گونه حادثه دیدگان این جاده دل هر رهگذری را به درد می‌آورد؛ چه بسا هر تصادف و هر مرگ مانند خنجری بر روان جامعه وارد شده و مشکلات اجتماعی زیادی را در آینده به جامعه تحمیل کند.

نبود عزمی راسخ برای تکمیل طرح
13 آذرماه، تصادف زنجیره‌ای پژو 405، نیسان وانت و مینی بوس در این جاده منجر به مرگ یک نفر و مصدومیت 14 نفر شد؛ 18 شهریورماه نیز تصادف کامیون و سمند سواری در سه راهی فضیلی مرگ راننده سمند را رقم زد.
صبح سه شنبه گذشته نیز خودروی پیکان وانت و تریلر در این جاده پرتردد با یکدیگر برخوررد کردند که در این حادثه نیز راننده 37 ساله پیکان وانت جان باخت.
اینها نمونه‌هایی کم از تصادفات بی‌شمار و خونین این جاده هستند؛ جاده‌ای کم عرض و غیراستاندارد که با وجود تردد زیاد خودروها طرح تعریض آن زمان خورده است.

خسارت‌های بی‌شمار جانی و مالی جاده دزفول به شوشتر به حدی است که مسوولان می‌گویند این جاده به قتلگاه تبدیل شده و بارها در نشست‌های مختلف موضوع را مطرح کرده‌اند ولی انگار عزمی راسخ برای تکمیل طرح نیست. 

مدیرکل راه و شهرسازی که اخیرا از این جاده بازدید کرده طرح تعریض جاده دزفول به شوشتر را از طرح‌های بزرگ و اولویت‌دار راه و شهرسازی خوزستان عنوان کرده است.

وجود معارض در شهرستان دزفول از موانع پیشرفت طرح

یکی از مسائلی که رضا رضایی به آن اشاره کرده وجود معارضان در شهرستان دزفول است؛ او در این باره می‌گوید: طرح چهارخطه دزفول شوشتر ابتدا از دزفول آغاز شده بود ولی به علت وجود معارضان در این شهرستان، طرح از سمت شوشتر تداوم یافت.

او البته سرعت عملیات اجرایی این طرح را به علت شرایط اقتصادی کشور و موانع موجود راضی کننده ندانست و ادامه داد: با پیگیری‌های استاندار خوزستان و نشست‌هایی که با معاون اول و معاونت اجرایی ریاست جمهوری برگزار شد، منابع خوبی برای این طرح پیش بینی شده و استاندار خوزستان نیز قول اعتباراتی از وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه برای این طرح داده است که امیدواریم به زودی تامین، ابلاغ و اجرا شوند.

رئیس اداره راه و شهرسازی دزفول نیز با بیان اینکه کارفرمای طرح تعریض و چهارخطه کردن محور دزفول به شوشتر(احداث باند دوم ملاثانی - شوشتر-  دزفول) اداره کل راه و شهرسازی خوزستان است، گفت: این طرح از اردیبهشت 99 با اعتبار اولیه 86.6 میلیارد تومان آغاز و مدت اجرای آن 36 ماه است.

ابوذر موحد یکی از مسائل و مشکلات طرح های راه سازی را وجود معارضان شخصی و دولتی فراوان به دلیل مسیر طولانی طرح عنوان و بیان کرد: برای تعجیل در اجرای طرح‌های راهسازی، مطالعات معارض و معارضت‌های بیشتر هنگام اجرای کار حل و فصل می‌شوند.

طبق اطلاعات دریافتی طرح جاده دزفول به شوشتر در محدوده شهرستان دزفول به چهار قطعه تقسیم شده که حدود 23 کیلومتر است؛ رئیس اداره راه و شهرسازی دزفول در این باره گفت: کیلومتر یک تا پنج این طرح شامل پل هوایی سه راهی حمزه تا سیاه منصور است که به طور کامل آسفالت شده و مقدار باقیمانده یعنی بعد از پل سیاه منصور دارای معارض شخصی است.

موحد افزود: کیلومتر پنج تا 9.2 این طرح نیز دارای معارض‌های ملکی یا شخصی است که در سال 91 به طور کامل مساحت‌های مورد نیاز مشخص و از طرف کارشناس دادگستری قیمت‌گذاری شده است ولی به دلیل اینکه هیچ گونه تخصصی برای این طرح در نظر نگرفته شده بود تا سال 94 حدود 50 درصد ریالی قیمت کارشناس پرداخت شد.

کشاورزان خواهان کارشناسی دوباره قیمت اراضی

یکی از مشکلاتی که در این محدوده رخ داده طولانی شدن زمان پرداخت قیمت کارشناسی به کشاورزان است؛ به طوریکه اکنون کشاورزان خواستار کارشناسی جدید قیمت اراضی خود هستند و عنوان می‌کنند قیمت‌ها بالا رفته است.

از سوی دیگر رئیس اداره راه و شهرسازی دزفول می‌گوید: طبق قوانین اداره راه، درصورت قیمت گذاری یک قطعه و پرداخت مقداری از وجه ریالی آن به هیچ وجه کارشناسی جدیدی صورت نمی‌گیرد.

به بن بست رسیدن این مشکل باعث شده اکنون در این قطعه یعنی کیلومتر پنج تا 9.2 هیچگونه فعالیتی صورت نگیرد.
موحد همچنین درخصوص کیلومتر 9.2 تا 18 جاده دزفول به شوشتر نیز گفت: تمامی معارضان این قطعه زارعان هیئتی هستند که مقرر شده در اسرع وقت جلسه‌ای در فرمانداری با حضور نماینده اداره جهاد کشاورزی برگزار شود تا نسبت به مساحت‌های مورد نیاز برای تعریض جاده اعلام نظر کنند.

وی با تاکید بر لزوم محاسبه حق کشاورزان با همکاری اداره جهاد کشاورزی دزفول برای پرداخت آن از سوی اداره راه و شهرسازی ادامه داد: نقشه‌های ابلاغی کیلومتر 18 تا 23 نیز اخیرا  تهیه و ابلاغ شده که پس از استعلام معارضان و رفع مشکلات پیش رو نسبت به تعریض جاده اقدام خواهد شد.

وجود دیگر معارضان نظیر لوله آب و گاز، پایه های برق و فیبر نوری در کل مسیر از دیگر موارد مورد اشاره موحد بود که همگی آنها در حریم قانونی راه هستند و ادارات مربوطه باید نسبت به رفع این مشکلات همکاری لازم را داشته باشند.

تعلل در تعریض جاده برابر با مرگ افراد بیشتر

به هر حال هیچ مشکلی غیرقابل حل نیست و انتظار می‌رود دستگاه های مربوطه از تمام ظرفیت خود برای پیگیری و رفع مشکلات معارضان و تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل جاده دزفول به شوشتر استفاده کنند تا تردد بدون دغدغه و خسارت در این جاده انجام شود.

شاید گذشت یک ماه یا یک هفته غفلت و کوتاهی در تکمیل این طرح عام المنفعه مرگ چندین نفر دیگر و یا مصدومیت و از کار افتادگی افرادی دیگر را رقم بزند و خسارت‌های مالی و جانی بسیاری بر پیکره جامعه تحمیل کند.

این جاده در جریان سیل 98 به عنوان جاده جایگزین بزرگراه اندیمشک اهواز در نظر گرفته شده بود و نشان داد می‌تواند در صورت رسیدگی و تعریض به خوبی نقش پدافند غیرعامل را در مواقع بحران ایفا کند.

لینک کوتاه:
https://www.payamekhuzestan.ir/Fa/News/349362/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مشمولان خارج از کشور با 15 هزار یورو سربازی خود را بخرند

«محمود فکری» در یک قدمی نیمکت مسجدسلیمان

عکس/ بازدید فرماندهان سپاه کشوری، لشکری و استانی از مناطق زلزله‌زده اندیکا

لیست نکونام مشخص شد؛ بیرانوند و رضاییان به فولاد می‌آیند؟

آتش‌سوزی در شرکت نیشکر دعبل خزایی اهواز با 4 کشته و مصدوم

دستگیری 29 سارق در دزفول

صدور هشدار سطح قرمز در پی ورود گرد و خاک به خوزستان

هشدار سطح قرمز هواشناسی/ گرد و غبار عراقی در راه خوزستان

برگزاری رزمایش سردار شهید حاج احمد کاظمی در جنوب غرب کشور

طرح «اهدای کتاب، اهدای دانایی» در گتوند اجرا شد

واحدهای تولیدی غیر فعال در خوزستان اغلب مشکل بانکی دارند

تکمیل طرح جامع فاضلاب دزفول 25 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

پارک حاشیه‌ای در خیابان پامنار ممنوع می‌شود

خوزستانی ها منتظر دمای زیر صفر باشند

جانشین فرماندهی کل سپاه بر شتاب‌بخشی به ساخت منازل زلزله‌زده اندیکا تاکید کرد

رصد و پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گتوند

وزیر صمت: خوزستان جزء پنج استان برتر کشور در تولید فولاد است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه تهران

سربازان فراری از بخشش سازمان قضایی برخوردار می‌شوند

اهواز دومین شهر حاشیه‌نشین ایران است

برگزاری فراخوان جذب دکترای داروسازی در بیمارستان کیش

نقش راهبردی بندرتجاری کیش در حوزه بازار بانکرینگ

دستورات معاون شهردار تهران برای رفع مشکلات ترافیکی در منطقه 10

حکم شهادت 16 آتش‌نشان حادثه پلاسکو تقدیم خانواده‌هایشان شد

تمام گروه‌های کالایی شهروند تا 50درصد از تخفیف برخوردار می‌شوند

انجام معاینه فنی رایگان برای بانوان در روز میلاد حضرت فاطمه (س)

فولاد قید رشید مظاهری و معاوضه حردانی را زد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت از فولاد شادگان بازدید کرد

بهبود و توسعه شبکه همراه اول در دزفول

بازدید شهردار تهران از منطقه ١٠

کشف 175 مزرعه ارز دیجیتال طی امسال در اهواز

سهم ایران در بازار روسیه می‌تواند ارتقا پیدا کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه فولاد شادگان بازدید کرد

شبکه ریزشی فاضلاب در خرمشهر اصلاح می‌شود

شهروندان شوش از افزایش قیمت نان گلایه‌مندند

ایزدخواه: نیازمند سازوکار بیمه کیفیت خودروی ایرانی هستیم

26 واحد مسکونی برای مددجویان بخش سوسن ایذه ساخته شد

آتش سوزی در یک شرکت نیشکر در اهواز چهار مصدوم به همراه داشت

دهه‌ فجر فرصتی برای گفتمان‌سازی در حوزه‌ انقلاب اسلامی است

آغاز هشتمین برنامه از پویش «قرار خدمت» با حضور زاکانی در منطقه10

کلنگ احداث پارک ویژه مادر و کودک بر زمین خورد/بررسی جزئیات طرح شاخه شرقی بزرگراه یادگار امام(ره)

عملیات اجرایی طرح 2 هزار هکتاری بیابان‌زدایی و نهال‌کاری در خوزستان آغاز شد

بازدید سرزده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شعبه 20 تامین اجتماعی تهران؛ دستور فوری برای حل مشکلات مراجعه‌کنندگان و شاغلان

مسوولان رفع مشکلات خرمشهر را به عنوان یک اولویت ملی پیگیری کنند

عملیات 2 هزار هکتاری بیابان زدایی در خوزستان اجرا می‌شود

عدم تحقق برنامه جمع آوری 80 درصدی گازهای همراه نفت

رییس سازمان جنگلها و مراتع:جز 2 استان همه نقاط کشور درمعرض فرونشست هستند

آلودگی هوای خوزستان در تعداد زیادی از روزهای سال در محدوده غیرمجاز است

نانو ژنراتورهای الکتریکی که زخم‌ها را با سرعت ترمیم می‌کنند

آغاز مرمت خانه تاریخی جامعی شوشتر